Het gemeentebestuur is reeds in onder handeling met den Staat over aankoop van een deel der vestingterreinen. Reeds langen tijd liepen geruchten aangaande den verkoop van Deensche bezittingen in West-Indiê, waarvan eeh- ter tot heden niets is gekomen. Thans heeft Amerika aan Denemarken doen weten, dat Amerika het recht heeft die bezittingen te nemen, als ze niet goed schiksch worden worden afgestaan. Te Constantinopel mogen geen treur spelen meer opgevoerd worden, aange zien zij het volk somber en in zich zeiven gekeerd maken. Blijspelen en kluchten alleen zullen in den vervolge alleen worden toegelaten. Koning Edward heeft zich tot het Parlement gewend, verzoekende het noodige beschikbaar te stellen, opdat zijne kinderen hun rang behoorlijk zullen kunnen ophouden. Hiertoe zal, als de sommen worden toegestaan, niet minder dan achthondertwintig duizend gulden noodig zgn. Donderdag heeft de Parijsche Ge meenteraad bezit genomen van het „Petit Palais" in de Champs Elysées dat aan de stad is afgestaan in ruil voor het paviljoen dat zij terzelfder plaatse vroeger bezat en dat voor de tentoon stelling heeft moeten wijken. De inbe zitneming g-schiedde op feestelijke wijze met een conc rt, voorafgegaan door een rede van den voorzitter van den Raad den Heer Grébauval, die na hulde te hebben gebracht aan de sierlijkheid van het nieuwe gebouw, zijn genoegen te kennen gaf dat Parjjs daar nu een schat van kunstwerken in het volle licht zal kunnen stellen die thans in vele plaat sen zijn weggestopt. Het hoofdmoment van Vrijdag, den vierden dag van het Vorstelijk bezoek aan Amsterdam was de gala-voorstel ling in den Schouwburg. De zaal was zeer schoon versierd en als naar ge woonte waren de straten langs welke de stoet passeerden, druk bezet. Het slot der feestdagen was Vrijdag avond het vuurwerk op den Amstel, dat een ontzaggelijke menigte publiek trok. Zaterdagochtend tegen 10 uur heeft de Koninklijke Familie Amsterdam ver laten. Weer was tusschen den Dam en het Centraal station een groote menigte bijeen, die zich even hartelijk betoonde als altijd. Nadat de Koningin had af scheid genomen van H. D. Moeder, die eenige minuten later naar den Haag zou vertrekken, nam H. M. afscheid van het Dagelijksch Bestuur der Hoofd stad en betuigde H. M. in warme be woordingen Haren dank voor de feeste lijke ontvangst Haar en Haren Gemaal ten deel gevallenhet had een nieuw bewijs gegeven van de gehechtheid aan Haar Huis. Ten paleize had H. M. nog H. D. ingenomenheid betuigd aan den hoofd commissaris van politie voor de uit stekende wijze waarop gedurende de vier zeer drukke dagen de goede orde was gehandhaafd en ook Prins Hendrik prees zeer de degelijke en kalme hou ding der politie. Toen de trein wegstoomde verhief zich een luiden jubel tot afscheid der Koninklijke Familie. Tegen 12 ure stoomde de trein Apel doorn» Station binnen, waar H. M en Prins Hendrik weer een schitterende ontvangst wachtte. Tegen half drie verscheen het Ko ninklijk paar op het feestterrein aldaar ter onthulling van de Gedenknaald, aldaar opgericht door de ingezetenen als dankbare erkenning van alles, wat de gemeente aan de Koninklijke Familie verschuldigd was. Na de noodige toespraken onthulde H. M. de zeventien meter hooge ge denknaald, waarna de plechtigheid was afgeloopen. ,De Stand." schrijft over den Gemaal der Koningin Toen de feesten te Amsterdam ruim schoots gelegenheid boden, den Prins Gemaal nauwkeuriger gade te slaan, was de indruk algemeen, dat de portret ten, die hem bij het volk inleidden, hem geen recht hebben gedaan, maar ongelijk. Dit vindt zijn oorzaak in den zachien tint van teederen ernst die over zijn misschien iets te strak, maar juist daar door zoo oprecht gelaat verspreid ligt. De photographie bleek deze fijne uit drukking niet naar het leven te kunnen weergeven, maar juist daarom heeft ze in de realiteit van den persoon zoo verrast. Voegt men hierbij, dat het optreden van den Prins Gemaal in ruimer kring volkomen aan deze nobelheid van ge laatsuitdrukking beantwoordt, en dat zijn terstond opzij zetten van het Hoog- duitsch, om nu reeds in onze moeder taal te spreken, aantrok en pakte, dan kan niet anders getuigd, dan dat deze eerste ontmoeting van den Prins-Gemaal met het Nederlandsche volk in de hoofd stad des lands uitmuntend afliep. Een gunsiige uitkomst, nog versterkt door den indruk van beminnelijkheid dien de Prins-Regent van Mecklenburg en de Meckleriburgsche dignitarissen van het gevolg, achterliet. Zaterdag werd op het koor der Sint Stephenskerk te Nijmegen een koperen gedenkplaat aangebracht, vervaardigd in de fabriek van den heer Brom te Utrecht ter eere van Adolf graaf van Nassau in November 1608 bij Xanten gesneuveld en te Nijmegen op het koor begraven in grafkelder No. 886. De volgende woorden zgn daarop te lezen: »ln de maand November 1608 werd alhier begraven Adolf Graaf van Nassau Siegen, derde zoon van Jan Graat van Nassau Siegen en van Magdalena van Waldeck op 22-jarigen leeftijd ge sneuveld in een treffen nabij Xanten. Hij was een der twaalf helden uit het huis van Nassau, die in den tachtig- jorigen strijd hun leven gaven voor de vrijheid van het Nederlandsche volk" Het is een geschenk van den heer Van Schevichaven, archiyaris van Nij megen, die zich tot deze daad voelde aangetrokken bij de ontdekking van de juiste plaats van het graf, waartoe de studie van zijn groot werk over de Sint Stephenskerk hem aanleiding gat. HAARLEM 12 Maart 1901. Door de Directie der Haarlemsche Machinelabriek voorheen Gebr. Figee, is aan den gemeenteraad een adres aangeboden betreffende het Electrisch Centraalstation alhier in te richten, voor welk uitgebreid werk de firma Siemens en Halske te Berlijn aangewezen zou zijn. Zonder ons in détails te willen of kunnen begeven zijn ook wij van mee-j ning, dat bg concurrentie tusschen het ,j buitenland en eene speciaal Haarlemsche fabriek, bij gelijke waarborgen voor goed werk, de voorkeur behoorde gegeven te worden aan de Haarlemsche industrie. Aan den Raad der Gemeente Haarlem. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekende, Hendrik Figee, Directeur der Haarlemsche Ma chine fabriek voorheen Gebr. Figee te Haarlem; dat hjj in hoofdtrekken heeft kennis gekregen van den inhoud van het rapport, uitgebracht door den Heer H. Doger, Ingenieur te Delft, in zake het Electrisch Centraalstation alhier; dat hij met leedwezen vernomen heeft, dat de conclusies van dit rapport zijn ten gunste der firma Siemens Halske te Berljjn, en dat mitsdien de Commissie voor de lichtfabrieken zal voorstellen aan Burgemeester Wethouders met genoemde firma eene overeenkomst voor den bouw van het Centraalstation aan te gaan; dat hg deze stap ten zeerste betreurt en meent, dat er bg het gunnen van een dergelijk werk nog andere factoren in rekening gebracht behooren te wor den dan die, waarop de Heer Doijer zjjne conclusies baseert; dat wanneer het hier eene zuivere concurrentie tusschen twee buitenland- sche fabrieken gold, men zich volkomen zou kunnen nederleggen bij eene beslis sing in den geest van het voorstel der Commissie voor de Lichtfabrieken, maar dat, wanneer het eene concurrentie geldt tusschen een buitenlandsche fabriek en eene gevestigd te Haarlem, de moreele plicht om eigen nijverheid te steunen een dier factoren is, waarop meer acht geslagen behoort te worden dan bij de onderhandelingen over dit werk van den beginne af aan is geschied dat het bedrag, waarvoor door zijne firma voor het Electrisch gedeelte van het Centraalstation is ingeschreven, be draagt circa f227000. dat van deze som, wanneer de uit voering aan zijne firma wordt opgedra gen, een bedrag van circa 50000. als arbeidsloon voor werk, dit aanzijn fabriek gemaakt wordt, als salarissen van monteurs, teekenaars en ingenieurs ten goede komt aan Haarlemsche inge zetenen dat, afgescheiden van het directe voordeel, dat voor de stad verkregen wordt, er nog een veel grooter indirect voordeel ingelegen is om het werk hier ter stede te houden, n.l. het ontwikkelen van eigen nijverheid, zoodat deze bij volgende gelegenheden nog sterker dan thans het geval is tegenover de buiten landsche in het strijdperk zal kunnen treden dat, naar vernomen is, een der voor naamste factoren in de conclusies van den Heer Doijer is het kabelnet, waar van zoowel de afmetingen als de prijs volgens het plan Siemens Halske beter voor Haarlem geschikt zouden zijn, dan volgens dat der Haarlemsche Machinefabriek dat de benoodigde kabels niet in ons land gemaakt worden, maar uit Duitsch- land moeten worden betrokken dat zijne firma zich daartoe in ver binding had gesteld met de grootste Duitsche kabelfabriek, die der firma Feiten Guilleaume te Mülheim aRhein dat hij echter wanneer de aanbiedin gen der firma Siemens Halske te dezen opzichte voor de Gemeente aan nemelijker zullen blijken te zijn; even gaarne dit onderdeel van genoemde firma zal betrekken redenen waarom adressant zich met het eerbiedig verzoek tot Uwen Raad wendt om aUnog door zoodanige maat regelen, als Uw College in deze gepast zal oordeelen, krachtdadig te bevorderen, dat aan een eventueel voorstel als bo vengenoemd door de Commissie voor de Lichtfabrieken aan Burgemeester en Wethouders te doen, geen gevolg worde gegeven, doch de onderhandelingen in dier voege worden geleid, dat de uit voering van het werk aan zijn firma worde opgedragen. 't Welk doende, Hk. FIGEE. eene welverdiende hulde, voor de wer kelijk mooie wedergave van vele belang rijke onderdeelen der orkestrale bege leiding. In het algemeen waren de ensembles goed verzorgd en mocht de uitvoering aanspraak maken op groote waardeering. Naar wij vernemen komt de heer van der Linden op 28 Maart a.s. terug met Lohengrin een muzikaal festijn voor de Wagner liefhebbers. B. Zondagnacht tegen half vier werd brand ontdekt in de stovenbergplaats bjj de Kerk Oudegracht, hoek Stoof steeg. Met een paar slangen op de waterleiding was het gevaar spoedig geweken. Behalve genoemde bergplaats heeft ook een gedeelte der gaanderij in de kerk door het vuur geleden. Zaterdagavond heett de Heer A. Weill in het perceel Gr. Houtstraat 48 zijne van de Kruisstraat verplaatste zaak in Heeren-artikelen en Bontwerken geopend. Een ruime winkel, die des avonds in een zee van licht prijkt, biedt den koopers eene uitstekende gelegenheid kennis te maken met de ruime sortee ring heeren-artikelen die de heer Weill in magazgn heeft. Had de opening voor den winter plaats gehad, dan waren wij zeer zeker in de gelegenheid gesteld eene prachtige étalage van bontwerken te zien. In het douchebudhuis zijn in de afgeloopen week genomen 350 baden. In den Schouwburg. De opera's Paljas en Gavalleria Ru- sticana werden gisterenavond in onzen Schouwburg met veel succes voor het j voetlicht gebracht. De opvoering heeft een zeer talrijk publiek doen samenko men en daaraan een niet te versmaden muzikaal genot geschonken. Voor een deel mocht dit worden toegeschreven aan de goede bezetting der hoofdpar tijen, voor een ander deel aan de po pulariteit van beide werken. Aantrek keljjke tooneelen, vol leven en hartstocht bieden zij in volle mate aan. In de passie d. w. z. in alles wat leven, beweging en gloed geeft licht de kracht en de bekoring van deze in vele opzichten geniale scheppingen. De Gavalleria Rusticana heeft zijn ontstaan te danken aan een wedstrijd, uitgeschreven voor componinisten, van wien nog nooit een opera was opgevoerd. De 28 jarige bakkerszoon, Pietro Mas- cagni van Livorno zag zijn werk be kroond. Na de eerste opvoering in Mei 1890, in het Teatro Constame te Rome vond het zijn weg naar de honderden schouwburgen van Italië, Duitschland, Oostenrijk, Engeland enz. Met geestdrift werd het ontvangen en maakte Mascagni tot een beroemd en vermogend man. Wanneer wij met een enkel woord wenschen aan te stippen de artisten, welke wel het meest tot het welslagen het hunne bijdroegen, dan noemen we in de eerste plaats mevrouw Engelen- Sewing en den heer Pauwels. Voor treffelijk gedisponeerd was het hun gege ven recht mooi te zingen. In Paljas was Pauwels overweldigend en wist hij een diepen indruk achter te laten. Mej.van Gelder is op het tooneel wat al te druk overigens zingt zij goed. De heer v. d. Hoeck gevoelde zich in Paljas beter te huis dan in de Gavalleria. Zijn Tonio was vol karakter. De andere kleinere patgen sloten voldoende bg de hoofd personen aan. Aan het orkest werd hulde gebracht, VüRGADKKING van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 13 Maart 1901, des namiddags te 1^ ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres eervol ontslag onderwijzer le klasse Eerste Burgerschool. 2. Voorstel rechtsgeleerde commissie wijziging Algemeene Politieveror dening. 3. Id. B. en W.W. adres Gewest. Comm. vereenig vereeniging am bacht om subsidie. 4. Id. Sneltjes c. s. intrekking besluit instelling betrekking Directeur Openbare Werken. 5. Id. B. en W.W. betrekkelijk bericht aan Ged. Staten over de verkiezing nieuwe leden gemeenteraad. 6. Id. id. nader adres P. Goedkoop Dz. aankoop grond Spaarndamsche weg. 7. Id. id verhuring grond Spaarndam sche weg. 8. Id. id. aankoop lichtkronen. 9. Id. id nader adres F. J. L. Peltenburg, bestrating weg ten oosten van den Kleinen Houtweg. 10. Id. id. verhuring perceelen Scheep- makersdijk en Papentorenvest. 11. Id. id. af- en overschrijving be grooting Burgerlijk Armbestuur, dienst 1900. 12. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Ken nemerstraat 24. 13. Id. id. verpachting vischwater. 14. ld. id. ontslaan gedeelte grond uit borgstelling gemeente ontvanger. 15. Id. id. bediening brug Oostersingel- gracht. 16. Benoeming gemeente-heelkundige. 17. Voordracht B. en W.W. benoeming plaatsvervangend hoofd Eerste Burgerschool. 18. Zitting met gesloten deuren. 19. Voorstel B. en W.W. machtiging betreffende aangaande geldleening. VEEMARKT 6 Maart 1901. Aangevoerd: Prgs: 5 Koeien /200.— /160.— 109 N. Kalveren f 9.f 5. 33 Schapen f 18.f 12. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 14 Maart 1901, des namiddazs van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PE03BAMMA. 1. Preludium eu FugaA. Hesse. 2. Andantino3 Rheinherger. 3. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religiso. e. Allegretto. d. Allegro maestoso. 4. Benediction nuptialeSaint Saëni. 5. Paz VohiscumSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2