INGEZONDEN. - politiek doen, naar de kampen zond, om te zorgen dat de vrouwen en kinderen en ouden van dagen van het noodige worden voorzien. „Dat zou den oorlog niet verlengen, maar integendeel verkorten. Want niets styfde ooit een volk tot krachtiger verzet dan slechte behandeling van vrouwen en kinderen." Niets laat de overheid meer los om trent den inval der Boeren, terwijl vroe ger althans af en toe werd opgegeven waar de verschillende commando's wa ren. In een bijeenkomst der oppositie tegen den oorlog zeide een der sprekers het volgende: Deze oorlog is ons opgedrongen onder allerlei valsche voorwendsels. Zoo is er gezegd, dat zulk een strijd goed is voor den handel, dat is onwaar: oorlog is nooit goed geweest voor den handel en zal het nooit zijn. Gij kunt geen goede handelsbetrekkingen hebben in een land met vernielde eigendommen en een vij andige bevolking. Gij kunt goede zaken dryven als gij op vriendschappelijken voet verkeert met alle volken, en voor namelijk met uw eigen onderdanen. En er zal een lange periode van vrede noodig zijn om het nadeel te herstellen, dat door dezen oorlog zonder wederga gebracht is over dit land." Een ander spreker merkte op „De waarheid dringt langzaam, heel langzaam door in het land en eindelijk zal de juiste plaats worden gezien waar de oppositie staan moet en staan wil. „Dit is zeker, zoolang als dit ijzing wekkende spook van den oorlog ons benauwt, is het dwaasheid te hopen op eenigen vooruitgang op den weg naar sociale hervormingen, waarvan het wel zijn van het Rijk toch eigenlijk afhangt." Deze redevoeringen van de leiders der oppositie, gevoegd bij het bericht van den nieuwen nederlaag, door de Engel- •chen geleden bij Witmansrust zuilen toch eindelijk wel een aantal oogen ope nen, om de onhoudbaarheid van den toestand in te zien. De Standard verneemt uit Pretoria, dat de Wet weder gezien is in het Noord westelijk deel van den VrijstaatSladen's infanterie, die de voorhoede vormt van Elliot's colonne, ontdekte de Wet's con- vooi. De Wet zond onmiddelijk krachtige versterkingen, waarop een hevig gevecht volgde. De Morning Poet bevat een telegram uit Pretoria meldende dat de troepen, die thans daar zijn om zich te herstellen, alle kenmerken vertoonen van zwaar werk te hebben verricht in de laatste maanden. Zij verklaren dat het zeer moeilijk is om kleine afdeelingen Boeren te verdrijven die zich in het geacciden teerde terrein ten noorden van Pretoria met hun gezinnen, hun kudde en hun wagen, in de kopjes verscholen hebben, vooral wanneer hun onvermoeide paarden hen in staat stellen te ontsnappen wan' neer zij uiteen gedreven worden. Daardoor worden de troepen dus voortdurend in een afmattenden „trek" gehouden. Van Chineesche zijde verneemt de „North China Daily News", dat prins Tsjing en Li Hoeng Tsjang een keizer lijk edict ontvingen, waarin alle eischen der mogendheden werden goedgekeurd. De onderteekening van het vredesver drag wordt derhalve weer eens als zeer aanstaande, nml. einde dezer maand, aangekondigd. Men begrijpt niet hoe hier sprake van vrede kan zijn, daar er nooit eene oorlogs verklaring heeft plaats gehad. Vrijdagochtend heeft een vreeselijke ontploffing plaats gehad in de fabriek van jachtpatronen, de vroegere fabriek Grévelot, in de onmiddellijke nabijheid van Parijs, in het plaatsje Issy gevestigd. Een der werkplaatsen, waarin de patro nen gevuld worden, is in de lucht ge vlogen. Terstond gedood zyn 10 vrouwen en 3 mannen, zwaar gekwetst zijn nog 11 vrouwen en 8 mannen, van welke laatste één reeds overleden is, en een drietal waarschijnlijk eveneens er aan zullen sterven. De gezondheidscommissie van de stad Emporia in Kansas, heeft een maatregel genomen, die wellicht ook elders over weging verdient; zy heeft de lokale bladen verboden berichten op te nemen van zelfmoorden en pogingen tot zelf- moord. De commissie meent, en waar schijnlijk niet ten onrechte, dat zulke berichten sommige menschen tot zelf moord leiden. Tenminste één stap op den goeden weg, die reeds door een der groote Nederlandsche bladen wordt betreden. Er zij n echter nog wel andere berichten en mededeelingen, die, mede in het belang der maatschappij, best achterwege kunnen blijven. In de Fransche Kamer was het Vrijdag weer zeer rumoerig. Door een der leden, den Heer Drumont, werd gezegd dat de tegenwoordige prefect van Algiers een schandelijk en eerloos wezen is, en dat in de regeering geschandvlekte personen zitting hebben. Drumont werd hierover tot de orde geroepen, en daarna werd met groote meerderheid over hem de censuur uitgesproken met tijdelijke uit sluiting. Drumont weigerde de tribune te verlaten, waarop de zitting geschorst werd en de militaire commandant met een afdeeling troepen, op verzoek der quaestoren de zaal binnentrad. Drumont werd uitgeleid onder den kreet: Leve het leger! Weg met de Joden! Toen nam de Kamer eene motie aan inhoudende dat de Kamer alle fanatisme, alle godsdienst en rassentwisten afkeurt en, de verklaring der regeering goed keurende, op haar krachtige houding rekent om in Algerië de veiligheid te verzekeren, die onmisbaar is voor de ontwikkelingen liet werk der kolonisatie, ondernomen in het belang van de Fran sche en inlandsche werklieden. Volgens de „New York Sun" zouden Maandag een vijf duizend tal beambten van de Canadian Pacific Spoorweg het werk staken met een eisch tot loons- verhooging. De vraag rijst of er tegenwoordig meer of minder wordt gedronken dan vroeger. De theorie van het vraagstuk, de statistiek, toont aan, dat het drank gebruik afneemt. De praktijk evenzoo. Vroeger, een vijftig jaar geleden, was de karaf in elk burgergezin zeer dicht bij de hand, men dronk sterken drank voor het middagmaal om den eetlust op te wekken, in den avond om een rustigen slaap te verzekeren en vervol gens bij elke aanleiding, die zoo wat buiten den gewonen regel viel, bij doop, bij trouw, bij sterfgeval, bij vreugde, by droefheid. Niemand zag er kwaad in te drinken en een ander te doen drin ken. Dronken zijn, was nu wel geen eer, maar schande toch ook niet. Onbeperkt was de drankverkoop, geen straf bestond voor dronkaards, wat in dronkenschap geschiedde werd vergoelijkt. In 1818, hoe goed herinneren we ons dien tijd, begon de afschaffingsbeweging zich een weg te banen in den lande. Die eerste anti drankmannen, wat wer den zij verguisd, ook in onze stadMaar zij zijn blijven doorhameren op hetzelfde aanbeeld en de toestand is langzaam aan zoo veranderd, dat de karaf wat minder zichtbaar werd, dat men onthou ders niet meer uitlacht, dat de wet de hand heeft gelegd op drankverkoop en openbare dronkenschap; in het alge meen, dat het volkgeweten is ontwaakt. Een groote stap dus in de goede rich ting, eene richting, die den steun van elk weldenkend mensch ten volle ver dient. Het is er echter nog verre af, dat Nederland vrij is van alcohol. Maar het opkomende geslacht is er beter aan toe dan het tegenwoordige en als het waar is, dat elk geslacht staat op de schouders van het voorgaande, dan bestaan er redenen genoeg om de toekomst in deze niet te donker in te zien. Maar voort durend dient gewaakt en gestreden. Niettegenstaande de geconstateerde verbetering komt Nederland nog voor een verbruik van negen liter per hoofd volgens dr. Bienfait in Finland 2.60; in Noorwegen 3.10; in Engeland 5.42 in Rusland 6.30; in Frankrijk 8.94; in Duitschland 8.80in Nederland 9 en in België 9.55 liters per hoofd der bevolking. In de Friesche gemeente Uitingera- deel, waar ongeveer 20 jaren geleden de enkele in gebruik zijnde naaimachines als onpractisch werden afgeschaft, komen thans dergelijke machines weer in ge bruik. De samenstelling is thans beter, de prijzen zijn aanmerkelijk lager en het scherpen van de messen gemakke lijk. Het blij kt, dat het werkloon, dat per dag met de machine wordt verdiend naar het tegenwooidig loon, dat in deze streken voor handenarbeid wordt be taald, ruim 20 per dag bedraagt. Ook paardenhooiharken en hooischud- ders worden aangeschaft. Tengevolge van verschil van inzicht tusschen het Bestuur der Koninklijke Zangvereeniging „Cecilia" te 's-Graven- hage en den directeur, den heer Richard Hol, heeft deze gemeend zijn ontslag te moeten nemen. In eene algemeene vergadering van leden is nu besloten den afgetreden directeur, die gedurende 23 jaar aan het hoofd heeft gestaan der vereeniging, het eerelidmaatschap aan te bieden. Tot directeur is benoemd de heer Henri Völlrnar, sedert een reeks van jaren adsistent-directeur. In den nacht van Zondag op Maan dag is te Amersfoort een huzaar met messteken vermoord door een man en eene vrouw. Beiden zijn in hechtenis. HAARLEM 18 Juüi 1901. De uitslag van de stemming van Vrijdag voor een lid voor de Tweede Kaïner was, dat uitgebracht zijn op den Heer Ihr. Mr. F. W. van Styrum 1778 den Heer W. A. J. van de Kamp 1477; den Heer F. W. N. Hugenholtz 1307; den Heer N. Oosterbaan 488 stemmen. Een herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Van Styrum en Van de Kamp Uitgebracht zijn 5050 stemmen. Het getal kiezers bedraagt 7131. In vergelijking met vroeger zijn de kiezers tamelijk goed opgekomen, doch van elke honderd bleven er dertig weg. Van deze 2081 zijn er waarschijnlijk overleden, door ziekte of om andere geldige redenen verhinderd. Maar de overige kiezers die wegbleven, hebben die volstrekt geen belang bij, of belang stelling in de publieke zaak? De bladen bevatten uitgebreide be schouwingen aangaande den waarschyn- lijken loop der herstemming. Met eenige zekerheid is er echter niets van te zeggen; na de talrijke verras singen van Vrijdag is alle houvast een gat in de lucht slaan. Met het weèr wil het niet de laatste dagen. Telkens verandering van windstreek, met neiging naar Oost. Met die verandering gaat gepaard een tame- lijken barometer- en een lagen thermo meterstand, de laatste Maandagavond 45°, wat in dezen tijd van het jaar veel te laag is. En wat hagel en regenbuien in den nacht van Maandag op Dinsdag! Heden is het de gedenkdag van den slag van Waterloo. Vroeger was dit een dank- en bededag. Langzaam aan is dit in onbruik geraakt en vergeten. Toch hadden onze vaderen wel reden om dankbaar te zijn van voor goed uit de macht van den Franschen colossus te zijn en hun zelfstandigheid als natie op nieuw te zien bevestigen. Onze va deren hebben hun ingenomenheid met Fransche denkbeelden duur genoeg be taald; zij zijn in hun grootsche verwach tingen jammerlijk teleurgesteld. Hun goed en bloed hebben zij er bij verloren. Geen wonder dat zij den gedenkdag vierden. Men had genoeg van de Fran schen. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 425 baden. „KONINGINNEDAG". De welbekende dag, waarop onze be minde en geëerbiedigde Koningin Haar geboortedag viert, nadert weer. 't Kan niet anders of de burgerij van Haarlem zal dien dag niet zonder eenig feestelijk betoon willen zien voorbijgaan. Stelt U voor, dat wij, nadat gedurende reeds zoovele jaren, die dag luisterrijk is ge vierd, wjj nu zouden moeten vei klaren, dat de aubade der kinderen niet kon plaats hebben, omdat de geldmiddelen der Vereeniging niet toestaan, den kinderen na de aubade een eenvoudig feestje aan te bieden. Het kinderfeest zal toch komen! zoo roept men ons van verschillende zijden tor. Zeker, door de krachtdadige hulp van velen onzer nijvere burgers werden wij tot nog toe steeds in staat gesteld, den kinderen de noodige versnaperingen, den kleine geschenken aan te bieden. Maar hierop mogen wij niet altijd re kenen. Wy wilden zoo gaarne door vaste bydragen zelve in onze noodzake lijke uitgaven voorzien. Het kinderfeest mag op den duur niet voor het grootste deel door enkelen worden bekostigd. Dit zou voor dezen, hoe gaarne zij ook steeds tot het welslagen hebben mede gewerkt, toch op den duur wellicht een niet gewenschte belasting worden. Daarom, burgers van Haarlem, de handen in een geslagen. Gij zijt allen vereerders van ons Koningshuis en nu in dit jaar wederom zoo heugelijke ge beurtenis in het leven onzer geliefde Koningin heeft plaats gevonden, willen wij met des te meer ingenomenheid, met grooten luister den geboortedag onzer Koningin vieren. De kinderen moeten wederom dien dag kunnen inwijden met het uit volle borst zingen van het Nassaulied naast het Prinselijk „Recht door Zee." Door dien kinderzang wordt in de eerste plaats de liefde voor ons Vorsieu- huis aangewakkerd en onderhouden. De kinderen moeten, menschen ge worden, zich steeds blyven herinneren den Koninginnedag, die voor hen een feestdag was, en later medewerken tot een onverllauwde viering van dien dag. Hierbij vergelen wij niet, dat ook door de ouderen de geboortedag onzer Koningin feestelijk behoort te worden gevierd. Eu tot het welslagen van die viering wordt eveneens uwe hulp ingeroepen. Wy hopen dit jaar op de markt bij gelegenheid van den kinderzang voor onze leden toegang te verkrijgen, opdat ook zij van dezen plechtigen aanvang van dien dag in grooter getale dan te voren kunnen getuige zyn. Ten einde nu aan onze plannen voor de viering vanden 31en Augustus gevolg te kunnen geven, roepen wij nog eens uwen steun in. Een steun die meer op algemeene medewerking moet gegrond zijn dan op groote gitten. Wij zijn voor nemens daartoe 1000 briefkaarten te verzenden met betaald antwoord. Moch ten wij die ingevuld terug ontvangen, ook met kleine giften Liefst vaste contribution, doch ook giften voor eens zullen dankbaar worden aangenomen. EET EESTUUR .- Mr. A. A. VAN DER MERSCH, Voorzitter. G. B. CROMMELIN, lie Voorzitter. J. J. ZEEWOLUT, le Secretaris Mr. H. Ph. 't HOorr, 2e Secretaris. A C. LAANE, Penningmeester. M BINGEK. P. GOEDKOOP Dzn. A. KOOIHOVEN. J. G. MARTIN Jr. J. R. PRENT. Mr. O. M. RASCH. Th. SCHuRMANN. A. VAN HER VOORT Azn. Markt van 17 Juni 1901. Boter. Aangev. 172 verk. 172 K. G. L. pr. 0.85 H. pr. 1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 68 verk. 68 stuks. L. pr. 6.H. pr. ƒ12.p. stuk. Schrammen. Aangev. 47 verk. 47 stuks. L. pr. ƒ14.— H. pr. 23.— p. stuk Aardappelen. Aangev. 187 HL. verk. 152 HL. L. pr. f'2.H. pr. 7.p. H. L. 14s Muziekuitvoering, op Woensdag 19 Juni, s'av. van 8 tot 10 uur door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit. kapelmeester (J. P. W. KRIENS. PROGRAM MA. 1. Marscb aos der Oper -Kienzi-.. Wagner. 2. Ouverture -Don Juau"Mozart. 3. -PDpperma lichen.- Sslonslücc-. Eilenberg. 4. Grosse Paotasie aus -DieZauber- floteCoenen. 5. Ouvertore .Jeans d'ArcoVerdi 6. -Les Paliueuis.- WallerWoldteufel. 7. „Rest. -PulkaZaverthal. 8. Fantasie de Popdrette -Madame AngotLecocq. ORGELBESPELING 1 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 20 Juni 1901, des namiddags vau 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. Met medewerking van Mevr-uw SCHMIDT, (Sopraan) te Zaandam. PROGRAMMA. 1. Toccate en Fuga....J. S. Bach. 2. Aria uit de PfingstcantateJ. S. Bach. 3. SouateA. Maillij. a. Allegro maestoso. b. Andante. c. Allegro con brio. (a Vater unserR. Radecke. (/-. Anf, auf mein HerzJ. S. Bach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2