HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No: 39 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte iudegraekt 88. Drieenlwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 18 Mei 1901. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? BUITENGEMEENTEN. TE HAARLEM Zondag 19 Mei 1901. Nieuwsberichten. WKtÊÊ^ T EJI/E PH 00 N NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25. franco p. post ,40. Afeonderlljke nommers 8 centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—5 regela f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, dit alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waai niet. andar. vermeld wardt, wordt da Nod. Hervormde Hork bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan, Pred. te Haarlem. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehouden worden, Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Sociëteit de Kroon. Ingang Smedestraat. 's Avonds 6 ure, Ds. Mulder. Janskerk. üüXjeftsrïs-flMur--' Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. II.I.II.HI 'I.' I.II' MM. niiirirnt ill I1 Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Boer, Em. pred. te Alkmaar. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Hooykaas, Rem. pred. te Amersfoort. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging, {Dinsdag.) 's Avonds 8Vs ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (ZateAdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds, Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond in Hotel No. 1. Voorm. IO'/j ure, Prof. W. C. van Manen, van Leiden. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman, Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Dr. Vos, Pred. te Amsterdam. Hillegom. Voorm. 9i/j ure, Ds. van Veen, '8 Avonds 5 ure, Ds. van Veen, Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog, Em. pred. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 's Avond» 6 ure, Dr. Klap, Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Tweede Kamer. De Maandag gehouden zitting was gewijd aan het algemeen debat over het ontwerp betreffende Staatszorg voor de Paardenfokkerij, waarbij eene verplichte Rjjks-hengsten- keuring wordt ingevoerd. Sommige leden konden zich met het regeeringsvoorstel vereenigen; anderen niet. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde het ontwerp. Ook de commissaris Mr. Sickesz weer legde sommige geopperde bedenkingen. Dinsdag werden de beraadslagingen over het ontwerp betreffende Staatszorg voor de Paardenfokkerij voortgezet. Art. 1 bepaling omtrent hengstenkeuring werd eenigszins gewijzigd. Door aan neming van een am. der Komm. van Rapp. zal de keuringscommissie bestaan uit 4 vaste leden en niet uit 5. Een am. van de Komm. van Rapp. om ook Gedep. Staten te hooren over de vast stelling van de dagen en plaatsen dei- keuringen, werd door de Reg. over genomen. Artt. '2—6 werden na debat goedgekeurd. Bij art. 7 betoogde de Regeerings- kommissie tegenover den heer Hennequin dat men juistin deNoordelijkeprovinciën sterk heelt aangedrongen op het stellen der mogelijkheid tot afkeuring van hengsten, wegens gebreken van stand, bouw en gang. De Reg. nam over een am. 't Hooft om afkeuring te doen motiveeren. Nadat nog amendementen van de Komm. van Rapp. op art. 8 en 11 door de Reg. waren overgenomen, en bepaald was, dat vervalsching van goedkeuringsmerken gestaft zal worden met ten hoogste één jaar gevangenis straf, was het ontwerp afgehandeld. De eindstemming werd op den volgenden dag vastgesteld. De School wet wijziging werd aange nomen met 72 tegen 1 stem, die van den heer De Visser, die stemming verzocht had. Een voorstel, om het onteigenings- ontwerp voor de "poorlijn Nijmegen Wamel nog aan de orde te stellen, werd bestreden door den heer Rink, en ver dedigd door de heeren Travaglino en Mackay. Het voorstel werd aangenomen met ö8 tegen 16 stemmen. Ook de konklusie in zake luitenant Bosch komt nog aan de orde. Daarna werd behandeld het ontwerp tot bevordering der kana lisatie van Westerwolde, dat zeer werd aanbevolen door den heer Roessing, en na eenig debat tusschen den heer Schaper en den Min. van Waterstaat enz., zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Nog een aantal andere ontwerpen wei den goedgekeurd. Tusschen Bloemfontein en Maseroe, de weg waarlangs de Engelschen hunne graanaanvoeren ontvangen, wordt thans bewaakt, waarschijnlijk omdat de Boeren ook graan gebruiken kunnen. Da Times correspondent te Pretoria ziet den toestand niet helder in, de toon van den briet is nu juist met optimistisch ten aanzien van de kansen van Engeland. Van den winter, waarop velen in Enge land hun hoop hadden gebouwd, ver wacht hij niet veel goeds. Met zijn in trede trekken de Boeren zich in het noordelijk veld terug, tenminste het is niet zeer waarschijnlijk, dat men hen zal kunnen beletten, daarheen de wijk te nemen. Er zal een tijd van betrek kelijke rust komen in komen in Trans vaal en den Oranje Vrijstaat, daarop zal men groote verwachtingen bouwen om ten slotte met het begin van de lente te bemerken dat de vijandelijkheden overal opnieuw zullen opvlammen en de guerrilla met meer kracht dan ooit zal hervat worden. In den winter zullen de Engelsche troepen geen rust kunnen nemen, en het eenige waarop men te rekenen heeft is een ernstige verlenging van den meest demoraliseerenden veldtocht dien men zich kan denken. In den uitslag van de laatste of nog as nstnande krijgsverrich tingen heeft de correspondent geen blind vertrouwen. Vooral de westelijke distiic- ten in den Vrijstaat lijken hem verre van bevredigend, sledereen in deze streek zegt hij, heeft opgehouden goedsmoeds te zijn." Aan het eind van zijn brief erkent de correspondent dat de Boeren, volgens berichten aan den Engelschen inlich tingendienst, op het oogenblik nog be schikken over tusschen de 18,000 en 19,000 strijdbare mannen. Geen com mando is op het oogenblik weliswaar sterker dan 700 of 800 manmaar aan die vermindering van het effectief van de commando's moet men niet te veel gewicht hechten, omdat de Boeren, nu de hulpbronnen zoo sterk verminderd zijn, geen grootere commando's willen samentrekken en alleen kleine afdeelin- gen op het land kunnen teren. De Standard is zeer terneergeslagen, omdat het blijkt, dat de Boeren nog geschut hebben. De Wet wordt door de bladen in drie verschillende plaatsen te gelijk gemeld. Hier bljjven geruchten loopen, dat Kit chener bij de Regeering aandringt op gunstiger vredesvoorwaarden. Central News vertelt, dat generaal Bo tha te Carolina verschansingen heeft doen opwerpen en nog over zwaar ge schut beschikt. Den 7en Mei zijn bij Rhenosterkop twee Britsche officieren en drie man ge sneuveld. Bij Standerton sneuvelde een derde officier, verder werden nog vier man gedood, veertien gewond en worden twee vermist. Weer geruchten omtrent aanstaande inmenging der mogendheden in zake den oorlog. Volgens Petit Bleu, een Belgisch blad, dat het soms weet, doch soms ook den bal leel(jk misslaat, zou de men doende zijn een schikking voor te bereiden. Dit zou dan plaats heb ben als Engeland zijn doel, onderwer ping der Republieken, heeft bereikt. Dit is echter nog verre het geval niet. De zaak is, dat de Boeren zich zelf zullen moeten helpen. En weer hebben de Engelschen een middel gevonden om al de Boeien tegelijk te vangen, zij zullen gedreven worden in een driehoekig cordon, waaruit geen ontkomen mogelijk is. Eerst zullen echter de Engelschen de verschillende groepen moeten verzamelen geljjk een hen haar kiekens, maar die domme Boeren luis teren niet naar het lokkend geluid van de Britsche voedster. Het is misschien best mogelijk, dat er in stilte wordt gewerkt. Het buitmaken van vee behoeft niet veel indruk te maken, als men stellig verzekert, dat dezelfde kudden menig maal van eigenaar verwisselen; dikwijls genomen en hernomen worden. Terwijl Engelsche ministers bij feest maaltijden hunne politieke toespraken houden met het doel den Zuid Afrikaan- sche oorlog goed te praten, blijkt uit het vertrek van Mevrouw Botha naar Nederland, hoe gaarne Kitchener den oorlog ter. einde ziet. Maar ook de oppisitie laat zich krach tiger hooren dan ooit en hoewel deze nog verre in de minderheid is, ziet men den dag komen, waarop de meerderheid vau het Britsche volk, de gevolgen van den oorlog van den praktischen kant zal beschouwen. Volgens den Brusselschen correspon dent van de Standard zou president Kru- ger wederom een rapport van generaal Botha hebben ontvangen, waarin de

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1