HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 43 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG i Juni 1901. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM BUITENGEMEENTEN. Zondag 2 Juni 1901. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Nieuwsberichten. T E|L[E PHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P«r drie maanden,25. franco p. post —.40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. fr|i por Advertentie van i—5 regela f 0.25, elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 uredie alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Waai Diet! andari vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Oerth van Wijk. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Yoorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Evang. IiUthereche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehouden worden, Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. Soeieteit de Kroon. Ingang Smedestraat. 's Avonds 6 ure, Ds. Mulder. Janskerk. ni-rr**~ r -it iWfl*. wf»u 11 unm Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibbcn. 's Avonds 51/2 ure, Ds. Tibben. ram— Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 V2 ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. I Voorm. 10 ure, Ds. Lohr, Pred. te Rotterdam. Nam. 1 ure. Zondagsschool. Kerk der VeroemgdeDoopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Remoustrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. de Ridder. Rem. pred. te Rotterdam. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman, Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Hillegom. Voorm. 9i/3 ure, Ds. van Veen. Doopsbediening. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen, Santpoort. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Avondmaal. 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. (Dinsdag.) s Avonds 8Vs ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bjjbelbespreking. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 's Avond» 6 ure, Dr. Klap, Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Nam. 3 ure, Ds. Hulsman, Doopsbediening. De „Petit Bleu" publiceert een tele gram uit 's Gravenhage van 8 uur des avonds meldende dat daar officieel bericht is ontvangen, waaruit blij kt dat de Boeren den 2en Mei te Kalkfontein bij Pretoria een belangrijke overwinning behaalden. De Boeren stonden onder bevel van de commandanten Beyers en Breitenbach en versloegen de Engelschen die 49 dooden, 159 gewonden, 600 ge vangenen en zes kanonnen verloren. Het kan echter zjjn dat dit bericht niet al te geloofbaar is; de Petit Bleu is wel eens meer te lichtvaardig gebleken met zijne mededeelingen. De „Times"-correspondent die naar Cradock is gegaan om daar den toestand eens op te nemen, constateert dat het optredeu van Kruitzinger, Scheepers en Malan in de laatste veertien dagen een zeer ernstig karakter heeft aangenomen. Kruitzinger is naar den Vrij staat geweest, heeft daar met de Wet gesproken en is toen naar de Kaapkolonie teruggekeerd. De correspondent verwacht dat Kruit zinger een aanval zal doen op een der steden in de nabijheid, en wijst er op dat het succes van dezen „bandiet" hoofdzakelijk te wijten is aan het feit, dat het land vol van vrienden der Boeren is, die hun gaarne inlichtingen ver schaffen. De correspondent Bennet Burleigh seint aan de Dailij Telegraph, dat n.l. verleden Vrijdag alleen niet minder dan zeven mijnen zijn ontploft op den spoor weg tusschen Kroonstad en Vereeniging. In zes gevalen werd enkel het spoor vernield. In het zevende, bij Kromellen- boog, werden de voorste wagens van den gepantserden trein No. 6 uit het spoor geworpen, De eerste, waarop een Maxim, werd geheel uit elkaar geslagen en Majoor Heath, van het 3de Zuid Lancashire regiment, kwam, als reeds gemeld is, daarbij om. Verscheiden sol daten werden daarenboven gewond. Volgens Daily Chronicle zijn drie En- gelsche officieren van het oorlogstooneel weggevoerd en te Portland, in de Kaap kolonie gevangen gezet, omdat zij verraad gepleegd en de Boeren geholpen hebben. Een dier officieren moet genoeg invloed in Engeland hebben om te bewerken, dat men de namen der schuldigen ver zwijgt. Alle pogingen, om die te weten te komen bleven tot dusverre vruchteloos. Was de officieele ontvangst van Mil- ner te Londen zoo iets van reclame voor zijn en der regeerings staatsmans- beleid, van de zijde van het publiek heeft men niet veel notitie van hem genomen. De Engelschen in Afrika zijn natuur lijk gelukkig met de verheffing van Milner. Maar op de Boeren zal dit alles weinig indruk maken. Zjj haten niemand op de wereld zelfs minister Chamberlain niet zoo hevig, met zulk een onuit- wischbaren haat, als sir Alfred, den tegenwoordigen Lord Milner of Capetown. En zij zullen elke onderscheiding, elke eer die hun vijand, en den vijand van het Afrikaander ras, in Engeland te beurt valt, beschouwen als een persoon lijke krenking. Wil de Engelsche Regeering verzoe ning in Zuid Afrika, dan moet zij Milner van zijn betrekking ontheffen. Volgens zeker bericht zou Kitchner bij het onderhandelen van vrede, met de zweep afgeranseld zijn. Terwijl beide Generaals, tusschen wie een wapenstilstand overeengekomen was, confereerden, zou nl. eene Engelsche afdeeling begonnen zijn met eene om trekkende beweging te maken, teneinde zich van den dapperen Boerengeneraal meester te maken. Maar Ben Viljoen waakte; hij doorzag de valsche bedoe ling van den vijand, kwam onverwachts binnen, verweet Kitchener zijn schande lijk gedrag en ranselde hem met zjjn zweep af. De beul van Soudan koos het hazenpad en Botha ontkwam de val. Naar de Petersburger Zeiting verneemt, hebben de twee Boeren-Republieken zich door middel van hun vertegenwoordigers Dr. Leyds en Dr. Muller tot het Inter nationale Hof van Arbitrage te 's Gra venhage gewend met het verzoek om door scheidsrechterlijke beslissing een einde te maken aan den oorlog in Zuid Afrika. Zij hebben zich bereid verklaard, zich onvoorwaardelijk aan de uitspraak van het Hof te onderwerpen en hebben in herinnering gebracht, dat de Republieken altoos verlangd hebben, zulk een weg tot overeenstemming te bewandelen. De Boeren-Republieken zjjn de eerste die een beroep doen op het Internationale Hof; zjj hebben hun verzoek dadelijk gedaan na de officieele rnededeeling dat het geïnstalleerd was. Van het verzoek is aan alle Staten rnededeeling gedaan, onder bijvoeging dat in de internationale overeenkomst eene bepaling is opgeno men, volgens welke de werkzaamheid van het Hof zich ook kan uitstrekken tot geschillen tusschen Staten, die de besluiten van de Vredesconferentie niet hebben onderteekend of tusschen zulk een Staat en die de besluiten wel heeft geteekend, als beide partijen zijn over eengekomen zich tot het Internationaal Hof te wenden. sGeneraal" Schoeman, die het leven verloor bij de ontploffing van een bom in zjjn woning te Pretoria, was wat men gerust mag noemen een overlooper, een verrader van zijn zaak. Bij Coles- berg stond hij aan het hoofd van een commando, doch toen Pretoria was in genomen gat hjj zich aan de Engel schen over. Hij weigerde zijn eed van onzijdigheid te breken toen hij later weer bij Barberton in handen der Boeren viel. Door French werd hij uit de gevangenis bevrjjdook als vredesagent werd hij weer gevangen gezet te Pietersburg en twee maanden geleden weer door de Engelschen bevrijd. Het ongeluk gebeurde toen hg een brandende lucifer in een 4.7 lydietbom wierp, die als herinnering in zijn kamer bewaard werd. Behalve hij zelve en zijn dochter is nog gestorven de vader van Ben Viljoen. Het huis van Schoeman stond dicht bij het huis vroeger door president Kruger bewoond. Liebenbergs commando, 400 man sterk, viel tweemalen een convooi aan, dat van Potchefstroom naar Ventersdorp trok. De Boeren werden teruggeslagen met een verlies van 14 dooden en 9 gewonden. Harrisson schrijft een artikel aan de Daily News, waarin hij het verbranden van hoeven en barbaarsche en wraak zuchtige schending van het oorlogsrecht en een krankzinnige dwaasheid noemt. »Slechts eerlooze generaals konden dit slachterswerk doen. Onze Regeering heeft de beginselen der humaniteit endaar mede Engelands goeden naam over boord- gegooid, zjj misleidde de natie door zorg vuldig bewerkte lasteringen en valsch- heden. De Rhodeskliek maakte van Mil ner haar creatuur, en Milner bedroog de Regeering der Republiek, beleedigde de Kaapsche ministers, misleidde liet Engelsche volk, bedroog zijn chefs, maakte de vrede onmogelijk en den oorlog onvermijdelijk, bracht de hem toevertrouwde provincie tot den onder gang, en werd voor dit alles tot peer benoemd. „Onze overwonnen en vernederde ge neraals worden tot de lions, de helde» van bazars gemaakt, omdat zjj hunne kanonnen verloren en hun brigades opofferden. „Het is een brutale leugen, dat de oorlog uit is, en ik hoop dat de Boeren- nationaliteit altoos zal blijven bestaan. De lemps ontvangt van de Transvaal- sche legatie een rnededeeling die vrijwel

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1