HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 53 144 van ZATERDAG 6 Juli 1901, Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 7 Juli 1901. BUITENGEMEENTEN. N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. TELEPHOOJN NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDINS met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. poet ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. JPrijs per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond; Adverterntïën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehouden worden, Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Sociëteit de Kroon. Ingang Smedestraat. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Janskerk. Eben-Haëzer Kerk. (Klein HeiliglandT) Voorin. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 57a ure, Ds. Tibben. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Wui niet. ander» vermeld wordt, wordt do Nod. Hervormde kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerlhvan Wijk Jr. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond Hotel No. 1. Voorm. 10 ure, de Heer Bruinwold Riedel. Van Amsterdam. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 'a Avonds 5Vs are, Ds. Schotel. Lutherache Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Remonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. J. van Loenen Martinet. Em. pred. te Amersfoort. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Avondmaalsviering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging, {Dinsdag.) 's Avonds 8Vs ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. Sc'nuller tot Peur sum. Pred te Amsterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Swaan. Pred. te Haarlem. Voorbereiding. Openbare samenkomst, 's avonds 7 ure, Transvaalavond. Sprekers de H«e- renKloppersBreed en van Heerde. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. E. Ippuis Fockens. Pred. te Purmerland. Doopsbediening. HUlegom. Voorm. 9Vj ure, Ds. van Veen. Doopsbediening. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen, Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Nam. 3 ure, Dr. Klap. Doopsbediening. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Nam. 3 ure, Ds. Hulsman, Doopsbediening. HET GEMEENTEVERSLAG. Ten behoeve van den bouw der ge meente lichtfabriek werd in den Veer- polder grond aangekocht. Omtrent de overneming van muntgasmeters met bijhoorende leidingen werd met de Im perial G. A. eene overeenkomst aange gaan. Het aantal straatlantaarns beliep 1428 eene vermeerdering van 61 lantaarns. De kosten der straatverlichting be droegen ƒ28030.Wegens onvoldoend branden van lantaarns werd 44.50 aan boete betaald. II Aan recognitie voor grondgebruik betaalde de Imperial f 695.007s- Voor den bouw van eene gemeente gasfabriek, machines en toestellen en oprichting van een elektrisch station werd ƒ2230000 beschikbaar gesteld. De brandbluschmiddelen verkeerden in goeden staat. Aanwezig waren 23 spuiten met zuig- en persvermogen, 2 met persvermogen, 10 handspuiten, 35 zuigbuizen, 21 kleine slangwagens, elk met 150 meter slang met verder toebe- hooren, 1 groote slangenwagens enz. Op de buizen der gemeente water leiding bestaan 774 kranen. Voor de brandweer werd uitgegeven 3745.487s. De gemeente begraafplaats verkeert mede in goeden staat. Het onderhoud enz. heeft plaats door gemeente werk lieden. Er werden ter aarde besteld 717 lijken waaronder 43 van onvermogenden. De opbrengst was ƒ10772.85. Ten einde de wateren der gemeente te ververschen is het stoomgemaal te Spaarndam tienmaal in werking gesteld. De gezondheidstoestand mocht over 't algemeen gunstig genoemd worden. De kosten voor ontsmetting van percee- len, waarin epidemiesche zieken zijn voorgekomen, beliepen 75.85. In de geneeskundinge armenverzor ging werd in het jaar 1900 op de ge wone wjjze voorzien. Aan het vaccinatie bureau van de Afdeeling Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Vereeniging tot bevorde ring van koepok-inenting werden in 1900 verricht 1162 vaccinaties en 18 revaccinaties, terwijl op aanvraag ver zonden werden 23448 buisjes met koe pokstof. In 1900 werden 43 kalveren ingeënt. Ten opzichte van het toezicht op de prostistutie zijn opgemaakt 17 proces sen-verbaal. Tweemaal is toegepast de bevoegdheid tot het sluiten van een openlijk huis van ontucht. Door den gemeentelijken keurmeester zijn gekeurd 17727 stuks vee. Afge keurd zijn 18 stuks, benevens ruim tweeduizend kilo rundvleesch alsmede de ingewanden van 55 runderen. Behalve de telkens voorkomende be noemingen en ontslagen van agenten van politie hadden ook in het personeel der politie mutatiën plaats. Door den commissaris van politie zjjn aan den Officier van Justitie ter vervol ging ingezonden 975 processen-verbaal, terwijl er opgemaakt zijn ter zake van politie-overtredingen 1874, waarvan 589 wegens dronkenschap. Voor politie werd uitgegeven ƒ7306458. Op 31 December waren 199 vergunningen van kracht. De opbrengst van het vergunningsrecht was 15943.75. Het aantal der gemeente indenatio- nale militie was 122 man. Van de 540 werden wegens verschillende redenen verleend 217 vrijstellingen. i De geheele sterkte dea Schutterij was 1 actief 548 man, de reserve telde 598 man. De sedert 1896 open gevallen plaats van majoor commandant der schutterij is nog niet vervuld. Tegen 152 leden der schutterij werden door den sdhuttersraad boeten gewezen Aan boeten werd ontvangen ƒ545.25. In 93 gevallen moesten de tot boete veroordeelden door provoost-arrest tot betaling gedwongen worden. Het Verslag noemt zes Vereenigingen tot oefening in den wapenhandel te zamen met 209 leden. Milner heeft een langdurig onderhoud gehad met Koning Eduard. Wat er be sloten is ten opzichte van de Boeren zal wel bljjken, als hij weer in Zuid Afrika terug is. Men wordt er aan herinnerd, dat de koning, nog prins van Wales zijnde, ge zegd heeft.Vergeet niet, dat de Boeren moeten moeten verpletterd worden." Eene Engelsche dame, die uit Pretoria in Engeland is teruggekeerd, bevestigd alles wat Mejuffrouw Hobhouse over de gevangenenkampen heeft medegedeeld. Toen zij van Pretoria vertrok, op 23 Mei, waren er in het kamp te Irene bij Pretoria 5000 mannen, vrouwen en kinderen, en daarvan waren er 1000 ziek. De sterfte onder de kinderen bljjft ontzettend groot. Nog altijd krijgen de vrouwen der Boeren die doorvechten, halve rantsoenen en geen vleesch. Met het verbranden van hoeven word onver droten voortgegaan. Toen Mevrouw Botha haar man ging spreken, bracht zij in verschillende hoeven den nacht door; maar bij haren terugkeer stond er geen enkele van die hoeven meeralle waren platgebrand. In de Standard tracht een teruggekeer de Yeoman de noodzakelijkheid aan te toonen van het opsluiten van vrouwen en kinderen in de kampen. Er moest gekozen worden tusschen hen van honger te laten omkomen onder den blooten hemel of ze op te sluiten, en het laatste was dan nog maar beter dan het eerste. Ze in hun huizen laten was onmogelijk, want al vochten ze wel niet mee, zij waren het toch die den verkenningsdienst voor de Boeren onderhielden. Zjj reden het land door in hun wagentjes, kwamen in de Engelsche kampen en luisterden alles af wat zjj wilden. Alle vrouwen deden zoo, en elke boerderij was een inlichtingenbureau. In de laatste Londensche bladen we derom een uitgebreide verliezenlijst. Tusschen Hanover en Richmond in de Kaapkolonie werden op 28 Juni een kapitein zwaar, een luitenant licht ge wond en verder 8 man gekwetst. Bij Elandsdrift aan de Krokodilrivier werden een dag later 8 man gekwetst, waarvan slechts 1 licht. Verder vermeldt deopgave 8 man gesneuveld en 24 gewond op verschillende plaatsen in de laatste dagen. In het Noorden der ZuidAfrikaansche republiek moet, volgens bericht uit Pre toria alles rustig zijn, hetgeen vermoe delijk beteekent dat de Boeren daar onbetwist baas zijn. Ook om Rustenburg is het rustig en de Boeren bepalen zich tot schieten op convooien en het herne men van weggevoerd vee. De la Rey moet naar het westen zijn getrokken. Nog geen week geleden beweerde de Engelsche regeering, dat de opperbevel hebber in Zuid-Afrika geen nieuwe

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1