Nieuwsberichten. maken, namelijk uit water en kalk. jl Van deze stof is een zeer groote toevoer men heeft berekend, dat de Rijn jaarlijks zeshonderd zestig duizend ton kalk naar ons land voert. Van hetgeen er met zulke hoeveelheden gedaan kan worden, gat Spreker enkele voorbeelden. De voor raad is dus nog niet uitgeput en wij kunnen er voorloopig rustig op voort bouwen. Vervolgens toonde Spreker eenige af beeldingen van de laat men ze maar noemen krijtdiertjes, waarvan vele honderden soorten bestaan, de afbeel dingen naar eene vergrooting van twaalf honderd maal genomen. Vijftigduizend er van gaan in een kub. centimeter. De diertjes zijn slijmachtig, hun huis is oneindig schooner. In krijt ontbreekt het kiezelzuur, dat een der samenstellingen van het vuur steen is. Vuursteen- en kalklagen wis- schen elkaar af, wat wijst op vormveran dering van zee in land. Behalve kalk bevat de zee ook goud en zilver. Een kubieke meter zeewater bevat voot ongeveer een cent waarde aan goud en als het water der zee zijn zil verschat kon los laten, dan kon ieder Haarlemmer voor zijn aandeel ƒ823000 krijgen. Goud komt bijna altijd voor in kwarts. Een stuk goudhoudend kwarts werd vertoond. Vervolgens werd de granietvorming besproken, alsmede de kwartskristallen. Duizenden jaren zjjn noodig geweest tot deze vorming. Druipsteenvorming heeft plaats door een chemisch proces. In breede trekken wordt vervolgens ontwikkeld de wording van onze aarde tot woonplaats van menschen, van den geheel gloeiend vloeibaren toestand tot dien welken wij kennen, hierin uitgaande van hel feit, dat de warmte stijgt naar mate men dieper in de aardkorst door dringt en wel met 1 graad op eiken dertig metei. Al de bestanddeelen van den aardkorst zijn smeltbaar, hoewel soms bij zeer hooge temperaturen. Het graniet heeft de aardkorst ge vormd. Lucht en water evenwel doen dit gesteente verweeren. Spreker ver toonde die verweeringen in acht toestan den, ten laatste overgaande in zand en klei, noodig voor den plantengroei. Aangetoond werd hoe van de bestand deelen van het graniet eerst het glimmer, daarna het kwarts verdwijnt. De aan slibbingen aan den mond der rivieren ontstaan door het medegevoerde slib klei en water die langzaam, maar zeker tot vormverandering van het land aanleiding geven. Deze langzame verandering heeft doen ontstaan zeën van vijfduizend meter tot minder diepte, die diepere worden verondersteld altijd zee geweest te zijn. Uit een en ander kan men bewonderen de grootsche wer king der natuur in het klein. Nu nog opgemerkt te hebben, dat de gemiddelde dikte der lagen van den bodem ongeveer tien Kilometer bedraagt besloot spreker met de stelling dat de aarde niet veel langer dan zesduizend jaren geschikt is geweest tot bewoning van den mensch. De bulletins van Dinsdagnamiddag omtrent den toestand der Koningin luidden telkens ongunstiger en brachten een groote ontroering teweeg. Later in den namiddag verscheen het bericht dat H. M. te 6.45 was overleden. Omtrent bijzonderheden uit de sterf kamer verneemt men niets; den be ambten is in deze een strikt stilzwijgen opgelegd. Te Londen zijn alle schouwburgen gesloten, men was er diep onder den indruk. De Koning zou, naar men geloofde, naar Londen vertrekken om het bewind te aanvaarden en den eed af te leggen. Woensdag kwamen de Huizen van het Parlement bijeen om het adres van rouwbeklag vast te stellen. Welke gevolgen het overlijden der Koningin kan hebben op den politieken toestand van Engeland is niet te zeggen. De nieuwe Koning, Albert Edward, is reeds negen en vjjftig jaar en op dien leeftijd nieuwe dingen te beginnen is zoo gemakkelijk niet. Men meende, dat met het overlijden der Koningin het Parlement volgens de wet moest ontbonden worden, dit is echter niet het geval. Men gelooft, dat het voor de zaak der Boeren niet kwaad zou zijn, als het Parlement, onder be- driegelijke gegevens verkozen, uiteen ging; de natie toch, heeft allang kunnen zien dat de oorlog niet uit is, zooals hoog en breed werd beweerd en waar schijnlijk zouden bij nieuwe verkiezingen andere elementen het Parlement binnen komen. De nDaily Chronicle" verneemt uit Osborne, dat naar men daar gelooft, de Keizer niet de begrafenis der Konin gin zal afwachten, maar waarschijnlijk Donderdag of Vrjjdag naar Duitschland zou terugkeeren, en den kroonprins zal zenden om hem te vertegenwoordigen hij de begrafenis der Koningin, die be graven zal worden naast haar echtgenoot, den prins gemaal, in het Koninklijk mausoleum te Trogmore, bij Windsor. In geen der groote Britsche bladen wordt gewag gemaakt hoe de Duitsche Keizer de Noordzee is overgekomen Ze gevoelen de vernedering te diep dat van het groote Kanaal-eskader niet één schip in staat was den Keizer van Vlissingen af te halen, en de mededee- ling dat Hr. Ms. Minerva de zee niet over kon wegens den storm lokte overal toornige uitroepen uit. Dat met een Nederlandsche mailboot, waarop naast de Nederlandsche vlag de Keizerlijke Standaard wapperde, de Keizer die Britsch Admiraal is1 naar Engeland moest oversteken, wordt in de Londensche clubs en op de Beurs een schande genoemd. De stoomketels schijnen defect te zijn in de meeste schepen der kanaalvloot. De "Britsche vloot schijnt al even slecht te worden geadministreerd als het Britsche leger. De Engelsche generaals zullen zich Zuid Afrika herinneren als het land van de verloren reputaties. Het laatste slacht- leenen te New\ork. Het is te betwijfelen of dit op voor spoed der Engelschen wapenen wijst. Bij de Boeren en de vervelend koorts is nu nog eene derde kwelling voor de Engelschen gekomenpestziekte en wel de zeer gevaarlijke bubonen- of builen pest. Van twee verschillende zijden ver nam de Brusselsche Petit Bleudat die gevreesde plaag het Britsche leger tei stert. „Wat een Rijksoorlog kost" onder dien titel schreef de Heer Raphael George Lévy in de Revue de» Deux Monde» een artikel over den tegenwoordigen gelde- lijken toestand van Engeland. De ontvangsten van het jaar 1899 1900 zegt hij, bedroegen 3 milliarden francdat is 225 millioen meer dan de raming. Maar dat bedrag was niet vol doende om het evenwicht te herstellen op de begrooting van het dienstjaar, dat den 31en maart 1900 beslootwant de uitgaven bedroegen 3350 millioen. De uitgaven voor het loopende jaar werden geschat op 4125 millioen, en daarvan waren 1225 millioen noodig voor den oorlog welk bedrag bijna geljjk is aan het totaal der begrootiog van 189495, na aftrek der plaatselijke uitgaven. Van 1894 tot 1901 zal Engeland, naar men berekent, 8750 millioen voor leger en vloot hebben uitgegeven. In dien tijd vermeerderden de jaarlijksche inkomsten der schatkist van 2550 millioen tot 3400 millioen ranct In October 1199 kondigde Sir Michael Hicks Beach aan, dat de oorlog 250 k 275 millioen franczou kosten. In Maart 1900 voorzag hij dat het 1100 millioen zou zijn. Maar hoever dat bedrag nog zal worden overtroffen is nog niet te berekenen. Ken der gevolgen van dien geldelijken toestand is, zoo vervolgt Raphael Lévy, dat Engeland, hetwelk eenige jaren geleden schuideischer was der Vereenig- de Staten, thans verplicht is, geld te nationale collecte te doen houden het geheele land door. Daarom heeft het comité zich gewend tot alle burgemeestersvrouwen in den lande, wier hulp het inroept, om in hare gemeente een comité samen te stellen, dat maatregelen neemt, opdat den 27en Februari op de meest practischeen tevens de minst kostbare wijze huis aan huis gecollecteerd worde en dus ieder, rijk en arm, in staat gesteld zjj iets, hetzij luttel of veel, tot hulp der van ajles beroofden bij te dragen. offer dat den weg van Yule, Gatacre, Buller, Broadwood, Colville, Carrington en zoovele anderen opgaat, is Clements, de man van Nooitgedacht. Generaal Sunningham heeft zijn commando te Buffeldoorn overgenomen. Het mijnmateriaal op den trein, die door de Boeren bij Balmoral is over rompeld, was bestemd voor de Trans vaal Consolidated Gold Mines Ltd. Deze combinatie wordt „gecontroleerd" door deRhodes-Chamberlain-Milner-Eckstein- groep, wier warme sympathie voor de Boeren niet weinig verhoogd zal worden door deze vriendelijke verrassing. Te Calvinia hebben de Boeren ver teld, dat zjj bij Fraserburg een zwaar gevecht hadden geleverd, waarin de Engelschen ettelijke dooden en gewon den hebben gekregen en dat dus blijk baar meer is geweest dan een „scher mutseling." Tot de „tijdelijk" ontruimde plaatsen in de vrijstaat behooren nu ook Roux- ville en Smithfield, welker „loyale be volking" thans is overgebracht naar Ali wal-Noord. De Engelsche sergeant, door de Boe ren gevangen genomen, doch weer vrij gelaten, Arndt, zegt, dat de Boerenaan voerders alles zonder betaling opeischen, voorgevende dat zij wel genoeg gemunt Ex-koning Milan is uiterst ontstemd over de passage in de koninklijke bood schad van zijn zoon aan het Scoepchina, jj waarin over hem sprake is. Hij heefteen manifest in Servië laten verspreiden, dat echter hoegenaamd geen succes heeft bij verstandige menschen en ook elders als een gi ap wordt beschouwdBovendien heeft hij nu aan zijn zoon ook een dreigend telegram gezonden van dezen inhoud: Ik geef u mijn woord, dat gij mij op een goeden dag te Belgrado zult terugzien." In Oostenrijk werd onlangs de moor denaar van een boschwachter door een zeldzame aanwijziging ontdekt. Men vond bjj het lijk een prop papier, die blijkbaar uit het geweer van den dader afkomstig was. Dat papier bleek uit een schoolschrift te zijn gescheurd en bevatte een aantal spreuken. Het werd aan een aantal onderwijzers voorgelegd en een hunner herkende de hand van een zijner leer lingen. De vader van dien jongen werd gevangen genomen en bleek inderdaad de moordenaar te zjjn. Naar wjj vernemen, zal het overlijden van de Koningin van Engeland geen wjjziging brengen in het programma villi J O l_l" I 11 li o O O I O geld hebben, maar van de Republieken. (jer teestelijkheden ter viering van het En aangezien de Engelschen verbieden iets aan de Boeren te verknopen, moeten dezen wel „commandeeren" wat zij noo dig hebben. Maar de Engelschen zeggen zij, zullen later alles betalen, er moet maar schadeloosstelling gevraagd worden voor al hetgeen weggenomen wordt. Den 18den Januari is er tusschen Henning Siding en Maraisburg eene schermutseling geweest tusschen 20 man van de Kaapsche politie en ongeveer 80 Boeren. Het gevecht heeft drie uur geduurd. De politie verloor al haar paarden, en verscheidene manschappen werden gewond. Het overschot wandelde naar Maraisburg en kwam met door- geloopen voeten aan. De Boeren deden geen poging om binnen Maraisburg te komen en zijn waarschijnlijk in de rich ting van Melleno getrokken, Volgens berichten in de jongst ontvan gen nummers van On» Land(l Januari) worden te Kimberley hongersnood prij zen voor de levensmiddelen betaald. Men had er sinds 19 December geen posten uit het Zuiden ontvangen. huwelijk van Koningin Wilhelmina met Hertog Hendrik. De oogoperatie van President Kruger zou waarschijnlijk Donderdagochtend geschieden door de beide professoren Snellen en dr. Heymans. De berichten, die bekend worden om trent den nood der uit hare verbrande huizen verdreven vrouwen en kinderen der Zuidafrikaansche Republieken en het beroep, dat de vrouwen uit de Kaap kolonie op hare zusters in Europa en Amerika richtten, om haar bjj te staan in het lenigen van den grooten nood, heeft een comité van dames te 's Gra- venhage het plan doen opvatten om een beroep te doen op de Nederlandsche vrouwen en kinderen. Op Amajubadag 27 Februari e.k. den dag van de groote zegepraal der Boeren in 1881, maar tevens van hun grooten rouw, de overgave van Cronjé in 1900, wenscht het comité een groote HAARLEM 25 Jannari 1901. Gisterenavond werd de opera Wil lem Teil door het gezelschap van den heer C. v. d. Linden in onzen schouw burg voor het voetlicht gebracht. Dat deze populaire opera, populair vooral door het behandelde onderwerp, vele liefhebbers van dramatische kunst naar den Schouwburg zou trekken, mocht met reden worden verwachf. De Guillaume Teil behport tot de beste werken of liever, is het beste werk vaa Rossini. Van de zeven en dertig opera's welke hij schreef, mocht deze opera waarin de lotgevallen van de Zwitser- schen vrijheidsheld aan de vergetelheid worden ontrukt, het zegel drukken op zijn onvergankeljjken roem. Het drama van Schiller is voor Rossini geweest een bron van schitterende in spiration. In bonte aiwisseiirig volgen landelijke, krijgshaftige, bevallige en aandoenlijke tatereelen elkander op. De eigenaardigheden der Italiaansche en Duitsche kunst, de eerste in hare luchtige bevalligheid, de laatste met hare breede en diepe harmonieën treden beurteling» op den voorgrond. Bij eene bezetting als die van gisterenavond, was het succes der uitvoering en alle opzichten verze kerd. De terugkeer van mevrsuw Enge- len-Sewing werd met bijzondere' waar deering begroet. De ht eren Orelio, Van Duinen, Schulze en de Vos, om deze slechts te noemen, trokken als om strijd de aandacht door zang en spel. Vooral de eerste, onze dramatische kunstenaar bij uitnemendheid, maakte in de nobele partij van Teil een diepen indruk. De ensembles verdienen, voor het grooste deel lof, terwijl het Orkest in zijne verrichtingen aan het recht genie ten van Rossini's werk geen hinderpalen in den weg legde. Toch kon het werk dat aan deze zijde van het voetlicht geleverd werd, bij dat van gene zijde niet halen. Hoe dit moge zijn, de op voering van Willem lell heeft de sym pathie voor de Nederlandsche Opera be slist versterkt en doen zien dat ons pu bliek in goede dramatische kunst heel veel belang stelt. In het trapportaal van het Mu seum van Kunstnq verheid is een zeld zame collectie borduurwerken tentoon gesteld van Chineeschen oorsprong, toe- behoorende aan den Heer. Knobel Mi nister Resident der Nederlanden te Peking. Aanstaanden Zondag in den Schouwburg het Hollandsch Tooneelge- zelschap van het Paleis van Volksvlijt met het groot sensatiedrama in 3 bedrij ven Paljas van D'Ennery, Aan deze voorstelling is nog de eigenaardigheid verbonden, dat de pro loog gezongen wordt door den Heer Barendse en in het derde bedrjjf een aria door Mejuffrouw Tartaud. Het bljjspel Baddoctoren, naar Justus van Maurik, onlangs hier ter stede gegeven ter gelegenheid van het jubilé van den heer Bigot, wordt op verlangen voor de tweede maal in den Schouwburg opgevoerd aanstaanden Dinsdag. Een begin van brand ontstond gisteren in perceel Ged. Raamgracht 11, welke dadelijk gebluscht werd door bewoners en omstanders. De brand was ontstaan in den schoorsteen, beladen met roet. Slangenwagen en spuit 10 behoefden geen dienst te doen. Een in de Omvalspoort wonende vrouw klaagt over een andere vrouw, die haar uitscheldt. De scheidster is door de politie berispt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2