Eerste Blad. No: 99 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Tweeëntwintigste Jaargang. abonnementsprijsvan WOENSDAG 12 December 1900. verschijnt N ieuwsberichten. Nieuwsberichten. TELEPHOO N|N U M M E R HAARLEMS CH TELEPHONISCHE VERBINDING Mmmratn Per drie maanden,25. VERSOHIJNT: franco p. post ,40. per Advertentie van 1-5 regeli f 0.25, elke pegel Dinsdag- en Vrijdagavond. A&snderlfjke nommers 8 centen per stuk. meer 5 cents, yroote lettere naar plaatsraimte. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. WETEN EN WERKEN. Maandagavond was het weer een bij eenkomst met open deuren de biblio theek-deuren want het zaaltje zelf kon de toehoorders allen niet bevatten. Hoe men dat schikt begrijpt men niet, maar uit het bescheiden hoekje van den verslaggever gezien, klimmen de hoofden achter de zitplaatsen amphitheaters ge- wijze, de achterste rij is tweemaal zoo hoog als de voorste en toch maakt niemand een tuimeling. Gelukkig, zijn val zou groot zijn! De Heer P. H. Lamberts Jr. van Amsterdam was de Spreker van den avond. Zijn repertoire is zeer uitgebreid en als declamator maakt hij een pret- tigen indruk. Zijn stem plooit zich 't liefst naar 't dialect van de Betuwe of Overijsel, maar ook het Limburgsch weet hij aardig weer te geven. Maandag echter geen Geldersch. Het begon met een lief gedichtje van den Heer Van Meurs, Wilhelmientje getiteld, een liedje in dialect op den twintigsten verjaardag van onze Koningin. Toen twee gedichtjes Bij de verloving van H. M de Koningin en een Volksliedje voor Oom Kruger. De naam van den dichter werd niet genoemd, maar is te gissen. De Heer Lamberts draagt goed een vers voor, wéét, waar het noodig is gloed en leven bij te zetten. De toehoorders raakten ook in den geest en applaudisseerden luid. Vervolgens het proza, Lamberts Hurl- brinks Carneval. Waar de personen sprekend ingevoerd worden, geschiedde dit in 't Zuid Limburgsch dialect. Reeds vroeger deelden wij den loop van deze goedgevoelde novelle mede. Zij is waard overgelezen te worden, evenals de schets van denzelfden schrijver: De Tamboer van Waterloo, daarna voorgedragen, en ook in het Limburgsch. Een portret van onze Koningin speelt er een hoofdrol in. Meesterlijk wist Spreker den negen tigjarigen Drikus Jaspers in te voeren, blij als een kind, met het Koninginne portret en toen kwamen bij den gewezen Tamboer de heiinneringen los aan Haren Gran-peer onzen lateren Koning Willemlf. Ten slotte een schets van Justus v. Maurik, die nog slechts in manuscript schijnt te bestaan de schets natuur lijk getiteld: Een ongelukkige. Men kent Justus van Maurik. Soms geestig, meestal humoristisch hebben wjj in dien schrijver een typen-teekenaar. Hij heeft een goed oog op sommige menschelijke gebreken, dit vernemen wjj in de schets boven bedoeld. Het gebrek van den persoon was geeuwen; gapen 'op school, op de catechesatie, zelfs op een vraag op het geweten af den do minéé antwoordende met een alleronbe- tameljjksten geeuw, wat tengevolge had dat de stumper behoorlijk werd afgewe zen en heden ten dage nog niet tot een kerkgenootschap behoort. En dan heeft zijn gebrek hem zjjn levensgeluk gekost; zijn meisje verliet hem met: Nou, dag hoor, 'k hou niet van zulke gapers. Je bent niet goed. mannetje, ga naar je mandje. De genees kundigen tot zelfs Homoöpathen heeft hij raad gevraagd geen hulp voor hem, den ongelukkige. Spreker voerde zijn gapen zoo plastisch in, dat we zelf haast aan 't geeuwen raakten. En wat er gelachen is, neen maar, oud en jong, zelfs onze deftige bestuursleden, deden er mee aanl De Spreker voor den volgenden Maan dag is de Heer W. C. Goteling Vinnis. Ticeede Kamer. Dinsdag werd de Kamer weder geprezideerd door Mr. Gleichman, en werden de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting hervat. De Min. van Buitenl. Zaken antwoorde op de vraag omtrent het wedervaren van de leden der eerste Nederlandsche ambulance in Zuid Afrika. De Min. heeft de ofïicieele stukken van Engelsche zijde ontvangen, die door hem met het rapport van Dr. Koster werden overgelegd, 't Zou moeieljjk zjjn voor alsnog met eenigen juisten grond uit te spreken welke voorstelling de juiste is. Met het oog hierop legde de Min. die stukken over onder geheimhouding. De heer Troelstra vervolgde zijn kritiek op de politiek der Regeering. Ingrij pende verandering onder de bestaande kapitalistiesche Regeeringsinrichting achte hjj onmogelijk. Met kracht kwam Spreker op tegen de verspilling van millioenen voor oorlogsuitgaven en ver weet de gevangenhouding der Hoger- huizen, hopende dat zjj alsnog, wanneer gratie wordt gevraagd, aan den eisch der gerechtigheid zal voldoe». Op ver schillende punten keurde Spreker het beleid der Reg. af, die hij van slapheid beschuldigde. Voorts besprak hjj het optreden der autoriteiten bjj de werk stakingen en drong hjj er op aan, dat •npartjjdigheid zou worden betracht. Bjj zijn afkeurend oordeel over de wjjze waarop ten vorigen jare de begrooting van oorlog en vestingbegrooting waren behandeld voegde Spreker de bedreiging dat zijn partjj in dat geval stelselmatige obstruktie door een stroom van amen dementen zou drjjven, waarop de Voor zitter den wensch uitsprak, dat het den heer Troelstra met die bedreiging geen ernst zou zjjn. De heer Kuyper keurde in het belang van onpartijdigheid en onzijdigheid minder goed, dat burge meesters en andere dienaren der Kroon zich stellen aan het hoofd der Kommis- siëen voor het nationaal huldeblijk aan de Koningin. Spreker gaf zjjn bevreem ding te kennen, dat nog niet is ingekomen een ontwerp betreffende de geldelijke gevolgen van den leerplicht voor het bizonder onderwjjs; hjj vroeg daarom trent pertinente verklaringen van de Reg. Voor de zuiverheid van den toestand achtte Spreker noodig, dat de Reg. vóór de aanstaande verkiezingen mededeele, hoe zij staat tegenover de kwestie der grondwetsherziening in zake het kies rechtvraagstuk. Met deze grondwetsher ziening gaat Spreker niet mede. Voorts zette hij uiteen, welke bezwaren hij heeft tegen algemeen kiesrecht, waarbij hjj het betoog van den heer Kerdjjk bestreed. Wat de buitenlandsche politiek aangaat, sloot Spreker zich aan bjj het betoog van den heer Kerdjjk omtrent de uitsluiting van Transvaal van de Vredeskonferentie. Over de door de Reg. gevolgde gedragslijn in zake de Chinee- sche kwestie was Spreker niet tevreden, en vroeg hij nadere inlichtingen. Wat de Reg. gedaan had voor de Transvaal bevredigde hem ook niet ten vol|6i allerminst het advies om toe te geven. Daarentegen bracht hjj hulde voor het zenden van de Gelderlanden vooral had het hem en het volk aangenaam aangedaan, dat de Koningin een telegram aan Kruger had gezondendaaruit sprak het oud-Hollandsch hart. In verband met de Transvaalsche kwestie besprak de heer Kuiper de pozitie der kleine Staten ten aanzien van de groote rjjken, lettende op den geest van opslokkings- politiek, die schjjnt te heerschen. Daarom vroeg Spreker, wijzend op verschillende uitlatingen in de buitenlandsche pers, of de tjjd niet gekomen is, om met ernst dit vraagstuk in de Kamer onder de oogen te zien; want voor een land als het onze met zjjne Kolonieën neemt het gevaar toe. Daarom bepleitte Spreker afdoende defensie en goede diplomatie, bewerend, dat dit echter op zichzelf niet zal baten, wanneer in den boezem van het volk niet wordt opgewekt het nationaal besef en gevoel van eenheid. Spreker betoogde, dat het gevaar groot is en hoopte, dat wjj daartoe niet zullen komenmaar niet vergeten mocht worden dat wij leven onder sociale evolutieën. Daarom achtte hjj het van 't grootste belang, dat de schoolstrijd niet heropend wordt, en om den klas senstrijd te bezweren en te voorkomen. Uitvoerig zette Spreker zjjn standpunt uiteen om daartoe te geraken. Hjj betoog de, dat de toestand der arbeiders beter zou zijn te maken door tariefverhooging. Hjj verklaarde zich vierkant tegenover de Sociaal-demokratiesche partij, daar hjj, lettende op de on- vaderlandslievende uitlatingen van haar woordvoerders, van die partjj gevaar ducht voor de toekomst van het land. De heer Vermeulen wensch- te voor de oplossing der Transvaalsche kwestie een internationaal scheidsgerecht op initiatief van Nederland, de beslissing hierin overlatende aan de Regeering. De heer Brummelkamp bestreed de histo- riesche beschouwingen van den heer Troelstra omtrent de wording der anti revolutionaire partjj. De heer De Boer betoogde, dat de werkelijke liberale partjj, die het rechtstandpunt hand haaft, hare plaats met vrucht kan bljjven innemen tusschen de partjjen,die Gods soevereiniteit en volkssoevereiniteit hul digen. De heer Mees verdedigde het beleid der Regeering tegen de opmer kingen van de heeren Kerdjjk en Troel stra, en handhaafde het gevolgde liberale stelsel. Hjj achtte het door den heer Kerdjjk aangegeven tijdstip van grond wetsherziening vóór de aanstaande ver kiezingen tot verkrijging van algemeen stemrecht niet gelukkig gekozen. Binnen de grenzen der Grondwet is nog veel goeds tot stand te brengen. De heer Verhey, wjjzende op hetgeen geschied is bjj de werkstakingen, betoogde de noodzakelijkheid van betere verordenin gen voor de veiligheid van het verkeer op de rivieren. De heer van Gilse onder schreef in hoofdzaak het betoog van den heer Kerdjjk. Hij betreurde het,dat onze gezant niet te Parijs was, toen Kruger daar was. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij Brussel de Senne buiten hare oevers getreden en wel met zoo groote hevigheid, dat het Zuidelijk deel der stad en een deel der gemeente Forest onder water werd gezet. Onder de be volking veroorzaakte dit een onbeschrij felijke paniek, daar het water zoo snel steeg, dat velen hun woningen niet meer konden verlaten. Een aantal in de lagere verdiepingen gestalde dieren zijn jamraerljjk verdron ken. Uit New-York komen nog steeds be richten voor concurrentie, die de Ame- rikaansche steenkool aan die der oude wereld tracht aan te doen. Zoo heeft een kolenmaatschappij te Pittsburg in Pennsylvanië een contract afgesloten voor de levering van 450.000 ton vette steenkool, af te leveren aan de Fransche haven Nantes. Deze steen kool zal te Baltimore verscheept worden en daarheen worden geëxpedieerd met 200 treinen. President Kruger ontvangt te 's Gra- venhage van de zijde der bevolking nog steeds de meest vriendelijke bewjjzen van achting. De beide Kamers der Staten-Generaal hebben hunne bewijzen van achting in den vorm van hartelijk gestelde mis sives uitgedrukt. Zaterdag namiddag heeft H. M. de Koningin President Kruger ontvangen. Het onderhoud duurde een kwartier, niemand was bjj de ontvangst tegen woordig. De President werd door een hofrjjtuig van zijn hotel gehaald en later op dezelfde wjjze terug gebracht. Te Amsterdam is eene kinderhulde voor President Kruger in voorbereiding. De datum van het bezoek aan Amster dam was Zondag nog niet vastgesteld. Men spreekt nu van Dinsdag 18 Sep tember. Volgens de Portugeesche bladen ligt de schuld van het verschil over consul Pott aan de Nederlandsche regeering, die op de klachten over Pott's smokke larijen ten voordeele der Boeren onvol doend of in geen antwoord gaf. De Nederlandsche gezant is Zaterdag met verlof uit Lissabon vertrokken. Naar alle waarschijnlijkheid is De Wet thans in Oranje Vrjjstaat. Het telkens en telkens opjagen en verjagen, zal meent men, van nadeeligen invloed op zjjne bewegingen zijn. De Engelschen willen klaarblijkelijk trachten hem te vermoeien, zóó lang tot hij ten laatste den moed opgeeft. De Engelsche troonrede vraagt weer geld, en niet anders dan geld alles voor den oorlog. Er moet natuurljjk voor geleend worden. De Wet moet nu van plan zijn in den Vrijstaat de commando's te reor- ganiseeren. President Steyn vergezelt hem. Vervolgens zouden zij de Kaapkolonie binnenvallen, waar zjj rekenden tal van burgers te vinden, gereed de wapenen op te vatten. Om dit plan in de hand te werken houdt Louis Botha thans met Ben Viljoen de Engelschen in het Noorden bezig en belet Kitchener zoodoende al zijn macht tegen De Wet samen te trekken. Als een bewjjs van den staat van onrust, waarin de Kaapkolonie verkeert, bericht The Mail, dat Donderdag een trein van de Oranje-rivier naar Kaap-

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 1