HAARLEMS CH Eerste Blad. No; 56. 144 van WOENSDAG 17 Juli 1901. N ieuwsbericMen. Uitgave van DE ERVEN LÖOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. TILIPHO 0|N NUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden >25. Afz»«4erlijke n non franco p. post—,40. ■erg 3 centen per stuk. Pr^i per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. HET GEMEENTEVERSLAG. Onder het Hoofd Kunsten en We tenschappen vermeldt het Verslag De Stadsbibliotheek. De Bibliothecaris deelt in deze mede, dat de toestand van het gebouw voldoende is. Voor den toestand der verzamelingen werd naar behooren gezorgd. De meubelen verkeeren in behoorlijken staat, maar zijn voor het gebruik onvoldoende. Dan volgt een lijst van aanwinsten. De Catalogussen worden behoorlijk bij gehouden. De Bibliotheek werd bezocht door 1806 personen en uitgeleend wer den 1201 banden. Aangedrongen wordt op het brandvrij maken van het gebouw en het verbeteren der leeszaal. Omtrent het Stedelijk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raad huis geelt de Commissie het volgende: De lokalen bevinden zich in zeer goeden staat, doch een betere bekapping boven de kleine schilderijzaal zou gewenscht zijn. Enkele stukken werden gerestaureerd. Het Verslag brengt in herinnering de geslaagde tentoonstelling in de dagen van het Frans Halsfeest, welke geopend werd door H. M. de Koningin. Het Museum werd in 1900 bezocht door 4498 betalende en 5638 niet betalende bezoekers. Verschillende personen namen copiën van aanwezige kunstwerken. Omtrent het Bisschoppelijk Museum de mededeeling dat het bezocht werd door 701 personen en de verzameling vermeerderde met 106 voorwerpen. De kabinetten, alsmede de Bibliotheek van Teylers Stichting verkeeren in gun- stigen toestand en werden door aankoop en schenking steeds uitgebreid. De Stich ting werd bezocht door 4194 personen. Er werden gehouden vijf wetenschap pelijke lezingen. Verder stipt het Verslag nog verschil lende Haarlemsche Instellingen aan. Door de verschillende armbesturen werden ondersteund, doorloopend of tijdelijk 3349, een cijfer ongeveer dui zend gunstiger dan in 1899. Voor rekening der gemeente werden verpleegd 119 krankzinnigen, waarvan 12 werden ontslagen en 3 overleden. Hunne verpleegkosten beliepen f 19081.96, waarvan een gering bedrag werd terug betaald. Het Burgerlijk Armbestuur onder steunde 924 personen. In 46 bedeelingen werd uitgereikt aan brood en geld 3926.31 en bovendien een bedrag van ƒ836 88Vs aan turf, hemden, beddegoed en ziekebedeeling werd uitgereikt. Per bedeelde persoon en per jaar 5 15. Voor kosten van uilbesteding werd besteed ƒ471.35. 1619 bewijzen voor vrije geneeskundige hulp werden afge geven. Verstrekt werden 25 lijkkisten. In het stads-armenhuis werden ver pleegd 117 mannen, vrouwen en kinderen. Overleden zijn 11 personen. De kosten der verpleging beliepen 13187.80%,of 0,3704 per persoon en per dag. Al de uitgaven waren 23128.09, waarvan ƒ19541.48 ten laste der gemeentekwam. In 1900 werden in het St. Elisabet's Gasthuis verpleegd 1044 personen met 41788 verpleegdagen. Wegens plaatsge brek werden 147 personen naar andere inrichtingen verwezen. In de barakken van deze Stichting werden verpleegd 91 patiënten. Het getal operaties bedroeg 312. De Polykliniek behandelde 10559 ge vallen. De rekening sloot met 77675.36 in ontvang en uitgaaf. Aan de Stads Apotheek werden gereed gemaakt 24428 recepten en voor rekening van armbesturen en gestichten 7260 recepten, waarvoor werd terug ontvangen 2358.65. In het geheel werd uitgegeven f 8771.85. De gemeente droeg 4752.15 bij. Het Diaconnessenhuis verpleegde 500 patiënten in 25975 verpeegdagen, waar van 64 met 4351 verpleegdagen voor rekening der gemeente. Gratis werden 49 personen verpleegd. Het ziekenhuis van den H. Joannes de Deo verpleegde 107 personen. Nog vermeldt het Verslag verschillen de Inrichtingen tot leniging of tot voor koming van armoede. Vrijdag liepen te Londen geruchten, dat de oorlog voor de Engelschen goed stond en het einde nu stellig tegen September kon verwacht worden. De nieuwste wervingen voor Z.-Africa zijn aangevuld met gevangenen, die hiertoe vermindering van straf kregen, hun getal beloopt twee duizend. Ondanks de groote warmte te Londen maakt men zich nog warmer over de geruchten, dat de Boeren Engelsche krijgsgevangenen zouden gedood hebben. De Times verkondigt zelfs de meening, dat, als de geruchten door Kitchener bevestigd worden, dan aan geen Boer meer pardon kan verleend worden. Kommandant Scheepers gaat voort de afgelegen dorpen in de Kaapkolonie te belagen. Hij doet dit, om de daar verblijvende Boeren angst aan te jagen en ze hierdoor te dwingen tot het leve ren van recruten. De streek is daar zeer bergachtigkans voor achtervolging bestaat er dus niet. Kitchener blijft volhouden, dat ver- schilleude telegrammen bezijden de waarheid zijn en dat het goed zou zijn, als de regeering zich van die partiku- liere berichten niet te veel aantrok. Die partikuliere mededeelingen houden Europa juist op de hoogte van de ge beurde dingen. Volgens een eenigszins duister schrij ven uit Londen zouden weer vredes onderhandelingen gaande zijn. De bij voeging dat de Boeren niet willen onderhandelen met Chamberlain of Milner, maakt het bericht wel wat verdacht. Een telegram van Lord Kitchener uit Pretoria van Zondag meldt: „In de Kaapkolonie verbrandde Schee pers de openbare gebouwen te Murrays- burg en enkele hoeven in den omtrek. „Twee colonnes hebbenZeerustbereikt; zij stuitten op eenigen tegenstand en maakten enkele gevangenen. Onze ver liezen zijn een officier gedood, 3 officieren en 26 man gewond. «Onze colonnes zijn te Heilbron aan gekomen uit het oosten; tijdens den marsch heeft Broadwood's brigade Reits verrast, waarbij de broeder van president Steyn en andere Boeren gevangen ge nomen werden. President Steyn zelf ontsnapte in zijn hemdsmouwen. Een ander telegram van Lord Kitche ner meldt„in verband met mijn tele gram van gisteren kan ik melden, dat de zoogenaamde regeering van den Oranje Vrijstaat gevangen genomen is, en dat haar papieren zij n buithemaakt. Presi dent Steyn en een man slaagden er in te ontsnappen." Het blad The Sm» bevat het bericht, dat de Engelschen bij Waterval in Oost Transvaal zouden hebben gevangen ge nomen mevrouw Schalk Burger, de echtgenoote van den waarnemenden president Schalk-burger; zij hebben haar naar Pretoria gebracht als krjjgsge vangene. Van dit bericht is geen enkele be vestiging ontvangen uit andere bron. De „Daily Mail" gebruikt een gansche kolom om uiteen te zetten dat de Boeren winnen en dat Engeland, in gansch Zuid-Afrika, machteloos is. Het blad smeekt om meer strengheid. Freiherr von Reibmitz heeft met President Kruger een onderhoud gehou den over den algemeenen toestand waar van hij in de „Burenfreund" o.a. het volgende mededeelt: De Zuid Afrikaan- sche strijd is meer dan een vechten om politieke grenzen, om mijnen en hoeven het is een strijd tusschen twee wereldbeschouwingenhet harde, koude materialisme, dat in zijn koude ontwik keling het brutaalste egoisme wordt, en het idealisme, waarop alleen de ware beschaving zich kan grondvesten. Naarmate het Engelsche leger in kunnen afneemt, neemt ons leger in kracht toe. Onze verliezen worden steeds gedekt door nieuwe troepenmunitie en pro viand maken wij buit, meer dan wij noodig hebben." Zoo kan de oorlog, wanneer het moet, nog jaren duren, tot het Engelsche leger, of het Engelsche Parlement het moet opgeven. Het denkbeeld der Engelschen, om na den oorlog ons volk te onderdrukken door sterke immigratie, berust ook op een geheele onbekendheid met de Boeren toestanden. De meeste immigranten zijn handels- menschen, zijn stedelingen en blijven dus in de steden wonen. De kern van de Boeren echter blijft op het land en van vreemde smetten vrij. De vreemdelingen, die farmers werden, zijn van een ander slag volk dan de vreemdelingen, die in de steden wonen. De eerste leeren ons kennen, gaan in ons op en worden ook Boeren langzamer hand. Over de toekomst van mijn volk maak ik mij niet bezorgd, wel over ons tegen woordig lijden. Konden wij den strijd maar uitvechten, beschermd door het volkeren- en oorlogsrecht. Het gerucht gaat, dat de Engelsche militaire overheid in het vervolg aan alle niet-Engelsche buitenlandsche couranten het postdebiet zal onthouden. Een uitzondering van dezen maatregel zal worden toegestaan voor tijdschriften van technischen of wetenschappelijken aard. Aan het feit, dat de Britsche over heid te Middelburg een aantal voorname burgers heeft gedwongen, de vorige terechtstelling bij te wonen van den „rebel", die daar werd opgehangen, wijdt Daily News een verontwaardigd artikel. 3>Moeten wij 't gelooven vraagt het blad. nEn zoo ja, wat moeten wjj den ken van eene staatkunde, welke zulk een maatregel voorschreef? »Te zeggen, dat de openbaarheid van terechtstellingen als barbaarsch in beschaafde landen werd afgeschaft, is veel te weinig gezegd. Want in den ouden tijd, toen het ophangen, geeselen en te pronk stellen in 't openbaar ge schiedde, waren de gestrafte personen erkende misdadigers en als fatsoenlijke menschen dat bjjwoondeu, dan was het niet met sympathie voor de gestraften. Daarenboven werd hun niet gelast er bij tegenwoordig te zijn. vZjjn er woorden sterk genoeg tot veroordeeling van de dwaasheid om iemand te dwingen, zijn staatkundigen held te zien ter dood brengen als men hoopt dien man eenmaal zijn vriend en medeonderdaan te noemen? Alleen op lafaards en bepaald slechte menschen maakt zulk een wreedheid indruk. »Deze terechtstelling zal nieuw leven geven aan den geest van verzet en den vrede nog verder verschuiven!! Kitchener zou volgens Daily News aan de regeering hebben doen weten, dat hij nu zeer wel de meeste infanterie missen kan, waarmede nota bene de Britsche Minister van Oorlog, onder wien de oorlog aanving, meende, dat de oor log uitsluitend zou kunnen gevoerd wor den maar die gaarne zag vervangen door daarmede in getalsterkte overeen komende bereden troepen, iets trouwens waar van den aanvang af al steeds op is aangedrongen, maar dat eenvoudig niet te verwezenlijken was wegens ge brek aan paarden Te Londen is uit Kaapstad bericht ontvangen, dat de vrijwillige burger wacht is opgeroepen om gereed te zijn voor uitrukken. Men leidt hieruit af, dat de opstand in de Kaapkolonie veel ernstiger is dan officieel wordt erkend. De Daily News verneemt uit Bloem fontein van 14 dezer dat generaal Broad- wood te Reitz 29 gevangenen maakte, onder wie generaal Clocoe Wessels en commandant de Waal. Men gelooft dat De Wet ook tegenweordig is geweest is dat zoo, dan moet hij nu erg in het nauw gedreven zjjn. Berichten uit Bloemfontein maken melding van een gevecht door kolonel Pilcher geleverd bij Buhfontein, waarbij de Boeren werden teruggedreven, maar de Engelschen 4 dooden (1 officier) en 7 gewonden verloren. Verder van scher mutselingen in de nabijheid van Taba 'Nchu. Een telegram van lord Kitchener uit Prtooria meldt: „Sedert 8 Juli hebben de colonnes gemeld dat 32 Boeren gedood en 34 gewond zjjn; 307 Boeren werden ge vangen genomen en 140 legden de wa pens neder. Verder werden 218 geweren, 15,879 rounds ammunitie voor vuur wapenen, 445 wagens, 4825 paarden en een groot aantal runderen buit gemaakt."

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1