In de naphtbabronnen te Baku is andermaal een brand ontstaan, waar door 21 boortorens en een reservoir met 30 000 pud naphtha werden vernield. De schade wordt geschat op 150.000 roebel. De Duitsche bladen begroeten Konin gin Wilhelmina in uiterst warmge- schreven artikels. Zij leggen den nadruk op de nauwe betrekkingen tusschen de huizen van Oranje en Hohenzollern en j zien in het bezoek een nader onderpand voor de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland. Tot op het laatst bleef de toon der Duitsche bladen tegenover onze Koningin en H. D. Gemaal hoogst hartelijk. Zóo zegt de Votsisc/ie Zeitung In groote drommen trokken de Ber- lijnsche dames uit, om de koningin te zien. De aangeboren spotlust van onze vrouwelijke landgenooten bleef stom voor de lieftallige verschijning. Algemeen was men uit over de lieflijkheid, die de jonge Koningin omstraalde, en opgewonden geroep van HochHochvergezelde haar. De Reichtbote merkt op Hier vindt men het een onverwelkbare glorie voor Koningin Wilhelmina, dat zij, alleen vragend naar hetgeen Haar harten Haar verstand Haar ingaf, zonder de verhouding van het Koninkrijk te genover den machtigen tegenstander van gindsche dappere Boeren in gevaar te brengen, in dezen strijd Hare svmpathiën heeft gegeven aan de zijde van het recht, en aan den in het nauw gebrachte steun en hulp geschonken heelt. Zonderover-I drijving kan men zeggen, dat het een ware Koninklijke politiek is, die aan Recht en Edelmoedigheid uitdrukking geeft, zonder de belangen van den Staat uit het oog te verliezen, sans peur et sans reproche. De vraagstukken der we reldpolitiek komen hoe langer hoe meer op den voorgrond, en daarin moeten Nederland en Duitschland als een zus- terenpaar samen gaan. Dat is ook de hoofdgedachte, die zich op den voorgrond dringt, bij de verwelkoming, die Konin gin Wilhelmina ten deel valt. Om Amersfoort heerscht schrikbarende sterfte onder de kippen. De oorzaak wordt gezocht. Intusschen verdient het vol gende aandacht. Naar men verzekert, zou een „handelaar" in een tijdperk van nog geen veertien dagen ongeveer vier duizend zulke doode kippen hebben ver zonden naar restaurants in Noord- en Zuid-Holland, vooral Amsterdam. Heden (Dinsdag) is de dag der Can didaatstelling voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten. In aansluiting op het vroeger daarover door ons medegedeelde kan nader worden bericht. Tweede Kamer: In kiesdistricht Beverwijk zullen wor den gesteld de heeren J. van Loenen Martinet (lib.) en W. C. J. Pastoors (aftr. Kath.) Te Haarlemmermeer de heeren J. H. Wentholt (lib.), J. H. van Wechen (Kath.) en G. B. 't Hooft (aftr. ant. rev.) In beide districten treden op verschil lende plaatsen de candidaten of partijge- nooten van hen op. Prov. Staten In het district Velsen zijn van de vele candidaten slechts twee overgebleven n.l. de heeren J. ter Hoffstede (aftr. lib.) en Mr. F. A. Bijvoet. Te Haarlemmermeer zullen ook voor deze verkiezing drie candidaten worden gesteld, n.l. de heeren A. van Rossum, (lib.), J. J. Rynierse (Kath.) en G. B. 't Hooft (aftr. ant. rev.). HAARLEM 4 Juni 1901. Heden zijn alhier door P. Groenen- daal wonende KI. Houtstraat 107, de eerste nieuwe Andijker Muisjesaardap pelen aangebracht en wel van den kouden grond. Men deelt ons mede. dat ter voort zetting van de instandhouding der ruïne van Brederode, de toren thans wordt hersteld in den ouden toestand. De tot heden ontbrekende vloeren worden ge legd en de toren wordt van een dak voorzien. Tevens worden lichtramen aangebracht, alles volgens de oude teekeningen. Het plan schijnt te zijn in dat gedeelte der ruïne een klein museum te stichten van de opgegraven oudheden, die thans in het logement Velserend worden bewaard. In de vergadering van aandeelhou ders der Haarlemsche Tramwaymaat- schappij, Vrijdag gehouden, werd verslag uitgebracht over het dienstjaar 1900 1901 waajin o.a. het volgende: Op de ontvangstcijfers der Maatschap pij is de mededinging der Eerste Neder- landsche Electrische Tram van invloed geweest; in 1898 was het batig saldo ƒ45752.96 in 1899 met zeven maanden concorrentie 13611.82sDit jaar was het saldo 6693.73. Verder toont het verslag aan, hoe de invoering van het vijfcents-tarief van gunstigen invloed is op de ontvangst. Zoo werden in de laatste tnaand April 17000 personen meer vervoerd dan in April 1900, wat tengevolge had een vermeer derde opbrengst van ruim 200. Vervoerd werden 72395 personen ont vangst 41720.35, opbrengst per rit 0,33s. Er werden gedaan 124546 ritten, het gemiddelde getal personen per rit was 5.7. Een plan tot toekenning van pensioen aan de beambten is in overweging. De toestand der gebouwen was vol doende, het onderhoud er van eischte slechts 27.68. De open tramwagen, in eigen beheer gemaakt voldoet uitstekend. Een nieuwe wordt in werking gesteld. De gezondheidstoestand der paarden was goed. Een paard stierf. Na de noodige afschrijvingen (op ge bouwen /'837,62ya of 75%, oprollend materieel 1110.02i/s of 1(J%, op tram lijn en toebehooren ƒ2600 of 77%, op meubelen enz. ƒ200 of 13%, op paarden ƒ1085,50 of 9,9%, te zamen ƒ5743.05) zal een dividend worden uitgekeerd van 3%- Voor het pensioenfonds werd bestemd ƒ400. Aan den directeur, den Heer J. H. van Ooijen brengt het verslag hartelijke waardeering. Inplaats van den overleden commis saris den Heer .1. A. Ilonders werd be noemd Dr. J. Timmer. Plannen zijn aanhangig tot het ver kregen van electrische beweegkracht, öf van de E. N. E. T. öf van de ge meente Haarlem. Zondag had in onze stad het Veer tiende Concours plaats van den provin cialen Noord en Zuid Hollandschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Met ingenomenheid maakten wij daar bij gebruik van de vriendelijke invitatie, ons door de ontvangende Vereemging pHarmonie" alhier toegezonden. Van zulk een wedstrijd, d. w. z. van het gehalte der voordrachten misten wij het rechte begrip, al was ons niet onbe kend gebleven de ontwikkeling waarop o. a. onze Haarlemsche dillettanten vereenigingen zich mogen verheugen. Na het gehoorde van Zondag hebben wij respect gekregen voor de wgze, waarop in de westelijke provincies van ons land het zuiden is daarin reeds lang voor gegaan - de instrumentale muziek wordt beoefend en voor de re sultaten daarbij verkregen. De meeste gezelschappen tellen meer dan twintig leden en staan onder goede leiding. Onder een leiding waarbij mo gelijk hier en daar groote ambitie en toewijding aanvullen wat aan kennis ontbreekt. Enkelen hebben het voorrecht musici aan het hoofd te hebben. Deze leveren natuurlijk het beste werk. Doch in het algemeen werden wij verrast door de werkelijk voortreffelijke resultaten die deze eenvoudige arbeid op kunstge bied oplevert, In de toekomst zullen deze plaatselijke gezelschappen nog meer dan thans op den voorgrond treden en de vakmannen een duchtige concurrentie aandoen. Voor de laatsten moge dit al minder aangenaam zijn, aan de artistieke ontwikkeling van ons volk zal het on getwijfeld ten goede komen. Dat onze Haarlemsche Vereeniging „Harmonie" onder leiding van den be kwamen oud-kapelmeester, den heer C. A. N. Bernhardt, een zeer goed figuur heeft gemaakt onder de talrijke mede dingsters in den strijd, zij als een bewijs van hartelijke sympathie vermeld. Als gastvrouwe komt haar den lof toe de regeling keurig en waardig te hebben geleid. Voor een Roeiwedstrijd was Zondag het weêr tamelijk gunstig; half be dekte lucht, niet al te veel wind. De tribune was tamelijk bezet en langs den Spaarneweg bewoog zich nog al publiek. Van wanordelijkheden werd niet veel vernomen. Meer en meer schijnt de wedstrijd te worden een zaak die de mededingende Vereenigingen alleen be treft. Aan het hoofdnummer Achtriems Outrigged Gieken, namen deel le Af deeling Laga, Delft en Nereus, Amster dam. Laga was winner. Tweede Afdeeling liep tusschen Njord, Leiden en Triton, Utrecht. Hier won Njord. Wherries gestuurd door dames, ging in drie afdeelingen, Njord, de Hoop en Nereus waren in deze de oerstaanko- mende booten. In den beslissingswed strijd behaalde Njord No. 1. Njord en Laga waren ingeschreven voor Afdeeling Single sculling outrigged. Laga was hier No. 1. Aan de Afdeeling vierriems outrigged gieken. Juniores, namen deel Njord, Laga, Triton. Weer Laga No. 1. Voor de Afdeeling Vierriems outrigged Gieken voor Burgervereenigingen, was de Maas eerst aankomende. Nu moest nog de beslissingswedstrijd plaats hebben van het hoofdnummer, Achtriems Gieken. Laga was de eerst aankomende tot groot genoegen van de aanwezige Delvenaars. In elf jaar had Delft het hoofdnummer niet gewonnen. In de afgeloopen maand is het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis bezocht door 436 personen tegen betaling en door 387 personen zonder betaling. In het douchebadhuis z(jn in de afgeloopen week genomen 639 baden. VKHGADERING van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 5 Juni 1901, des namiddags te 1^ ure. De volgende stukken en punt emu Urn aan de orde worden gesteld: 4. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres onderwijzer Eersle Burger school, om ontslag. Id. onderwijzeres id., id. Id. id. Vijfde Tusschenschool, id. Id. onderwijzer Eerste Tusschen school id. 2. Voorstel B. en W.W. adres J. J. Beijnes, smalspoor. 3. Id. id. goedkeuring rekening St. Elisabeth's of Groote gasthuis, dienst 4900. 4. Id. id. verleenen medaille wedstrijd Vereeniging „J. J. Kremer". 5. Id. id. adres Wed. W. de Roo om onderstand. 6. Id. id. inrichting Statenzaal tot Raadzaal. 7. Id. id. adres P. Koning en J. M. Heck, wegruiming pomp Kleine Houtstraat. 8. Id. id. regeling bestemming aan gekochte gronden. 9. Id. id. adressen demping Bakenes- sergracht. 40. Id. id. vei huring grond Spiarn- damschen weg aan B. Zuithof Zonen. 44. Id. id. Bijdrage brug Z. B. Spaarne. 42. Aanbeveling id. benoeming lid Bur gerlijk Armbestuur. 43. Adres P. J. Buckman herbenoeming gemeenteheelkundige. 44. Benoeming stembureaux verkiezing leden provinciale Staten (44 en 20 Juni 4901). 45. Id. id. id. lid Tweede Kamer der Staten Generaal (44 en 27 Juni 4904). Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 1 Juni 1901, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Gebouw, waarin sedert 1784 de Sociëteit -Eendracht- ia gevestigd en Erve aan de oostzijde van de Groote Houtstraat, op den hoek van en met ingang in de Peuaelaarsteeg No. 1 in de Peuzelaarsteeg. Opgebonden ƒ24955. No 2 Een Huis en Erve, aao de westzijde van de Nauwe Appelaarsteeg niet. Niet geveild. No. 8. Een Gebouw en Erve, naast het voor gaande, zjjnde beneden Slachtplaats. No. 30 zwart en rood. Niet geveild. No. 4. Een Huis ingericht tot magazijn en winkel, met afzonderlijk opgaande Bovenwoningen daarachter en daarnaast gelegen Werkplaatsen en Open Grond, aau de oostzijde van den Jansweg. No 5. Een Winkelhuis ten noorden van het voorgaande, met achtergeegea Grond en daarnaast gelegen doorgang tot de werkplaatsen van het perceel No. 4. De perceclen No. 4 en 5 gecombineerd f23330. Opgehouden. No 6. Een Winkelhuis en Erve, aan de oost zijde van de Koningstraat No. 29 ƒ6610.J. F. Muller q q No. 7. Eer. Huis met acht-rgelegese Pakhuizen en Erve. waarin handel in brandstoffen is en nog wordt uitgeoefend, aan de Brouwersvaart Nua 68 en 70 ƒ3560.S. B Verberne. No. 8. Een Huis en Erve met Tuin. aan de oostzqde van de Bakeueasergr-cht No. 57 ƒ4765. S. J. W. Mods No. 9. Een perceel Bouwterrein, aan de west- zyde van het krom f1090.F. Erdtsiek. No 10. Een Huis en Erve met Tuin, aan de oostzijde van den Kruisweg, nabij het Stations plein No. 15. lOiOO.— A. Rinkema. No, 11. Een perceel Bouwterrein, aao de oost zijde van den Jansweg. tusschen de Hollandache IJzeren Spoorwegmaatschappij en de Baljuwslaan. Belend ten noorden perceel No. 14 en ten zuilen perceel No, 13. No. 12. Een perceel Bjuwterre n, a's voren. Belend ten moid. n perceel No. 13 en ten zuiden de rtoll. IJzeren Spoorw. Maatsch. No. 13. Eea Heerenhnis en Erve met Tuin als voren No. 5. No. 14. Een Huis ee Erve met Voor- Achter tuin als voren, op den hoek van en met uitgasg in de Baljuwslaau. No 3. De perceelen No. 11 tot en met 14 gocombi- nesrd. f49075.— Opgehouden. No. 15. Eeu Winkelhuis met afzonderlijk Bo venwoning, Erve en Tuin. aau de oostzijde van de Tulpecstraat. No. 27 B zwart en rood. No. 16. Een Huis met afzonderlijk opgaa nde Bovenwoning, Erve tn Tuin, naast het voorgaande No. 27 C zwart en rood De perceelen No 15 e r 16 gecombineerd f 3635 L. J. Verkooy. No 17 Een Dubbel Huis en Er.e, tan de noordzijde van de Twijnderslsan. No. 2 No 18. Eea Dubbel Huis en Erve, n vens het voorgaande, op dtn hotk van de Meesterjoosteu- laan No. 23. De perceeltn No. 17 en 18 gecombineerd, 4405. Opgehouden No. 19. Een Huis en Erve, aan de oostrijde van de Bakenessergracht. No. 47. f2905 Op gehouden. No 20. Drie naast elkander gelegen Woonhui zen en verderen Opstal, staande op gronl van het Lakenkoopers gild, aan de noordzijde van het Wijde Geldeloozepad hoek Raamlsantje Nos. 11, 13 en 15 ƒ300.D. Groenend al. No 21. Een Huis en Erve met Tuin, aan den Heereneingel en uitgang in een poort No. 21. ƒ1700.— J. de Goijer. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de tweede helft der maand Mei 1901, welke stukken thansdoorde Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. H. A. Baars, Alkmaar. Mej. M Kok, 1 Geeli, P. Aalfs, Mej. C. Oiterloh, Muller, Frans van Beers, M. ter Leeuwen allen Amsterdam. M. Haitman, Baaru. B. Dijkstra, Beets. v. Kraayea- oord, Delft. Mej. A. E. de Vrits. Catotje Schouten beiden den Haag. Anna Boinps, Haarlem. Chri- stiaan van Apfeld, Haarlemmermeer. B. Pos huma, Leeuwarden, firma Regout, Maastricht. Bcnier. R. StokviBch, D. Visser, G. Meeuwissen. Mej. M. v. It.kom allen Rotterdam. O. J. vao der Eist, Scheveni' gen. H. van Baaien, Weesp G Zege vaart, Zandvoort. W. T Bas. J. C. Bosveld. C. Scheller, Wed. Ruerdomp allen Briefkaarten. M. de Raad, Wed. J. Overberg, Mej. Milderts, Folmer, Mej. C. J. Madaraaz, Elly Muller, A. Hoebeu C. v. d. Velden allen Amsterdam. Wol- tera, Deventer. A. Dronkers. Fijnaard. Mej. Hek- man en F. W. Koitanbelt beiden den Haag. C. James, Hairlem. Mej. F. de Vries, Leeuwarden. P. Legrand, Rotterdam. C. v. d. Berg, Zaandam. R. Wildeboer en C Welleman te BUITENLAND. Brieven. C. M. liascb, Beaulieu. A. Turner, Cape Co lony. N. Sieuiarous, Carrdiff F. Hartsch, Dus- aeldorf. R. W. Hoek, Freiburg. Weinmann Zim merman, Krenzrach. J. C Kalis Jzn Little Rock. David Wilson, Londen. F. Weingut, Trarbach. Card Engel te Waterval Onder. J. J. de Vries, Duitschaui. Briefkaarten. G. van Andel, Brachel. Mej C. v. Hemert, Paris. Lunch Bauer, Weggia. orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Juni 1901, des namiddags van 2 tot3 uur door den Heer W. EZEKMAN. PROGRAMMA. 1. Prélade et FugueSaint Saëns. 2. Marche SolounelleA. Mailly. 3. Sonate No 3Guilmant. a Allegro Maestoso. b. Pastorale. c Fuga. 4. Marche fnnébreSvendsen. 5Aria nit PaulusMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2