De Min. van Oorlog ontried het amen dement, waardoor de korte oefeningen zouden worden geschaad. Dinsdag voort zetting van het debat. Eene beschouwing over de weinig hoopvolle inzichten van de Zuid Afrikaan- sche berichtgevers der Britsche bladen in hoofdtrekken door ons medege deeld, wordt door Daily News, aldus besloten«Waartoe zal deze ongelukkig ste oorlog, welke Groot Brittannië nog ooit ondernam, ons leiden? „Wij voor ons bepalen ons tot het pleiten voor het verleenen va» volledig zelfbestuur aan de Boeren. Dat is zoowel een wjjze en gepaste raad aan het Britsche Rijk als een eisch van recht vaardigheid jegens het groote volk waarmede wij strijden. In de Kaap-kolonie zijn de verschillen de commando's weer bedrijviger dan ooit. Malan viel een trein aan bij Kendrew (ten Zuiden van Graaf Reinet) en ver brandde er magazijnen. Kruitzinger staat met eene aanmerkelijke macht bij Middelburg en kleinere commando's zijn bij Venterstal, Philipstow en Graaf Reinet zijn in denlaatsten tijd aanmerke lijk versterkt door Boeren, die zich er bij voegden. Doel dezer commando's schijnt: eiken veldslag te vermijden, maar het land zooveel mogelijk in onrust en beroering te houden. Engeland heeft van den minister van financiën nu gehoord welke belastingen de vruchten zjjn van den oorlog, die tot heden honderd acht en veertig mil lioen porid sterling kostte en daar komt iedere week anderhalf millioen pond bij. Om dit alles te kunnen betalen, moet de inkomstbelasting met 5% verhoogd evenals de belasting op de suiker enz. terwijl nog een uitvoerrecht op de steenkolen zal worden geheven. Verder is eene leening van driehonderd millioen pond noodig en aan schulddelging kan niet gedacht worden. Men zou zoo meenen, na het boven gemelde, dat de Engelschen direct in de beurs aantast, nu toch wel zou kunnen dienen om tot beëindiging van den oorlog aan te sporen. Gehoopt had men dat Transvaal zou kunnen bijdragen, maar de regeering heeft doen weten, dat dit nog in geen twee jaar het geval kan zijn, al looptalles zooals men hoopt. 't Kon niet anders, een verarmde bevolking, verbrande hoeven en bedorven weiland kunnen niet veel opbrengen. Daarbij komt nu nog het ontnuchterende rapport van Milner, dat den toestand waarschijnlijk naar waarheid schetst; men zal tot het inzicht komen, dat vrede goedkooper is dan oorlog, nu nog het onzedelijke van dezen oorlog daar gelaten. Kitchener bericht, dat door vijf ge- neralen sedert 16 April zijn buitge maakt, 100.000 rounds geweerpatronen, 200 paarden, vele wagens en een groote hoeveelheid vee buitgemaakt, terwijl nog 20 Boeren zich aan hen overgaven j| en 81 gevangen genomen zijn. Het aantal pestgevallen neemt in Z.-Afrika steeds toe. Het totaal aantal beloopt tot dusver 456, waarvan 85 met doodelijken afloop Generaal Colville, in het begin van dit jaar niet eervol uit den militairen dienst ontslagen, ingevolge een rapport van Robert, heeft nu kans in zijn eer hersteld te worden. Toen echter de vorige week in het Lagerhuis de Schot- sche afgevaardigde Douglas in een open bare redevoering sprak van verduisterde officieele stukken, liet de minister een onderzoek instellen en ziet, een verloren schaap, een officieel stuk, dat het tegen deel bewees van Roberts beweringen, kwam terecht. Een Transvaler, in Z.-Afrika over de grenzen gezet, die zich thans te Brussel bevindt vertelt van dingen, die de Engelsche regeering steeds verzwegen heeft. Zoo werd volgens hem den 14en of 15 en Februari bij Steenkoolspruit een Engelsch regiment vernietigd. Drie tot vierhonderd man sneuvelden en 500 werden gevangen genomen. Twee dagen later kwam generaal Rundie met een convooi te Standerton aan. Hij was onderweg onophoudelijk aangevallen en bracht dientengevolge 200 gekwetsten mede. Den 27en Februari vertrok des morgens een detachement van 400 Engelschen naar Kliprivier met de op dracht de Boeren uit hun stelling te verjagen. Des avonds kwamen slechts een dertigtal van deze mannen terug; de anderen waren gesneuveld, verspreid of gevangen genomen. Ook de gezond heidstoestand in het Engelsche leger wordt zeer ongunstig genoemd. Twee Boeren die thans op Ceylon gevangen zijn hebben verzocht hun ge zinnen bij zich te mogen hebben daar het land hun bevalt en zij zich daar voor goed willen vestigen. Een correspondent van een Hollandsch blad is gevangen genomen, omdat hij trachtte berichten met lasterlijke aantijgingen tegen de Britsche troepen weg te smokkelen. In een particulier schrijven, met de laatste mail uit Kaapstad ontvangen, wordt gezegd, dat de pest, voor zoo verre deze ziekte onder de blanken j heerscht, hoofdzakelijk hare slachtoffers vindt onder de Engelsche soldaten. De in het Engelsche leger heerschende on reine ziekten en de levenswijze der sol daten, die zeer druk verkeeren in de Kaflerwjjken, maken deze klasse van menschen veel meer vatbaar voor be smetting dan de gewone burger die bjj zindelijkheid op lijf en huis, zooals de feiten leeren, minder van de ziekte te vreezen heeft. De Times verneemt uit Pretoria dat generaal French en zijn staf te Johan nesburg zijn teruggekeerd. French is ziek en moet rust hebben. De Times- correspondent meldt, dat de Boeren overal vastbesloten zijn door te vechten. Een Russische schrijver beweert, dat het de bedoeling is van Engeland om een oorlog op het vasteland van Europa teweeg te brengen ten einde daardoor 1 zijn verloren prestige terug te verkrijgen. Misschien zouden hieraan niet vreemd zijn de verschillende allianties die in de lucht hangen. De besturen der ziekenbussen in Leip zig hebben aan hunne geneesheeren doen weten, dat hun honorarium zal verlaagd worden. In verband hiermede hebben de bussendokters hunne diensten gestaakt. Ook de overige geneesheeren klagen over hun karig inkomen. De gezondheidsraad van het Seine- departement heeft een veldtocht begon nen tegen de muskieten en de muggen, die door de moderne wetenschap thans zijn gedoodverfd als overbrengers van tal van ziektekiemen. De raad beveelt aan de demping van alle stilstaande wateren, en een zorgvuldig ontsmetting van de badkamers. Het aantal pelgrims te Mekka moet dit jaar buitengewoon groot zijn. Reeds nu liggen er 200.000 om den Heiligen I Berg, den Mont Ararat, gekampeerd in de open lucht. Men neemt aan, dat Mekka door meer dan een millioen pelgrims bezocht zal worden; Algiers en Tunis hebben er reeds 60.000 ge zonden. Mac Kinley, niet te vreden met de groote rol die hij op het wereldtooneel speelt, wil nu ook een heusch theater leiden en is door het opkoopen van een aantal actiën eigenaar van de Groete Opera in zijn vaderstad Canton (Ohio) geworden. Daar hij het echter te druk heeft met zijn andere bezigheden om het directeurschap alleen waar te nemen, heeft hij zijn zwager tot artistiek leider dier Opera benoemd. De doge van Venetie van Joh. Wage naar, welk werk te Utrecht zulk een groot succbb heeft behaald, zal den 27en April aldaar nog eens worden opgevoerd. De componist is volgens het W. v. M. voornemens daarmede een tournee door het land te maken. De opvoering wordt onverbeterlijk genoemd en de muziek in weerwil van het parodistische karakter van groote waarde. Veel succes had dien avond ook Piet Heineen Hollandsche rhapsodie voor orkest van Peter van Aniooy. Haarlem 23 April 1901 Het spoorwegplan, in 't laatst der vorige week bekend geworden, komt ongeveer op het volgende neer. Even ten zuiden van den Zijlweg begint de spoorbaan langzaam te rijzen om ongeveer bij den Schotersingel de hoogte van 4.80 M. te bereiken; deze hoogte blijft zoo tot even voorbij het Spaarne, de Spoorbrug word 2.85 M. hooger. ITij zitten dus in 't noorden en noord westen van de stad achter een spoordijk van drie mans hoogte. Onderdoorgangen zijn ontworpen bij Kenaupark, Kruis- en Jansweg. Het Station zou op dezelfde plaats blijven, het voornaamste perron, met tunnels te bereiken, komt tusschen de sporen. Tusschen Leidschestraat en Schouw tjeslaan komt dan een goederenstation met Spoorwegbaan. Tot dit plan wordt gerekend, dat de gemeente zal moeten bijdragen twee en een halve a drie ton. Zoover het oorspronkelijke plan. Men zou zoo kunnen vragen waarom die bijdrage. Men herinnert zich geen geval waai bij een gemeente moest bijdragen in verbeteringen van door de Spoorwegmaat- schappij noodig geachte toestanden. j Ons gemeentebestuur meent, dat Haarlems eigenbelang het verleenen van een bijdrage eischt,met ongeveer te zeggen Als wij nu niet toehappen, is waarschijnlijk de zaak weer voor jaren van de baan. B. en W. der gemeente Haarlem is om vele redenen het niet geheel eens met dit plan: belangrijke aanvullingen en wijzigingen zijn in het belang der gemeente noodig, waardoor de bijdrage stggen zal tot ƒ491.800. Natuurlijkdat wij de onkosten, ten onzen gerieve, op ons verzoek gemaakt, zelf betalen, maar die twee en een halve ton van hel plan der Maatschappij Men vraagt of die is billijk en rechtvaardig. Men heeft berekend dat, g.iat het plan door, een leening van een half millioen zal moeten gesloten worden, wat voor de gemeente aan lasten meebrengt on geveer dertig duizend gulden per jaar, welke last natuurlijk elk jaar kleiner wordt. Onze hoofdelijke omslag is ongeveer drie ton. H elqerekend beteekent die dertig dui zend gulden dus tien procent van dien omslag, m. a. w. iedere belastingschuldige betaalt tien per honderd aan zijn gemeen- telasting meer dan vroeger, hetzij direct hetzij indirect, maar het geld moet er zijn. Er zijn echter ook lichtpunten. De toestanden ten noorden en westen van de spoorlijn worden beter men kan nu uitbreiden bijna zooveel men wil. Toen in 1839 de spoorweg tusschen Amsterdam en Haarlem werd aangelegd, telde de gemeente drie en twintigdui zend zielen en bij den toenmaligen staat van zaken dacht het gemeentebestuur niet aan de bezwaren die zich zouden kunnen voordoen zestig jaar later. Maar zeer zeker is het, dat de gevolgen van den vooruitgang, dien men zich voor spiegelde, voor het nageslacht een bit teren nasmaak hebben, want steeds heeft Haarlem in zake aan 't kortste eind getrokken. Nog een vraag; als den eenen of anderen tjjd de Slaat eens den spoor weg naast, ontvangt Haarlem dan terug de bijdrage voor de werken gemaakt ten behoeve van de Spoorweg-Maat schappij, zoo niet, dan zal zeker de Maatschappij die bijdrage blijmoedig verrekenen met den Staat en wij kunnen toezienen betalen en bestaat er kans dat de eigenaren van terreinen, buiten den spoorweg gelegen, en ten wiens behoeve dit alles zal geschieden, eene extra bijdrage aan de gemeente betalen, zjj toch staan tegenover de oude stad, als de gemeente tegenover den Staat, tenzij men dit anders weet uit te leggen. Belangrijk is de geluksaankondi ging van Samuel Heckschersenr. in Ham burg, welke zich in dit nommer bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier in den omtrek gewonnen bedragen een zoo goeden naam verworven, dat wij onze lezers aanbevelen op die advertentie acht te geven. Den afgeloopen Zondag, den eer sten lentezondag van dit jaar, was het zeer druk in en om Haarlem, vooral de bloemenvelden waren het die 't bezoek gold. Reeds in den ochtend voerde Amster dam een massa vreemden binnen, en dat bleef tot ongeveer één uur zoo aanhouden. Het aantal personen, dat per fiets binnenkwam is eenvoudig niet op te geven. Vele bezoekers trokken langs den Wagenweg naar Heemstede en verder. De stoomtram had het zeer druk. Ande ren maakten het tochtje Haarlem Els woud—O verveen. Daar was het bij zonder druken stoffig, waartoe eenige motor-rijtuigen niet weinig me dewerkten. De duizenden wandelaars hadden nog al veel last om tusschen al die middelen van vervoer er heelhuids af te komen, vooral daar waar geen afzonderlijke paden voor voetgangers zgn. Overal langs de wegen werden bloe men verkocht en grif gekocht.wa genladingen hyacinten zijn meegevoerd. Van Amsterdam naar Haarlem werden vervoerd 18.000 reizigers. Behalve de 40 gewone liepen 21 extra-treinen, elke trein had een 6 a 8-tal wagen meer dan gewoonlijk aangehaakt, en nog waren van sommige treinen de bagage wagens vol. Het aantal van Haarlem verzonden rijwielen (als bagage! bedraagt ongeveer 2000. Tussshen Haarlem en Leiden werden per stoomtram vervoerd negen duizend personen. In het douchebadhuis z(jn in de afgeloopen week genomen 428 baden. Markt van 22 April 1901 Boter. Aangev. 173 verk. 173 K. G. L. pr. ƒ1.05 H. pr. ƒ1.15 p. K. G. Biggen. Aangev. 39 verk. 39 stuks. L. pr. ƒ9.— H. pr. ƒ12.p. stuk. Schrammen. Aangev. 59 verk. 47 stuks. L. pr. ƒ14.H. pr. 26.p. stuk Aardappelen. Aangev. 49 HL. verk. 49 HL. L. pr. ƒ2.H. pr. 3.p. H. L. Appelen. Aangev. 31 H.L. verk. 22 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. 8p. H.L. Peren. Aangev. 12 H. L. verk. 5 H. L. L. pr. ƒ12.H. pr. ƒ14.p. H. L. Concert op Vrijdag 26 April 1901 8 aur, in de Muziekzaal der Sociëteit- «Vereeniging", door de Koninklijke Liedertafel -ZANG EN VRIENDSCHAP'' te Haarlem. Opgericht 20 Februari 1830. Beschermheer: Jhr. Mr J W. G. BOREEL VAN HOGELANDEN, Burgeraee- van Haarlem. Directeur.- de Heer W. ROBERT (L d vau Verdienste). SOLISTEN Mevrouw SCHMIDT-VAN DER WERF F (sopraan) van Zaandam. Dd Heer JOH. STEENMAN (viool) alhier. Begeleiding: de Hetr LEAN DER SCHLEGEL a hier (Lid van Verdienste). PROGRAMMA. 1Koraa' (koor), woorden van Dr. H. J. A. M. Schaepnun. 2. a. Liebestren Brahms. b. Auftrage I Schuman. c. Die Forelle )30Praaü Schubert. d Widmuug Schuman. 3. Ballade et Polonaise (viool) Vieuxtemps. 4. Morgenlied (koor) Loots. 5a. Dorschlied j Robert. b. Alt-N iederlandisches koor Volkslied Kremser. 6. a. Die juoge Nonne j Scbubert. b. Der Nussbaum sopraan Schumann c. Gnten Morgen Grieg. 7. a. Meenet Rafl'. b. A Tonoban (Hon- viool gaarsch spinlied)Jetö Hubay 8. a. i-'oort alleg er uit Valerius' ,sopr. Gedenck clanck b De gefopte vogelaar Cath. v. Renuea. 9. Le Retour (koor) A. Dietrich. o a. uitgevoerd bij de sereoade te 'a Graven- aan Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg op 4 Februari 1901 door de Ko ninklijke Zangvereeningeu. De vleugelpiano Becbstein is uit het Magazijn van den Heer P. van Ooy. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerb alhier, op Donderdag 25 April 1901, des namiddasrs van 2 tot 3 uur door den fleer W. EZEKMAN. PROGBAMMA. 1. Prélude et FagueSaint-Süens. 2. AdagioM. Brosig. 3. Fantasie op: 2 Thema's uit de 9e Symphonic van Beethovea. W. Volckmar. 4. OffertoireA. Guilmant. 5. HallelujahHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2