HAARLEMS C PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 49 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte (hwtegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 22 Juni 1901. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Ooet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM BUITENGEMEENTEN. Zondag 25 Juni 1901. Nieuwsberichten. TELE PH O OjN NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers S centen per stuk. Pr)e peir Advertentie van 1—5 regel» 1 9.25, elke regel meer 5 cents, greete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tol DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehouden worden, Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. Sociëteit de Kroon. Ingang Smedestraat. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Mulder. Janskerk. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Va ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. '1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Kemonstrantsoh Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Schuuring, Herv. pred. te Assen. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering. 'b Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging, {Dinsdag.) 's Avonds 8Va ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bjjbelbespreking. Waai niets anders vernield wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. 's Avonds 61/, ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Yoorm. 10 ure, Ds. Boon. Evans. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Stellwag. Pred. te Deventer. Doopsgezinde Kerk. Geen dienst. Ymuideu. Godsdienstoefening van wege de Ned. Protestantenbond Hotel No. 1. Voorm. 10 ure, Ds. Bax. Pred te Zaandam. Bloemendaal. Yoorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Kuylman, Afscheid van de Gemeente. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Woensdag. Nam. 1% ure, Huwelijksinzegening. Hillegom. Voorm. 9 Va ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen, Santpoort. Yoorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Yoorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. !s Avonds 6 ure, Dr. Klap, Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Barneveld. Pred. te Aalten. Eerste Kamer. In de Dinsdag ge houden zitting heeft Mr. Gleichman, na beëedigd te zijn, zitting genomen. Be handeld werd het wetsontwerp houdende bepaling betreffende de Staatszorg voor de paardenfokkerij. De heer van Pallandt had overwegende bezwaren tegen het ontwerp wegens te groote mate van centralizatie. De heeren Welt, Breebaart, v. d. Does de Willebois en van Wijck verdedigden de Rijksreglementeering, die door den heer Bultman bestreden werd. De heeren Rutgers van Rozenburg en Alberda van Ekenstein achtten den voorgestelden maatregel zeer ten bate van landbouw en paardenfokkerij, waarna de Min. van Binnenl. Zaken het nationaal belang van de regeling betoogde. De Regeerings-Kommissaris Mr. Sickesz lichtte nader een en ander toe. Na re plieken werd het ontwerp aangenomen met 38 tegen 4 stemmen. Na het wetsontwerp regelende de paardenfokkerij, kwam dat betreffende de Volksgezondheid in behandeling. Eene korte diskussie werd gevoerd over de eedskwestie. De heer van Boneval Faure zette z(jne bezwaren niteen, welke de Min. van Binnenl. Zaken trachtte te weêrleggen. De heer van Zinnicq Berg man verklaarde, ook namens eenige politieke vrienden, tegen het ontwerp te zullen stemmen, omdat bewijskracht wordt toegekend aan processenverbaal op een belofte opgemaakt, niet op een eed gelijk in onze gansche wetgeving. Het wetsontwerp werd aangenomen met 32 tegen 9 stemmen. Daarna was aan de orde het ontwerp houdende bepalin gen betreffende de Volkshuisvesting. Het werd bestreden door de heeren v. d. Biesen en Schimmelpenninck. Koningin Victoria had zes en dertig hofpredikers in dienst. Haar opvolger heeft er vier en twintig van ontslagen. 's Konings civiele lijst is thans vast gesteld met zestig stemmen tegen. Nog een andere bezuiniging heeft de koning op het oog, een gedeelte der paarden uit de Koninklijke stoeterij wordt verkocht, en dan nog een geld- makerij wordt vermeld, n.l. dat een deel der welgevulde koninklijke wijnkelders zal ten gelde gemaakt worden. Deze drie zaken komen echter niet de civiele lijst ten goede, maar de particuliere kas des Konings of zijn mede-erfgenamen in den nalatenschap van Koningin Victoria. Het getal onder de wapenen zijnde Boeren in Kaapkolonie wordt thans ge schat op achttienhonderd. De Boerencommandanten Kritzinger, vroeger heete hij Kreutzinger, en Fouché plakken thans overal in het land een proclamatie aan, waarin krachtig de 20 maanden geleden afgekondigde uitbrei ding van het gezag van den Vrijstaat over de Noordelijke districten van de Kaapkolonie, alle personen die inlichtin gen geven omtrent de verblijfplaats of de bewegingen der commando's, worden gestraft met 50 pond sterling boete subsidiair drie maanden en te voet met de commando's mede te trekken. Behalve de reeds vermelde verliezen bij Reitz en Houtkop noemt de officieele verliezenlijst van 17 Juni nog een officier gewond, 5 man gedood, 3 gewond en 1 krijgsgevangen, benevens 23 die aan ziekte of verwondingen zijn overleden. De Zuid Afrikaansche vrouwen- en kinderenkwestie is in het Lagerhuis te sprake gekomen. De Voorzitter trachtte den lastigen vrager het zwijgen op te leggen, maar toen kwam een ander der leden met eene motie, die door de re geering niet afgewezen mocht worden, Hij eischte in het algemeen voor de gevangenen beter behandeling beter voedsel en kleeding. De minister antwoordde, maar verdiep te zich zoo in de bekende lastertaal tegen de Boeren, dat de Voorzitter hem tot de orde riep. De behandeling der vrou wen verdedigde hij wel niet, maar noem de dit het eenige middel om den oorlog te doen eindigen. Echter werd ondanks de benepen en onwaardige houding van den heer Bro- drick de motie Dloyd George verworpen met 253 tegen 134 stemmen. De verliezen bij het gevecht bij Reitz door lord Kitchener opgegeven, blijken nader alweer met kinderachtige klein geestigheid een weinig verkleind te zijn. Kitchener gaf als cijfer der Engelsche verliezen drie officieren en 17 man ge sneuveld, dit moet zijn: 3 officierenen 23 manverder gewond 1 officier en 24 man, dit moet zijn1 officier en 16 man ernstig gewond en 9 man lichter. Het totaal is dus niet 45 maar 52. Hoe zal Kitchener ten slotte zijn tekort moeten verantwoorden 1 Te Londen zijn Zondag twee vergade ringen gehouden van tegenstanders van den oorlog, te gelijk met eene van im- peralisten een partij die met de regeering door dik en dun gaat. Er ontstond een begin van een vechtpartij, maar zoo erg liep het niet, dat de vre demannen hun aergadering moesten opheffen. Een jaar geleden zou het niet zóó gegaan zijn, toen zouden de eerst genoemde vergaderingen eenvoudig on mogelijk gemaakt zijn. De joDgste Britsche verliezenljjst toont weer duidelijk aan, dat er veel meer gebeurt dan men ons laat weten. Onder meer blijkt daaruit, dat tien man van het Zuid Staffordsgire regement den llden bij Winbnrg gevangen zjjn genomen; luitenant Murphy en drie man van de Victoriaansche bereden in fanterie zijn den 7den Juni te Rhenoster- kop benoorden Balmoral gesneuveld; Price van de King's Hijhs is te Villiers dorp gesneuveld op 9 Juni. In het geheel constateert de verliezenlijst, dat er twee officieren en 24 manschappen op ver schillende plaatsen gesneuveld, een do zijn man gewond en vijftien man vermist zijn. De vermisten zal men wel op de lijst der gesneuvelden dienen over te brengen. Opmerkelijk is, dat als oorzaak van den dood van vele Engelsche soldaten wordt opgegeven Melancholia, heimwee- ziekte. Wanneer zal Kitchner eens die ziekte krijgen? De correspondent van de Daily Mail te Kroonstad deelt iets mede omtrent rechter Hertzog, van wien men weinig hoorde in den laatsten tijd. De corres pondent beweert, dat rechter Hertzog in ongenade is gevallen, nadat hij de wenschelijkheid had uitgesproken om zich over te geven. Daarna zou hij van het bevel van zijn commando ontheven zijn. Wie Hertzog kennen, gelooven er geen woord van. Van den Minister werd overigens de belofte verkregen, dat aan vrouwen en knderen, die nog een huis hebben, ver oorloofd zal worden daarheen terug te keeren, waardoor de hoop is gewekt, dat men met die gevangenkampen zal breken. Het trok zeer de aandacht, dat de Minister Chamberlain, die toch nauw bij de zaak betrokken was, zoodra het debat begon opstond en heenging. Dat moet hij al twee vroegere derge lijke gelegenheden hebben gedaan. vMen fluistert", zegt Daily News, »dat deze man, met zijn zware verantwoor delijkheid voor den dood van 15000 zijner

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1