Middelerwijl de Engelschen hunne troepen weer beginnen uit te zetten, slaan de Boeren hun slag. Zij vernielden den spoorweg tusschen Middelburg en Pretoria en herstelden door een stout optreden de verbinding tusschen De la Rey en Botha. Men meent dat hierdoor Kitchener te Pretoria is ingesloten. Een Fransch blad meent stellig te weten, dat in den Engelscne ministerraad de vraag zal worden besproken of inter ventie kan worden toegelaten. Het verzoek daartoe zou uitgaan van een mogendheid, die steeds op zeer vriend- schappelgken voet met Engeland stond Engeland zou vooraf gepolst zgn en toestemming hebben gegeven, en Neder land zou het voorstel doen. De Boeren hebben met de Engelschen gemeen, dat zjj geen gevangenen meer maken, doch zij versehillen hierin, dat de eersten de hunnen, na ze te hebben ontlast van kleeding en wapenen hun gevangenen laten loopende Engelschen schieten de Boerengevangenen dood op last van Kitchener. Zeer wel mojelqk is het, dat deze gedragslijn ook van invloed zal zgn op de verdere hande- li»gen der Boeren. Aangaande de geruchten tot arbitrage moet een Engelsche minister verklaard hebben dat Engeland geen enkel voor stel in overweging zou nemen, van welken kant het ook kwam en in welken vorm ook. Arbitrage was onmogelijk; de republieken eischen het behoud harer onaf liankelgkheid, welke Engeland be sloten heett naar te ontnemen. Engeland zal tot het uiterste gaan. Met het werven der nieuwe troepen voor Zuid Afrika gaat het in Engeland maar langzaam, wat gee» wonder heeten mag, nu er manschappen terugkomen en van hunne lotgevallen vertellen. Daily Mail zegt, dat groote ontevre denheid heerscht onder de uit Afrika teruggekeerde troepen, militie en vrij willigers wegens de vertraging in het uitbetalen der achterstallige soldij, on danks herhaalde aanvraag; de toege zegde gratificatiën worden óók nog niet betaald. Volgens een bericht van de Birmingham- Gazette heeft Lord Kitchener besloten, dat de Britsche soldaten geen brieven naar huis meer mogen schrijven zonder daartoe bijzonder verlof te hebben be komen. Meer en meer begint een zoogenaamde vredespartij zich in Engeland te vormen, thans doet in deze weer een parlements lid van zich spreken. Hg beweert, dat de regeering Engelands volk niet op de hoogte houdt van de geheele waarheid in Z. Afrika, meent dat de oorlog nog jaren kan duren en wenscht daarom een einde gemaakt zien aan de Afrikaan sche gruwelen. Kitchener blijft zwijgen over invallen der Boeren in de Kaapkolonie. Het En gelsche volk meent nu dat geen tijding goede tgding beduidt. Een paar magere berichtjes over afge slagen Boeren, doen vermoeden, dat er meer achter steekt. Kitchener schijnt ook het feit, dat Botha zich gereed maakt met achtduizend man Natal binnen te trekken, niet vermeldenswaard te achten. Toch zou het wel kunnen zijn, dat daar in dien noordelijken driehoek waar zóó veel Boeren wonen, zoo langzaam aan de kans voor de Engelschen aan het keeren was. Thans weèr hebben de Boeren in de nabijheid van Pretoria een trein met mijnwerktuigen buit gemaakt. Generaal Colvile, op wien de schuld is geworpen van de ramp aan het mil- lionairsbataljon der Yeomanry bij Lind- ley overkomen, maar die deze beschul diging in zijn bekende scherpe verkla ring heeft teruggewezen, is thans uit den Britschen militairen dienst ont slagen. De Boeren-generaal Schoeman, als vredeprediker naar Transvaal gezonden, is door de Boeren gevangen gehouden, Men herinnere zich het hoogst ongun stig oordeel over dezen generaalondoor tastendheid en lafheid werden hem toe geschreven. Een gevangen Boer, die te Pretoria is binnengebracht, heeft verteld dat de Boeren volstrekt geen gebrek aan mu nitie hebben, maar voorzichtigheids halve vullen zij hun voorraad aan met de patronen „die uit de bandeliers der bereden infanterie vallen". De corres pondent verklaart deze wijze van patronen verliezen met de mededeeling, dat de patroonhouders der bandeliers open zijn en bg het schokken al rijdende vele patronen uit de houders vallen. Dit pa tronenverlies zou zeer aanzienlijk zijn, maar veel waarschijnlijker is het, dat het verlies van patronen" op een andere wijze veel aantrekkelijker is en de ge vangenen der Boeren een ruimer ge legenheid bieden om hun munitievoorraad aan te vullen. Dit zal de gevangene ook wel verteld hebben, maar dat vertellen de correspondenten liever niet over. Het vredesprotocol is geteekend in China. De nota met de handteekeningen der onderhandelaars, en het Keizerlgk edict door den Zoon des Hemels onderteekend en van zgn groot zegel voorzien, is Woensdag aan de gezanten overhandigd. De onderhandelingen over de onder- deelen van de vredes-voorwaarden kun nen nu beginnen. De Chineesche gevolmachtigden heb ben aan de gezanten een keizerlgk schrijven overhandigd, waarin de bezwa ren van het Hof tegen de gestelde voor waarden worden ontwikkeld. De Keizer verzoekt de forten bij Takoe niet te doen slechten, doch die te doen bezetten door de vreemde troepen. Hij verzoekt verder den invoer van wapenen niet voor onbepaalden tijd te verbieden, maar in de vredesvoorwaarden een lgdstip aan te wijzen, waarop dit verbod zal eindigen. Verder dringt de Keizer er op aan, dat thans verdere strafexpedities der verbonden troepen zullen worden gestaakt. De ernst van de zitting der rechthank te Boulogne is verstoord door een we gens diefstal veroordeelde, die bij het vernemen van zijn vonnis zijn schoen uittrok en dien in de richting der rechters wierp. De president werd aan den schouder getroffen. Het O. M. heeft dadelijk rechtsin gang verleend tegen den man, welke zich spoedig daarop tot vijf jaar hoorde vereordeelen wegens mishandeling van ii den magistraat. Te Dresden is door de zware vorst een gasbuis gesprongen met het onge lukkig gevolg, dat het gas in een aan tal benedenwoningen is gedrongen en 17 personen bewusteloos heeft gemaakt. Een kon niet weder in het leven worden teruggeroepen; zijn vrouw en drie kin deren zgn in levensgevaar. Evenzoo een 85-jarige vrouw, die gehoopt had eerst daags haar diamanten bruiloft te vieren. In Noord-Italië zgn onlangs een aan tal lgders aan diphtheritis, na met serum te zijn behandeld, zwaar ziek geworden en eenigenoverleden onder verschijnselen van tetanus (kramp.) Het is bij onder zoek gebleken dat het xerum, afkomstig uit de voornaamste instelling te Milaan, bedorven was. Daar wordt ook het serum tegen tetanus bereid en het is niet on mogelijk, dat er bg vergissing een ver menging heeft p'aats gehad die aanleiding heeft gegeven tot de treurige gevallen. Al het serum dat in de laatste maan den is vervaardigd, is nu in beslag ge nomen en de verdere verkoop gestaakt. Tot de schatten van retrospectieve kunst, welke in het Petit Palais" der Parijsche tentoonstelling te zien zijn geweest, behoorden ook de beroemde geëmailleerde voorwerpen van Noêl Landin uit de kathedraal van Limoges. Deze kostbare stukken zijn thans terug gezonden, doch het| kerkbestuur heeft geweigerd ze in ontvangst te nemen, omdat eenige er van sterk beschadigd bleken te zijn, gebarsten en zelfs ge broken. Dat kan tot een lastig proces aauleiding geven. Tien jaar geleden maakte de moordzaak op den deurwaarder Gouffé, waarin Michel Eyroud en Gabrielle Bompard be trokken waren, een grooten opgang zoowel in Frankrijk als daar buiten. Eyroud werd ter dood veroordeeld en '20 December 4890 terechtgesteld en zgn vriendin tot twintig jaren dwangarbeid veroordeeld. De jonge vrouw, wier toe rekenbaarheid door verschillende des kundigen in twijfel was getrokken, heett zich in de tien jaar harer gevangenschap voorbeeldig gedragen. Er is sprake van, nu de helft van haar straftijd om is, Gabriele Bompard gratie te verleenen. Te Dresden zijn vier gevangenen op merkwaardige wijze Zondagnacht uit het oude huis van bewaring ontvlucht. In hun cel. 4 hoog, hebben zg meteen stuk ijzer, dat zg van de kachel hadden gescheurd, de vloertegels opgebroken, zijn aldus door de zolderingen in een daaronder gelegen wachtkamer gekomen, van waar zij, na er een lessenaar te hebben opengebroken, zich met touwen, uit matrassen en handdoeken gemaakt, uit het venster hebben neergelaten. Dat alles hebben zij kunnen doen, zonder gestoord te worden! Twee zijn weer gepakt, de beide anderen worden gezocht. Te Malchin in Mecklenburg heeft men een poging gedaan om oude Mecklen- burgsche gebruiken door een soort van tooneelvoorstellingen meer bekend te maken. Dames eu Iteeren hebben deze voorstelling gegeven, in elkaar gezet door den oudheidkenner Wossidlo. Een avond in een boerengezin werd weerge geven. Terwjjl een aantal mannen en meisjes zat te spinnen, werd er gedanst, gezongen enz., in oude kleederdracht natuurlijk, en het geheel maakte een uitmuntenden indruk. Ook te Berlijn zal men deze voorstel ling komen geven. In den omtrek der Parjjsche Grand Opéra werden sedert eenigen tijd prent briefkaarten verkocht, waarop de bal letdanseressen in weinig fatsoenlijke houding afgebeeld waren. De betrokken dames teekenden protest aan en ver zochten de politie een eind aan het schandaal te maken. De briefkaarten werden dan ook in beslag genomen en de handelaars vervolgd. Doch wat wilde het geval! Op de zitting was een der handelaars, die ook zulke plaatjes in zijn bezit had gehad, niet aanwezig. De man was eenvoudig niet gedagvaard, zooals een der verde digers mededeelde, omdat een lid van het hof van cassatie, Dupré, den rechter van instructie Boucard verzocht had, zijn protégé niet te vervolgen, wijl hg voor zijn eerbaarheid instond. Het O. M. heeft daarop de geheele zaak en bagatelle opgenomen en vrij spraak der andere prentbriefkaarthan delaars zal wel volgen. Volgens de ïPharmac. Journal" heeft Bulgarije, de rozentuin van Europa, het vorig jaar een ongekend hoogen oogst opgeleverd, nl. 149.000 ons rozenolie. Het gevolg is geweest, dat de prijs die in het slechte oogstjaar 1882 550 per K.G. bekroeg en in '96 een zeer goed jaar, slechts f 480, gedaald is tot 275. Wel is er, doordat veel is opgekocht, weder een rijzing gekomen, maar daar in het middelpunt der cultuur, Kasanlik, nog een voorraad is van 40 000 onsen, die vóór den volgenden oogst moeten worden verkocht, zal de prijs nog ster ker dalen. Behalve deze meest gezochte lichtgele olie. is er nog een geelgroene uit Miltitz in Saksen en een bruine uit Chinchilla in het zuiden van Spanje. Zij hebben elk een verschillenden geur de Spaansche riekt het sterkst, wat men evenals de kleur daaraan toeschrijft, dat de bodem vroeger met wijnstokken be plant is geweest. In Amerika gebruikt men in den laatsten tijd vloeibare lucht niet enkel tot verkoeling van groote zalen maar ook om ze te parfumeeren. Men heeft n.l. waargenomen dat vele reukstoffen in vloeibare lucht, trots de groote koude van deze, worden opgenomen en er tegelijk weer verdampen. Door een paar druppels rozenolie in zulke lucht te brengen, kan men in een balzaal een geurige verkoeling aanbrengen. Ook wordt aldus een kunstmatige vbosch- lucht" verspreid. Een Fransche dame, mej. Pellechet, die haar leven aan boekkunde had gewijd en een aantal merkwaardige werken over de oudste drukken (incunabelen) heeft geschreven, is in haar uitersten wil aan haar liefde voor oudheden trouw gebleven. Zij heeft 300.000 francs (be last met vruchtgebruik ten behoeve van een zuster) vermaakt om uit te renten belangrijke monumenten van geschied kundige of kunstwaarde in Frankrjjk of zijne koloniën te doen onderhouden of herstellen. Het zoogenaamde Steindel-trio, be staande uit den vader en de zoontjes Bruno en Max, dat onlangs te Parijs met groot succes optrad, is nu gegroeid tot een Steindel-kwartet, doordat de 6Vj-jarige Albin als violist er bij ge komen is. Al de zeer jonge talenten worden door den vader gevormd. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is te Hilversum op twee plaatsen ingebroken. Alleieerst in de ijzergieterij van den heer Ensink. De gasten namen eenige kleeren mee, doch vergaten de brandkast te openen, óf waren nog niet grootsteedsch genoeg hiertoe in staat te zgn. In de tweede plaats werd de fabriek van den heer Süsholz bezocht. Hier na men de dieven alleen wat plakzegels. 'tSchjjnen dus heusch amateurs te zgn. Naar wg vernemen is aan den Heer W. Mengelberg opgedragen de muziek te componeereu voor den Feestzang (woorden van dr. Schaepman), die op het feestconcert, dat der Koningin bij Haar bezoek aan Amsterdam zal worden aangeboden, ten gehoore wordt gebracht. Medegedeeld wordt, dat nadat Hertog Hendrik in den echt zal zijn verbonden aan den Gemaal van H. M. de Koningin het recht zal worden toegekend den titel te voeren van Prins der Nederlanden met het praedicaat van Koninklijke Hoogheid. Tevens zal de Hertog bg zee- en landmacht a la suite geplaatst worden met den rang onderscheidenlijk van schout bij-nacht en generaal-majoor. Hertog Hendrik wordt den 30n dezer in de residentie verwacht. HAARLEM 22 Januari 1901. Kalm, doch zeker zet de dooi haar ijsverwoestingswerk voort, met betrek kelijk weinig wind en nog minder regen, in het algemeen een gezegende dooi. Allerlei groote en kleine jjsplanrien zijn afgezegd, jammer voor de menschen, die bij zoo'n gelegenheid nog wat ver dienen, maar de meening bestaat, dat dooiweêr, na zestien dagen strenge voist in het algemeen belang is. Natuurlijk verkeeren al de ijsbanen in den nmtrek in ontredderden toestand. Wie er zich nog op waagt is een nat pak waard. Zondag zakte nog eert op geschoten knaap door 't ijs; kletsnat werd hjj naar huis gebracht. Nog Maandag namiddag beproefden enkele jongens de sterkte van den ijs vloer. Wordt er iets van gezegd, dan wat scheldwoorden, dus, laat ze in 's hemelsnaam maar begaan. Dat laten begaan schijnt een karakter trek der Haarlemmers te zijn. Vechtende jongens, men kijkt er naar wie 't winnen zal, wie er het best op toe kan slaan. Oude, gebrekkige menschen op de straat te hinderen, wie denkt er aan het te voorkomen. De politie, ja, als je ze noodig hebt, is er geen agent te zien. Jong, ondeugend Haarlem steunt op de afwezigheid van den sterken arm, men laat ze begaan, zeker niet dapper al is het heel voorzichtig zich nergens aan te storen, zich over niets warm te maken. Warm maakt men zich over Zuid- Afrika wat in eigen omgeving gebeurt, nu ja, dat komt wel terecht! De tweede opvoering van de Operette Franchemont de Marskramer van Mart. Schuil heeft niet minder belangstelling mogen ondervinden dan bg de eerste opvoering in het begin der maand. Geen plaats in den schouwburg bleef onbezet en met opgetogenheid werden de drie bedrgven dezer lieve compositie gevolgd. Zelden is een onderneming zoo voor treffelijk geslaagd en hebben dilettanten zooveel succes van hun werk gehad. Aan den heer de Nobel daarvoor een woord van warme hulde, voor de medewerken den een hartelijk bravo.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2