een adres circuleeren aan Sir Alfred [I Milner, waarin zijn politiek wordt toe gejuicht en hem verzocht wordt die voort te zetten bij zijn terugkeer. Een soortgelij k adres gaat in de kolonie rond en volgens Reuter wordt het druk geteekend. Bij Hartebeestfontein blijven de Boeren zich samentrekken. Babington is daar reeds in nauwe aanroking met den vjjand geweest, maar zijne strijdmacht was niet sterk genoeg voor den aanval. Derhalve worden thans versterkingen gezonden, en nu Lord Methuen en Generaal Rawlinson naar Hartebeest fontein afzwenken, schijnt een slag op handen. Het schijnt onmogelijk, dat de Boeren zich in hunne stellingen hand haven, daar gedurende de laatste ge vechten feitelijk hunne geheele artillerie is buitgemaakt. Volgens bericht uit Brussel zou Pre sident Kruger van Generaal Louis Botha mededeeling hebben ontvangen, dat de omtrekkende beweging van Generaal French totaal is mislukt en hij, Botha, met 9000 man naar het Noorden ont komen is. Het Weener nVolksblatt" wil weten dat op bevel van Keizer Nicolaas graaf Tolstoï uit Rusland is verbannen. Hem zou een paspoort zijn verstrekt om Rus land te verlaten en Tolstoï zou zich te Parys metterwoon vestigen. In Engelsch-Ind:e maakt men zich on j gerust over de militaire toebereidselen van den Emir van Afghanistan. Deze heeft reeds de beschikking over 30 000 achterlaadgeweren en onlangs heeft hij bij Krupp een battery besteld, in Augus tus te leveren. Bovendien maakt de Emir er geen geheim van, dat hij bezig is zijn leger te organiseeren. Uit het Russisch Poolsch grondge bied zijn in het vorige jaar ongeveer 200,000 personen naar Duitschland ge trokken, waar zij voor het meerendee! bij Poolsche grondeigenaars werk vonden. Maar thans zijn vele van die zooge naamde „Pruisengangers', teruggekeerd, omdat in Duitschland overgroot aanbod van werkkrachten is, waardoor de loonen laag zijn. Te Murcia, Spanje staakten tweedui- duizend mijnwerker en veroorzaakten onlusten, zóó, dat gewapende macht de orde moet herstellen, waarbij twee dooden vielen en een groot aantal ge kwetst werd. Ook te Madrid is werkstaking, maar het trampersoneel. Te Barcelona hebben de werkstakende trambeambten een niet-staker gedood en drie verwond. In zake het vroeger vermelde geval van verraad, gepleegd door twee werk lieden ten nadecle van het Fransche gouvernement is het volgende gebleken. Het contract gesloten op den 29en Januari tusschen Krupp, Maradon en Gitsonnet, de twee werklieden, betref fende het leveren van chroomijzer, houdt onder meer in dat Maradon en Gisson- net direct zouden krijgen 20.000 francs en 50.000 francs verdeeld over twee jaren. De beide verraders zouden een betrekking krijgen bij Krupp met een salaris elk van 20 000 francs per jaar. De Academie van wetenschappen te Petersburg heeft bericht ontvangen, dat bij de Kolymarivier in het gebied van Irkoetsk een heele mammouth is gevon den, door allerlei bijzondere omstandig heden zoo goed bewaard, dat men de oogen, de deelen van den bek, zelfs de maag met inhoud zeer goed zal kunnen onderzoeken. Een kleine expeditie zal worden uitgezonden om het reuzenli- chaam naar Petersburg over te brengen. De Pruischische „Lehrer Zeitug" meldt het zeldzaam geval, dat dezer dagen een voormalig onderwijzer by het bereiken van zijn 90sten verjaardag een gelukwensch ontving van een vroegeren leerling, die thans ook al 83 jaar oud is. De directie van de scheikundige fabriek te Griesheim laat thans bekend maken, dat van het personeel der fabriek nie mand meer wordt vermist. Zij geeft als totaal van de slachtoffers, die bij de ramp zijn omgekomen, het cijfer 24 op. Een twaalfjarige jongen te Sint-Pan kras verliet Woensdagochtend de ouder lijke woning om naar de Ambachtsschool te Alkmaar te gaan, welke inrichting by nog slechts enkele dagen bezocht. Veel lust om naar school te gaan had hij de laatste dagen al niet betoond. De jongen, die anders bijzonder ijverig en vry vlug is, meende maar, dat hij nooit timmerman zou kunnen worden, omdat het met het schaven op school naar zijn meening niet goed ging. Des avonds kwam hij niet op den gewonen tyd thuisde ouders begonnen zich reeds ongerust te maken, toen een telegram uit de Haarlemmermeer be richtte, dat de jongen daar bij een familielid was aangekomen. Hij had den weg, die hem geheel vreemd was en 9 uur gaans is, te voet afgelegd. Te Maastricht heeft zich een commissie gevormd tot het oprichten van een ge- denkteeken voor den Maastrichtenaar Minkeleers, een uitvinder van het licht gas. Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Commissaris der Koningin, en Jhr. mr. Victor de Stuers zijn eere-Voorzitters. Nog voor haar uiteengaan zal bij de Tweede Kamer in behandeling komen een Wet op de veiligheid van het verkeer, noodig geworden, door het toenemend gebruik van rij wielen en automobielen. De gemeente Amsterdam heeft óók onbewoonbaarverklaringen van perceelen op zijn Raadsagenda, met de bemerking, dat de bedoelde woningen niet bewoon baar te maken zijn. Haarlem heeft het zoover nog niet gebracht; waterleiding erin, ingetrokken wordt het besluit onbewoonbaarverkla ring. Zóó komt men nooit van de krotten af. Narcissen, zoowel het loof als de bol zijn vergiftig. Een landbouwer teOest- geest heeft door het voederen van zijn vee met narcisbollen dezer dagen twee koeien verloren. Verleden jaar verloor een landbouwer te Voorhout er vier; de dieren hadden gegeten van narcis- senloof, ter bemesting op zijn land ge bracht. Het vergunningsrecht te Haarlem mermeer, heeft tot 1 Mei j.l. opgebracht 1881.-.5. Het aantal vergunningen bedraagt 66. Het maximum bedraag 55. HAARLEM 7 Mei 1901 TOONKUNST. Morgen, (Woensdagavond) geeft de Haarlemsche afdeeling van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst hare tweede uitvoering in de Concertzaal der sociëteit t/Vereeniging." Zjj zal daarbij ten gehoore brengen een nieuw toonwerk van George Vierling: Der Haul/ der Sa- l'/inerinnenof, zooals de Hollandsche titel zoude luiden: De Sabijnsche maagdenroof Gaarne vestigen wij de aandacht op deze uitvoering en wenschen haar, wat het onderwerp van het werk betreft, met een kort woord bij de lezers van dit blad in te leiden. Met een kort woord, omdat men zich uit de algemeene ge schiedenis het verhaal der Sabijnsche maagden wel zal herinneren. Na den dood van Remusde mede stichter van Rome (753 v. Chr.) werd diens broeder Romulusnaar luid van het geschiedenisverhaal, Koning van Rome. Ten einde zijne nieuwe stad te bevolken, verklaarde hij haar tot een asylumwaar alle vluchtelingen uit na burige landen een veilige schuilplaats konden vinden. Hierdoor stroomde weldra eene menigte mannen, voornamelijk Latijnen en Elruskers naar Dome, doch daar de vrouwen ontbraken, en de om liggende volken aan dit grootendeels uit boosdoeners bestaande samenraapsel hunne dochters weigerden, besloot Romu lus hierin door geweld te voorzien. Hij kondigde een groot godsdienstig feest aan, waartoe hy de inwoners uit de naburige steden deed noodigen en toen deze in grooten getale verschenen waren, gaf Romulus te midden van het feest een afgesproken teeken, waarop de zynen gewapend op hunne gasten aanvielen en hunne dochters met geweld naar huis voerden. Deze ruwe schaking, die, omdat de meeste vrouwen tot de Satijnen behoorden, onder den naam van de Sabijnsche maagdenroof bekend is, gaf aanleiding tot den eersten oorlog, dien de Romeinen voerden. Onder aanvoering van hunnen Koning Tilus Tatius rukten de Sabijnen op Rome aan, en weldra kwam het tot een ge vecht, dat evenwel onverwacht afgebro ken werd, toen de Sabynsche vrouwen zich smeekend tusschen hare echtgenoo- ten, vaders en broeders wierpen. Er kwam nu eene overeenkomst tot stand, volgens welke de beide volken zich zouden vereenigen en door beide koningen ge zamenlijk geregeerd worden, terwjjl na hunnen dood beurtelings een Romein of een Sabijn aan het hoofd zou worden gesteld. Tilus Tatius stierf korten tjjd na deze samensmelting der beide natiën. De tekstdichter Arthur Fitger heeft eenige dezer tafereelen in verzen be handeld. Behalve groepen van Romein- sche en Sabijnsche mannen en vrouwen komen als handelende personen voor, Romulus, Annius, een jonge Romeinsche held, en Claudia een koningsdochter der Sabijnen. Het eerste deel van het werk heeft tot onderwerp de feestviering en de verbroedering van de Romeische mannen met de Sabijnen en eindigt met de wegvoering der geroofde vrouwen. Het tweede deel opent met een Duet- Scene van den jongen Romein Annius en de door hem ontvoerde en vurig beminde Claudia. Daarop volgt de strijd tusschen beide legers, waarin Annius den dood vindt. De heldenzangen aan hem gewijd, het droevig weeklagen over den dood des geliefden en éen slotkoor, waarin de vriendschap wordt hernieuwd, maken verder den hoofdinhoud van het tweede deel uit. De solopartijen worden gezongen door mevrouw A. OlderiboomLutkeman {Claudai), de heer .los. Trjssen. Annius) en den heer Gerard Zalsman {Romulus). Naar wij van het Koor vernemen, heeft het toonwerk bij de studie zeer voldaanmet genoemde solisten en de instrumentale begeleiding mag derhalve een geheel worden verwacht, dat in alle opzichten de kennismaking waard zal zijn. Weder is een onzer meest ver dienstelijke stadgenooten door den dood weggerukt; Zaterdag overleed de Heer F. W. van Eeden, in leven Secretaris der Maatschappy ter bevordering van Nijverheid, Stichter en Directeur van het Koloniaal Museum alhier. Als Botanicus stond de Heer Van Eeden hoog aangeschreven, zijne werk zaamheid in dit opzicht heeft zich in verschillende wetenschappelijke geschrif ten geuit. Het nog steeds loopende standaardwerk Flora Batava stond mede onder redactie van den Heer Van Eeden. Toen de Heer Van Eeden zijne be trekking aan de M. v. N. wegens zijn gezondheidstoestand moest nederleggen, werden zijne verdiensten door de Maat schappij naar waarde erkend. Tot het KwartetRobert is toe getreden de Heer Alex. A. Polak, le Violist van het Concertgebouw-Orkest als 2e Viool in het KwartetRobert, in plaats van den Heer J. J. F. Tak, die als zoodanig bedankt heeft. Op uitnoodigirg van den HeerG. B. Crommelin, Tweede Voorzitter der Vereeniging Koninginnedag, heeft zich geconstitueerd eene Commissie tot het organiseeren van een avondtocht op 31 Augustus. Door die commissie is een voorloopig Bestuur benoemd met den Heer A. Koolhoven als Voorzitter, onder voorbehoud van nadere goedkeuring door het Hoofdbestuur. Deze Commissie heeft benoemd tot haar Eere Voorzitter den Heer G. B. Crommelin, terwijl de Heer Prent van den Berg haar als gedelegeerd lid zal ter zijde staan. E. K. E. T. Lijn Haarlem— Zandvoort. Van en met 1 toten met30 April 1901. Aantal vervoerde passagiers 17482. Bruto ontvangsten f 4097.96. Hetzelfde tydvak des vorigen jaars 16805 Bruto ontvangsten 3577.82'. Lyn Haarlem—Ceintuurbaan. Van en met 1 tot en met 30 April 1901. Aantal vervoerde passagiers 75709. Bruto ontvangsten ƒ3817.95. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars 57366. Bruto ontvangsten ƒ3905. Lyn Haarlem—Bloemendaal. Aantal vervoerde passagiers 28201 Bruto ontvangsten 3159.27'. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 543 baden. Postkantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekends personen, gedurende de tweede helft der maand April 1901, welke stukken thansdoorde Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. J. N. v. d. Bogaard, AlfenI, de Winter, Alkmaar; Bonsunur, Amersfoort; Ned. Crediet- benk, Mej E Meier, de Watteville, Wed H. Berger, Zurmulen, Mej, M. Vester, ailea Amster dam D. C. de Haan, Apeldoorn, Gisten Spiri tusfabriek, Delft; R. Koster, Goes; 2 stuks Mej. A. W. Ralemaker 's Hage; Mej. Loyenga, Mej. Gilieam, Giliam. Nachlugt, H. Rut, al eu Haarlem R. Renes, Medemblik; J. Reus. Rotterdam Polu- man, Kozeudaal; Mevr. Veldbuise. Rustenburg; Mevr. Haute, Rijswijk; Smils Utrecht; L.Persoon, Veuioo; H. Bram, Zaandam; Mej. Mull H. v. Doornik Briefkaarten. J. Longkemper, Mej. M. Meeter, H. Jevel v. Baak, N. E. Poot, Mej. A. V. Nuys, G. Garritsen, C. Couijo, allen Am-terdam; M. Houtgraaf, Bioemeudaal; Mej. A. Kuijper, J van Eijk, beiden 'sllage; Reuters, H. H. Hasz Wed Bak, allen Haarlem; Mej. Huizinva IJmuiden J. de Heide, Leiden; H. Zol-, Nisuwsdiep M. Post, Rotterdam J. C. de Lesuw. Utrecht; BUITENLAND. Brieven. Vogera Siman Anto-s, Ardenne; Zwaaneubroek, Berlijn; Verstegen Buenos Airos; A. Prins,Con- stan ine; E. Potthoff, Iiamm; A. Smit, Swancij Harkema, Santos; J. de Gra IT- Briefkaarten. J. J. v. Loenen. Essen; J. Meyer, E. Klaver weiden Paris; TiUmana, C. J. Verhoef? Paardenmarkt 6 Mei 1901. Aangevoerd: prijs: 284 Paarden f 500.70. Meerendeels werkpaarden van Inl. en gekruist Ras. De handel matig. Markt van 6 Mei 1901. Boter. Aangev. 193 verk. 193 K. G L. pr. ƒ1.H. pr. ƒ1.10 p. K. G. Biggen. Aangev. 62 verk. 62 stuks. L. pr. ƒ8.II. pr. ƒ12.p. stuk. Schrammen. Aangev. 37 verk. 37 stuks. L. pr. ƒ14.H. pr. 24.— p. stuk Aardappelen. Aangev. 61 HL. verk. 48 HL. L. pr. ƒ2.H. pr. f .90 p. H. L. Appelen. Aangev. 27 H.L. verk. 19 H.L. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ15p. H.L. Peren. Aangev. 11 H. L. verk. 7 H. L. L. pr. ƒ10.H. pr. ƒ14.p. H. L. Staat van de Aardappelen en Boter markt over de Maand April Boter. Aangev. 770 verk. 748 K. G. L. pr. ƒ1.H. pr. 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 231 verk. 197 stuk. L. pr. 8.— H. pr. 13.p. stuk. Schrammen. Aangev. 245 verk. 212 stuks. L. pr. 13.H pr. 26.p. stuk. Aardappelen. Aaifgev. 268 H.L. verk. 243 H.L. L. pr. 1.90 H. pr. 3.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 489 H.L. verk. 410 H.L. L. pr. 2.50 H. pr. 11.pH. L. Peren. Aangev. 153 H.L. verk. 128 H.L. L. pr. 5i.H. pr. ƒ14.p. H.L. VEEMARKT 1 Mei 1901. Aangevoerd 3 Koeien 2 Pinken 257 N. Kalveren 48 Schapen 20 Lammeren Prys: 140.— ƒ160.- 80.—50.- 6.- 9, 17.— 21. 5— 9.- ORGELBESPELINB in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 9 Mei 1901., des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZEKMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andante uit de 4e Symphonie. Mendelssohn. 3. Sonate No 2G. Merkel. a. Maestoso. b. Adagio c Allegro assai. 4. Largo uit de Symphonie »Aus der neuen Wilt"A. Dvorak. 5. Ave MariaBach-Gounod.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2