N ieuwsberichten. opgelegd zich van het recht van begraven voor onbepaalden tijd te verzekeren wanneer de gemeente het legaat aan vaardt. B. en W. stellen voor hen te mach tigen het legaat te aanvaarden en de Raad besluit alzoo. De rekening der Kamer van Koop handel over 1900, aanwijzende in ontvang een bedrag van 500 en in uitgaaf een van f 476.90 en alzoo sluitende met een batig saldo van f 23.10, wordt vastgesteld, het saldo wordt overge schreven op den dienst 1901. De Raad van Administratie der H. IJ. Spoorweg-Maatschappij verzoekt in huur te mogen verkrijgen het gedeelte van de Amsterdamsche Vaart langs hare Centrale Werkplaats ter lengte van 500 M. en ter breedte van 5 M., thans door palen afgescheiden en in gebruik voor balk haven. Besloten wordt het verzoek toe te staan en de huur te bepalen op f 125. per jaar met het wederzjjdsch recht tot opzegging ten allen tijde. Alzoo wordt besloten. De Directie der Naamlooze Vennoot schap »Werf Conrad"' wenscht tot uit breiding van het machinegebouw der fabriek van de gemeente te koopen een gedeelte gemeentegrond te zamen ter grootte van tweehonderd negen en negentig M' a f 2.50. B. en W. stel den voor f 3. Voorgesteld wordt op dit verzoek in te gaan. De Heer Schram zal tegenstemmen, is tegen verkoop van grond. De Heer Modoo zet als lid der Com missie de zaak uiteen. Meent, dat de grond te goedkoop is en niet alles moet verkocht, maar verhuurd worden. Breed voerig wordt de zaak besproken. Wet houder de Breuk licht nog het voorstel voldoende toe, waarna nog eenige be sprekingen van verschillende Raadsleden volgden. De Heer Stolp stelt nu voor den prijs te bepalen op f 2.50 en indien noodig dat de weg verbreed wordt alsdan bazaltkaden zullen aangebracht worden, waarvoor de kosten in mindering ge bracht worden met het betaalde. In behandeling komen drie adressen verzoekende vergunning tot hooger bou wen, dan bij verordening is bepaald; van J. A. Remmé voor perceel Gierstraat Mo. 76; van L. W. Heil en Zonen voor perceel No. 6 en 8, Klerksteeg; van P. L. Engelenberg voor perceel Barteljoris- straat No. 23. In al de drie gevallen wordt gunstige beschikking voorgesteld, De Raad staat de verzoeken toe, na ampele discussie. Voorgesteld wordt den onderwijzer G. ten Napel, plaatsvervangend hoofd aan de 5e Tusschenschool, op zijn ver zoek als zoodanig te verplaatsen naar de 3e Tusschenschool. Hierover moest met gesloten briefjes gestemd worden. Resultaat, de Heer ten Napel benoemd volgens voorstel. De Voorzitter deelde mede, dat Don derdag 7 Februari namens het gemeen tebestuur een telegram van gelukwerisch zal gezonden worden aan H. M. Koningin en de Koningin Moeder. Vanwege het applaus waarmede deze mededeeling werd begroet, was niet te verstaan op welken grond de Heer Groot en zqne medegenooten niet wenschte tot de geluk- wenschenden gerekend te worden. Merite Kamer. Dinsdagmiddag wer den de Kinderwetten in behandeling genomen. Van dat omtrent de ouderlijke macht en voogdij werden de hoofdbegin selen verdedigd door den heer van Lier, die echter betreurde het niet aannemen van het am. van Deinse om het verzuim van het niet overleggen van een staat van het vermogen van minderjarige kin deren bij hertrouwen, alsnog te kunnen herstellen, zoodat het voogdijschap niet verloren gaat. De heer v. d. Biesen, het ontwerp bestrijdend wegens het licht zinnig omspringen met de ontzetting en ontheffing uit de ouderlijke macht en de instelling van voogdijraden, drong aan op het wegnemen van omslachtige formaliteiten bjj het aangaan van een huwelijk door kinderen. De heer Vlie lander Hein betoogde het nut van een instelling van voogdijraden, rnits ver- j spreid over het geheele land, waardoor de raden populair kunnen worden. De Min. van Justitie beantwoordde de ge maakte op- en aanmerkingen en ver dedigde het ontwerp, dat zonder hoofde lijke stemming werd aangenomen. Van andere zijde dan die van Kit chener wordt gemeld, dat de Boeren in het district Clan william tweeduizend paarden en muilezels hebben geroofd. De ontsnapte krijgsgevangen Joubert en Viljoen hebben zich bij hen aange sloten. De plaats van rechter Nightin gale te Middelpost (Clanwilliam) werd geplunderd. Het vee en de schapen werden naar de hoeven van rebellen gedreven, de paarden en muilen werden bij het Boeren-commando ingelijfd. Tien Boeren uit het district hebben zich bij den vijand aangesloten. Zeven generaals wil Kitchener te werk stellen om de Boeren uit Oostelijk Trans vaal te verdrijven. Dit heeft plaats om de verdere afsnijding van zijn verbin dingen te voorkomen. Ieder der gene raals heeft eene colonne met toebehooren ter zijner beschikking. In Londen heeft het gerucht geloopen, volgens sommige bladen afkomstig uit president Krugers omgeving, dat een sterk Boeren-commando niet slechts de lijn Komati Poort naar Delagoabaai bezet, doch ook vernield zou hebben. Men gelooft, dat Engeland nu ook zijne marine zal in het werk stellen tegen Transvaal, want Portugal schijnt Engelsche hulp ingeroepen te hebben iets wat allang verwacht was. Zij kunnen nu met eenigen schijn van recht hunne landingstroepen te Lorenfo Marquez aan wal zetten. Als de Boeren nu maar de spoorlijn kunnen bedwingen, dan is er vooreerst niet veel zorg. Donderdag te twaalf uur had in de Groote Kerk te's Gravenhage de huwe- lijks inzegening plaats door Dr. G. J. van der Flier. De dienst was te een uur afgeloopen. Een groot publiek was op de been en werd niet moede het echtpaar toe te juichen Terstond na afloop van de Huwelijks plechtigheid ving ten paleize in de Witte Zaal de cour van gelukwensching aan. Het hooge echtpaar en de vorstelijke familieleden bevonden zich daar om de gelukwenschen in ontvangst te nemen. Aan het déjeuner gala dat daarop aanving namen met het hooge echtpaar en de vorstelijke familieleden de daartoe genoodigden deel. Alle Buitenlandsche bladen hebben vriendelijke en sympathieke artikelen over het huwelijk der Koningin en over Nederlandenkele bevatten zelfs portret ten van het Koninklijk Echtpaar. Het Burgerlijk huwelijk was ten pa leize gesloten volgens de hiertoe vast gestelde regelen. H4ARLEM 8 Februari 1901. Ook de Commissie ter Spijsuitdeeling aan behoeftigen hield Donderdag eene extra uitdeeling, bestaande uit spek en meel. De houders van doorloopende, witte kaarten konden zich hiertoe aanmelden. Uitgereikt werden 856 porties spek van 2y« ons en 856 porties meel van 5 ons. Dat een en ander dankbaar in ont vangst werd genomen behoeft geen ver klaring. Bij de uitdeeling van Brood en Koffie was het Donderdag drukker dan gewoonlijk, hieraan toe te schrijven dat dien ochtend het menu bestand uit krentenbrood en chocolade. De zaal in het Pand was ter dezer gelegenheid versierd met groen en vlag gen, er heerschte eene opgewekte stem ming de kinderen na negenen worden geen kinderen meer toegelaten zongen van tijd tot tijd een vaderlandsch lied. Te negen uur om zeven uur was de uitdeeling aangevangen stond het Pand nog aan beide zijden vol met wachtenden. De Vereeniging Brood en Koffie had de vorige week hare uitdeelingen ge staakt, doch toen bleek, dat het zeer gewenscht was nog eenige dagen voort te gaan, werden ook de middelen gevon den om aan den drang te voldoen. Door verschillende Armbesturen hebben Donderdag extra uitdeelingen I plaats gehad. Vele Haarlemmers hadden van hunne belangstelling in het huwelijk van H. M. de Koningin blijk gegeven door het uitsteken van de vlag en ook van de torens en de publieke gebouwen wapperde dedriekleur. Vooral het jongere geslacht had zich met oranje versierd. Veel was er Donderdag niet te doen, te halfdrie Buitengewoon orgelconcert met medewerking van Mevrouw Craan- d(jk, Mevrouw Croes, de Heer C. Philip peau, G. Zalsinanen W. Ezerman. Het verplicht programma was ver krijgbaar a 15 cents. Het concert ging uit van de Vereeni ging Koninginnedag. De uitvoering gaf aan de zeer talrijke toehoorders oogenblikken van niet te versmaden kunstgenot. Desolovoordrach- ten stonden hooger dan de Kwartetten waarbij,daar tengevolge van verschillende omstandigheden de onderlinge harmonie nu en dan op bedenkelijke wijze werd bedreigd. Het heldere, sympathieke geluid van Mevr. Croes-Spoor schalde door de hooge ruimte, blij en jubelend in de aria uit i Josua van Handel. Breed en welluieend in klank vertolkte mevrouw Craandijk- Schuil „Een woord uit het hart van het Nederlandsche Volkuit den dichtermond van Ds. J. Craandijk, getoonzet door Philip Loots. Zalsman's nobele orgaan klonk verrukkelijk in Pater Noster van Gouod, terwijl de heer Phlippeau een even groot succes als de anderen behaalde met de Hymne van Polman. De heer W. Ezerman opende het programma met de Hochzeitsmarsch en sloot de feestelijke en opgewekte samen komst met Wagner's Bruidslied uit Lohengrin. Te vijf uur had een feestvoorstelling plaats in den Schouwburg, uitgaande van het Comité voor het feest aan Wees kinderen en Ouden van dagen. De jongelieden waren geplaatst in parterre en loge van onzen mooi ver sierden Schouwburg, de oudjes in de loges. Een fraai programma werd uitgevoerd met welwillende medewerking van de Dames N. Böhm en H. Scholten en de Heeren Carl Phlippeau en Gerard Zals- man, terwijl de Heeren Henk van Bree- men en A. van der Velden de bege leiding op zich genomen hadden. De pauzen werden aangevuld door het Haar- lemsche Muziekcorps. De bijeenkomst werd met een harte lijke toespraak geopend door onzen Wethouder den Heer Waller, waarna het kwartet het Wilhelmus voordroeg. Zoo volgden de muzikale voordrachten elkaar op elkaar tot groot genot van de genoodigden, die telkens door hand geklap hunne ingenomenheid met het gehoorde betuigden. Taen werden limo nade en taartjes gepresenteerd en portret ten van H. M. Koninging Wilhelrnina en H. D. Gemaal rondgedeeld. Meer en meer kwam er leven en beweging bij de genoodigden en van harte werd met de muziek meegezongen. Nauwelijks was een en ander afge loopen of de Familie van Kinsbergen kwam de feesltgenooten verbazen met zijn onovertrefbare goocheltoeren, welke niet nalieten het goedlachsche publiek hartelijk te doen genieten. Kostelijk amuseerde men zich. Eenige jonge dames hadden de bedie ning gedurende den feestavond op zich genomen, maar daar het spoedig bleek dat om ruim vierhonderd personen te bedienen, handen te kort kwamen, waren enkele Heeren, waaronder ook enkele paar raadsleden, wel zoo vriendelijk een handje mee te helpen. De bovengenoemde feestavond was echter slechts een deel van het feest. Door verschillende bijdragen gesteund, was het Comité in staat gesteld de Weezen en Ouden uit onze gestichten des middags een maaltijd aan te bieden. Het ménu bestond uit vleesch, groenten, aardappelen en bier. Dat een en ander dankbaar werd aanvaard behoeft geen betoog. Het Comité had eer van haar werk. Zeer zeker heeft het al zjjne moeiten en zorgen niet beter en aan geen dank baarder publiek kunnen plaatsen en even zeker zal de huwelijksdag van onze Koningin ook hierdoor lang herdaaht worden. Het getal deelnemers aan de uit deeling van Brood en Koffie bedroeg 1 Febr. 494 kinderen en 139 volwassenen; 2 Febr. 715 kinderen en 192 volwas senen 4 Febr. 783 kinderen en 235 volwassenen5 Eebr. 786 kinderen en 278 volwassenen6 Febr. 973 kinderen en 197 volwassenenen 7 Eebr. bij de extra uitdeeling van krentenbrood met chocolade 1375 kinderen en 665 volw. heden waren de deelnemers 674 kinderen en 195 volwassenenwaarvoor nog was ingekomen bij den heer M. v. Ommeren van Dam: S. v. L. plm. 140 Kilo Krop- krentenbrood, bij den Heer H. Kelkmeier i Mevr. N.2.50; en bij den heer W. Guskens, Nelly: f 1.L.2.50. De aandacht wordt gevestigd op den feestavond Woensdag 13 dezer, te geven in het Brongebouw door de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken. Mejuffrouw Tilly de Vries, zang, en de Heer E Cats, viool, zullen hierbij hunne welwillende medewerking ver- leenen, terwijl een toespraak wordt ge houden door den Heer F. W. N. Hu- genholtz en lichtbeelden zullen vertoond worden. Naar wij vernemen zal de Lieder tafel „Haarlems ZanggenotDirecteur de Heer N. H. Andriessen, deelnemen aan den Nationalen Zangwedetrijd, uitge schreven door Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", op 25, 26 en 27 Mei a.s. De Liedertafel zal optreden in de 2de afdeeling. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is thans de Ten toonstelling van de Handarbetets Van- ner" (de vrienden van den Hand arbeid) te Stokhelm geopend. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 31 Jan. B Wertwij a ea B. tl. M. Sanders. K. Bakker en H. al. P. Roest. 6 Febr. J. B. Demison en A. M Jansen, G. jonker en S. Oosterhof. 7 Febr. P. G. Mol en J. DL. v. u. Sreur L. van Maaswinkel en C F. M. Bcgkuijs. J. Veenit.ga en J. Koster. D. Gie-selhach en A. van Akkooij. GETROUWD, il 6 Febr. F Miederua en M. H Zondervan. Hamers A. Dalen en G. E. Raaphorst. J. J. Rikker», en A. v. d. Pol. H. J. ten Hoope en ,v. Weesendonk. J. Joop en K. v. Dijk. ik. L van Schagen en van Gaste en. Uk H. Kappelhof en M. H. J. Hamera. J. F. Nuijtns en E. P M. van Gemert. Thienian en M. H. C. van Gemert. GEBOORTEN. 30 Jan. A. M.. Dikkeboom geb Hessels z.— 31 Jan. J. Miedema geb Vusz. G.E.Ro- mijn geb. v. d. Potten d. M Giljon geb. Kruiji. z t Feb-. C. M. B erboom geb. de Laat r„ E. Klomp geb. Bruin z M. J. v. Kampen geb. Piatoor d. P. de Jong geb. Noordstrand z. J Dirken geb. v. Aaist z.2 Eebr. G v Drie geb. Smits z. J. Wesselirggeb. Mie.-yernsz M Heten geb. Vierhout z. 3 Febr E J. de Vos geb. Verhoeven z. S. C. Kurs geb. Brummel- kamp d. C. A Goeden geb van Gaart d. A. J. Eradus geb. Wagner z C. v. Wijk geb Jansen z. 4Febr J. E. Venneker geb. Al z G. Heerens geb Zijlstra z. a Febr. H. M. Vollaerts geb. van Peen z J. Zwart geb vn Houten d. C. M. Dist. a geb. Sleeman i. M. Soodorp geb Voetberg z. J. Wensing geb Rees d. 6 Febr. H. M.v. Heerden geb. van Es z. W. Dirks geb. John z. M Pennarts geb v. Gelder z. 7 Febr. T. Stöver geb. van Ljveren d. OVERDEDEN. 31 Jan. P. Zijp 47 j, Z imervaart. G, J. Pannebakker 74 i., M. v. Heemsk.str. J. Blom 51 i Tul pen ii raat. 1 Febr. F A. M. Pxelage 3 ni. r., Coornbertstraat. 2 Febr. C. van Breemen geb. Bosman 78 j., Ged. Raamgr. A. M. Verbeek 34 j., Koksteeg. 3 Febr. C Govers geb. Roose 91 j., Wijde Geldel. uad. H. Broers 64i .Burgwal J. H. Danebroek 14 m. z., Delttskade N. Doing 8 m. z., Voortingstrsat 4Febr. J. M. G. Pardon fl m. d Kerkhofstraat. 5 Febr. C. W. Reekers geb. Boon 60 j., Spoorwegstraat. B. W. H. N'ederkoorn 15 m. d, Leidsohest.raat.. 6 Febr. J. H. Heil 39 j., Nieuwe Gracht. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 12 Febr. 1801, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ S. Bach. 2. ChoralfantasieF. Lux. 8. Sonate No. 3A. Guilmant. a. Allegro maestoso. b. Paslorale. c. Allegro eon brio. 4. Marche religieuseGigout. 6. Aria: Pax VobiscumSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2