aandrang van den heer Smeenge tot aanstelling van een tweeden hoogleeraar voor inwendige geneeskunde aan de Universiteit te Groningen, waar noch curatoren, noch de medische fakulteit gewenscht 'hebben, zeker in afwachting van de vo tooiing van het nieuwe zie kenhuis. Voor de benoeming van een Rector in de mathematiesche fyzika aan die Universiteit bestond volgens den Minister geen aanleiding. De voor gestelde traktementsverhooging der hoogleeraren aan de Polytechniesche School werd bestreden door de heeren Kerdjjk en de Savornin Lohrnan, die de aangekondigde reorganizatie van genoemde School wilden afwachten. De heer Conrad en de Minister verdedigden de traktementsverhooging; daarentegen stelde de heer Ketelaar bjj amendement voor, de voorgestelde traktementsver- googing van de begrooting af te voeren. Het am. werd verworpen met 64 tegen 15 stemmen. Nadat artt. 112 en 113 waren goedgekeurd, gaf art. 114 den heer Travaglino aanleiding om te klagen over de uitbreiding van het getal der Rijks Hoogere Burgerscholen. De heer Vermeulen besprak de voorgestelde verhooging van de salarissen der leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschoolen. Hij had daartegen zooveel bezwaar, dat hij zelfs voorstelde den post van de begrooting af te nemen. De heer De Savornin Lohrnan achtte de bijdrage der Gemeente Goes voor de overneming van de Hoogere Burgerschool door het Rijk niet gewenscht. De heer Bastert sloot zich aan bij den heer Vermeulen. De heer Ketelaer verklaarde zich voor den post. De heer Hesselink van Such- telen geloofde niet dat de verhooging van de salarissen der leeraren bij het Middelbaar Onderwijs de markt voor de gemeenten zal bederver., maar vond de voorgestelde regeling willekeurig en beginselloos. De heer Verhey juichte de voorgestelde traktementsverhooging toe. Woensdag werd de beraadslaging over Hoofdst. V der Staatsbegrooting, art. 1141 voortgezet. De Min. van Binnenl. Zaken erkende dat de gemeente Goes in excep- tioneelen toestand verkeert, en beloofde de belangen dier gemeente in 't oog te zullen houden. Opheffing van de H.B.S. te Zaltbommel zou het belang dier ge meente niet bevorderen. De min. verde digde de voorgestelde /60.000 voor trak tementsverhooging van de leeraren der Hoogere Burgerscholen, en deelde dien aangaande mede, dat voor deze ver hooging naar dienstjaren alle diensttijd bij H.Burgerscholen, Rijks-gemeentelijke en bizondere doorgebracht in aanmerking komt. Na replieken werd goedgekeurd «rtt. 114116, waardoor tevens aange nomen is de overname der H.B.S. te Goes door het Rijk en uitbreiding van de driejarige H.B.S. te Bergen-op-Zoom tot een vijfjarige. De Min. kon aan den heer Pijttersen geen toezegging geven, bij eene volgende begrooting het subsidie voor de middelbare school voor meisjes te Leeuwarden te herstellen. Hjj ver zekerde den heer Hesselink, dat een voorstel op oprichting van een hoogere burgerschool te Doetinchem in wording is, maar kon thans geen suppletoire begrooting daarvoor beloven. De Min. erkende met den heer van Kol het nut van de handels- en industrieschool te Enschedé, maar op subsidieverhooging moet niet gerekend worden. Naar aan leiding van een opmerking van den heer van Dedem betoogde de Minister, dat regel moet blijven, dat de Rijks bijdrage voor het ambzc'ntsonderwys moet afhangen van provincialen en gemeentelijken steun. Na eenig debat tusschen den heer K er dijk en den Minister over teekenscholen nam de Min. een am. van genoemden heer over, om art. 118 met f2700 te verhoogen, om de school te Zutfen onder de afdee- ling Middelbaar Onderwijs te brengen. Artt. 118121 werden goedgekeurd. Bij art. 122 {Lager. Onderwijs) sprak de heer De Waal Malefijt zijn vertrouwen uit op een spoedige indiening en afdoe ning van het wetsontwerp tot verhooging van het subsidie voor het Bizonder Onderwijs. Hjj wenschte verder princi- pieele wijziging der Schoolwet in den zin der konkluzieën van het Unie rapport. Voorts wees Spreker, zich beroepend op hot oordeel van verschillende deskundigen op de gevaarlijke zijde der vaccinatie. De heer Ketelaar drong aan op een stelsel van onderwijs, dat een goed geheel vormt en gaf den Minister alsnog in overweging, daarvoor eene Staats- Kommissie van deskundigen in te steilen. Onder meer wenschte Spreker, dat de salarissen der onderwijzers zullen wor den geregeld, en uitvoerig besprak hij de beweerde misbruiken te Amsterdam bij het examen voor de hoofdakte. Naar zijne meening hebben er inderdaad misbruiken plaats. Over het ingestelde onderzoek was Spreker niet voldaan. Voor het tegengaan van misbruiken achtte hij een waarborg, leeraren aan kurzussen voor de hoofdakte niet tot examinatoren te benoemen en groole geheimhouding bjj het drukken en ronddeelen van de examenopgaven. De heer de Savornin Lohrnan kwam op tegen de beschuldigingen van den heer Ketelaer, er op wijzend, dat het hier niet de vraag, of de kandidaten bekend waren met de opgaven, maar of zjj die opgaven door tusschenkomst van exami natoren hadden verkregen; vandaar dat Spreker instantelijk vroeg dit jaar geen leeraren, die een kursus voor de hoofd akte hielden uittesluiten als examina toren, want in zulk een uitsluiting zou een schuldigverklaring liggen opgesloten. De heer de Visser meenend dat door verhoogd subsidié aan scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs ver schillende lagere vakken niet voldoende tot hun recht komen, wenschte door wetswijziging hiertegen voorziening. De heer Vermeulen drong aan op betere samenstelling van examen-kommissies en geen opdrijven van de eischen voor de kandidaten. De heer van Alphen klaagde over eenzijdige samenstelling, maar de Minister meende, dat daarover ten onrechte geklaagd werd. Hij zou overwegen in hoeverre eene Staats-Kom- i missie noadig is voor reorganizatie van het schoolstelsel. Zonder onderwijzers, die opleidingskursussen houden geheel uit te sluiten als examinatoren, geeft de Min. bjj gelijke bekwaamheid aan onderwijzers de voorkeur, die niet een dergelqken kurzus houden. Van fraude bij het examen voor de hoofdakte te Amsterdam is, meende de Min. geen sprake. In de te verwachten herziening der Schoolwet in verband met den leer plicht zullen ook bepalingen voorkomen omtrent regeling van minimum-onder wijzers trakte enten. Zonder kwetsing van andersdenkenden is van den Min. niet te verwachten een algemeene schoolwetwijziging, in den zin der konkluzieën van het Unierapport. Bij schoolwetherziening is te verwachten wijziging in het schooltoezicht. De kwestie van den vaccinedwang moet geregeld worden bij de wet betrekkelijk de besmettelijke ziekten. De heer Mutsaers wijst er op, dat de examens te lang duren. Na replieken van de heeren Ketelaer en de Savornin Lohrnan zeide de heer Mackay, dat hij wetswij ziging voor de bizondere scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs niet noodig achtte. Na replieken en dupliek van den Minister werden artt. 418147 goedgekeurd. De heeren de Boer, Kool en Hennequin bespraken de belangen van het landbouwonderwijs. Evenzoo de heeren Zijlma, van Asch van Wjjck {Ede), de Bieberstein en Ferf. President Kruger en de Heer Leyds zjjn b|j onze Koninginnen te gast geweest, eveneens bjj minister Pierson. Omtrent de reis van president Kruger naar Amsterdam en Z.H.Ed. verblijf aldaar deelt de heer Van Boeschoten, hoofd van den dienst bij den President, mede dat door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij een salonwagen ter beschikking van den President, zal worden gesteld. Het vertrek uit Den Haag heeft a.s. Woensdag plaats per Holl. Spoor v.m. te 9.18 Greenwichtijd, aankomst te Amsterdam v.m. 10.44 Gr. t. De trein zal te Leiden en te Haarlem telkens 10 minuten stoppen. Het vertrek uit Amsterdam is bepaald op Donderdagnamiddag 2.40aankomst je 's Gravenhage 3.38. De trein rijdt zonder stoppen door. Lang had men uitgezien naar berichten van Botha en de la Rey. Sedert Vrijdag is men er achter gekomen. Zij waren ten westen van Pretoria en daar zijn zij slaags geraakt met het leger van generaal Clements. Vijf officieren zijn er bjj gesneuveld, hoeveel manschappen er vielen was toen niet opgegeven. De slag had plaats in de Magaliesbergen. Ook in 1881 hebben de Engelschen daar. een geduchte nederlaag geleden. Het blijkt dat Roberts de Magaliesbergen toch niet goed had schoon geveegd. Geruchten, nog niet weersproken, deel den mede dat generaal Clements is gevangen genomen, terwijl nog onge veer vijfhonderd soldaten krijgsgevangen gemaakt zijn, met al hun hebben en houden en misschien ook wel de leger tros. Verder moeten de Engelschen den toestand te Komatiepoort hoogst ernstig achten (het ligt aan de grens van Portugal). Waarschijnlijk heeft daar in die ongezonde moerasstreek al een tref fen plaats gehad. De Wet blijft nog steeds uit de handen van zijn vervolgers, drie Engel- sche afdeelingen sterk, die hjj dus maar steeds belet iets anders uit te richten. De vraag van den dag in Engeland is dan ook: Hebben ze de Wet al? Men rekent, dat het Engelsche leger elke week 175 man verliest, aan ziekte bezweken. Verschillende uitingen van hoogge plaatste Engelschen wjjzen op eene kentering in de gevoelens en drukken verlangen uit om tot vrede te komen. Het officieete woord der regeering echter is: Engeland is noch oorlogs moede, noch bereid om op voorwaarden van overgaaf in te gaan. De regeering wil dus vol houden tot een onvoorwaar delijke onderwerping toe. Och, als de republieken eens wisten, hoe goed de regeering het met hen voorhad. Wel laat het Engelsche bericht nog weten, dat de Wet het bjj de door breking van het Engelsche cordon, vrij benauwd had, maar opgemerkt dient toch, dat hjj en passant nog 150 cava leristen heeft gevangen gemaakt. De dood van generaal Lemmer wordt door Methuen bevestigd. Louise Botha moet voornemens zijn aan lord Kitchener een beslissenden slag te leveren. Hij concentreert daartoe verschillende commando's. Volgens de Manchester Evening News zal lord Roberts' intocht in Londen worden opgeluisterd door de tegenwoor digheid van 46.000 man troepen vrijwilligers, reserve en militie. Eeu Engelsch statisticus heeft volgens de N. Rott. Ct. uitgerekend, op grond van de officieele rapporten, dat de Wet tot dusver heeft verloren 24000 paarden en 50.000.000 patronen, dat hij sedert zes maanden onafgebroken aan drie kanten omsingeld is geweest en elk uur de wapens moest neerleggen, dat zijn burgers onophoudelijk van honger sterven en geen moed meer hebben, dat hij tweemaal gesneuveld en eenmaal gewond is, en op zijn vluchten meer proviand heeft achtergelaten dan het geheele Engelsche leger in drie jaar opeten kan, en ten slotte dat hij op zijn vlucht een afstand heeft afgelegd, die precies tweemaal de lengte van den evenaar bedraagt Venijniger bespotting van de rapporten van Lord Roberts c. s. is haast niet denkbaar. Een Engelsch blad weet mede te deeien, dat kolonisten aan de Kaap aan het muiten zijn geslagen. HAARLEM 18 December 1900. Aanstaanden Donderdag geeft de Ko ninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel in onzen Schouwburg het blijspel in vier bedrjjven van Blumenthal en Kadelberg «Groote stadslucht." De Heeren Bouwmeester, Tourniaire en Schulze verleenen hun medewerking. De aandacht wordt gevestigd op de Lezing door Prof. Dr. H. Bavinck, Hoogleeraar te Kampen, te houden Don derdag aanstaande in het Brongebouw, voor de Christelijke Jongelingsvereeni- ging Nathanael. Onderwerp: Schepping of ontwikkel ing. Bij de Vrjjdag gehouden aanbeste ding voor het herbouwen van het perceel Groote Houtstraat 148, waren tien in schrijvers. De laagste inschrijvers waren de Heeren J. Machielse Jr. en C. Nederkoorn aan wie het werk heden is gegund. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 390 baden. VJ3RGADERHÏG van den Raad oer Gemeente Haarlem, op Woensdag 19 December 1900, des namiddags te 11 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Id. id. adres Anderheggen en Neu- meijer verlenging termjjn concessie. 3. Id. id. vaste halteplaatsen E. N. E.T. 4. Ie. id. adres C. Hulseboseh Zoon wegruiming pompen. 5. Id. id, aanvaarding grond Verlengde Gasthuislaan. 6. Id. id. uitgifte erfpacht gronden Leidsche Plein en tusschen Bakker straat en Keystraat. 7. Id. id. vaststelling verordening tapijtklopperjjen. 8. Id. id. adres Wed. de Favauge- Barnaart huurgrond in den Hout. 9. Id. id. adres P. Muller rooiing Raamsingel. 10. ld. id. verhuring van gronden. 11. Id. id. adres P. J. Servijnse koop of huur grond Amsterdamsche Vaart. 12. Id. id. adres P. J. Schwartz bouwen stadsmuur. 13. Id. id. gebruik lokalen Vierde Tus- schenschool voor Zondagschool. 14. Benoeming lid Commissie voorbe reiding oprichting gemeente-licht fabrieken. 15. Voorstel B, en W.W. bevordering onderwijzend personeel. 16. Aanbeveling lid Commissie van toezicht Museum. 17. Voordracht Curatoren benoeming conrector Gymnasium. 18. Aanbeveling benoeming curator Gymnasium 19. Id, id. leden Commissie van toezicht Middelbaar onderwjjs 20. Id. id. Commissaris Stadsapotheek. 21. Id. id leden Commissie Lager on- derwjjs. 22. Ik. id. regent Barbara-Gasthuis. 23. Id. id. regent St. Elisabeth's of Groote Gasthuis. 24. Benoeming Commissaris Stedelijk Muziekkorps. 25. Zitting met gesloten deuren. 26. Voorstel B. en W.W. ruchtbaar worden besprekingen in geheime zitting. Postkantoor Haarlem. OP O AVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft der maand Dec. 1900, ujelke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieve». Mej. L. FeBebeld, P. I. G, Baselaar, P. van Raaij, B. Sauterelle, Mej. VV. Hagedoorn, 1 v. Cittert, Wed. Dixon Poelwijk, Auke J. Postma, allen AmsterdamCatherine Alberdingh, Borgvliet 1. van Lennep, 'a Hertogenbosch; Jhr. R. J. Sandberg, Leeuwarden; W. Pieperi Rimpalen, A. Kump, Mej. A. Pape, E. Paasicoa ühoquet, J. Ebbcracm, allen Rotterdam; H. Broekman, Veen- dam; R. v. d. Kolk Szn., Wjjk aan Duin; Doora Spiekman P Briefkaa rten. Henry van Lanachot, Mevr. E. Smit, Mevr. E. v. Diaael, P. Warmerdam, J. A. Koaven, Mej. van den Berg, Mej. H. A. Uitham, allen Amster dam; W. van Aken, Goes; W. Knik, 'a Hage; Wed. L. Nol Kleine Berg, Haarlem; Carl Lelink, Hoek van Holland; Mevr. C. Lichtevink van Putten, Rotterdam; Schipper J. v. d. Patten, Utrecht; L. PoestraP BUITENLAND. Frana Croea, Brookliju; G. Opdenherg, Bruxel- lea; Comteaae J. de Randwijck, Bruxellea Gênea; Jan Smits, Cre.eldC. Deleaaert, Marseille; F. Hijmaas, Stuttgart Briefkaarten. N. J. Zöllner, Batavia; G. Dronaberg v. d. Linden, H, Züller, Diisaeldorf; Mme. E. M. Donker, Gênea. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Dec 1900, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGBAMMA. 1. Preludium en FugaMendelssohn. 2. Sonate No 6- J. S. Bach. a. Vivace. b. Lento. c. Allegro. 3. ConcertfantasieH. Berena. 4. ElevationGnilmant. 5. Ave MariaBach-Gonnod.

Haarlemsch Advertentieblad | 1900 | | pagina 2