De Heer Tesla houdt vol, dat het hem gelukken zal met de bewoners van Mars te spreken, door middel van een goed ingericht electrisch toestel. Daarvoor is niet eens een reusachtige accumulator noodig. slechts een (linken schok, dien hq met zijn .oscillator" van 5 millioen paardenkracht kan teweegbrengen, ge durende een seconde; dat is genoeg. .Maar, zoo voegt hij er bij, eerst moeten wij weten óf onze buren spreken, en welke taal; anders baat het telefoneeren niets." Daar deze voorwaarde nog al lastig te vervullen is, kan Tesla nog heel wat tijd aan zjjn accumulator en oscillator besteden. De St. Pieterskerk te Rome is bij het jongste Driekoningenfeest voor 't eerst electrisch verlicht geweest. Het drukken op een knop is voldoende om het grootsche gebouw schitterend te verlichten. Reeds meer dan eens heeft men ge tracht internationale contracten te slui ten omtrent de uitwisseling van gips afgietsels van in musea bewaarde werken. In 1867 sloten een aantal regeerende vorsten een soort van overeenkomst, waaraan vele regeeringen zich niet ge houden hebben. In 1885 heeft men op een conferentie te Brussel weer vergeefs getracht een regeling te treden. Nu tracht de tweede conservator van het Brusselsche museum voor industrieele en decoratieve kunst opnieuw een oplos sing te vinden door een centraalbureau voor den ruilj van afgietsels te stichten, dat een volledige opgaaf moest ontvan gen van alle in musea aanwezige en voor reproductie geschikte beeldwerken. De Pforzheimer Singergesellschaft die in 1501 is opgericht, heeft de vorige Week haar 400-jarig bestaan gevierd. Bjj gelegenheid eener pestziekte is deze bond opgericht, toen niemand de zieken durfde verplegen. Vroeger werd behalve voor de verpleging ook voor gezang op weg naar het kerkhof en op het graf ge zorgd. Dit is later afgeschaft, Nu bepalen de werkzaamheden zich tot het uitkeeren van begrafenisgeld en ondersteuning aan behoeftige leden. Het feest is met groote opgewektheid geviead. Bij Odessa zjjn niet minder dan vijf spoortreinen in de sneeuw blijven steken, waardoor 200 menschen in een zeer benarden toestand werden gebracht. In het Engelsche graafschap Wilt shire op de uitgestrekte Salisburyvlakte vindt men nog de overblijfselen van een vóór-historische offerplaats, waarvan niet eens bekend is of dit Stonchenge uit het Keltische en vóór Keltische tijdperk dagteekent. Het bestaat uit 30 in een kring geplaatste zandsteenen, waarop weer steenblokken geplaatst zijn, zoodat een vjjf meter hooge galerij gebouwd is; daarbinnen bevinden zich kleinere krin gen van zuilen en in het midden een groote, platte steen. Op oudejaarsdag is een der groote zuilen omgestort, een herhaling van hetgeen ten tjjde van Karei II gebeurde, toen men in den grond om het monu ment aan het graven was geweest. De Engelsche pers met de vTimes" aan het hoofd verheft nu de stem, en dringt aan op eerbied voor monumen ten dezelfde pers, die zwijgt over het verbranden van Zuidafrikaansche steden Naar medegedeeld wordt, zal hel getal der vorstelijke personen, die de huwe lijksplechtigheid van H. M. de Koningin komen bijwonen, minder groot zijn dan aanvankelijk werd voorzien en ongeveer 20 bedragen. De Koning van Wurtem- berg heeft het plan, om persoonlijk aanwezig te zijn, laton varen; de ziekte van den Groothertog van Oldenburg zal dezen verhinderen tegenwoordig te zijn; de rouw van 't hof van Weimar is oorzaak dat de Groothertogelijke familie van Saksen-Weimar aan de fees ten geen deel zal nemen. Eindelijk schijnt ook de komst van een vertegenwoor diger der vorstelijke familie van Wied nog onzeker te zijn. Zaterdagochtend hebben de doctoren Vinkhuijzen en Coert nogmaals een consult gehouden bjj president Kruger, ditmaal buiten tegenwoordigheid van 's presidents geneesheer dr- Heymans, die zelf ongesteld is. De staatspresident is geheel hersteld,1 maar mag zich, met het oog op het i gure weder, nog niet op straat begeven, zelfs niet per rjjtuig naar de kerk. Te Nijmegen heeft zich een commissie gevormd bestaande uit de heeren dr. J. P. St. Berends, F. A. L. Bronsgeest, F. Th. J. H. Dobbelman, jhr. E. T. M. v. Rijckevorsel van KéSSfel, M. A. de Roojj, mr. Jan F. A. M. Wierdels, met het doel een monument te stichten voor wijlen mgr. Hamer en zijne gezellen, die in China bij de jongste onlusten den marteldood stierven. Bij den Uitgever J. M. Bredêe te Rotterdam is een boekje verschenen getiteld: Nieuwe vreugd! Voor het Jonge Nederland bewerkt, bij het huwe lijk van H. M. Koningin Wilhelmina, door Betsy. Het boekje is in goeden, opgewekten kindertoon geschreven. Het verhaalt wat 1 van de vroegste kinderjaren en van zoo menig feit dat betrekking heeft op het leven onzer Koningin tot den tegen- woordigen tijd, een en ander opgeluis terd door illustraties. De prijs is 20 ets., bij getallen min der. Voor uitdeelingen op scholen is het werkje uiterst geschikt. Dezelfde firma geeft een feestplaat uit, ontworpen door den Heer P. C. Mondriaan. Zij bevat behalve de portret ten en de wapens op een gedenkplaat behoorende, ook de wapens der beide Familiën Oranje Nassau en Mecklenburg, alsook het gecombineerde familiewapen met een paar bijschriften. Als een staaltje van verregaande bru taliteit, bij het stelen van telegraafdra den te Haarlemmermeer, waardoor de gemeenschap tusschen Amsterdam en Rotterdam werd verbroken, verneemt men, dat de dief of dieven, een ladder gehaald hebben uit de schuur van den landbouwer Nieuwenhuizen, welke men des morgens na den diefstal vond, aan den kant van de Hoofd vaart leggen. De diefstal heeft plaats gehad in de nabijheid van 't Hoofddorp. Nog is men de daders niet op 't spoor. Werd Zondag algemeen druk schaat- sengereden, buitengewoon groot was het aantal rjjders en rijdsters op de trekvaarten SloterdjjkHaarlem, die altjjd zeer in trek blijken te zjjn. Dui zenden en nog eens duizenden bereden die vaarten en te Halfweg en Sloterdijk heerscht den geheelen dag een ongewone, maar gezellige druktein de café's aldaar waren handen te kort oin de menigte naar behooren te bedienen, de bakkers mopsten den geheelen voormiddag bakken niettegenstaande toch op druk bezoek was gerekend. Ook Maandag werden die vaarten weder door velen beredenzeer ge- wenscht was dat de baanvegers na zulk een goeden dag (ook zij waren best tevreden) nu een (link hunne functie uitoefenen, war.t op enkele gedeelten is geen baan meer te onderscheiden. De Haarlemsche stoombooten(Directie Bus en Kaarseladeveer) hebben, na tot het uiterste de diensten op Amsterdam te hebben volgehouden, Maandag moeten staken, zeker wel tot vreugde der bij het schaatsenrijden betrokken nering doenden te Spaardam. Op het Noordzeekanaal zijn de laatste dagen en nachten de beiden ijsbrekers geregeld in de vaart. HAARLEM 15 Jsinnari 1901. In de laatste vergadering van de Haarlemsche Kamer van Koophandel kwam aan de orde de benoeming van een Voorzitter en plaatsvervangend Voorzitter dezer Kamer, voor het jaar 1901. Tot deze betrekkingen werden benoemd respectievelijk de heeren mr. Joh. Enschedé en J. H Kersten. Voorlezing werd gedaan van de sedert de I vorige vergadering uitgegane inge komen stukken. Opnieuw kwamen in behandeling de adressen van W. Bus. Planeije Blan- sert c.s., alhier, behelzende het verzoek, dat door tusschenkomst der Kamer weder evenals vroeger te Haarlem de gelegen heid worde gegeven om de binnenland- sche vaartuigen uit deze gemeente van Rijkswege te doen meten. Werd besloten, zich hierover te wen den tot Z. E. den Minister van Finan ciën en dezen te verzoeken die gelegen heid op nader vast te stellen tijdstippen te geven, mits belanghebbenden zich daartoe vooraf bij de bevoegde autoriteit aanmelden. De inteekenbiljetten in zake het huldeblijk aan H. M. de Koningin bij Hoogstderzelver huweljjk zjjn thans rondgedeeld. Met het ophalen daarvan zou, naar ons wordt medegedeeld, in deze week worden aangevangen. Een ieder vuile dus zijn biljet in en legge het in zijne woning gereed, opdat het omvangrjjke werk snel kunne worden beëindigd. De personen, die met het ophalen zijn belast, zjjn allen voorzien van een legitimatie-bewijs,geviseerd door den heer commissaris van politie, dat desgevorderd moet worden vertoond. Eveneens is bij hen een bus aanwezig, ten behoeve van hen, die de voorkeur schenken aan het storten eener bjjdrage in ééns. Toen Zaterdagnamiddag tegen donker eene tamelijke dikke mist kwam opzetten, dacht menigeen aan het einde van dit veertiendagige wintertje, doch de vorst bleef aanhouden, wel niet bij zonder sterk, maar toch krachtig genoeg om de damp voor een groot deel om te zetten in ijskristalletjes, zich hech tende aan elk takje, elk twijgje, daar door onze boomrjjke omgeving tooiende als met millioenen diamanten, een ver rukkelijk gezicht opleverend. Zaterdag werd op de baan van de Haarlemsche IJsclub gereden om het Kampioenschap van Noord-Holland. De uitslag was: 500 meter: 1. Binning van Edam, in 52s/, sec.; 2. Koning van Edam, 55s;, sec.3. J. v. d. Bera te Haarlem, 55»/, sec. 1500 meter: 1. Banning in 2.521/, min.; 2. Koning in 2.553/, min.; 3. Terhaak is 3 3s/, min. 3000 meter: 1. Banning in 6.11 min.; 2. Koning in 6.22 min.; 3. Ver haak in 6.271/, min. Banning is dus kampioen van Noord- Holland. Op de baan der IJsclub Zondag bui tengewone levendigheid. Men kan met zekerheid zeggen, dat honderden zich daar op de mooie banen voortbewogen, zich niet storende aan mist of killen noordooster. In de muziektent was een fanfarekorps doende de heerscheade vroo- lijkheid nog te verhoogen. Aan het eigenlijke schoonrijdenschjjnt niet veel gedaan te worden, slechts op de banen in de Stadssingels kon men nog enkele beoefenaars van het kunstvak waarnemen. Door da zorgen van de IIs- vereaniging worden de publieke banen goed in orde gehouden. Men zal zich herinneren, dat deze Vereeniging den baanvegers, door haar aangesteld, een vast loon betaalt, de bijdragen op het jjs worden in bussen door hiertoe aan- gestelden verzameld. Het tekort, en dit moet niet aanzienlijk zijn, wordt door vrijwillige bijdragen aangevuld. Ook elders ondervindt men de genoe gens en de nadeelen van het jjs, IJs- feesten met den aankleve van dien, maar ook groote stremming in het goederen vervoer, waardoor het vervoer per spoor de hoogste eischen gesteld wordt, een aanmerke'iijk te kort aan vervoermidde len op alle spoorljjnen en hevige klach ten van belanghebbenden in deze, alsof éëne Maatschappij er maar zóó op bere kend is om in een paar dagen te voor zien in het te kort aan laadruimte, ont staan door stremming van de vaart. In onzen omtrek schjjnt het jjs vol doende sterk, althans van ongelukken hoort men gelukkig niet heel veel, van gesprongen waterleidingen en bevroren gasmeters zooveel te meer. Maandag heeft de uitdeeling van brood en koffie een aanvang genomen Het gewone lokaal in het Pand is weer welwillend hiertoe afgestaan. Maandag maakten van die gelegenheid gebruik 498 kinderen en 224 volwas senen, Dinsdag 713 kinderen en 309 'volwassenen. Feest aan Weeskinderen en Ouden van Dagen bij gelegenheid van het huwelijk van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina met Z- H- Hertog Hendrik van Meck lenburg-Schwerin. Voor bovenstaand doel hebben de on- dergeteekenden zich tot een Comité vereenigd, waarvan onze Burgemeester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreelvan Hogelanden, het Eere-Voorzitterschap heeft aanvaard. Opdat het Comité in de gelegenheid gesteld worde op den dag van deze heugljjke gebeurtenis, het huwelijk onzer zoo zeer geliefde Koningin, ook de ver pleegden in onze Godshuizen te doea deelen in de vreugde, die door geheel Nederland zal heerschen, is het natuur lijk noodig, dat alle ingezetenen onder- geteekenden steunen, hetzij door gelde- ljjke bjjdragen of door giften in natura. Verscheidene dames en heeren hebben zich reeds bereid verklaard gifien ia ontvangst te nemen, en zullen zoo vrjj zijn zich daartoe bjj Haarlem's ingezete nen aan te melden. Wij vertrouwen op algemeenen bjj val en steun. Het Comité: Mr. A. C. Waller,wethouder, voorzit ter; J. J. Zeewoldt, secretaris. Dr. H. D. Kruseman, lid van dea Gemeenteraad, penningmeester; W. A. J. van de Kamp, lid van dea Gemeenteraad Th. G. Schürmann, lid van den Ge meen ternad C. J. Th. Leistikow, voorzitter van den Katholieken Kring St. Bavo P. Dyserinck, voorzitter van de Ver. ïDoor Vermaak tot Nut"; J. H. Koolhoven, bestuurslid van de Ver. »Door Vermaak tot Nut"; G. B. Crommelin, onder-voorzitter der Ver. „Koninginnedag". De Commissie van bjjstand bestaat uit Leden van den Gemeenteraad en de Heeren L. R. Prent van den Berg, en M. H. Binger, Leden van het Bestuur der Vereeniging »Koninginne-dag". L. T. H. Brunott en W. J. B. van Liemt, Bestuursleden van den Katho lieken Kring »St. Bavo". In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 250 baden. VfiRGADBRING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 16 Januari 1901, des namiddags te lj ure. De volgende stukken en punten tullt aan de orde worden gesteld 4. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Verzoek eervol ontslag als onder- wjjzer van G. K. ter Heege. 3. Id. id. id. id. C. A. Hiet. 4. Trekken afdeelingen Raad. 5. Voorstel B. en W.W. persoonljjke toelage griffier ter Secretarie. 6. Id. id. aanvaarding grond Nauwe Geldelooze pad. 7. Id. id. vaststellen 2e suppletoire begrooting dienst 1900. 8. Id. id. wijziging Reglement van Orde voor de vergaderingen van den Raad. 9. Id. id. adres F. J. L. Peltenburg bouwplan gronden tusschen Kleine Houtweg en Spaarne. 10. Id. id. adres Binnenlandsche Ex ploitatie Maatschappjj van onroe rende goederen, bouwplan bjj den Schoterweg. 11. Id. id. adres Jhr. C. F. van de Poll, bouwplan bjj den Zijl weg. 12. Id. id. vaststellen concessie voor waarden tramaanleg Anderheggen en Neumejjer. 13. Id. id. wijziging instructie opzichter museum. 14. Benoeming lid Commissie art. 40 gas-contract. 15. Verslag opzichter gasverlichting over November 1900. Markt van 14 Jan 1901, Boter. Aangev. 55 verk. 55 K. G. L. pr. ƒ1.30 H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 27 verk. 27 stuks. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ10.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 19 verk. 19 stuks. L. pr. ƒ11.H. pr. ƒ17.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. HL. verk. HL. L. pr. fH. pr. p. H. L. Appelen. Aangev. 31 H.L. verk. 26 H.L. L. pr. ƒ3.50 H. pr. ƒ8.p. H.L. Peren. Aangev. 12 H. L. verk. 12 H. L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ8.p. H. L.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2