Bij het leger of de vloot zijn tien gevallen voorgekomen, waarvan een den dood tengevolge had. Ook bepaalt de ziekte zich niet meer tot Kaapstad, maar is zjj overgebracht naar de aangrenzende districten. In het militaire kamp te Hermon, 45 mijlen van Kaapstad, is een soldaat door de pest aangetast. Donderdag jl. drie nieuwe gevallen, waarvan twee bij Europeanen. Vier compagniën Britsche bereden infanterie, sterk 500 man, hebben bevel gekregen zich te Southampton in te schepen naar Zuid-Afrika. De »Times"-correspondent te Sanna's Post verklaart, dat Engeland's positie in de Republieken bijzonder zwak is. J Men kan geen 5000 yards buiten de militaire lijn tusschen Basoetoland en Bloemfontein gaan, zonder gevaar te loopen van door een Boerenpatrouille te worden aangeschoten. Het geheele leger is beu van den oorlog; ieder officier en soldaat vraagt, hoe lang dat zoo nog zal moeten duren. De toestand schijnt ver der van het einde dan ooit." De „Standard" correspondent te Pre toria schrijft op den zelfden ontmoedi- genden, hopelozen toon. In een hoofdartiekel zegt de «Stan dard", dat het duidelijk is dat de Boeren nog aanzienlijke militaire hulpbronnen hebben, en dat hun ammunitie nog niet zeer verontrustend verminderd is. Twee beren, die uit een menagerie ontsnapt waren, hebbende buurtClichy te Parijs op stelten gezet. Een aantal agenten en gendarmen trachtten de beesten van de Seine naar hun tent terug te drjjven, een overmoedig inspec teur kreeg zelfs een aai, die zijn schouders ontvelde, maar de beren sjokten rustig op de rivier aan. Eindelijk kwam de vrouw van den temmer Marck der politie te hulp en wist de beide vluchtelingen met een zoet lijntje naar huis terug te brengen. De vestingwerken te Keulen zullen vermoedelijk weldra geslecht worden. Men verzekert, dat reeds keizer Wilhelm I en Moltke overtuigd waren dat de werken grootendeels nutteloos zijn. In den loop van dit jaar zal een militaire commissie een nader onderzoek instellen. Er is reeds sprake van, dat de Staat aan het gemeentebestuur de vesting terreinen tegen vergoeding der aanleg- kosten zou willen afstaan. Keizer Wilhem II laat zijn standbeeld maken door Professor Begas. Het beeld is bestemd voor de Ruhmeshalle te Bar men en stelt den Keizer voor blootshoofds, leunende op zijn sabel. Zijn gelaat staat ernstig en streng, alsof hg op het punt staat een redevoering uit te spreken, zeggen de bladen. De Timet geeft eiken dag een be richtje uit een nummer van de Timet van juist 100 jaren geleden. Wjj nemen het bericht uit de Timet van 10 April 1801 over, om te doen zien, hoe de zeden in die honderd jaren veranderd zijn. Bath 10 April. Het gerechtshof van dit graafschap ging eerst jongstleden Maandag uiteen na het schrikkelijke doodvonnis uitge sproken te hebben op de volgende 9 boosdoeners, nl. Samuel Tont en Robert Westcott, wegens het aanvoeren van een volksmenigte, het. binnendringen in het woonhuis van Richard Griffy en het stelen van 15 brooden; John. Tucker, Robert Dow en Robert Wygood, wegens inbraak, George Tont alias Greenslade wegens het stelen van tarwe en schapen Richard Warry. wegens dezelfde mis daad Michael Day, wegens het stelen van een karrepaard (merrie)en Peter Kingdom wegens het stelen van twee rammen. Een badhuishouder te Berlijn is ver oordeeld tot een geldboete van duizend mark, omdat hij het badwater tweemaal deed gebruiken voor de zuinigheid. De «Evening Standard" verneemt uit Berlijn van een trek van 14 Boeren, enkelen met hun gezinnen, die eenige weken geleden te Winndhoek, in Duitsch zuidoostelijk Afrika zijn aangekomen en zich in het district Gibeon bevinden, waar zjj zich zullen vestigen ingevolge een getroffen overeenkomst met de Duit- sche regeering. Deze Boeren waren na de bezetting van Pretoria over Lorenpo Marquez naar Europa gegaan; zij waren afkomstig uit den buurt van Kimberley en hadden deel genomen aan den oorlog. De correspondent van the Timet te Peking hangt een treurig tafereel op van den stand van zaken in de bezette streken. Er heerscht, zegt hij, een ware chaos. Rooverbenden en allerlei desperado's ma ken het land onveilig, zoodat nergens orde en zekerheid heerschen, maar overal wanhoop en ellende den boventoon voe ren. De Bokserbeweging smeult daarbij voort. De gevoelens der Chineezen tegen de vreemdelingen zjjn thans veel bitter der dan acht maanden geleden, terwjjl de stilstand van den handel in Noord- China voortduurt. Spoedige ontruiming door de Europeesche troepen acht de correspondent het eenige redmiddel. Hoe de Keizer van China Engelsch leerde, vertelt de bekende Duitsche schrijver Otto Brandes als volgt: Toen de Keizer het voornemen had te kennen gegeven om Engelsch te leeren, werd een Engelsche leeraar aange steld. Het was een Chineesche legatie secretaris, die langen tijd in Amerika had vertoefd. De Keizer zat bij de les op een troon in de kamer; eenige treden lager zat een keizerlijke Prins; op den grond knielde een Mandergn en op den buik daarvoor lag de leeraar. Elk woord, dat deze uitsprak, moest worden overge bracht door den Mandergn aan den Prins en deze (luisterde het den Keizer in het oor, waarna de Keizer het her haalde. Aan al de Russische hoogescholen zijn, op last van den Ctar, de lessen thans hervat. Alle gevangen genomenen 200 mannelijke en 183 vrouwelijke studen ten werden in vrijheid gesteld en aan de bestraften kwijtschelding ver leend, wat met groote ingenomenheid is begroet. Men ziet op straat niet anders dan vroolijke gezichten. De studenten zijn zeer ingenomen met de benoeming van Generaal Vannowskv tot Minister van Onderwjjs, omdat hij als een rechtvaardig en bezadigd man bekend staat. Hij werd, evenals de Czar, toen hij uitreed, zeer toegejuicht. Onder de infanterie, in garnizoen te Metz, is een typhus epidemie uitgebroken. Tot 12 April zijn 250 gevallen gecon stateerd. Te Cancello in de Italiaansche pro vincie Caserta, zijn de fundeeringen van een oude stad ontdekt, met overblijfselen van prachtige bouwwerken, marmeren zuileo, friezen en een marmeren beeld met een phrygische muts. De Fransche Regeering zal binnenkort 7000 man uit China terugroepen. Een Duitsche infanterie brigadezal ook weldra naar huis terugkeeren De correspondent van de „Frankfurter Zeitung" houdt beslist vol, dat er werk lieden bij Krupp ontslagen zijn, daar er geen werk voor hen was. De directeuren moeten besloten hebben, wanneer niet spoedig groote bestellingen komen, 3000 man van de kanonnen- gieterij en 2000 man van de andere werkplaatsen te ontslaan. Ongeveer het vjjfde gedeelte dus van het geheele personeel. Er heerscht in Duitschland over het algemeen, naar een schrijven in het Berliner Tageblatt aantoont, eene depfes- sie in nijverheid en handel, welke zich ook elders wel zal doen gevoelen een gevolg van de oorlogen want „vermoorde Chineezen en verbannen Boeren zijn geen goede klanten", alsook van de onzekerheid der handels verdragen. In Januari 11. waren te Berlijn van 83.910 arbeiders in verschillende vakken 22.629 zonder werk. Oorlogen hebben meer in dan zjj, die zich er in begeven, doorgarns berekend hebben. De mogendheden moeten doende ge weest zijn, het eindcijfer te bepalen van de som door de Chineezen te betalen als schadevergoeding. Het bedrag moet zoo hoog zjjn, dat China hei eenvoudig' met kan betalen. Wil alles terecht komen, dan zal China alweer moeten verpanden of verkoopen, en dus alweer armer worden. Nu zegt men, dat het uitgebreide rjjk bronnen van welvaart genoeg bezit, die tot heden on ontgon nen bleven. De grijpgrage handen uit Europa zouden er wel weg mee weten. De bekende stompe toren te Muider- berg zal voor rekening van de gemeente Muiden geheel worden gerestaureerd. De bedoeling is, na afloop dier werk zaamheden den toren tegen betaling van een klein entiée toegankelijk te stellen voor het publiek. Van het hooge plat heeft men een uitgestrekt en zeer afwisselend vergezicht over de Zuider zeekusten en landwaarts in. De Raad der gemeente Tiel heeft de volgende verordening vastgesteld „De ambtenaren van Gemeente- en Rijkspolitie zijn gemachtigd een kind, vallende onder de bepalingen der Leer plichtwet en dat zjj gedurende de schooltijden op den openbaren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school tot welks leerlingen het kind behoort, tenzij het kind hun een bewijs vertoont waaruit blijkt, of zich bevindt in gezelschap van een vol wassen persoon die verklaart, -— dat het een geldige reden van, of verlof tot tijdelijk schoolverzuim heeft. Genoemde ambtenaren zullen hierbij optreden met zachtheid en beleid, en in geen geval geweld gebruiken." De gemeenteraad van Groningen heeft op voorstel van B. en W. besloten dat gebruik zal worden gemaakt van de aan den Raad bij art. 35 der leerplichtwet verleende bevoegdheid om ter bevorde ring van het schoolbezoek voeding en kleeding te verstrekken aan schoolgaan- de kinderen voor wie daaraan behoefte bestaat of met dat doel subsidies te verleenen. Voorloopig wordt uitgetrokken 1500 voor rechtstreekts van gemeen tewege te verstrekken voeding en klee ding en ƒ500 voor subsidies aan ver eenigingen, commissies en schoolbesturen ten behoeve van het verstrekken van voeding aan behoeftige kinderen van Israeliëten en roomsch-katholieken. HAARLEM 16 April 1901 Woensdag gaat in onzen Schouw burg het nieuwe blijspel van Dr. Juris, (J.de Koo) getiteld Vier ton. Door een samenloop van omstandig heden wordt het stuk opgevoerd door het Rotterdamsche gezelschap, directie Van Ey-den. Omtrent de eerste opvoering hebben de bladen veel lof, zoowel wat het stuk als het spel betreft. Het stuk behandelt eene erfenisge schiedenis. Het verloop is als volgt: Joott Toosten krijgt een erfenis van vier ton, waarop anderen geaast hebben. Zij trachten hem nu op alle mogeljjke manieren te plukken, hetgeen wonderwel schijnt te gelukken, doch op het uiterste oogenblikje komen Oom Pronk en een vriend van JoottFrans de Goeyen ge- heeten, die hem de oogen doen opengaan. Bjjna was hij in de netten gestrikt van een handige mooie vrouw Caroline die hem om zijn geld zou trouwen, doch ook dit huwelijk wordt door de personen, het gezonde verstand vertegenwoordi- f gend, verhinderd. Joott trouwt ten slotte een meisje, van wie hij veel houdt, zonder geld en die hém lief heeft, en alle op zijn duiten verzotte flikflooiers worden de deur uit gebonjourd. Vriend Fransdie hem óók opgelicht had, doch tot inkeer kwam en berouwvol het geld terugbracht, wordt, nadat eerst de vriendschap opgezegd was, weer in genade aangenomen en mag mee brui loft vieren. Men deelt ons mede, dat het met de hyacinthen-velden dit jaar spoedig gedaan zal zijn, omdat men onder de gegeven weergesteldheid eer dan anders zal moeten afsnijden. Reeds den vorigen Vrijdag werd een wagen afgesneden hyacinten binnen Haarlem gezien, waar schijnlijk afkomstig uit Heemstede. Hoewel de Hyacinthen Zondag in onze omstreken nog niet overal in vollen bloei stonden,z »1 men zich toch moeten haasten om de schoone velden in haar volle pracht te kunnen zien, aangezien de bloei zeer ongelijk is. Bij den Wedstrijd voor mannen-kwar tetten, uitgeschreven ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der gemengde Zangvereeniging Door Eendracht bloei ende te Koog Zaandijk, is de derde prijs, verguld zilveren medaille en 10. behaald door het Haarlemsche kwartet Benedicamus Domino. Twaalf kwartelten hebben aan den wedstrjjd deelgenomen. WoensdagavondgeefthetKwartet- Robert, Zalsman en Van Breemen zijn laatste Kamermuziekavond in dit seizoen. Het programma vermeldt Strijkkwartet op 59 ns. 3 van L. van Beethoven, Liederen van Jan Brandts Buijs, Nol- thenius en Wagner en Pianokwartet van Christiaan Sinding. Laatstgenoemd werk wordt hier ter stede voor de eerste maal ten gehoore gebracht. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 422 baden. VERGADERING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 17 April 1901, dei namiddags te ure. De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld; 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Schrijven Mr. A. C. Waller, ont slagneming als Wethouder. 3. Voorstel B. en W.W. vaststelling staat betaling uit post «Onvoorziene Uitgaven" dienst 1901. 4. Id. id. goedkeuring rekening en verantwoording Stads Apotheek over 1900. 5. Id id. onbewoonbaarverklaring per- ceelen. 6. Id. id. adres P. Hugg, klacht tegen Havenmeester Inspecteur. 7. ld. id. rooilijn grond Plein hoek Raamsingel. 8. Id. id. ontslaan perceelen uit borg stelling wijlen J. C. Gerlings. 9. Schrijven id. tweede drukleiding duinwaterleiding. met voorstel raadsleden de Breuk en J. N. Kruse- man. 10. Voorstel id. vergunningen „Bosch en Vaart." 11. Id. id. pensioen Mej. H. J. von Schuberlz 12. Id. id gratificatie Wed Kipperman- Smit. 13. Id. id. id. W. C. Schouten. 14. Id. id. subsidie vakopleidingsschool voor vrouwen. 15. Id. id. beschikbaarstelling médaille Prov. Bond Harmonie en fanfare gezelschappen in N. Holland. 16. Id. id. intrekking raadsbesluit d.d. 16 October 1895 No 8 17. Id. raadslid Klein speelplaats Kenau park. 18. Benoeming Wethouder. 19. Voorstel B. en W.W. benoeming assistent Burgeravondschool. 20. Verslag opzichter gasverlichting over Februari 1901. Markt van 15 Aptil 1901. Boter. Aangev. 151 verk. 129 K. G. L. pr. f 1.II. pr. ƒ1.15 p. K. G. Biggen. Aangev. 31 verk. 31 stuks. L. pr. ƒ9.H. pr. ƒ13.— p. stuk. Schrammen. Aangev. 62 verk. 62 stuks. L. pr. ƒ14.— H. pr. ƒ24.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 23 HL. verk. 23 HL. L. pr. f 2.H. pr. 8 p. H. L. Appelen. Aangev. 49 H.L. verk. 27 H.L. L. pr. 5.H. pr. ƒ9.'p. H.L. Peren. Aangev. 17 H. L. verk. 12 H. L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ8.p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donierdag 18 April 1901, des namiddags van 2tot3 uur door den Heer W. EZERM.AN. PROORAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. OffertoireWely. S. SonateA. G. Ritler. 4. AndanteTh. Dubois. 5. Aria: Und oh die WolkeWeber

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2