der koningin zal zijn van witte zijde en in eiken hoek dragen do koninklijke wapens van Groot-Brittannië. De Heer Lowther, secretaris der En- gelsche ambassade te Washington is plotseling naar Europa vertrokken, ten gevolge van liet volgende incident. Onlangs in eene bevriende woning aan een groot dejeuner deelnemende, deden eenige dames over de op het uiter ste liggende Koningin zich op eene wyze hooren, waartegen de heer Lowther met zekeren nadruk opkwam. Men sprak over wat anders, de diplomaat dacht aan het geval niet meer, toen hem van wege het departement van Buitenlandsche Zaken een vriendschappelijke maar drin gende uitnoodiging gewerd om aan be bedoelde dames zijne verontschuldigin gen aan te bieden. Dit wordt echter alweer tegengesproken. Het Testament der Koningin moet verbazend uitvoerig mn en ettelijke groote deelen beslaande codicillen, van tijd tot tijd er aan toegevoegd, moeten bijna gelijken omvang hebben als het oorspronkelijke. Er kan weinig twijfel bestaan, zegt een Engelsch blad, dat de ongelukkige loop van zaken in Z. Afrika het einde der Koningin verhaast heeft. De vorstin was diep geschokt door de verwoestingen, die de oorlog aanrichtte onder haar officieren en soldaten, en zq kon niet zonder tranen dagelijks d» lange lijst lezen van de slachtoffers, die gevallen waren aan de bekomen wonden of neer geveld waren door de ziekte. En het ontging haar evenmin, dat het einde van den strijd niet te voorzien was. Het ministerie, dat het land en het volk bedroog, zal ook de Koningin wel be drogen hebben. Doch wellicht heeft zjj van de lippen van lord Roberts de waarheid vernomen. Het lijk van Victoria is thans ten toongesteld in een zaal van Osborne- House. De lijkkist staat onder een groote draperie van wit satijn; aan het hoofd einde ligt de kroon, welke door den Koning zelf daar geplaatst is. Het groote publiek wordt niet toe gelaten; enkel zij, die in betrekking tot het hof hebben gestaan. De officieren van zee en landmacht in uniform, de hooge ambtenaren mogen voor de kist defileeren. Na Woensdag wordt het lijk niet meer tentoongesteld, maar het blijft, waar het thans is, tot Vrijdag wanneer het naar Windsor vervoerd wordt. De Berliner Börsen Courier haalt bij gelegenheid van de Engelsche erfopvol ging de meening aan van den Engelschen geschiedschrijver James Anthonie Frou- de, een meening waarin vele Duitsche kringen deelen, dat de Duitsche keizer feitelijk de erfgenaam is van den En- gelschen troon, en dat dus keizer Wilhelm tevens koning van Engeland zou kunnen zijn. Dit zou berusten op het feit, dat keizer Wilhelm de zoon is van de oudste dochter van koningin Victoria, endatin Engeland vrouwen, zelfs met voorbijgang van nog bestaande mannelijke erfgenamen, tot den troon kunnen worden geroepen Het is echter gebleken, dat keizer Wilhelm zelf deze meening niet deelt. Op bevel van Keizer Wilhelm zullen een aantal in dienst zijnde Duitsche oorlogsschepen, namelijk de eerste divisie van het eerste eskader, het kustpanter- schip Bogen en misschien ook nog de kruiser Fictoria Louisebenevens eenige torpedobooten naar Engeland gaan om aan de groote vlootparade op 2 Februari ter reede van Spithead, ter gelegenheid van de Koninginnebegrafenis, deel te nemen. Prins Heinrich zal dit eskader com- mandeeren. Uit Z.-Afrika niet veel tjjding. Het teekent echter den toestand, dat ver klaard wordt de Boeren meer aanhang Vinden in de Kaapkolonie dan verwacht werd. Wel sluiten de Kapenaars zich niet direct bij groote getallen aan, maar op allerhande wijzen helpen zij de Boeren voort, doch dit schijnt Kitchener niet te willen weten. Zaterdag werd weer een stout Boerenstukje vermeld; een trein genomen ten noorden van Kim- berley en iets verder nog een. Veel moet het niet gescheeld hebben of Kitchener was door de Boeren gevan gen genomen. Aberdeen, Kaapkolonie, is door de Boeren bezet, al de paarden en levens middelen daar aanwezig zijn opgekom- mandeerd. Meer en meer komen waarschuwende in Engeland, die op allerlei dingen wij zen in betrekking tot den oorlog. Zoo wordt koning Edward aangeraden ten opz'chte van Afrika een andere politiek te volgen, dan tot heden, genoeg om den Engelschen Kaapkoloniërs een schrik om het hart te doen slaan. Nog een stem doet zich hooren in een der bladen,bedoelende er op te wijzen, dat, wil Engeland zijn standpunt als groote handeldrijvende natie handhaven, hetdan tijdig moet zorgen voor beter onderwijs en men het denkbeeld laat varen, dat niets tegen Engeland kan. Telkens wordt gewezen op het vooruitdringen van Duitschland. Zijn jonge mannen zendt het de wereld in goed onderlegd met de noodige vak- en talenkennis en deze bruikbare menschen nemen plaatsen in, door vele landskinderen te vergeefs begeerd. Het zou niet de eerste maal zijn, dat een machtig rjjk, prat opzijn grootheid, langzaam aan alle maatrege len verzuimde, noodig om zich te blij ven handhaven en zijn prestige verloor aan een minder geblaseerdeu natuur. Medegedeeld wordt, dat een Boeren- vredescommissie naar Botha gaat, om te vernemen, of hij afgevaardigden wil ontvangen om over vrede te raadplegen. Sedert den vorigen Zondag is het nadeel door vernieling van spoorlijnen in den omtrek van Cradock zoo groot, dat alle verkeer is gestaakt. Kitchener meldt hiervan niets, wel dat hij op drie punten met gunstig gevolg slaags is geweest. De Boeren hebben een duiker opge blazen" bij Veertienstroomen en een militaiien trein buitgemaakt. Twintig pas aangeworven politie sol daten gaven zich 21 Januari aan de Boeren bij Devondale, zonder den min sten tegenstand te bieden over. De A'oi/o-rü-correspondent seint uit Kaapstad, dat George Brand ontevreden is omdat de Kaapsche Hollanders niet willen opstaan. Hq zegt: Tienduizend Boeren in de kolome zullen Kitchener noodzaken naar het Zuiden te trekken en Botha in de gelegenheid stellen Pre toria te hernemen. De 1 iviei-correspondent sei nt uit Bloem fontijn, dat De Wet tusschen Winburg en Ladybrand is. Uit Kaapstad wordt gemeld dk»t de Boerengevangenen ten teeken van eer bied voor de nagedachtenis van koningin Victoria besloten hebben al hun »ver- maken" te staken tot na de begrafenis. Hier, waar men het karakter der Boeren en hun eerbied voor den dood kent, waar men in den oorlog hun een- voudigen, vriendehjken, humanen aard steeds beter heefi leeren kennen, be hoeft deze omstandigheid geen verwon dering te baren. Een Engelsch blad maakt met waar deering gewag van dit feit. Het blad zegt: Het feit dat zq om deze reden er van afzien, zal velen in dit land een indruk geven van den waren aard van het Boerenkarakter. De Boeren zijn een dapper en ridderlijk volk, en het is een groot ongeluk met hen in oorlog te zqn. Maar er zijn verschillende soorten van oorlog en verschillende graden en inci denten als dit, en zijn wel geschikt om den oorlog meer humaan te maken. Laten wij ons herinneren dat de Boeren strijden voor hun nationaal be staan en dat deze gevangenen, of velen van hen althans, niet weten wat er van hun hoeven, van hun vrouwen, van hun kinderen is geworden." Reuter seinde, dat een politie patrouille van 25 man bij Maraisburg door een sterke overmacht van Boeren gevangen is genomen. Misschien zijn dit dezelfde pas aangeworven politie soldaten, waar van vroeger werd geseind dat ze zich „zonder eenigen weerstand overgaven". Kitchener seint nog steeds gerust stellende berichten omtrent den toestand niettegenstaande de onaangename ont- moetingen der laatste dagen en terwql alles er op wijst dat de Boeren krachtig optreden over de geheele linie. De Standard correspondent te Brussel meldt, dat de inval van De la Rey in Natal, en de poging van Botha, om zich meester te maken van den Dela- goabaaispoorweg ieder oogenblik te wachten, zijn. Botha zou vast besloten zqn om de neutraliteit van Portugal niet langer te eerbiedigen. En uit Stellenbosch werdt gemeld, dat de Hollandsche kolonisten die steeds trouw geweest zijn aan koningin Victo ria, den eed niet willen hernieuwen aan koning Eduard. Men verwacht dat uit Stellenbosch thans krachtige hulp zat gegeven worden aan de Boeren. Het verslag der commissie belast met het onderzoek naar den toestand der hospitalen in Z Afrika heeft haar rapport ingezonden. Alle klachten over de ambulance wagens en hospitaaltenten worden door de commissie beaamd; zij erkent dat de klachten over ruwheid ongegrond zijn. Zij erkent dat het aantal veldhospitalen volkomen onvoldoende was in verhouding lot het aantal troepen. Zq betoogt, dat de uitrusting zoowel als het aantal der hospitalen, reeds onvoldoende bq het begin van den veldtocht, hoogst gebrekkig bleek te zqn bq den marsch naar Bloem fontein en later bij dien naar Pretoria. Er daardoor erkent zij in hoofdzaak de juistheid van alle klachten, door den heer Burdet—Coutts bij het parlement ingebracht. Zq stelt dan ook tal van verbeteringen en veranderingeu voor in den geneeskundigen dienst. En toch besluit de commissie haar rapport met de opmerking, dat zjj niets heeft gevonden wat „een schandaal" kan worden genoemd. Een correspondent in Engeland, schrqft dat de Duitsche keizer van de groote welwillendheid welke Z. M. in Engeland ondervindt gebruik poogt te maken om in Zuid Afrika de vrede te herstellen. De Keizer acht een krachtig Engeland onmisbaar en ziet de gevaren waarin dat Rqk thans verkeert duidelijk in. Ook daarom zou Z. M. thans pogen door zijn tusschenkomst een eervol einde aan den oorlog in Zuid Afrika in de hand te werken, getrouw aan zijn ideaal van als „de vredevorst" bekend te blijven in de geschiedenis. Wie zal dit bericht niet aangenaam vinden. Alleen behoeven wij het eerst te zien en dan te gelooven. 't Loopt in Engeland nog niet hard met de vrijwilligers voor de Yeomanry die zich voor den dienst in Zuid Afrika aanmelden. Nog lang niet de helft der benoodigde 20.0ÜU zijn zich komen aan geven en ook in Australië en Canada, waar het ia de eerste dagen nog al druk liep, is het bij die eerste aan drift gebleven. Men is blijkbaar bang voor Zuid Afrika. En zelfs in de Kaapkolonie is het aarnal vrijwilligers, tot de verdediging van hun land tegen de invallers opge roepen, ongeveer de helft beneden de verwachting gebleven, wat in Engeland niet medevalt. Dat die nieuwe vrijwilligers in Enge- lann worden opgeroepen om de oude in Afrika af te lossen, schijnt óók niet waar te wezen. Lord Kitchener heeft I „eens vooral" verklaard, dat geen der manschappen van de Yeomanry naar huis kan gaan, vóór de oorlog is afgeloopen. Het voorgenomen bezoek van den Hertog van York, thans Kroonprins van het Britsche Rijk aan Australië, is wegens den dood der Koningin voor- loopig uitgesteld. Maar het plan is niet opgegeven. De nieuwe Koning moet verklaard hebben, dat familierouw het vervullen van Staatsplichten niet beletten mag. Minister Cremer heeft verklaard, alleen dan in aanmerking te willen komen voor een candidatuur in het district Beverwijk bij een tusschentijdsche ver kiezing, als hij gesteld wordt door de centrale liberale kiesvereeniging. Een onderzoek langs de vaarwaters naar de Zuiderzee ingesteld, heeft aan getoond, dat de meeste geleide tonnen en bakens met het drijfqs zqn wegge sleurd. Daar de wind zoo voortdurend van richting verandert, is er niet veel kans op, dat vooreerst opnieuw de be noodigde tonnen en bakens geplaatst kunnen worden. De Katonrechter te 's Gravenhage heeft veroordeeld tot f 25.— boete een cokeshandelaar, die, metende met een mand zonder bodem om de vulling van I den zak te vergemakkelijken, echter op eiken halven H.L. 12 liters te weinig gaf aan zijne clientele, bestaande uit minvermogende menschen. Een treurige ramp valt van onze kusten te vermelden. Het stoomschip Bolland der Ned. Stoombootmaatschappij van Londen naar Rotterdam bestemd, is op het Noorderhoofd van den Water weg gestrand en gezonken. Door de stoomreddingboot zqn zes man der equipage gered. De kapitein is bewusteloos op het strand aangedre ven, dooh weer bijgebracht. Maar al de andeien zijn jammerlijk omgekomen. De berichten spreken van 11 man der equipage en 4 passagiers. Ook de loods heeft zijn graf in de golven gevonden. Tot de geredden behooren de kok, de steward en een jongen. Nadat Vrijdag de aangifte van het huwelijk van H.M. Koningin Wilhelinina en Hertog Hendrik van Mecklenburg had plaats gehad, zijn te 's Gravenhage de versieringen van gebouwen en straten aangevangen. Nabij Staphorst is reeds een kievit gezien, later gevolgd door nog meer ka meraden, Men meeat, dat dit op een vroege lente wijst. De storm van Zaterdag en Zondag heeft op verschillende plaatsen van ons land schade aangericht. Te Scheveningen is van den duinvoet drie meter weg geslagen, in het Haagsche bosch zqn zeven boomen omgewaaid. Het water der Zuiderzee steeg be denkelijk. In den omtrek van Haarlem bepaald* de schade zich tot betrekkelijk geringe schade aan woonhuizen, enkele afge waaide boomtakken, een paar omge waaide boomen. Maandagochtend is het eiland Marken ondergeloopen. Rotterdam leidtook aan hoog water. In het lage gedeelte der stad zijn de riolen ondergeloopen en daardoor eeoige stegen en sloppen onder water gezet. Toen 4e wind ging liggen kwam het water niet hooger. Uit Zandvoort meldde men woeste zee. Door de hooge zee zqn groote stuk ken duin weggeslagen Aan huizen werd weinig schade toegebracht, maar enkele pannen en ruiten zijn weggewaaid. Maandagmorgen stond de zee nog tot aan de duinen. De uiterwaarden langs het Zwarte, water en Almeloosche kanaal zijn geheel ondergeloopen De weg van de Groote Wezenlanden, de Thorbeckegracht en Buitenkant te Zwolle staan reeds onder. Men is druk in de weer met het plaat sen van damkisten. De keersluizen van de Willemsvaart werden Maandag reeds gesloten. Te Kampen staat het water op de ETselkade en loopt over de dijken. Alle laaggelegen landerijen staan onder. Het Kampereiland loopt in, ook de Dronther- dijk loopt over. HAARLEM 29 Januari 1901. Zaterdag 16 Februari zal hier ter stede onder Directie van den Heer Bruijnsteen worden opgevoerd de Kin der Operette vDe Woudkoningin", tekst en muziek van Mart. Schuil. In ver schillende plaatsen van ons land werd dit toonwerk reeds voor het voetlicht gebracht en met succes, zooals blijkt uit de gunstige beoordeelingen van vak mannen, o.a. van Richard Hol. Het on derwerp is niet nieuw, maar 't spreekt tot het kinderharteen meisje van rqken huize, dat gestolen is en bij een kunste naarstroep jarenlang meewerkt, om ein delijk haar vader terug te vinden. Dat de uitvoering zelve ook hier zal beantwoorden aan gestelde eischen, daar voor kan zeer zeker de artistieke leiding van onzen Heer Bruijnsteen een voldoen de waarborg geven. Bq Kon. besluit is aan het comité voor de poppententoonstelling vergun ning verleend tot het houden van eene verloting van voorwerpen bij gelegen heid van eene tentoonstelling, ten voor- deele van de vakopleidingsschool voor vrouwen uit eiken stand.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2