HAARLEMSCH Eerste Blad. No? 14. 144 van WOENSDAG 20 Februari 190 L N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Uudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMEK TELEPHONISCHE VERBINDIN6 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden,25. b franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Ptü« per Advertentie van 1—5 regela f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentim worden aangenomen lot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden ge/plaatst. WETEN EN WERKEN. In de bijeenkomst van Maandag trad de Heer Saeys op met eene voordracht over de bevolking van Europa. In hoofdzaak dankt Europa zijn bevol king aan Mongolen en Kaukasiërs, de de eerste in Noorwegen, de Lappen, de laatsten weer te verdeelen Haniten, die voor 't oogenblik buiten beschouwing kunnen blijven, de Semieten en de Indo-Europeanen. De laatste groep ver deelt spreker even in Kelten, Romanen, Germanen en Slaven om elk dan afzon derlek te bespreken. De Kelten bewoonden Midden en West-Europa. Steeds zijn naar het Wes ten opgedrongen, totdat hun bestaan thans nog in hoofdzaak bepaald is tot Ier land en een deel van Schotland en Wales. Hun volkskarakter was gdel en licht zinnig. In Ierland heeft het Engeleche element zich meer en meer doorgedron gen, zeker niet tot voordeel van de be volking. Het Keltsche ras is sterk aan het atnemen. Het Romanische ras bewoont Spanje, Frankrijk,j Italië. Toen de Romeinen de Punesiërs uit Spanje verdreven hadden werd Spanje geromaniseerd. Het verdrijven derMoo- ren heeft aan het gemoedsleven der Spanjaarden den tint van religie haat gegeven, die zeker scherper zou uit komen, hadde niet de Spanjaard te be schikken over een massa goeden luim De Spanjaard is traag van aard. Het Italiaansche volk, als hetSpaan- sche van Romaanschen oorsprong, komt in vele opzichten overeen. Sedert de ontwikkeling van Amerika is zijn handel verlegd naar het Westen. De bevolking van Frankrijk, mede van Romaanschen oorsprong, vereenigt in zich de goede, doch ook de verkeerde eigenschappen van het ras. Het Romaansche ras heeft zijn tyd gehad, heel anders dan het Germaansche, dat waarschijnlijk thans zijn hoogtepunt beieikt heeft. Eerst zijn Noren en Zwe den Germanen, de eerste zijn bekend door hun stoute invallen in Europa. De Zweed beschouwt zich als van edeler gehalte te zijn dan de Noor, de waarheid is, dat de Noor hooger staat in ontwik keling. Engeland is mede in hoofdzaak door Germanen bevolkt, hoewel alle stammen als Kelten, Romeinen, Ange- len, Saxers en Noren het bezocht heb- voor korter of langer tyd. Door de afzonderlijke ligging van hun land hebben de Engelschen alleen oog voor hun eigen omgeving voor eigen land en eigen zaken. Zij zijn energiek, gezellig, beminnen sport, doch hebben hierdoor behoefte aan sterke voeding, wat hen tot een krachtig menschensoort maakt. Duitschland, het hoofdtand van den Germaanschen stam, is in de laatste dertig jaren sterk vooruitgegaan zoowel op 't gebied van handel, nijverheid als kunstnijverheid. De Duitscher trekt door alle landen en hij alleen kent het we reldburgerschap. Een Bismarck was er noodig om het verbrokkelde Duitschland te vereenigenDuitschland is groot door zijn innerlyke kracht. Spreker meent dat Duitschland, de Germaansche stam zijn hoogtepunt thans bereikt heeft en de toekomst berust bij de Slaven, (Russen, Serven, Bulgaren en Polen.) Vooral van het godsdienstig stelsel der Grieksche Kerk, in verband met het' volkskarakter, wist Spreker nog mede te deelen. Natuurlek deden korte geschiedkun dige uitwijdingen het hare om het onderling verband, duidelijk te maken en menige anecdote deed heel wat pret ontstaan. Aanstaanden Maandag zullen wy on der het gehoor zrjn van den Heer W. Otto. Tweede Kamer. De Voorzitter open de Woensdag de vergadering met de droeve mare van het overlijden van Mr. A. F. K. Hartogh die den vorigen dag nog schijnbaar in goede gezondheid, opgewekt als altyd tegenwoordig was en plotseling is heengegaan. Hy stelde voor de nagelaten betrekkingen de har telijke deelneming dei' Kamer te betui gen. De Min. van Binnenl. Zaken bracht namens de geheele Regeering en ook als oud vriend en geestverwant hulde aan de nagedachtenis van den eminen- ten overledene, waarby ook de heer Groen van Waarder zich aansloot. Aan het het algemeen debat over het wetsont werp tot regeling der toelating schipper en koopvaardijschepen namen deel laatst genoemd lid, die zich bij het ontwerp kon neêrleggen, en de Heeren Fokker en Ver- hey, die er maar halftevreden over waren. De Minister van Waterstaat enz. ver dedigde het ontwerp, en bestreed na sluiting van het algemeen debat, een op art. 1 voorgestelde amendement waarvan het eerste werd verworpen met 40 tegen 15 stemmen, liet tweede met 41 tegen 16 stemmen. Art. 1 werd aan genomen. Een bij art. 3 door de Komm. van Rapp. voorgesteld amendement werd toegelicht door den Fokker, overbodig en schadelyk gekeurd door den heer Groen van Waarder en bestreden door den Min. van Waterstaat enz. De Mi nister van Bnitenl. Zaken wees op met verscheidene staten bestaande traktaten, welke hel am. overbodig maken. Donderdag werd het debat over art. 2 Koopvaardy wet en het daarop voorge stelde amendement voortgezet. De Min. van Waterstaat enz., wist door het toe zeggen van eene wijziging van art. 8 te verkrijgen dat de Komm. van Rapp. haar am. op art. 2 introk; een ander am. op art. 5 om voor schippers op de kleine vaart het stuurmansdiploma te eischen werd door den Min. ontraden en verworpen met 37 tegen 15 stemmen. Amendementen van de heeren Groen van Waarder en Fokker op artt. 7 en werden op een enkel na bestreden door den Min. Een am. Fokker werd verworpen met 50 tegen 6 stemmen, een gewijzigd am. Groen van Waarder aan genomen met 44 tegen 4 stemmen. De overige artikelen werden goedgekeurd en de eindstemming werd bepaald op den volgenden Woensdag. Daarna werd de wijziging van artt. 92103 van het Indi sche Regeeringsreglement aangenomen. Aan de orde was vervolgens de motie van den heer van Raalte betreffende het Konsulaatwezen, die door den voorstel Ier werd toegelichtden volgenden dag zou hij die toelichting voortzetten. Op voorstel van den heer van Bylandt wordt besloten, de zitting van den volgenden dag te 2i/s uur te doen eindigen, om den leden gelegenheid te geven de ter aardebestelling van Mr. Hartogh bij te wonen. Vrijdag vervolgde de heer van Raalte de toelichting zijner motie, uitvoerig betoogend, dat hervorming in deze aan gelegenheid volstrekt noodig is. De Min. van Buitenl. Zaken bracht hulde aan de rede van Raalte, maar verklaarde niet te begrijpen wat men zich van eene reorganisate van het Konsulaat- wezen voorstelt, en zeide, dat bij de Reg. tegen eene organisatie in den geest van den heer van Raalte overwegend bezwaar bestaat, zoowel om het karak ter dier organisatie als om financieele redenen. Dinsdag zou het debat worden voortgezet. De pas verschenen telegrammen van Roberts, beginnen eenig licht te ver spreiden omtrent de Z.-Afrikaansche toestanden. Men komt tot de conclusie, dat vrede zonder onafhankelijkheid nooit door de Boeren zal aanvaard worden. Doch om dit te bereiken zal verandering in de regeering noodig zijn, zouden Chamberlain en Millner, de gouverneur van Kaapkolonie, moeten aftreden. Men zegt, dat er in de ofHcieele kringen wordt gezocht naar een middel om Engeland te bewegen tot het aanknoopen van vredes-onderhandelingen. Aan de Morning Poet" wordt nog het een en ander gemeld omtrent de groote beweging der zeven generaals. De zeven colonnes, die aan de gecom bineerde beweging tegen Botha deel nemen, vormen een onafgebroken lijn door het land, met Ermelo als centrum. De twee uiteinden der linie werpen zich vooruit en jagen voor zich uit 5 tot 8000 Boeren in de richting van het uiterste zuidwestelijke punt van Trans vaal. Generaal French is opperbevelhebber Alle wegen die naar het zuiden lei den, zijn bezet, zoodat, als de Boeren al het geluk hadden te ontsnappen door zich in kleine troepjes te splitsen, zij hun convooien en wagens zeker zouden verliezen. En dan wordt er bijgevoegd «Men verwacht een groot succes." Een particulier schrijven uit Pretoria te Kaapstad ontvangen van een goede vriendin van de vrouw van Generaal Louis Botha, bevat de onwaarschijnlijke mededeeling, dat mevrouw Botha Pre toria verlaten heeft met een militair geleide, om te trachten haar echtgenoot over te halen zich over te geven. Na haar bezoek aan het laager van haar echtgenoot zou zij te Pretoria terug- keeren. (Jit Lourenzo Marques komt van j. Woensdag bericht, dat het koorts-seizoen daar bijzonder streng is. Er zijn vele jj zieken en vele sterfgevallen kwamen voor onder aanzienlijke Britsche inge zetenen, hoogere spoorweg ambtenaren en de beambten, belast met den trans port-dienst voor de Britten in Transvaal, die tegenwoordig heel kalm over Por- tugeesch gebied schynt te geschieden. De Britsche bladen gaan voort des Konings troonrede te bespreken, vooral in verband met Z.-Afrika. Tenzij wij, zegt Daily News, als meesters en veroveraars kunnen op treden, zegt onze Premier, is er geen uitzicht op vrede." Men zou dichter bij de waarheid zyn, meent het blad, als men de uitspraak omkeerde. „De Hol landers zyn nooit een onderdrukt ras geweest, en zullen het nooit zyn. Eene poging om hen te berooven van hun vrijheid staat gelyk met eeuwigduren- den oorlog, hoogstens afgewisseld door tijdvakken van een onrustigen en nauwe lijks verdragen wapenstilstand." Het financieele blad Investors Review het orgaan van goud- en diamantmyn- eigenaren, maakt zich zeer bezorgd over den toestand in Zuid-Afrika. Het wijt den toestand aan Lord Ro berts, die «door zijne misslagen den grooten veldtocht bedierf" en zegt dan: «Thans zullen er nog twee jaren noodig zyn om de Boeren geheel tot onderwerping te brengen. Maar dat kan het Engelsche volk niet uithouden en daarom is beter, een eervollen vrede te sluiten, eer nog door de onbekwaam heid onzer Generaals het land geheel wordt verwoest en alle mijnen worden vernield De Britsche bladen zijn vol verwach ting omtrent het slagen der groote be weging van «de zeven Generaals" op het oogenblik bezig van West naar Oost de Transvaal van Boeren «schoon te vegen." Volgens de Morning Post vormen de zeven colonnes, die aan de gecombineerde beweging tegen Botha deelnemen, een onafgebroken lijn door het land, met Ermelo als middenpunt. De twee uit einden der linie werpen zich vooruit en jagen voor zich uit 5 tot 8000 Boeren in de richting van het uiterste zuid westelyke punt van Transvaal. Generaal French leidt de beweging. Volgens bericht van Kitchener is Plumer in aanraking geweest met de Wet. De Boeren sneden wel voor en achter de halte Baartmans ten Noorden van de Aar de lijn af, maar de Engel schen maakten zich meester van twintig wagens en een maxim. Engelsche bladen noemen de berichten bepaald gunstig en spreken al van De Wet verslagen en de Boeren op de vlucht. Naar uit Standerton wordt bericht, hebben de Boeren den 13en Februari tusschen Val-station en Greylingstad weer een trein in de lucht laten vliegen. De trein, een loodstrein, bestaande uit drie wagens en een locomotief, die achteraan reed, werd gevolgd door een gepantserden trein, die op de Boeren vuurde. Toen echter het kanon van dezen trein weigerde, moest hy terug. stoomen, waarop de Boeren de machine van den eersten trein ia volle vaart naar den gepantserden trein lieten loopen. Deze ging verder terug en de locomotief kon gestopt worden op een helling, zonder dat meer schade werd aangericht. Als gevolg van de schaarsche en over dreven berichten over de pest, hehben meer dan 1000 inlandsche dokwerkers den arbeid neergelegdmen gelooft echter dat zij, indien de werkelijke staat van zaken zal worden blootgelegd, tot den arbeid zullen terugkeeren. Het ontladen van schepen is echter tijdelyk zeer vertraagd. Heden werden geen nieawe gevallen van pest gemeld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1