AARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No 29 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 13 April Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 14 April 1901. BUITENGEMEENTEN. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post,40. Afzonderlijke nommen 3 centen per stuk. Ptfi per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heure8 Pas do Service, cause de la restauration du temple. Gereformeerde Kerk: Ged Oudegracht.) "Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de dienBten gehouden worden, Voorm. 10 ure, Ds. Mulder Felix Favore. 's Avonds 6 ure, Ds. Mulder, Janskerk. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 nre, Ds. Tibben. 'b Avonds 5Va ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 nre Godsdienstoefening. 's Avonds 5Vj ure, Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. J. H. Boeke, Doopsgez. Pred. te Amsterdam. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Tideman Ascheid. Algemeene Vergadering van Leden en Begunstigers Maandag 15 April des avonds ten 8 ure. Kerk der Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Gemengde vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool. '1 Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. (Dinsdag.) Avonds 81/3 ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waai uiati andsrs varmeid wordt, wordt da Nad. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Dr. Gerth van Wijk. Pred. te 's Gravenhage. Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst, Wegens vacature te Haarlem. Nam. 2 ure, Ds. Gonlag, Voor de kinderen, 's Avonds 7 ure, Ds. Boon. Svailg. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Voorm. Heemstede. 10 ure, Ds. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. v. Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Voorm Houtrijk en Polanon. 10 ure, Ds. Heeringa. Voorm. Santpoort. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Voorm. Spaarndam. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. 's Avonds 6Vs ure, Dr. Klap. De Christelijke Zangvereeniging Ho sanna zal uitvoeren de PasBie van den Heere Jezus Christus. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Avonds 6Vs ure, Ds. Hulsman. De colonne van generaal French moet dicht bij de grenzen van Zwasiland hindernissen van bedenkelijken aard ondervonden hebben, het schijnt door den regen, althans de convooien konden hem niet bereiken. Zijn soldaten zullen dus honger geleden hebben. Knox en Plumer gaan voort noordelijk Trans vaal kaal te maken. De Wet is voorloopig weer zoek. In den gemeenteraad van Pieterma- ritzburg is voorgesteld, de Hollandsche namen van sommige straten der Natal- sche hoofdstad te veranderen en die straten te noemen naar Engelsche ge neraals. Maar dat voorstel vond, volgens the Mail, geen algemeene instemming, om dat men terecht van oordeel is, dat dit niet de manier is om het Hollandsche element te verzoenen. Kitchener seinde van Dinsdag, dat Plumer 60 krijgsgevangenen nam en te Pietersburg een zevenponder buit- maakte. Hij vernielde 210,000 patronen voor klein geweer, 1000 stuks munitie voor den zevenponder en een aanzienlijke hoeveelheid buskruit en dynamiet. Tot dusver zijn te Kaapstad in het geheel aangegeven 349 gevallen van pest, waarvan 83 Europeanen. Van deze lijders zijn 139 aan de ziekte gestorven. De vorige week werden in de hospi talen opgenomen 72 lijders, waaronder twintig Europeanen. Van hen stierven 33 kleurlingen en 3 Europeanen. Onder behandeling zijn nog 120 gevallen waar van 45 bij Europeanen. Hoe een Engelsch blad oordeelt moge blijken uit het volgende, afkomstig van Evening News. Het blad zegtEen par ticulier te Pretoria schrijft, dat men in militaire kringen aldaar, welke goed op de hoogte zjjn, overtuigd is dat de Wet zich nooit zal overgeven, doch zich op het laatste oogenblik van kant zal maken om op die wijze te voorkomen, dat hij gevangen worde genomen. Natuurlijk weten de vrienden daar ter plaatse het best hoe het met de zaken staat, doch deze theorie strookt, naar het ons voor komt, volstrekt niet met den kijk dien men algemeen heeft op het karakter van den aanvoerder der Boeren. Waarschijn lijk zal hij zjjn loopbaan wel eindigen met op 't slagveld van ouderdom te sterven." Het zevende Nieuw Zeelandsche con tingenl is Zaterdag van Wellington naar Kaapstad ingescheept; Nieuw-Zeeland heeft nu reeds 2400 officieren en sol daten uitgezonden. Daily News bevat de rapporten van Engelsche geneesheeren over het Refu gees-kamp bij Johannesburg, waarin wordt gemeldt, dat de verandering van voedsel noodlottig was voor de meeste vrouwen en kinderen, en dat het ver strekte voedsel niet geschikt was voor menschelijk gebruik. In plaats van op Haenertsburg hebben de Boeren zich waarschijnlijk nóg verder Oostelijk, namelijk op Leydsdorp, terug getrokken, waar het nóg bergachtiger is. Van het gevangennemen door de Boe ren van niet minder dan 75 koloniale lan ders wordt thans ook door Kitchener melding gemaakt. Volgens hem was het een gemengd detachement lanciers en Yeomanry, ten getale van 100 man. De Boeren die hen aanvielen, heeten viermaal zoo talrijk. Van „dagbreek" af tot 's avonds elf uur verdedigde de troep zich tegen de over macht, waarop de Britten, na omsingeld te zijn, op 25 man na, diejontkwamen werden gevangen genomen. De Boeren moeten bij Heidelberg een kanon van de Britten hebben genomen, dat zij gebruikten om een troepentrein te beschieten en daarna in den steek lieten. Waarschijnlijk is dat kanon weder den Britten in handen gevallen en met trots vermeld als op de Boeren buitgemaakt. Men verzekert dat Botha opnieuw onderhandelingen geopend heeft Toen hij onlangs inden Oranje- Vrijstaat was, constateerde hij, zegt het Engelsche be richt, dat hej verstand van De Wet afneemt, dat zijn aanhang vermindert en zijn invloed verdwijnt. Botha heeft zich rekenschap gegevendat de han delingen vian De Wet dikwijls die van een ontoerekenbare zjjn, dat De Wet een factor is, waarmedmen niet meer moet rekenen, en dat het voortzetten van den veldtocht van hemzelven afhing; daarom besloot hjjde onderhandelingen te heropenen, die thans hangende zijn. Men gelooft dat, als Botha zich over geeft, men het spoedig zal klaarspelen met De Wet, omdat zjjn strijdmacht snel vermindert. Uit Kaapstad komt de geruststellende verzekering, dat Pretoria thans on neembaar is gemaakt door de verster kingen, door de Engelschen aangelegd. Terwjjl van Engelsche zijde wordt beweerd, dat nieuwe onderhandelingen met Botha zjjn aangevangen, verneemt men van andere zijde, dat in eene bij eenkomst van Botha, de Wet en Steyn besloten is den oorlog voort te zetten. In verschillende gouvernementen van Rusland heerscht hongersnood, een ge volg van mislukten oogst. De regeering heeft te laat begrepen, dat er hulp moest verschaft worden, waardoor thans in die streken de zoogenaamde honger- typhus heerscht, welke duizenden ten grave sleept. Levensmiddelen en medi cijnen kwamen veel te laat, zóó dat men den toestand voor het oogenblik niet meester kan worden. In Portugal blijft men zeer pro- Boersch gestemd. De Engelsche gezant werd bjj zijn vertrek uitgeleide gedaan met: Weg met de Engelschen en tegen over de Boeren die uit Portugeesch Z.-Afrika naar Portugal zijn overgebracht is men de voorkomendheid zelf. Deze stroomiDg treft men overal in Europa aan, behalve in Engeland. Waar echter het volk zich niet uit het spoor heeft laten brengen maar uit eigen oogen ziet is ook Engeland niet direct anti-Boer. Rusland erkent het afspringen der overeenkomst met China betreflende Mandsjoerije. Het behoudt zich echter voor, als de zaken in China geregeld zjjn, er op terug te komen, aangezien, volgens de Russische regeering, alle maatregelen strekken tot het bevorderen van China's welvaart. Door eene hiertoe benoemde commis sie is thans de civiele Ijjst van Koning Eduard en zijn gezin vastgesteld. Zij beloopt de som van f 6.513.000, met inbegrip van onderstand voor oude bedienden van Koningin Victoria. Een lid der commissie kwam op tegen het groote verschil tusschen de oude en de nieuwe civiele ljjst, waar tegenover de opmerking wordt gemaakt, dat dit ver schil gering is in vergelijking tot de ontzettende sommen voor den oorlog, waarbjj een millioen pond zoo goed als niets is. Nu men aan uitgaven van millioenen is gewoon geraakt, zal dus de civiele ljjst alle kans hebben aangenomen te worden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1