HAARLEMSC Eerste Blad. No. 44 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 5 Juni 1901. Nieuwsberichten. T E|L'E PHOONNTJMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTEBDAJff. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. Prfi per Advertentie van i—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, greote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentïen worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Een telegram van Lord Kitchener, gedagteekend Pretoria, 30 Mei, meldt: De strijdmacht van generaal DixoD is gisteren te Vlakfontein fin den Wit- watersrarid, ten zuiden Magahesbergen] door de troepen van generaal De la Key aangevallen. Er volgde een hevig gevecht. De vijand werd ten slotte met zware verliezen teruggedrevenhjj liet 35 dooden achter. Tot mijn leedwezen moet ik melden dat de verliezen aan Britsche zijde ook zwaar zijn wij hadden 174 dooden en gewonden, waaronder 4 officieren ge sneuveld. Onder de onvermelde gevechten in Zuid-Afrika, waarvan nu eerst door het publiceeren der laatste verliezenlijsten iets blijkt komen voor: Bethel, 23 3 en 24 Mei, twee man gesneuveld en vier gewond. Witpoortje bij Potchefstroom, 23 Mei, vijftien man gewoed. Ventersdorp, 23 Mei, één man gesneu veld en zeven gewond. Zandrivier Poort, 21 Mei, twee offi cieren der Rifle Brigade zwaar gewond. Engelbrechts Drift, oostelijk van Jo hannesburg, 24 Mei, vier man van de South African Constabulary gesneveld. Kroonstad, 20 en 22 Mei, één ge sneuveld en vier gewond. Doomhoek in de Kaapkolonie, 13 Mei, zes man der Districts Mounted Rifles gesneuveld. Te Londen zqn brieven ontvangen van soldaten der Zuid Afrikaansche Bereden Politie, onder bevel van Baden Powell, het corps dat nominaal 15000 man telt. Die mannen klagen steen en been. Zij moeten niet slechts aanhoudend in het .veld" vertoeven, maar de over heid heeft tot dusverre vergeten hen te voorzien van tenten, kapotjassen, wissel- kleèren enz. Als zq nat worden, wat dagelijks gebeurt, moeten hunne kleeren aan hun lichaam drogen. Zij hebben zelfs nog geen uniform ontvangen en loopen in een onooglijke en schrale plunje. Het gevolg is, dat de manschappen allerlei ziekten oploopenlongontsteking, pleuris, koorts enz. Zij verklaren eenstemmig, dat zij on voldoende worden gevoed; de eenige goede spijzen zijn die, welke zij zeiven moeten koopen tot zeer hooge prijzen. In één woord de manschappen der bereden Politie lijden aan alles gebrek. Zij hebben ook geen schoenen, geen hoeden en geen goede paarden om den vijand te vervolgen. Als de toestand voortduurt, verklaren zij, zullen vijftig percent der mannen binnen niet langen tijd om het leven zijn gekomen. Die brieven hebben te Londen een zeer treurigen indruk gemaakt. Een correpondent van de Batig Mail bericht, dat dr. Leyds op bevel van president Kruger spoedig naar Parijs en Petersburg zal vertrekken om den stenn van Frankrijk en Rusland te ver krijgen als het verzoek om onderzoek der Zuidafrikaansche quaestie voor het Haagsche hof van Arbitrage zou komen. President Kruger zou ook het Hof heb ben gevraagd, hem te doen verschijnen, doch dit verzoek zou nog niet zijn in gewilligd-'. De „Sun" zegt in haar laatste editie dat generaal Botha te Standerton aan kwam en door bemiddeling van den Nederlandsche consul en de Nederland- sche regeering in rechtstreeksche ge meenschap is met president Kruger. Lord Kitchener heeft Botha verlof ge geven om in verstaanbare taal te seinen. Decommandantgeneraalmelddepresident Kruger dat hij en zijn burgers den oorlog moede zijn en vroeg hem als constitutio neel hoofd van Transvaal om vrede te smeeken. Zoodra Botha hoorde dat Sir Alfred Milner naar Engeland vertrok schreef hij Lord Kitchener om vergunning om naar Kruger te seinen. Er wordt druk geseind tusschen Nederland en Zuid- Afrika. De „Sun" zegt verder dat ten gevolge van de Boereninvallen in Zoeloeland 10,000 Zoeloes nu op het oorlogspad zijnuit Natal zijn bijzondere agenten vertrokken om hen toe bedaren te bren gen. Zeer waarschijnlijk is van dit eerste bericht niets waar. Wjj geven het dan ook alleen maar als een bewijs onder welken glimp de Engelschen vrede zou den wenschen; wel vrede, maar een door den vijand afgesmeekt. Van het hevig gevecht, dat het gevolg was van den aanval van Liebenburg met 400 op het escorte van een convooi op weg naar Ventersdorp bij Rietfontein Drift, is nog geen opgave gevolgd van het verlies aan Engelsche zijde. Het gar nizoen van Ventersdorp moest versterkin gen zenden, eer het front van het convooi vrijgemaakt kon worden, en drie wagens moesten verbrand worden door de En gelschen zelf. Het ligt dus zoo duidelijk als iets voor de hand, dat de Engelschen bij dit gevecht ook verliezen geleden moeten hebben. Van de Boeren verneemt men wel, dat zij li dooden en negen gewonden verloren. Aan deze manier van bericht geven der Engelschen is het publiek al gewoon. Eigen voordeelen breed uitmeten, die van den vijand stilzwijgend voorbijgaan. Een Engelsch officier, gedurende vijf tien maanden in Z.-Afrika, schrijft aan een vriend over den toestand. De om streken van Pretoria noemt hij onveilig. Van beide zijden is men, zegt hij dsn oorlog moede, maar de Boeren zullen toch doorvechten. Tevens wijst hij er op, dat de steun door Canada geboden in paarden en muildieren niet groot genoeg kan zijn. De Baily Mail bevat de verklaring van een uit Zuid-Afrika teruggekeerd officier, die zegtde tactiek der Boeren is meer demoraliseerend en uitputtend voor de beste Engelsche troepen dan de gevechten bjj Colenso en Spionkop. Zij trekken dagelijks achter de Boeren aan maandenlang, zonder den vijand te zien, doch eiken dag verliezen zjj een paar man. De bedoelde officier noemde dit: probeeren om een gat in de lucht te slaan. Omtrent den nieuwen inval in de Kaapkolonie wordt uit Kaapstad aan Baily Mail bericht, dat de Boeren in het Oosten der kolonie zich het actiefst toonen. Woensdag werden 500 paarden door hen bij Colesberg buitgemaakt. Andere afdeelingen trokken Zuidwaarts. Lord Kitchener heeft van verschillende punten troepen naar de Kolonie ge zonden. Hij kan er anders niet veel missen. In de midden-districten der Kaap kolonie heet een verzoekschrift te cir- culeeren, waarin gevraagd wordt dat de verantwoordelijke vertegenwoordi gende Regeering tijdelijk zal worden geschorst, opdat de regeling van den toestand in Zuid-Afrika worde gelaten in handen der Rijksregeering. Een aan zienlijk getal Hollanders wanneer die met de Engelschen mededoen, gaan zij gewoonlijk door het dolle heen zouden het verzoekschrift hebben mede- onderteekend. Er is meer sprake van geweest, dat op die wijze ook de Kaap voor zekeren tijd tot eene Kroon kolonie zou worden verklaard, waarbij de Britten zich dan tijdelijk een inferieur beheer zouden laten welgevallen, om des te zekerder het Hollandsch element te kunnen fnuiken. Want dat dit en geen ander doel is, ziet men uit wat in Natal gebeurd is, waar, alle subsidiën voor Hollandsche scholen door de vertegenwoordiging zonder meer werden ingetrokken. De Heeren Merriman en Sauer, oud ministers der Kaapkolonie, spraken heden in een openbare vergadering in Battersea, waar de parlementsleden Channing en John Burns tegenwoordig waren. De heer Merriman sprak de vrees uit dat de Engelschen Zoeloes gebruiken om te plunderen van de Boeren. Als dat waar is, zeide hij, dan is dit een duivelsche staatskunde. Er werd een motie aangenomen, waar bij het verbranden van hoeven wordt afgekeurd, en verder aan de regeering wordt gevraagd vredesvoorwaarden op grondslag van onafhankelijkheid aan te bieden en de verzekering te geven dat lord Milner niet naar Zuid Afrika zal terugkeeren. Generaal Smit Dorrien is uit Zuid- Afrika in Engeland teruggekeerd en heeft zich dadelijk ter beschikking van een interviewer gesteld. In plaats echter van een en ander mede te deelen over zijn operaties in het Oosten van Trans vaal, waarvan men nog altijd niets weet, heeft hq zich uitgesloofd in praatjes. Lord Kitchener, zeide hij o.a., treedt heelemaal niet streng op, integendeel hij gebruikt alle mogelijke consideratie met de Boeren. Zoo wilde hij bijv. niet toelaten dat de hoeven geconfisqueerd werden, uit pure goedheid. Dat hij ze in plaats daarvan liet verbranden, ontkent den generaal ten sterkste. Generaal Smith Dorrien is overtuigd, dat de oorlog in September nit zal zijn, wel te verstaan, door onderwerping van de Boeren. Maar dan zal Engeland ten minste een jaar nog zijn geheele leger in Zuid-Afrika moeten houden- Waarom zegt de generaal liever niet. Daarentegen blijkt uit een bericht van de Daily Express", hetzelfde blad dat generaal Smith- Dorrien interviewde, hoe weinig gunstig het er nog voorde Engelschen uitziet. Volgens Gentral Netct hebben de Boe ren in het jaar 1900 op de westelijke spoorwegljjn in de Kaapkolonie 49 brug gen en duikers doen springen. In Birmingham heeft men een akelige vondst gedaan van een en dertig lijkjes van pasgeboren kinderen, in de wo ning van een begrafenisondernemer. Men dacht wel eerst aan misdaad en nam een vrouw gevangen, doch bij nader onderzoeken meende men te kunnen vaststellen, dat 't allen doodgeboren kinderen waren. De begrafenisondernemer bracht de kistjes naar het kerkhof, doch bewaarde de lijkjes in zeepdoozen thuis. Frankrijk en Duitschland bewijzen elkaar beleefdheden over en weer. Don derdag gaf de Duitsche gezant te Par ijs een feestmaal in het legatiegebouw ter eere van den Franschen minister van buitenlandsche zaken Delcasséook de minister Baudin en Millerand zaten mede aan. De Nederlandsche gezant bevond zich onder de genoodigden. Weiland, die te Bremen een stuk ijzer in het gelaat van den Keizer wierp, en na dien tijd in een gesticht van zielszieken werd opgesloten gehouden, is nu weer naar de gevangenis overge bracht en zal daar aan een nieuw nauw gezet onderzoek van zes geneesheeren worden onderworpen. Te Hongkong heerscht, volgens den correspondent van the Timet, de pest weer op zeer ernstige wijze. Sedert ver scheidene dagen is het sterftecijfer meer dan 30 per dag. Sedert het eerste uitbreken der ziekte zijn 764 Chineezen en 12 andere Aziaten gestorven, terwijl 10 Europeanen aan getast werden, waarvan vier bezweken. De epidemie is de ernstigste sedert 1894 en vordert krachtige maatregelen. In de week, die op 18 Mei eindigde, zijn 122 pestgevallen voorgekomen en 113 personen aan die ziekte overleden. Uit Brazilië wordt een Ohristenmoord op groote schaal bericht. In de Italiaansche kolonie Alto Altegre, provincie Narnaho, zijn de Italiaansche zendelingen en kolonisten onverhoeds in de kerk aangevallen door de Roodhuiden, die onder de Mis, bjj de opheffing van de hostie, een volle laag losten op de nedergeknielde menigte. Er moeten niet minder dan '-'00 men- schen zjjn gedood. Alleen op de weeskinderen en de Italiaansche nonnen werd niet geschoten. Voorts zijn er vele hoeven geplunderd en vernield. De Braziliaansche regeering zond troe pen naar het tooneel der gruwelen. Uit Tientsin seint men aan the Stan dard te Londen, dat de Chineesche regee ring aan hare vredes-gevolmachtigen te Peking deed weten, dat zq hen er persoonlijk verantwoordelijk voor zal houden, wanneer de verbonden troepen niet binnen een bepaalden termijn weg zijn. Deze kennisgeving, zegt de bericht gever, schijnt te bedoelen onder het volk den indruk te vestigen dat de verbonden troepen op bevel van den Keizer uit China weggaan. Goedinge- lichte Chineezen voorspellen nieuwe onlusten kort na de ontruiming.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1