Een buitenlandsch blad geeft een lijst je. van de voornaamste verbeteringen, die de afgeloopen eeuw ons geschonken heeft. De negentiende eeuw ontving van haar voorgangster het paardzij laat aan haar opvolgster, de twintigste eeuw, de loco motief, het rijwiel en de automobiel na. Zij vond de ganzenpen en laat de schrijfmachine na. Zij vond de zeis en laat de maaima- chine na. Zij vond de handdrukpers en laat de rotatiepersen na. Zij vond het geldlaadje en laat de rekenmachine na. Zij vond de olieverfschilderij en laat de photographie na. Zij vond het handweefgetouw en laat de weef- en breimachines na. Zij vond het buskruit en laat dynamiet en zooveel andere springstoffen na. Zij vond het vuursteengeweer en laat de snelvuurachterladers na. Zij vond de vetkaars en laat het elektrisch licht na. Zij vond het zeilschip en laat de onderzeesche boot na. Zij vond de telegraaf en laat de tele foon en de draadlooze telegraphie na. Zij vond de gewone lichtstralen en laat de X-stralen na. Zaterdag had de prefect van Parijs Lépine zijn toestemming gegeven tot de betooging der studenten ten gunste der Boeren. Maar Zondagmiddag, toen alles reeds klaar was, het comité reeds in het rijtuig had plaats genomen en de optocht vertrekken zou, kwam het bevel om de betooging niet te laten doorgaan. Tegelijk kwam een sterke politiemacht de place de la Sorbonne schoonvegen. De betoogers verzetten zich wat tegen de politie en riepen met •Chamberlain" en ten slotte wisten een aantal studenten door het politie- cordon heen te breken en trok langs de boulevards om te betoogen. De vereeniging voor Dierenbescher ming te Parijs deelt kosteloos aan huur koetsiers strooien zonnehoeden voor paarden uit en zij heeft veel succes van haar werk. Het kantoor der Vereeniging werd bestormd door gegadigden en binnen een paar dagen was de geheele voorraad 1200 stuks uitgeput. De Vereeniging doet echter een nieu wen voorraad hoeden op, teneinde de uitdeeling spoedig weder te beginnen. De ondervinding leert overigens dat de plaats, waar een paard het meest last van de hitte heeft het midden van den rug is, zoodat eene daar aangebrachte verfrisschende bedekking (b.v. van kool bladen) het dier het welkomst is. Het is nu Portugal, dat djor een sprinkhanenplaag wordt geteisterd. Groote drommen dezer insecten zijn het land binnengevallen en hebben groo te schade aangebracht. De zwermen waren zoo dicht, dat de zon er door verduisterd werd, en een trein bij Beja er door tot stilstand is gebracht. De landeigenaars hebben om hulp der Re geering verzocht. Tegen de stofplaag, welke in de zomer dagen zoo lastig en in vele opzichten ook schadelijk is, gebruikt men in Californië een eenvoudig middel, dat doeltreffend is gebleken en dat nu, op raad van verscheidene hygiënisten, algemeen wordt ingevoerd. Men bespuit er straten en wegen met petroleum. Daardoor zijn ze zomers vrij van stof en 's winters ontstaat er geen modder. De besproeiing behoeft niet meer dan driemaal» per jaar te geschieden en de goedkoopste petroleum, welke de zwaar ste bestanddeelen bevat, is het best ge schikt er voor. Zij moet echter vooraf warm worden gemaakt, Siberië schij nt werkelgk goede plannen te hebben, om een beschaafd land te worden. Onlangs werd medegedeeld, dat er 20,000 roebels verstrekt waren voor de oprichting eener hoogere burgerschool voor meisjes te Margelan. Nu lezen wij, dat den len September te Tomsk een handelsschool zal geopend worden met een zeer uitgebreid programma. Het is de eerste inrichting van dien aard in Siberië. Siberië zal op die manier nog geheel zijn kwade reputatie verliezen! De luchtschipper Santos-Dumont heeft Zaterdag zijn offic eelen proeftocht voor den prijs van 100,000 francs ondernomen met de door hem uitgedachten bestuur baren ballon. De reiziger steeg in het park van Meudon op, bereikte een kwar tier later den Eifeltoren, voer daarom heen en keerde naar de plaats van op stijging terug. Onderweg ontstand echter een gebrek aan zijn motor, tengevolge waarvan hij te Boulogne sur-Mer moest landen en dus niet voldoen kon aan de gestelde voorwaarden. De jury heeft beslist dat de heer Santos-Dumont over acht dagen de proeftocht mag herhalen. Een arts te Parijs is tot 200 francs boete en tot 1000 francs schadevergoe ding veroordeeld wegens schending van het beroepsgeheim. Hg had van een zijner patiënten, die verloofd was, aan de aanstaande schoonmoeder medegedeeld, dat de jonge man aan tuberculose leed en daarop was de verloving afgegaan. Het merkwaardigste van dit geval is wel, dat de patiënt niet lijdende was aan genoemde ziekte. In een plaatsje bij Nantes is een geval van gruwelijk ondankbaarheid voorge komen. Een nu 93 jarige vrouw had 12 jaar geleden aan een nicht een hoeve afgestaan, die 1400 frs. 's jaars opbracht, op voorwaarde dat zij levenslang onder houd zou genieten. In plaats van hiervoor te zorgen, heeft de oude vrouw bij boeren uitbesteed, waar het oudje thans in de grootste ellende en vervuiling is genon- den. Zij kreeg bijna geen voedsel, geen kleeren, geen verwarming in den winter. De justitie heeft zich de zaak aangetrok ken, nu de buren eindelijk gesproken hebben. Het is nog steeds buitengewoon heet in het Zuiden en Westen der Vereenigde Staten. Telegrammen uit Missouri en Kansas (waar de droogte erger is dan sinds veertig jaren is voorgekomen), melden dat de staat van het te velde staande koren zeer slecht is. Uit Nebras- ka komt al weinig beter nieuws. In Illinois, Iowa en Zuid Dakota houdt het oogstgewas zich tot nu toe zeer goed. In de West India-dokken te Londen heeft een zware brand gewoed die voor 4? 250,000 schade heeft aangericht. Een hoeveelheid hout, suiker en thee is ver brand. Een brandweergast werd bij het blusschingswerk gewond. Te Amsterdam bestaat onder de Raads leden een strooming om het Paleis op den Dam, terug te brengen tot zijn oorspronkelijke bestemming, n.l. van Raadhuis. In hunne toelichting merken de voor stellers op, dat het allerminst de bedoe ling is, om hierdoor andere dringende uitbreiding te belemmeren, doch zjj ach ten het van belang de twee ton, er voor benoodigd, onder de oogen te zien. Zij stellen de vraag of het Raadhuis Dam aan de eischen van dezen tijd be antwoordt, zoo ja, of het terug te win nen zou zijn. Doch zelf beantwoorden zij ontken nend de vraag of samentrekking van al de kantoren der gemeente admini stratie zou zijn in het belang van het publiek, zijnde het in beginsel reeds aangenomen, dat vele hoofdkantoren der gemeente-administratie buiten het Raad huis kunnen gevestigd zijn, zonder dat dit schade voor den geregelden gang van den centralen dienst veroorzaakt; van dezen kant kunnen dus geen be denkingen bestaan tegen het voorstel. De voorstellers zij n weder van mee ning, dat het, zoolang geen beslissing is genonen ten aanzien van de aange legenheid, wenschelijker is, de Voor dracht, waarmede zulke belangrijke som men zijn gemoeid, die bovendien uit leeningsgelden moeten gevonden worden, nog niet in behandeling te nemen. On- gewenscht toch is het, thans een groot bedrag uit te geven en dan, wellicht later door de betrekking van het Raad huis op den Dam, tot de ervaring te komen dat zij noodeloos zijn uitgegeven. Aan de rietenstoelfabrieken in 't Friesche dorp Noord wolde is 't tegen woordig buitengewoon druk. Duizenden rieten stoelen worden wekeijjks voor't binnenland en voor België en Engeland afgeleverd, en toch kan nog niet aan de groote aanvraag worden voldaan. Dat de voordeelen die deze industrie afwerpt, voor Noordwolde van groot belang zjjn, ligt voor de hand, daar tal van ingezete nen daardoor een middel van bestaan hebben. Omtrent den stand der ministerieele crisis vernemen wij het volgende ,,De door Hare Majesteit geraadpleeg de Staatslieden moeten allen van oordeel zijn geweest, dat een ministeriesamen- gesteld moet worden uit de partjjen die bij de jongste verkiezingen de meer derheid verkregen. Voorts dat op dit oogenblik nog geen bepaalde opdracht tot Kabinetformatie is gedaan. Wel zou dr. Kuyper na het onder houd met H. M. tijd van beraad ge vraagd hebben voor de overweging van zijn advies aan de Kroon of en op welke wijze een Kabinet uit de rechterzijde zou zijn saam te stellen. Te Monster, Zuid Holland, is Zaterdag de Protestantsehe kerk met den toren afgebrand. Het gebouw dagteekende volgens sommigen uit de elfde, volgens anderen uit de veertiende eeuw. De oorzaak van den brand is onbekend. Kerk en toren waren geassureerd voor 46000.— Een groote firma te Amsterdam die een aantal schuitenvoerders in haar dienst houdt, heeft dezen het even verstandige als humane aanbod gedaan voor haar rekening zwemles te nemen aan een der particuliere zweminrichtingen. H4ARLEM 16 Juli 1901. De Feestcommissie voor den door .Crescendo" uitgeschreven Zangwed strijd bericht dat in het programma een paar wijzigingen zijn gebracht. De Derde Afdeeling blijft onveranderd. De Tweede Afdeeling is uitgeschreven I voor Vereenigingen. die nog geen Eersten Prijs behaald hebben, tenzjj alleen in eene laagste Afdeeling. De Eerste Afdeeling is uitgeschreven voor Vereenigingen die reeds een Eersten Prijs behaalden in Hoogere Afdeelingen dan de laagsten of reeds een Eersten Eereprijs behaalden. De uitgeloofde Prijzen blijven dezelfde, doch bovendien zal nog een Wedstryd om een Eereprijs worden gehouden tus- schen de Tweede Prijswinners in de le, 2e en 3e Afdeeling, bestaande die Eere prijs uil een Zilveren Lauwerkrans. Overigens blijven de gemaakte bepalin gen van kracht. Het feestprogramma is verschenen van de veertiende Algemeene vergade ring van den Bond van Oud-onderoffi cieren welke alhier zal gehouden worden op 20, 21 en 22 Juli. Het boekje bevat, behalve de naamlijst van bet Bondshoofdbestuur, die van het bestuur der Afdeeling Haarlem en het Eere comité der feestregeling. Vrijdagavond tusschen 8 en 11 uur; worden de afgevaardigden opgewacht in het Hótel Lion d'Or. Zaterdag te lOVs uur aanvang van de Algemeene vergadering in de boven zaal der Sociëteit Vereeniging. 's Middags, ontvangst der afgevaardig den aan het Station. Optocht naar het feestgebouw, gemeenschappelijke maal tijd. 's Avonds concert in den tuin der Soc. Vereeniging. Zondag ochtend 8 uur Schietwedstrijd op de militaire schietbaan te O verveen. 's Middags Matiné in de Vereeniging. 's avonds 7 Va uur Concert varié en uitdeeling der prijzen behaald in de Schietwedstrijden, na afloop Bal. Maandag tocht naar Zandvoort en matiné aldaar; namiddag uitgeleide der vertrekkende Heeren. Het boekje is voorzien van eenige illustraties. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 842 baden. VERGADERING von den Raad dm Gemeente Haarlem, op Woensdag 17 Juli 1901, des namiddags te lj ure. De volgende stukken en punten zullt n aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag onderwijze res Eerste Tusschenschool Id. id. id. en toelage onderwijzer Opleidingsschool voor jongens. 2. Voorstel B. en W. VV. adres J. Slagmulder, aansluiting waterlei ding perceel Haarlemmerhoutpark. 3. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aan W. Warmerdam. 4. Id. id. adres besturen Christelijke Avondnaaischool en Haarlemsche fabriekscholen gebruik lokalen Pro veniershuis. 5. Id. id. intrekking huur grond II. van Amstel. 6. ld. id. vergunning J. Roes toegangs weg Leidsche Vaart. 7. Id. id. id. L. W. Heil en Zonen leggen spoorrails van de Klerksteeg naar het Spaarne. 8. Id. id. trekking onbewoonbaarver klaring perceelen. 9. Id. id. onbewoonbaarverklaring perceel Scholerstraat 13. 10. Id. id. niet aanvaarden legaat Mej. A. J. Carp. 11. Id. id. toelage klerken ter secretarie 4e afdeeling (belastingen) 12. Id. id. rechtsgeleerde Commissie, wijziging Alg. Politie-verordening. 13. Id. id. wijziging art. 84 Alg. Politie- verordening. 14. Id id. inrichting ontsraettingsoven. 15. Aanbeveling directrice Meisjes school voor Middelbaar onderwijs. p6. Voordracht B. en W. W. benoeming onderwijzeres kosteloos school let ter A. 17. Id. id. id. onderwijzer Eerste Tus- schenschool. 18. Verslag opzichter gasverlichting. Poatüantoor Haarlem OP Cr AVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Juni 1901, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. C. de Vrie', Wed. Leyer Kolber Mej. J. Meolenberg, J. Roama, Wed. Jos Loot9, H. J. Beckeriug, J. van Santen. B. de Vries, Peters, C. M. Groeneveld, R. van Leeuwen, allen Am sterdam; E. ter Kuile, Enschece; Mej C J. Werner, Haag; W. VV. Weide, R. v. Doornik, Nat. Serré, F. Koning, R. Pri> s allen Haarlem Uitgever Heerenveenster dv.-Blad, Heerenveen Klinkenberg, Hilversum van Looff, Ymuiden; T. B'aüke, Joure; Dr. Grootenvorst, Jam etje Bakker, Mej. G. C. A. Junius, allen LeidenMej. A. Rennarts, Maastricht; P. Vredenburg, M ddel- harnis; A J. Zwaneveld, Rotterdam; Wed D. F. Burn, TroenendalV Mej M. J. K Vogelvanger, Utrecht; Tilly, Limbaig? Briefkaarten. J. Visscber, Alkmaar. Mej. B Meijer, Brolien, S. de Vries, Wed. Helmig, J Westrik, Mej. D. Voorn, J. de Pas e, T. Groesal, C. M. A. v. d. Berg, J. v Aalst allen Amsterdam, ten Cate En schede Limburg Styrnm, den v-aag. W. Leuzen, Mej. J. v. Opstal den Haag. A. Smits, Mej.M. Sabel, B. van Baar, H. Th. Trapman, Treewegb Hos allen Haarlem. N. Bakker, Wed. A J. Kor- nes, Wed. Heufcliu, allen ^Rotterdam. Mej. G. Jonkers-Groenink Sandpoort. 23 Zaedvoo t. BUITENLAND. Rnnik Berlin. L. G. Vorstman Bremen Mej. A. v. d. Berg Interlaken, -i. Dablberg Kedoe. J. Serne Londen. A J. Smi s Krefeld. J. J. Kool Laluse. Bern. Wesselingh Londen. Mej. Warmsiuck Poppelsdorff frau de Visser Oberaraer. Briefkaarten. ■j Pierre et Guillaume Poppinrk Paris. Mej. A. B. Jox Southampton. Markt van 1^ Juli 1901. Boter. Aangev. 137 verk. 137 K. G. L. pr. /0.85 H pr. ƒ1.10 p. K. G. BiggenAangev. 68 verk. 68 stuks. L. pr. ƒ9.H. pr. 12.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 39 verk. 39 stuks. L. pr. ƒ13.H. pr. f 9.-— p. stuk AardappelenAangev. 420 HL. verk. 379 HL. L. pr. f 2.25 H. pr. f 4.p. H. L. 14e Muziekuitvoering, op Woensdag 17 Juli, s'av. van 8 tot 10 uur door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit. kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marcbe de CortegeKrien?. 2. Italiaansche OuverturePerdrotti. 3. «Reminiscences de Cid"Massenet. 4. Grande fantaisie de l'opéra-Carmen Bizet 5. Ouvertnre "Mireille»Gounod. 6. "Loin da bal"Gillet. 7. „Freuet euch des LebeDs.» Walzer Strauss. 8. Ballet »Les Vepres Siciliennes»Verdi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 Juli .1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. Met welwillende medewerking van Mejuffrouw Joh. M. H. Seijn (Sopraan) en Mejuffrouw Irma Sluijs (Viool) uit den Haag. PROGRAMMA. i 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2 a. Recitatie und AriaG. F. Handel. j b. AriaCharles Santlejj. I 3. Concert op 7 No. 2G. F. Handel. 4. Salve Maria voor Zang, Viool en OrgelD. M. Garcia.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2