3M ieuwsberichten. de détails. De Heer Speelman zou eerst de teekeningen willen zien. Thans komt de overeenkomst in behandeling. Door verschillende Heeren werd hier het woord gevoerd en vervol gens met enkele wijzigingen der redactie aangenomen. Heel wat werd gepraat over de vraag in hoever B. en W. zonder den Raad tot beslissing voor het bepalen van wegen bevoegd zijn. De Heer Schram wenscht de ver schillende amendementen te doen druk ken en dus de beraadslagingen hier te staken. De Heer V. S'yrum wenscht verder te behandelen, doch de eindstemming te doen plaats hebben in de volgende vergadering Voorstel Schram wordt verworpen. De Heer Holland wenscht door den Raad te doen bepalen loon, arbeidsduur en rusttijden van 't personeel. De Raad neemt dit voorstel aan. Voor de zoogenaamde werkmanstrei- nen op werkdagen wordt 3t/j cent bepaald en voor de grootste afstand niet meer mag worden geheven dan 7 ct. per rit. De resumptie en de eindstemming zullen plaats hebben in de volgende vergadering. De Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum heeft den wensch uilgespi oken in het koude jaargetijde de lokalen te verwarmen, aangezien de zeer afwisselende temperatuur nadeelig is voor de schilderijen. Omdat nu een nachtwaker geregeld ook op het Museum de ronde doet, be staat hiertegen geen bezwaar; alleen is eene wijziging in de instructie van den opzichter hiertoe noodig, die dan ook do >r den Raad wordt goedgekeurd. Tot lid der Commissie voor de gas fabriek wordt benoemd de Heer Sneltjes. Als laatste punt werd het gasverslag over de maand November 1900 voor kennisgeving aangenomen. De Heer de Braai wijst op de werk- loozen die op de ijsbanen werkzaam zijn, en die maar 75 ets. per dag ver dienen. Als wij het we! begrijpen wenscht de Heer de Braai vrjje concurrentie op dit punt; dan zullen ze meer verdienen, meent hij. De Voorzitter deelt mede, dat het gemeentebestuur zich hier niet in mengen kan. De vergadering wordt daarna ge sloten. Het Engelsche departement van oorlog doet op het oogenblik moeite om de verliezen van de Imperial Yeomanry aangevuld te krijgen met nieuwe be- zendingen. Van de 10,195 yeomen die naar de Kaap zjjn gezonden, waren er blijkens de laatste opgaaf nog nog 8000 of ongeveer 4/5 over. Ook zal de diensttijd van een aantal hunner kinnenkort ver streken zijn. Daarom worden bevelvoe rende officieren uitgenoodigd namen op te geven van yeomen die hun kameraden willen aflossen. Wanneer de Engelsche regeering, zegt een Fransche schrijver, niet het gevaar wil loopen een veldtocht voort te zetten die nog jaren en jaren duren duren kan,1 behoort op de een of andere wijze een onderhandeling mogelijk zijn. Dat kan geschieden, wanneer een derde, een onafhandeljjke staat, Enge land den onschatbaren dienst zou willeu bewijzen als bemiddelaar op te treden. Die derde kan zoowel de keizer van Rusland, als koningin Wilhelmina van Nederland zijn. Dite derde zou zich motten vergewissen van de voorwaarden, waarop de oorlogvoerenden den strijd zouden willen beëindigen, en dat kan niet anders zijn dan de autonomie van de Republie ken. Het Engelsche volk geeft meer en meer teekenen, den ooi log die nu al ruim vijftien maanden duurt, moede te zijn. En met wie zal engeland moeten onderhandelen, met de republieken? die zijii geannexeerd, Kruger enSteynzijn Vervallen veiklaard. Rest dus alleen tusschenkorost. Lord Roberts acht nu den oorlog in Zuid-Afrika toch zoo weinig geëindigd, dat hjj een scVijven richtte tot den lord Mayor van» Londen en tot de Burgemeesters der andere steden, waar van hem het eereburgerschap is aan geboden, waarin hij uitstel verzoekt van de plechtige aanbieding daarvan. „Onder de tegenwoordige ongelukkige omstandigheden in Zuid Afrika", zegt Roberts, »ben ik van gevoelen, dat er voorshands geen feesten moeten wezen". Een Engelsch officier erkent, dat tot een optreden tegen de Boeren het getal troepen te gering is. Al wat beschikbaar is moet tot bewaking dienen. In Engelsch Indië zijn vijftienduizend soldaten wier diensttijd om is, zij zijn nog niet terug gezonden, omdat de allossingstroepen nog niet beschikbaar zijn. De regeering zal nu trachten die soldaten door hooge premies te bewegen zich te verbinden voor Zuid-Afrika. HAARLEM 18 Januari 1901. Derde Bacheoticerf. De Haarlemsche Bachvereeniging heeft Dinsdagavond hare leden wederom een zeer belangrijk concert aangeboden. Een concert dat in geen enkel opzicht voor de vroegere behoefde onder te doen. Wie wel het meest heeft bijgedragen tot de hooge beteekenis ervan, het Orkest van Willem Mengelberg of de heer IJsaye, die als solo violist de uitvoering opluisterde zal wel moeilijk zijn uit te maken. De muziekliefhebbers, die zich ver trouwd hebben kunnen maken met de sinfonische werken va» Beethoven, Schu mann en Brahms, om slechts deze namen van het programma te noemen, hebben ongetwijfeld een ideaal kunstgenot ge smaakt bij het spel van het onvolprezen Amsterdamsch Orkest. Mogelijk dat de wedergave van de Brahmsche Symphonie dan welde diepste indrukken heeft achtergelaten, evenzeer door den rijken inhoud er van als door de heerljjke vertolking van de zijde van het Orkest. Zelden was, wat dit laatste betreft, de stemming der instrumenten zoo volmaakt rein en nimmer werd eenig kunstwerk met meer toewijding en met meer heilig vuur ten gehoore gebracht. Trouwens een instrumentaalcomposi- tie uit wier stijlvolle bewerking zich een zoo frisschen stroom van leven ontwikkelt, een symphonie zoo rijk van kleur en heerlijk van melodiek is er de symphonieën van Tschaikowsky uit gezonderd niet aan te wijzen. Eigenlijk zou de uitvoering van zulk een werk voldoende zijn voor een avond Voor vele dagen geeft zij teerkost aan den geest. Doch het concert gaf meer. Behalve in de Ouverture Manfredvan Schu mann en een mooi werk, lm Frühling van Goldmark, alle even voortreffelijk door het Orkest gespeeld, konden de aanwezigen zich verlustigen in het kunst volle vioolspel van den heer IJsaye De heer IJsaye is een van die weinige violisten, van wie men minder vraagt wat zjj spelen mits zjj slechts spelen. Alles, ook het mindere in gehalte krijgt bij hem beteekenis. Bij een onmiskenbaar zwak voor virtuosenstukke», waarin zijn meesterschap schitterend uitblinkt, is hem het gebied der klassieke Duit- sche vioolschool lief en weet hij daarin het hoogste te bereiken. Wel het beste bewijs hiervan leverde de mooie, ernstige voordracht van de bekende Beethoven Romance (G. gr. t.J, eene voordracht die hem adelde tot artist in den besten zin van het woord. Voor het overige mochten de zeldzame talenten van den heer IJsaye zich openbaren in het 3de Fioolconcert van Saint Saëns en in een Fantasie van den Russischen componist Korsakow. Dat deze schitterende concert-figuur, in zijn spel beurtelings betooverend en imposant, beloond werd met den bijval der opgetogenheid ligt voor de hand. B. De aandacht wordt gevestigd op de verplaatsing van het Venduhuis D'Amstel, dir. de Heer A. van Lier, naar Groote Houtstraat No. 147. De groote diepte van het goed ge legen lokaal biedt ruimte om de massa aanwezige meubilaire en andere goede ren op het voordeeligst te plaatsen en het is zeer zeker de moeite waardig het bjjeen gebrachte voor de aanstaande veiling te gaan zien, de voorraad is groot en veelsoortig. In den Schouwburg werd Don derdagavond j.l. door het gezelschap De Kon Vereenigmg Het Nederlandsch Too- neel", vooreen stampvolle zaal opgevoerd een der meest gewaardeerde stukken van William Shakespeare, vDe Koopman van Venetië, naar de bekende vertaling I van wijlen Dr. Burgersdijk Deze opvoe ring (de 7e abonnementsvoorstelliog) zou volgens eene bjjzondere aanduiding op het aankondigingsbiljet geschieden met medewerking van den heer Louis Bouwmeester. Oeen wonder dus, dat alle rangen goed bezet waren waar men onzen talentvollen Bouwmeester zou kunnen bewonderen in zijn volle kracht, in zjjn rol van Shylock. Meesterlijk was dan ook de wijze waarop hij zjjn rol vertolkte, aangrijpend waren de mo menten, waarin wij hem zagen'als een groot artist, o.is toonende een Shylock, zooals die door den schrijver was be doeld. Zijne overweldigende, dramatische zeggingskracht en bewonderenswaardige actie, één met zijne schoono typeering, gaven ons een juist en treffend beeld van den woekeraar". Ook Antonio werd ons op uitnemende wijze vertoond door den heer Holtrop, terwjjl Antonio's trouwe vriend, door den heer de Jong prachtig en met distinctie werd weer gegeven. Portia weid gespeeld op de meest schitterende wijze doorde begaafde actrice, Mevr. Pauwelsvan Biene, die indruk maakte door haar zuiver en mooi zeggen der romanti.-ch dramatische zin nen. De Heeren v. Djjk en v.Schoonhoven (beiden aanbidders van Portia) kweten zich uitmuntend van hun taak, terwijl wij in den heer van Westerhoven een waardig „Doge" te aanschouwen kregen. De geestige en pittige humor van dit tooneelwerk werd in ruime mate ons te genieten gegeven door Kreeft in diens optreden als Shylock's knecht door Schulze, en den heer Tourniaire in de rol van Antinio's luchthartigen vriend, waarbij het publiek hartelijk lachte. Ook Mevr. van Ollefen en mej. Hopper, de eerste als Shylock's dochter de tweede als Portia's kamerjuffer ver dienen een bijzonder woord van lof, evenals de heer v. d. Hilst, die als Lo renzo een goed figuur maakte. Dank- 1 baar werden allen herhaaldelijk toege juicht, vooral na het vierde bedrijf toen het publiek warme hulde bracht aan den grooten kunstenaar. Wij mogen dan ook vaststellen, dat deze kunstavond een groot succes is geweest voor het Nederlandsch Tooneel. Het tweede concert van de gemeng de zangvereeniging; „Doopsgezind Zang koor" zal plaats hebben in den loop der maand April e.k. Het programma zal, behalve een paar nummers van Calh. van Rennes en eenige solo's weerRoze's Pelgriintocht" van Schumann bevatten. Van vele zijden mocht de Vereeniging den wensch naar een weder ten gehoore brengen van dit uitgebreide koorwerk vernemen en vond het Bestuur opnieuw dezelfde solisten als bij de eerste uitvoe ring bereid hunne medewerking te ver leenen. Het waren: Mevrouw A. C. Craandijk Schuil als alt, mej. F. de Vries, als sopraan, de heer C. Phlippeau als tenor en de heer A v. d. Velden als accompagnateur. Plotseling sloeg Woensdagmiddag het weêr om. 's Morgens nog vorst, later dooi, zelfs zóó dat toen in den laten avond het begon te motregenen, de bodem niet eens meer koud genoeg was am die luttele druppels te doen bevriezen. Donderdag stond er reeds goed wat water op het ijs, op sommigejplekkenoor deelde men het jjs reeds onbetrouwbaar, b.v.b. op de Amsterdamsche Vaart. De belanghebbenden bij het ijs hopen nu maar op de maan. Anderen daaren tegen en dit zijn er niet weinigen z(jn van meening, dat een wintertje van zestien dagen voorloopig genoeg is en willen nu liever op vorst wachten tot den volgenden winter. Het getal deelnemers aan de uit- deeling van Brood en Koffie, was 16 Januari 758 kinderen, 270 volwassenen 17 Januari 787 kinderen, 319 volwas senen; 18 Januari 718 kinderen, 285 volwassenen. Giften welke ingekomen zjjn bij de Heer B. Sernê Wz., Gierstraat van Jonkh. Mr. B. v. H. f 15.bij den Heer Kolkmejjer, N. N. f 2.v. W. f 20.bij den Heer London, W. v. B. 2.50; bij den Heer H. van Niel Hz., Penningmeester, N. N. ƒ2.50, post wissel; K. N. f 10.— N.N. /10.en 10 kilo koffie. Dinsdag a s. geeft het Kwartet Robert, Zalsman en Van Breemen zjjn derden kamermuziekavond. Op het inte ressante programma komen twee werken voor, die hier ter stede nog niet gehoord zijn n.l. Sonate op 6 voor piano en violoncel van Richard Strauss en Lieder cyclus ïEliland" van den Berlijuscben componist Wilhelm Berger. Verder wordt nog uitgevoerd Piano kwartet op 26 van Brahms, een van de schoonste werken der kamermuziek- literaluur." In onzen Schouwburg hebben wjj Woensdag 24 te verwachten de Opéra Wilhelm Tell van Rossini, door de Ned. Opéra, Dir. C. van der Linden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze opvoering zal plaats hebben met medewerking van de Heeren Pauwels, Orelio, Van Duinen, Schulze en Engelen en de dames Engelen SewingenThjjssen- Bremerkamp. Op het Museum van Kunstnijver heid zal vermoedelijk Zondag a.s. eene Tentoonstelling van Nederland-che meu bels geopend worden, die worden ver vaardigd op de fabriek van den heer van Wijgaarden te Weesp, en versierd door Hoytema. Nog eens Kinderbewanrplaats, CursusWolleunaaien en Pop- pententoonstelling. Enkele weken geleden hebben de inwoners van Haarlem onder dit op schrift iets kunnen lezen over plannen, die, als zij tot uitvoering komen, aan onze stad eene nuttige en noodige inrichting van onderwijs zullen geven. Tegelijkertijd werden circulaires bjj de ingezetenen aan huis bezorgd, waarin om ieders medewerking werd verzocht voor 't doen slagen van een Poppen- tentoonstelling. Welk het doel is van die tentoonstelling, zelve dus middel, is in die circulaires nader omschreven. Nu is het oogenblik daar, dat de inschrijvingsbiljetten worden terugge haald en dat zij bij het Comité der Tentoonstelling terugkomen, dit op de hoogte brengen van de belangstelling van Haarlem's bewoners. En wat vernam het Comité nu van velen, in zeer verschillende termen, die hierop neerkomen„er is hier al een Kookschool en een Naaischool, ik begrijp niet waarom er nu nog meer moet komen" »er wordt tegenwoordig zooveel gevraagd, dat ik niel aan een P oppententoonstelling geef, dan zijn er nuttiger inrichtingen" enz. enz. Het moge niemand verwonderen, dat wij na 't hooren van dergelijke opmer kingen, nog eens de gastvrijheid van onze stedelijke bladen inriepen om enkele, naar 'tons voorkomt, noodige ophelderingen te geven. Op 'teerste bezwaar" meeneri wij dit te moeten antwoordenzjj die nu reeds de besturen van Kook- en Naai school vormen, kunnen, dat spreekt vanzelf, beter dan buitenafstaanden be- oordeelen, óf en waarom de samen smelting en de uitbreiding der scholen noodig is, waarom gewenschtwaarom 'teene nuttige inrichting zal zijn, waar om een stadsbelang. Zij, die zich voqr deze zaak veel moeite getroosten, hopen hartelijk het vertrouwen hunner stadge- nooten te zullen winnen. En vervolgens: wij vragen niet voor de Poppententoonstelling -- of ja, toch wel, maar, zooals wij reeds opmerkten, zij is 't middel om te geraken tot de oprichting van 't doel, een Cursus in Wolleunaaien en een Kinderbewaar plaats. Wij menschen hebben nu een maal gaarne niets voor ons geld"; 't moest wel niet zóó zijn, maar.... Nu, wij nemen gaarne de giften aan van hen, die vóór de goede zaak zijnde, ons middel niet toejuichen. Overigens schijnt ons eene Poppen- tentoonstelling een vriendelijk en on schuldig middel. Menige handige hand en een geestig hoofd, kan zich daarmede een korten tijd bezig houden en ons verblijden met bet resultaat van haar ijver en goeden inval. Het doel dus: IFollennaaien en Kinder bewaarplaats daarop moeten wij de aandacht vestigen. Mogen wij niet

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2