dringer, met het volle besef, dat hij moet overwinnen of sterven en in de levendige misschien gegronde hoop. dat hij ten laatste den vijand zal verjagen en vrij en onafhankelijk zal kunnen leven op het ert hunner vaderen. Kichenener verlangt meer bereden mannen of lijj zal zijn stelling benoorden Pretoria moeten opgeven. Manschappen I kan de regeering nog zenden, maarl zulke, geschikt voor den dienst in Afrika, kloeke ruiters, daar is geen sprake van en om ze te vormen ontbreekt het paard, dat gehard is tegen de vermoeienissen van een onophoudelijk heen en terug trekken. De paarden sterven als muizen, schreef een Engelsch officier, en een kavallerist is met zoo maar dadelijk een infanterist. Reeds neemt men in Engeland moties aan tegen het voortduren van den oorlog, dien men daarenboven onrechtmatig noemt. Men zou wel eens willen weten welke zuchten in stilte geslaakt worden door de aanstokers tot den oorlog, de onver zadigbare geldwolven, die er zóó het Engelsche volk hebben doen inloopen. Het hart moet hun soms wel eens in de schoenen zakken, wanneer de scherpe kritiek, lang niet malsch de toestanden beoordeelt en hen bloot geeft aan de algemeene verachting. Overtuigd is men, dat Transvaal niet te dwingen is door den honger. Engeland weet, dat de Boeren groote voorraden opgetast hebben in onvindbare plaatsen, de Boeren spreken van te veld staande oogsten, voor geen Engelsche soldaat te bereiken. Milner is te Londen aangekomen en onmiddellijk door den Koning ontvangen. Hij is verheven tot het pairschap, zeer zeker een te groote eer voor een man, die, hoewel de Britsche belangen dienende, toch daardoor zoo onnoemlijke ellende veroorzaakte. Voor den goeden naam van Milner zelf is te hopen, dat hij van hem aangeboden eerbetoon af ziet, evenals Roberts heeft gedaan. De begrooting is in Engeland aan genomen, maar niet zoo schitterend dat de regeering er tevreden mee kan zijn, met twee tegen een. Natuurlijk zijn er weer vragen gedaan aangaande den oorlogstoestand en toen vertelde de minister, dat er in de eerste helft van April ruim duizend gevallen van ingewandskoorts en honderd twee en veertig sterfgevallen waren voorge komen, benevens 14 soldaten aan de pest. Omtrent het wapenen der Zoeloe» liet de minister zich niet uit. Uit Middelburg in Transvaal wordt van den 24en Mei aan de „Standard" geseind dat geen enkele vijand erin geslaagd den spoorweg naar het Noorden over te steken. Generaal Botha ontsnapte klaarblijkelijk uit het Britsche cordon, hij trekt nu in evenwijdige richting aan de grens van Swaziland en heeft een talrijk commando maar geen kanonnen en zeer weinig munitie. Hjj trekt lang zaam. Behalve Botha slaagden nog maar enkele kleine troepjes erin door het cordon te bieken. Van den volgenden dag werd aan hetzelfde blad geseind, dat zestien Boeren medevoerende 12,500 stuks vee, 12,000 schapen, 30 paarden en 12 wagens zich hebben overgegeven. Zij hadden van commandant Oppenheim bevel gekregen dit convooi naar het noorden over den spoorweg te brengen. Zeshonderd man van den vijand zijn zeven mijlen ten oosten van Thebus den spoorweg in zuidelijke richting overge trokken den 23en Mei. Zij splitsten zich in twee troepen, de eerste onder bevel van Kruitzinger trok in de richting van Doornhoek, de tweede onder Mjjburgh trok naar Uytenhoek. De Boerengevangenen tellen thans 18,578 man. In Engeland meent men te weten dat koning Eduard slecht te spre ken is over Afrika In liberale krin gen weet men te mogen verzekeren, dat de overkomst van Milner verband houdt met 's konings gevoelen in deze, m. a. w. dat Milner naar Engeland zou geroepen zijn om onder bijzijn des konings met de ministers te raadplegen. Uit Lorenzo Marquez wordt bericht dat op den 23en dezer bij Barberton een levendig gevecht plaats had, waarbij de Engelschen een en zestig man verloren, doch ook de Boeren groote verli 'zen leden. Er wordt bericht, dat Tolstoi ernstig ziek is. Vanwege de vervolging tegen hem ingesteld door de synode en waarop misschien nog verbanning zal volgen ontvangt de beroemde schrijver veel be wezen van belangstelling. Er zouden echter maatregelen genomen zjjn door de regeering om te voorkomen, dat de schriftelijke bewijzen van sympathie niet in handen van Tolstoi komen zij wor den niet besteld. Men gelieve echter te bedenken, dat het een Poolsch blad is, dat dit mede deelt en de Polen zijn om goede redenen Rusland niet welgezind. Tol veredeling van het menschenras had zekere Heer Saint Ouen aan de stad Rouaan zijn geheele vermogen ver maakt, dat zes en half millioen gulden bedraagt. Van de hieruit gekweekte rente zou Rouaan elk jaar vijftig duizend gulden uit te keeren hebben als huwe lijksgift voor een paar reuzen. De maat is er gelukkig niet bij opgegeven, zoodat bij gebrek aan reuzen ook wel een ander paar kan begiftigd worden. De erflater had misschien wijzer gedaan, als hij premies had uitgeloofd voor gro ote ge- z r.nen, omdat het in de Fransche steden gevolgde tweekinderstelsel ten laatste moet uitloopen op ontvolking voor Frank rijk. De geleerden zijn tenminste deze meening toegestaan en de statistiek bevestigt de waarheid ervan. China zal ook door de Engelsche troe pen ontruimd worden; er blijven dan alleen nog maar Duitsche onder Von Waidersee. De schadevergoeding aan de mogendheden is zoo goed als geregeld. Rusland blijft'borg, Frankrijkzal waar schijnlijk de geldschieter zijn. Rusland gaat voort Finland te Rus- sificeeren. Rusland tracht elk uiterlijk vonkje van nationaliteitsgevoel te onder drukken, en grijpt zelfsin hetpartikuliere leven der Finnen in. Men kan zich niet voorstellen, dat de gestrenge maatrege len tot meerdere eer van Rusland of tot heil van Finland zullen strekken. De Zweedsche Rijksdag, de gecombi neerde Eerste en Tweede Kamer, heeft een wetsontwerp aangenomen over de nieuwe legerorganisatie. Het oude stelsel der nationale verdediging zal na zes jaar afloopen en een nieuw stelsel wordt ingevoerd, gegrond op algemeenen dienst plicht. In tijd van vrede zal de dienst tijd bij de infan'erie 240 dagen, bij de artillerie en de cavallerie 365 dagen en bjj de marine 300 dagen duren. Op de wet tot verbieden van het ha zardspel in eiken vorm, welke thans in den Belgischen Senaat wordt behandeld, heeft de Commi-sie aldaar, een door de Regeering goedgekeurd amendement voorgesteld, waarbij het spelen te Osten de nog voor twee jaren wordt toegelaten. Dat is naar men verklaart, noodzake lijk, wegens de groote kosten, welkedie stad zich in de laatste jaren moest ge troosten voor werken welke nu nog niet zijn voltooid. Voor Spa wordt zulk eene uitzondering niet gemaakt. Duit-chland houdt zijne majesteits schennis processen in eere. Een kleedermaker uit Staatsburg, Gusta Dreschke genaamd, schreef inder tijd uit Bazel een brief aan zijn vroegeren patroon te Straatsburg, waarin hij zich op minder vleiende wijze over Keizer Wilhelm uitliet. Die woorden werden ter kennis gebracht van de altijd waak zame overheid, en toen Dreschke uit Zwitserland terugkeerde werd hij gevan gen genomen. Na een proces met gesloten deuren is hjj nu veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf. Of de aanbrenger van het feit lof, dan wel berisping ontving, wordt niet gemeld. Volgens een bericht uit Madrid, heerscht er op de Canarische eilanden Lanzorote en Fuertevanture een zoo schrikkelijke hongersnood, dat de be volking van wortelen en bladeren moet leven. Een flesch water kost 5 pesetas, j Van wijlen sir Arthur Sullivan zyn verschillende violen en violoncellen ver kocht. Een viool (stradivarius) waarvan sommigen de echtheid betwijfelden, bracht 7200 gulden op en een violoncel van Guarnerius 2040 gulden. De weduwo van Bresci, de moordenaar van Koning Victor Emanuel, moet aan een journalist te New York verklaard hebben Nu hij dood is, kan ik alles zeggen. Er is nooit sprake geweest van een com plot, of afspraak. Het is niet waar, dat hij het hoofd of de agent was van een bende anarchisten. De daad was zuiver persoonlijk en hij zelf had het plan van den koningsmoord opgevat. Een verschrikkelijk ongeluk, waarvan het 13jarig dochtertje van den heer P. Blom te Leiden het slachoffer is geworden, is Zondagmiddag te Oestgeest gebeurd. Het meisje wilde met haar fiets uit wijken voor de Katwjjksche stoomtram, maar had het ongeluk'te vallen, vlak vóór de machine. Het hoofd werd haar van den romp gescheiden, tot groote ontzetting van de talrijke wandelaars, die het ongeluk zagen gebeuren. De aardbeziënoogst in Kennemerland zal dit jaar niet overvloedig zijn. Vooral de jonge planten hebben door het on gunstige weder veel geleden, zoodat een aantal bedden wordt omgespit, om den grond op andere wjjze winstgevend te maken. Gelukkig voor de tuinders is slechts weinig bij vooikoop verkocht. Uit Friesland schrijft men, dat het er nacht op nacht vrij sterk vriest. In de zoogenaamde boerensloten ligt 's mor gens het ijs bovenop en het gras en de jonge groenten zijn met een wit kleed bedekt. Men begrijpt, dat er veel schade door wordt veroorzaakt. Terwijl het in de puinhoopen te Rand wijk bij Heteren nog smeulde, brak Vrijdagnamiddag een hevige brand uit te Leeuwen, mede in Gelderland. Twee en twintig huizen werden in asth gelegd. De brand eindigde eerst, toen de geheele linkerzijde der Molen straat met nog enkele veldwaarts ge legen woningen in vlammen was opge gaan. Aan het einde der Molenstraat stond aan de rechterzijde de korenmolen met kapitale behuizing van den molenaar Van der Zandt. Met alle krachtsinspan ning heeft men deze panden weten te behouden. Middelerwijl brandden op meer dan 20 meters afstand drie huisjes af, welke niet verzekerd waren. De geheele schade wordt begroot op ongeveer f 50.000. Enkele perceelen en inboedels zijn, niet verzekerd. Bijna alle gebouwen waren met stroo gedekt. Beroepen tot Predikant bij de Herv. Gemeente te Nieuw Vennep C. Warners te Leersum. Bij J. Gladpootjes aan den IJweg te Haarlemmermeer, is een felle brand uit gebroken die, aangewakkerd door den feilen wind, een dreigend aanzien nam. Door krachtige hulp heeft men den brand beperkt, tot twee schuren, die dan ook spoedig in asch lagen. De oorzaak is onbekend. De boerderij met annexe schuur, hooi- of graanbergen, benevens 45Vs H. A. uitmuntend bouw en weiland ge legen te Abenes, eigenares wijlen Mej. v. Voorst, heeft in publieke veiling op gebracht f 31000. Kooper C. Baars aldaar. HAARLEM 28 Mei 1901. Aanstaanden Zondag en Maandag, 2 en 3 Juni zal in de Sociëteit „Ver- eeniging alhier plaats hebben het Veer tiende Concours van den Provincialen Bond van Harmonie-en Fanfarecorpsen, uitsluitend bestaande uit Dilettanten. Zondagmorgen te elf uur. heeft de officieele begroeting plaats. De hierbij uit te voeren Openingsmarsch, compo sitie van den Heer Bernhardt. Directeur van de Muziek-Vereeniging Harmonie, wordt door deze Vereeniging voorge dragen. Het concours bevat twee secties: A. Harmonie-corpsen; B. Fanfare-corpsen. Sectie A. drie Afdeelingen. Aan de Eerste Afdeeling, met verplicht stuk en met stuk naar keuze nemen deel vijf Veieenigingen. Tweede Afdeeling, twee Veieenigingen, verplicht stuk en stuk naar keuze. Derde Afdeeling, verplicht stuk en stuk naar keuze, drie Veieenigingen. In de de drie Afdeelingen zijn be schikbaar gesteld Verguld zilveren, zil veren en bronzen medailles; in de Derde Afdeeling bovendien een gouden medaille en diploma, voor de eerste Afdeeling dito. Sectie B, Eerste Afdeeling, zes Ver- eenigingenTweede Afdeeling, twee VereenigingenDerde Afdeeling zes Vereenigingen met prijzen als in Sectie A. Druk wordt in alle kringen het spoorwegplan besproken en meer en meer begint <ie overtuiging veld te win nen, dat onze gemeenteraad, hoewel schoorvoetend, er een begin van uitvoe ring aan heeft gegeven. Men kan, als het geheele plan is uitgevoerd naar alle kanten Haarlem bereiken of verlaten, zonder door afsluitboomen verhinderd te worden, en ook onze scheepvaart is gebaat door de verhooging van de Spoor wegbrug. Wel is niet in het plan op genomen de spoorweghaven uit het plan Telder», maar de Spoorwegmaatschappij zal, als alles gaat. zoo men zich voorstelt, later zelf het nadeel van dit gemis in zien en zelf in de belioefie voorzien. Met de bijdrage van honderd vijf en zestig duizend gulden is men nog niet geheel verzoend, doch men begint te begrijpen, dat de gemeente Haarlem als belanghebbende, er nooit zonder kleer scheuren zou afkomen, te meer daar de bezwaren langzamerhand zijn onstaan voor het grootste deel niet te wijten aan de Spoorwegmaatschappij. Ook de Spoordijk, die de gemeente ten westen en ten noorden zal doorsnijden, blijft nog voor velen een punt van erger nis. Men spreekt van ontsiering, die blijvend en nooit weer te herstellen zal zijn; anderen zijn van meening dat dit bezwaar slechts voor enkelen geldt. Het groote financieele offer, dat ge bracht wordt wordt minder besproken in de laatste jaren zijn wij dan ook al aardig gewoon geraakt aan groote cijfers, voor verschillende doeleinden dat er dit sommetje nog wel bij kan, temeer daar wij kans hebben, door een en ander in goeden doen te fcjnnen. Het weer is gedurende de Pinkster dagen het publiek, dat op die dagen uit gaat, zeer gunstig geweest. Dreigde al op den eerttsn dag des morgens de lucht dicht te loopen en rommelde in de verte de donder, afgeschrikt heeft dit het publiek niet, om te genieten in onze mooie omgeving. Spoor en trams voerden telkens vreemden aan. Tram HaarlemZandvoort reed om de twintig minuien met hoofd- en bijwagens. Tram HaarlemBloemendaa! evenzoo. Vooral tusschen vier en zes uur waren er bijna wagens te kort. Op het Zandvoortsche strand was het, alsof men midden in het badseizoen was. Niet minder druk was het in de Bloemendaal.-che parken. Eersten Pinksterdag is bij den overweg Harmen Jansweg een negenjarig knaapje door een der treinen aangereden. Het kind was onmiddellijk dood. 8u Mutiekuitvoering, op Woensdag 22 Mei, s' av van 8 lot 10 uur door het Hanrlemsch Muziek, korps, Dir. luit. kapelmeester C. P. W. KRIENS^ PROGRAMMA. 1. Marche de l'opdra -l.e Pophete" Meyerbeer. 2. Ouverture-Les Cloche*deCor- reville"Plauquette. 3. -A. toi." ValseWaldteufel. 4. Ballet de 1' opéra - I,e Cid".... Massenet. 5. Ouverture -L'Etoile du Nord".Meyerbeer. 6. Ballet egyptienL ngini. 7. -Schmiedeliedcheu'"Eilenberg. 8. Finale de l'opóra Vittoire Pisauy" ORGELBESPELING ia de Uroote of t. Bavokerk altier, op Donterdag 30 Mei 19(11, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAM. PROGRAMMA. 1. Preludium eu FugaMendelssohn. 2. Adagio uit de 5e Symphonie.Beethoven. 3. SonateO. Dienel. a Allegro Maestoso. b. Solemn March. 4. Vorspiel zu ParsifalR. Wagner. 5. Aria uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2