H A R L E M S C Eerste Biad. PREDIKBEURTEN enz. No. 55 Uitgave van DE ERVEN LOOS.!ES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 13 Juli 1901. Ned. Vereen, tet bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? BUITENGEMEENTEN. TE HAARLEM Zondag 14 Juli 1901. Nieuwsberichten. T E L E PH O 0|N N IJ M M E R TELEPHONISCHE VERBINDING ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. iFirfts per Advertentie vaul-5 regel* f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VBIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeling. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Eglise Walloniie. Dii Keuree, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehouden worden, Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. Bovenzaal van de Vereeniging. 'g Avonds 5i/j ore, Ds. Mulder. Janskerk. bbaoas i'zniiMniiPiiiiisn» ■-^nu«os»wjn."i.'.varruHm—.1.I1J.1111 Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Va nre, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5l/t ure, Godsdienstoefening Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 nre, Ds. Kielstra. Em. pred. der Doopsgezinden, te Mid- delburg. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Bruinwold Riedel. Em. pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering, 's Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging, {Dinsdag.) 's Avonds 81/s ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrjjdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiên. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Jr. Foorbereiding. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon, Foor de kinderen. Doopsgezinde Kerk. Foorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, de Heer Boeken. Candidaat te Alkmaar. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Pred. te Bloemendaal. Avondmaal. HUlegom. Voorm. 9Vs ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen, Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Voorbereiding. s'Avonds 61/3 ure, Ds. Hulsman, Avondmaal. HET GEMEENTEVERSLAG. Omtrent het Middelbaar Onderwijs ver strekt het Verslag de volgende gegevens. Het aantal leerlingen aan de Burger avondschool bedroeg 225, dat aan de Hoogere Burgerschool 317, aan de Meis jesschool voor Middelbaar onderwijs 137. Het getal leeraren en leeraressen was aan die inrichtingen resp. 19,26 en 13; de jaarwedden 8596,84, 55193,93 en ƒ16536,66Vs. In het geheel werd uitgegeven voor de Burgeravondschool 9810,05% 60686.61 V» voor de Hoogere Burger school, voor de Meisjesschool f 18491,87 waartegen staat in ontvangst resp. ƒ910.—, ƒ24905.— en ƒ7840.— Het verslag der commissie van toezicht deelt nog mede, dat van de 21 leerlingen der H. B. S. die deelnamen aan het eind-examen 20 het verlangde diploma ontvingen. Aan de toelatingsexamens werd deel genomen door 108 jongens en 6 meisjes. Hiervan zijn toegelaten 85 jongens en 6 meisjes. De leeraren zijn in het algemeen tevreden over het gedrag der leerlingen. Met het ontslag van den Heer VV. H. L. Jansen van Raay werd diens betrekking als onderdirecteur opgeheven. Nogmaals wijst de Commissie op de ongeschiktheid van het gebouw. Van de S(04 candidaten die deelnamen aan het toelatingsexamen voor de Bur geravondschool slaagden 77. Het voor naamste struikelblok bleek bij de niet geslaagden het rekenen te zijn. Bij het onderwijs in het teekenen wordt het gemis van een voldoende verzameling modellen zeer gevoeld. De resultaten van het onderwijs in Fransch en Engelsch waren zeer bevre digend. Al de leerlingen vijfde klasse der Meisjesschool namen aan het eindexamen deel, aan 9 werd het volledig, aan 3 het onvolledig diploma uitgereikt. Ook hier wenscht de Commissie het aanschaften van nieuwe leermiddelen bevorderd te zien. De school van Kunstnijverheid werd bezocht door 218 leerlingen. Het werk der leerlingen werd op de tentoonstelling te Parijs met goud be kroond. Het getal leerlingen aan de ambachts school was 162. Voor den cursus 19001901 werden 46 nieuwe leerlingen toegelaten. Het teekenonderwijs op de avondvak- teekenschool werd gevolgd door 170 leerlingen. De lessen aan de Teekenschool van den Roomsch Katholieken Volksbond werden bij begewoond door 47 leerlin gen. Er word omgezien naar een beter lokaal. Het getal leerlingen van het Instituut Prins, was 79 waaronder 21 internen. De Muziekschool van de Afd. Haarlem der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst neemt in bloei toe. Zij telde 208 leerlingen. De Volkszangschool van het Haartem- sche Nutsdepartement heeft omstreeks 200 leerlingen. Het gymnasium werd bezocht door 80 leerlingen waaronder 16 meisjes en 1 hoorder. De uitgaven voor deze Inrichting be- beliepen 24102,32 Vj, de inkomsten ƒ18695,50. Het Verslag van H.H. Curatoren dezer inrichting deelt nog mede: Bij het eindexamen kon aan één leerling niet het verlangde diploma wor den uitgereikt. Het gebouw en de leermiddelen ver- keeren in goeden staat. De liberale Parlementsleden willen niet allen de volkomen onafhankelijk heid der Boeren. Dit geeft wel wat wrijving, doch nu wordt voorgesteld om elk der liberale Heeren ten opzichte van den oorlog vrij te laten, omdat geen eenstemmigheid in deze te verkrijgen zal zijn. De „Daily Mail" bevat een brief en een telegram van zijn correspondent te Krugersdorp, die, deofiicieele ontkenning ten spijt, volhoudt dat de Boeren een officier en een sergeant-majoor van de Engelsche batterij te Vlakfontein dood schoten op 29 Mei. De correspondent verzekert erbij dat de Boeren gewonden doodden. Een Britsche krijgsmacht verraste de Boeren op 5 dezer bij Edenburg. Deze, 19 in aantal, gaven zich over. Onder hen was de commandant Borkhuizen. De Boeren verloren een doode en twee gewonden. Kommandant Scheepers heeft Mu- raysburg, Kaapkolonie, bezet en eenige openbare gebouwen in brand gestoken. Leukweg werd aan de regeering geseind dat de stad geen garnizoen had, terwijl Kommandant Fouché iets dergelijks heeft gedaan met Maclear. Middelerwijl wordt het noorden schoongeveegd en in eigen land laat men de Boeren hun gang gaan. Volgens eene mededeeling in het La gerhuis zijn in de laatste vier maanden gedood, gewond of gevangen genomen acht duizend Boeren. Van de tweehonderd een en vijftig duizend man die de Engelschen thans in Zuid Afrika hebben, zijn er veertien duizend ziek. Volgens een ooggetuige gaat het Engelsch- Afrikaansche leger sterk ach teruit in innerlijke krachthet beste deel van het leger is in de eerste maanden van den oorlog opgeofferd en de officieren zijn weg. Wat er is overgebleven is niet veel waard ongeoefend, onvoldoende gekleed en gevoed, in het algemeen mannen, niet opgewassen tegen de vermoeienissen en ontberingen van den oorlog in Afrika. Nu weten de soldaten ook, dat de Boeren hun gevangenen, na ze uitgeschud te hebben, wees loslaten. Dit verhoogt óók niet hun zedelijke kracht. Kitchener heeft verboden aan zijn mannen zich over te geven, maar daaraan kan men zich niet houden. Uit partikuliere blieven blijkt, dat de Boeren goeden moed houden, en gelooven dat alles terecht zal komen. De algemeene meening in Engeland is, dat na de stellige verklaring van Botha en de zijnen, de regeering geen voorwaarden meer behoort aan te bieden, maar geweld moet gebruikten tot het laatste Boeren kommando van het veld zal zijn verdreven. Zes gevangen Boeren die te Bloem fontein zq'n binnengebracht hebben ver teld dat commandant Kolbe van zijn bevel is ontheven, omdat hij zich voor de overgave verklaarde. De „rebel" Marais is Woensdagmorgen te Middelburg terechtgesteld. De voor naamste ingezetenen woonden op bevel de voltrekking der straf bij. Het oorlogsnieuws is zooals steeds in de laatste weken volstrekt onbeteekenend. Zelfs lord Kitchener's overzicht in de „London Gazette" verdient geen verdere vermelding dan reeds is geschied. De correspondent van de „Daily Telegraph" de heer Bonnett Burleigh zendt een even weinig zeggend verslag van generaal Bloods's operaties als die van de Times" en vult dit aan met beweringen, die al maanden lang zijn verspreid, maar steeds door de feiten zijn weersproken. Uit zijn verslag blijkt dat de Boeren, wat zij reeds lang doen, eenvoudig terug trekken voor de Britsche overmacht. Dat ze later niet in het schoongeveegde Zuidoostelijk deel van de Z. A. Republiek zullen terugkeeren gelooft de Heer Bennet Burleigh zelf niet en hij troost daarom zijn lezers met de mededeeling dat de geheele streek zoo kaal is, dat de Boeren zich moeten overgeven of elders moeten heentrekken. Verder beweert hij, wat men veilig als een leugen kan aanmerken, dat de Boerenvrouwen ge noeg hebben van den oorlog, blijde zijn

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1