gewenscht. Uitvechten blijkt lieteenige middel om tot een beslissend resultaat te komen, tenzij er interventie plaats heeft, waarop nog niet veel uitzicht bestaat. Een beslissende slag is niet te verwachten; telkens uitwijken van Boeren zjjde, na hier of daar den vijand afgemat te hebben. En zoo kan het nog lang duren, zóó lang tot een van beiden het opgeeft. Inmiddels komen weer geruchten binnen van vredesonderhandelingen, doch schril daar tegenover de verzekering van Milner, op een gastmaal gegeven, dat elke vrede onafhankelijkheid zou buiten sluiten. Volgens Engelsche berekeningen zou den de Boeren hebbes verloren 6400 dooden, 5793 gewonden, 34,622 gevan genen, terwijl er 30,000 zich hadden overgegeven en 3500 gedeserteerd wa ren. Het totaal 80,315 waarbij geval len van ziekten en ongelukken niet meegeteld zijn, is minstens 20,000 hoo- ger, dan het aantal dat de Boeren, ook volgens de Engelschen ooit gehad te hebben. En er staan iiu nog 15,000 a 20,000 man in het veld, ook volgens de Engelschen. Er moet ongeveer met dubbel krijt geschreven zijn om tot deze conclusie te komen! Milner is eerburger geworden van Londen en voor generaal Roberts is een detatie aangevraagd van honderd dui zend pond. In een vlugschrift komt de bekende oorlogbestrijder, de Heer Stead, krachtig op tegen de krasse wijze van optreden der Engelschen in Z. Afrika. Aangetoond wordt, hoe verschillende bepalingen der Haagsche conferentie door hen zijn over treden, zooals die op de krijgsgevangen, hun huisvesting en onderhoud, en de werkzaamheden der publieke weldadig heid jegens krijgsgevangenen. Vervolgens het vernielen van onver dedigde plaatsen en het plunderen. En dan nog wijst de Heer Stead op de bepa'ing der conferentie, dat elke pressie op de bevolking van een bezet gebied om den eed af te leggen aan een vijandige regeering is verboden, en die waarbij bepaald wordt, dat al wat van den vjjand genomen wordt, moet betaald worden. Duidelijk toont Stead aan, welke on gelukkig figuur Engeland heeft gemaakt tegenover geheel de beschaafde wereld, ja, in alles is tekort geschoten. Welk oordeel moet de Czaar hebben over de averechtsche handelingen, hij de aanlegger van de vredesconferentie. Doch hij zwijgt. En wat moet Keizer Wilhelm denken, de man, die zoo gewoon is, gevolg tegevenaan plotseling opgekomen edelmoedig ingevingen In de Grocer komt een brief voor van een Engelsch kruidenier uit Cradock in de Kaapkolonie, van 23 Juni. De schrijver zegt, dat men de laatste zes maanden kruidenier en soldaat tegelijk moest zijn en raadt vakgenooten af over te komen zoo zij geen goede schutters zijn. Van 20 juni noemt hij een ernstige neder laag der Engelschen eenige mjjlen buiten de stad: 11 gesneuveld, 9 gewond en 60 gevangenen; terwij hij ook hoorde van een andere nederlaag ook vlak bij de stad. De [bewoners waren dan ook steeds gewapend. De stadswacht was zevenhonderd man sterk. Hij gelooft, dat de oorlog nog zeker twee jaar zal duren. De zaken gaan slecht en vele menschen sluiten zich in dit meerendeel Holland- sche district bij de Boeren aan. Kritzinger noemt hjj een op end'op gentleman. Volgens den correspondent van de Daily News te Bloemfontein bevinden President Steyn en De Wet zich tus- schen de Vaal- en de Rhenoster-rivier bij Vredefort, met een commando dat des nachts uiteengaat in kleine groe pen om den volgenden dag elders weer samen te komen. De Boeren, die nog in het veld zijn, zjjn boven beschrjjving waakzaam. Generaal French meldt, dat Crabbe mot 3ü0 man in de bergen bij Cradock, op 21 Juli bij het aanbreken van den dag, werd aangevallen door Kritzinger. De paarden sloegen op hol; na den geheelen dag gevochten te hebben, viel Crabbe terug op Mortimer, ten zuiden van Cradock gelegen. Onze verliezen waren gering. Na vermelding van een paar andere kleine Boerensuccesjes vertelt de corres pondent van de Standard A\\ Sir Bindon Blood en andere generaals in den ooste ljjken driehoek hebben geopereerd, maar eigenlijk niets hebben uitgericht. Door de Engelsche bureaucratische manier van groote convooien meenemen zjjn de colonnes nog altijd niet mobiel genoeg. De colonnes moesten volgens den corres pondent verminderd worden tot 500 man, met weinig bagage, goede paarden die in Augustus vernieuwd moesten worden, en goed voeling met elkander houden; dan zou vóór het eind van den winter de Boerenmacht zjjn teruggebracht tot een stuk of wat onverzoenlijke struik- roovers. Op het oogenblik, zegt hij, zijn de Boerenpaarden in heel slechte conditie; de Boeren berijden soms oude merries en te jonge paarden of hebben er ook wel heelemaal geen. Wanneer zij het uithou den tot September, wanneer het gras weer begint te groeien, dan kunnen de vijandelijkheden nog weer een jaarlanger worden voortgezet. Volgens de «Nat. Zeit." gaat prof. Koch naar het tuberculosecongres in Londen met een zeer belangrijke, nieuwe ontdekking, nl. deze: dat de tuberkel bacillen van het vee niet overgaan op de menschen en omgekeerd. Daaruit volgt dat de tuberculose van het vee niet indentiek is met die van de menschen en dat de besmetting van menschen door het drinken van ongekookte melk van tuberculeus vee iets waartegen de medici al zoolang waarschuwen plot seling wegvalt. Prof. Koch heeft de resultaten van zijn zeer zorgvulig onderzoek onderworpen aan de beoordeeling van vakmannen, waaronder ook Virchow, en zal zeker ook met hun verklaringen op het congres voor den dag komen. Dat uit deze ontdekking zou volgen dat men in't vervolg gerust ongekookte melk kan drinken gelijk de „Nat Zeit." beweert, is o. i. minder juist. Men kan door het drinken van ongekookte melk nog wel andere ziekten krijgen dan zooals men tot dusver meende tuber culose. De sultan, die aan volbloedigheid leed, is door zjjn geneesheeren aan een ader lating onderworpen; nadat zij hun mees ter op den Koran hadden gezworen, dat de aderlating slechts een gunstig resul taat kon hebben. Het bloed is zorgvuldig opgevangen, daar het sultansbloed indi rect bloed van Mahomed afkomstig is. Men beweert, dat in zulke fleschjes met bloed van den sultan, handel wordt gedreven en het vooral aan exentrieke verzamelaars voor veel geld wordt ver kocht. Zoo wil het verhaal ook, dal een Engelschman, die voor 100 piaster een fleschje met sultanbloed bemachtigd had, bij onderzoek tot de ontdekking kwam, dat men hem hondenbloed had verkocht. Volgens den Engelschen minister van financiën heeft de expeditie naar China aan Engeland niet minder gekost dan dan twee en vijftig millioen gulden. De Amerikaansche warmteberichten blijven aanhouden. Thermometerstanden van honderd graden behooren er niet tot de zeldzaamheden. Men vreest in sommige streken voor den oogst. Schrik op schrik treft den Engelschen kapitalist en ook den gezeten burger stand. Eerst de verhoogde belasting als gevolgen van den oorlog en nu weer gestadige daling der Dngelsche schuld brieven. Waren deze vroeger van dien aard, dat ieder b.v.b. de Engelsche consols als een zeker bezit beschouwde en die dan ook gretig werden aangekocht tot hon derd dertien, thans is dit fonds achter uitgegaan tot drie en negentig, wat volgens een financier een verlies betee- kend van honderd millioen pond, terwijl bovendien de Staat, als er nieuwe consols moeten uitgegeven, dit moet dan tegen drie en negentig, anders wil niemand ze hebben. Ook de spoorwegwaarden gaan achteruit. Een ander zal zeer zeker in de naaste toekomst menig Engelschman den toestand van vóór den oorlog doen terugwenschen. Te Constantinopel is, als verdacht van den jongsten brand in het paleis gesticht te hebben, in arrest genomen en naar eene vesting gebracht Hagnadar Usta, tweede paleisdame in den harem en zelve tot de vrouwen van Z. M. be- hoorend, wiens onbeperkt vertrouwen zij genoot. De Landdag van Neder Oostenrijk heeft oen wet aangenomen waarbij het uitrukken of uitsteken van edelweiss met de wortels wordt verboden, even eens het deze plant met de wortels te koop aanbieden en verkoopen, op straffe van boete of vervangende hechtenis. Uitgezonderd is het verzamelen voor wetenschappelijke doeleinden, waarvoor echter vergunning der politie wordt vereischt. Het verbod vindt natuurlijk ook geen toepassing op particuliere tuinen. Wie zulke planten in zjjn bezit heeft, kan worden verplicht omtrent de herkomst een verklaring over te leggen van het bestuur der gemeente waar dergelijke cultuur gedreven wordt. De „Matin" zal vermoedelijk over- winraar zijn in den wedstrijd, wie in den kortsten tijd de reis om de aarde maakt. Zijn afgezant, Gaston Stieglers, die op 28 Mei uit Parjjs oostwaarts vertrok, is jl. Woensdag te Victoria, de hoofdstad van Britsch-Columbia, aan den Stille Oceaan aangekomen en zal vermoedelijk heden te New-York zijn, vanwaar-hij dan met de „Oceanic" van de White-Mar-lijn kan vertrekken. Hij wordt dan op 31 Juli teLiveipool ver wacht en kan in den avond van dien dag nog Parijs bereiken. Hij zal dan slechts 64 dagen onder weg zjjn geweest. Turot, de reiziger van het «Journal", die in omgekeerde richting reisde en op 24 Mei vertrok, heeft 50 dagen t noodig gehad om over New York, San Francisco en Yokohama het eindpunt van den Siberischen spoorweg te be reiken. Als hij voor de reis van daar naar Parjjs evenals zjjn mededinger 25 dagen noodig heeft, zal hij eerst op 11 Augustus te Parjjs terug zijn. De voorwaarden welke prins George van Griekenland gesteld heeft voor het blijven vervullen van het gouverneurs ambt op Kreta zouden o. a. de volgende zijn: erkenning van de Kretenzer vlag door Turkije, bescherming voor de Chris tenen op Kreta en afstand van de vuur torens van het eiland aan de Kretenzer regeering. Deze voorwaarden zijn door den prins aan de mogendheden mede gedeeld aan het slot van een uitvoerige memorie over den toestand van het ei land. Aan het Fransche ministerie van landbouw zat men leeljjk in het nauw. Op 14 Juli j.l. toch werd op de post bezorgd een dik pak behelzende het examenwerk van de leerlingen die eind examen deden aan het landbouw insti tuut om het diploma van „ingénieur argricele" te verwerven. Dit pak was niet aangekomen. Was het gestolen? wegge raakt? En wat moest men doen als het niet te recht komt? De jongelui opnieuw examen laten doen is wel wat erg 1 In een later ver^chjjnend Fransch blad deelt men mede dat het pakje gevonden is. Het was bij vergissing terecht ge komen aan het ministerie van koophan del en daar heeft men het nu eerst ontdekt In den Louvre worden in den laatsten tjjd uit gesloten vitrines nogal eens voorwerpen gestolen. Men heeft nu alle sloten op de vitrines laten vernieuwen. Deze electrisch in verbinding te brengen met de administratie bleek te duur. Natuurlijk kan men voorwerpen uit den Louvre niet gemakkelijk in het openbaar verkoopenmen verdenkt dan ook verzamelaars van deze diefstallen, en dat te meer omdat onlangs bij de opening van de nieuwe zalen met meu belen, toen alleen genoodigden werden toegelaten, het monogram, geborduurd i op de zitting van een stoel, er met een mesje netjes was uitgesneden! De jeugdige Cornelius Vanderbilt ontvangt niettegenstaande zjjn milli oenen, een zeer democratische opvoeding. Na eerst in verschillende fabrieken het practisch machinevak te hebben geleerd, zal hij nu in dienst gaan. Hij wordt niet geplaatst in het regiment, waar meer millionairszoon'jes dienen, doch heeft een aanstelling gekregen als tweede luitenant ui het 12de infanterie- regiment te New-York. Te Rushden, in Northamptonshire, heeft een hevige brand eene groote schoenenfabriek, eene kostschool en verscheidene particuliere huizen vernield. De schade wordt geraamd op 1,750,000 en ruim 1000 arbeiders van de fabriek zjjn tijdeljjk zonder werk. Het was te Londen Vrijdag zoo warm, als het er nog niet is geweest in dezen zomer. Ook te Parijs heerscht nog groote hitte. Vrijdag stierven daar 5 menschen aan zonnesteek. Omtrent den ministerieëlen crisis was tot Donderdag nog niets met zekerheid bekend. Namen en nog eens namen, veronderstellingen en aanwijzingen, maar de ofïieiëele mededeeling in de Staats courant laat op zich wachten tot de tijd rjjp is. Natuurlijk heeft Nederland, met het oog op den afloop der verkiezingen een kerkeljjk gekleurd ministerie te ver wachten. Hoe lang het goed zal gaan? En dan de oppositie in de Twtele Kamer met een liberale Eerste Kamer! In verba d met het nieuwe ministerie wordt de benoeming van mr. Harte van Tecklenburg tot minister van Financiën en van mr. LoefI tot min ster van Ju stitie wordt vrjj zeker geacht. De por tefeuilles van Oorlog en Marine zullen worden vereenigd onder één ministerie van landsverdediging met twee direc teuren-generaal, resp. voor de beide afdeelingen. Tot oplichting van een nieuw ministerie van Arbeid zal eerst later worden overgegaan. Nog wordt medegedeeld, dat de ka binetsformeerder, Dr. A. Kuyper, gaarne zou zien, dat Mr. Th, Heemskerk de portefeuille van Justitie zou aanvaarden, doch dat eenige zekerheid in deze niet bestaal. Uit Den Haag wordt aan De Noord- brabanter geseind: „Bericht Centrum omtrent Loef! en Harte juist. Mr. LoefI krijgt Justitie, mr. Harte Financiën. Nog derde katho liek in ministerie, namelijk generaal Bergansius, die Oorlog en Marine, ge combineerd tot een departement, krijgt. Kuyper, de premier, neemt voorloopig Waterstaat enz., dat later geplitst wordt. Voorts maken stellig deel uit van het ministerieHeemskerk, De Maris Oyens, hoogstwaarschijnljjk ook Melvil van Lijnden. Te Alblasserdam zijn moeielijkheden ontstaan over de kermis. Het gemeen tebestuur had n.l. besloten het staan geld voor een draaimolen te brengen van f 30.op f 300.en dientenge volge was er geen molen gekomen. De voorstanders van kermis en draaimolen liepen nu te hoop en wierpen bjj anti- kermisgezinde gemeentenaren de glazen in. De burgemeester gaf laststrengemuat- regelen te nemen en requireerde vijftig pontonniers, wat opnieuw kwaad bloed zette. Te tien uur Dinsdagavond deed de burgemeester de herbergen sluiten en was genoodzaakt de woelige betoogers uiteen te laten drijven. De ongeregeldheden werden op straat voortgezet en de luitenant der ponton niers werd met een flesch op het hoofd ge-lagen. Toen werd er last gegeven lot vuren, een man werd in den schou der getroffen. Nog meer opgewonden werden nu de glazen ingegooid bij den gemeente-secretaris en in het gemeente huis. Men vreesde voor verdere onge regeldheden. Door den jachtopzichter C. van der Valk te Zandvoort is in het duin we der een hermelijn gevangen en gedood; dat is binnen korten tjjd de 15de die buit gemaakt wordt. Deze dieren zjjn voor het jachtveld zeer schadelijk voor al in de duinen, waar veel konjjnen verbljjven, waarop zjj jacht maken en ze na ze gevangen te hebben dooden en het bloed uitzuigen. Ook zijn het groote liefhebbers van fazanten- en patrjjzeneieren. In den win ter vooral zijn deze dieren zeer slecht te bemachtigen, daar ze dan wit van kleur en van de sneeuw niet te onder scheiden zijn; in den zomer hebben zij een bruin vel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2