HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 61 144 van ZATERDAG 3 Augustus 1901. Neé. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TE HAARLEM Zondag 4 Aug. 1901. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ER VEIN LüOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. TELEPHOO|NNUM M.E R TELEPHONISCHE VERBINDIN6 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Abonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—B regel* 10.25, elke regel meer cents, groote letters naar plaatsrnlmte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten, 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Qoet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. Pas de Service. Gereformeerde Kerk. {Ged Oudegracht.) Wegens herstellingen aan het Kerk gebouw zullen de diensten gehouden worden, Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. Bakenesserkerk. 's Avonds 5y, ure, Ds. Mulder. Janskerk. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5ys ure, Ds. Tibben. Dinsdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Wisse van Overtoom. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Proosdij van Amsterdam. Donderdag. 's Avonds 8 ure, Ds. Renkeman van Rijnsburg. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 'g Avonds 5Vg ure, Ds. Schotel. Donderdag 's Avonds 8 ure, Ds. Schotel. gn^.'r CT-.rg--vrT-.TUftIIII >!H—1Tl Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. P. B. Westerdijk. Doopsgez. pred. te Enschedé. Remonstrantsch Geref. Kerk. Geen dienst. Kerk der Broedergemeente. Geen dienst. {Dinsdag.) 's Avonds 81/, ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nedorlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waai niata andara varmeid wordt, wordt da Nad. Hervormde Hark bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Bvang. Xjuthereche Hork. Voorm. 10 ure, Ds. Temoog Apel. Pred. te Alkmaar. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Kielstra. Emerit. pred. te Leiden. Y mui deil. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond Hotel No. 1. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Doopsgez. pred. te Beverwijk. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderlinge vergadering, 's Avonds 8 ure, Jongedochters Ver- eeniging. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Pred. te Spaarndam. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Hoog. Emer. predikant. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Tersteeg. Emerit. predikant. Spaarndam. 's Avonds 61/, ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Nam. 3 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. Kitchener vermeldt, dat op 29 Juli op de Boeren zijn buit gemaakt 205 wagens en 2700 paarden en vee. Bij deze gelegenheid werden gedood of ge wond 49 Boeren en gevangen genomen 303. Bovendien worden nog twee over winningen gepubliceerd. Doch wie con troleert die berichten Volgens officiëele van commandant generaal Botha zijn van September 1900 tot 13 Mei 1901130 Boeren gesneuveld en 400 gewond. Daaronder zijn begrepen de verliezen van generaal De la Rey tot 6 Januari 1901. Deze cijfers die alleszins betrouwbaar zijn, wijken nogal belangrijk af van die, welke door de Engelschen in het licht worden gegeven om het publiek zand in de oogen te strooien. Om een voorbeeld te geven van het bedrog dat hiermee plaats heeft, moge het volgende dienen. De Engelschen berichtten na den slag bij Vlakfontein, dat er 51 doode Boeren op het slagveld waren blijven liggen. Toen echter van Boerenzijde om infor maties werd gevraagd, teneinde aan de familiebetrekkingen der gesneuvelden mededeeling te doen, konden er niet meer dan4 namen worden opgegeven. Van Boerenzijde werd over dien slag gemeld, dat zij 9 dooden en 10 gewon den hadden, onder wie 2 zwaar. Van Engelsche zijde schijnt men voor nemens, ten einde de Boeren tot over gave te dwingen, het land nog meer te ontblooten dan reeds het geval is. Dit valt op te maken uit Welver diend aan the Time» wordt geseind om trent de terugkomst aldaar der colonne van Lord Baring. De colonne heeft het dan verder heeft geconstateerd, dat alles wat opge ruimd op de boerderijen, doch dat nam niet weg, dat zij nog steeds werd aan gevallen door groepjes Boeren van 10 h 1200 man te paard. Nu de hoeven geen hulpbronnen meer bieden, voorzien zij zich uit de Kaffer- dorpen. Daar de bevolking niet sterk genoeg is om den gewapenden Boeren te beletten in hunne dorpen te dringen, zal het voortaan onmogelijk zijn aan de Kaffers in de streken, die men schoonveegt, levensmiddelen te laten. Het blijkt, dat niet minder dan 21 manschappen van de Yeomanry, geweigerd hebben, een eeremedaille uit handen van Koning Edward te komen ontvangen, omdat hun de achterstallige soldij nog niet is betaald. De minister verklaarde hiervan niets gehoord te hebben. Onder de soldaten, die uit Zuid-Afrika terugkeerden, heerscht algemeene ver bittering, omdat hun de soldij welke hun toekomt maar niet wordt uitbetaald. Dringen zij aan op betaling, dan antwoordt het Ministerie van Oorlog, dat dit niet kan geschieden vóór hun compagnie en hunne papieren in Engeland terug zijn. Maar vele papieren zijn verloren gegaan, vele compagnieën blijven misschien nog jaren in Zuid- Afrika. En ondertusschen moeten de zieke en gewonde soldaten met de hunnen maar op hun geld wachten en gebrek lijden. Het Berl. Tagebl. ontvangt van 9 Juli een correspondentie uit Kaapstad, waar boven als titel geplaatst is: „Het ban kroet der Engelsche oorlogsvoering." De correspondent wijst weer eens met na druk op de ontzettend hooge verliescijfers der Engelschen; zoo in de maand Juni alleen aan ziekte 25 officieren en 709 man, d. i. een geheel regiment verdwenen. Daarbij komen de Engelschen geen stap verder. Trots herhaalde oproepen tot dienstnemen, drilling van stadswachten en vrijwilligers, worden de Boeren steeds driester en hebben hun voortdurende aanvallen steeds succes, ten minste wat het weghalen van buit betreft. Een algemeene en gelijktijdige onderwerping der Boeren zooals de Engelschen dat bedoeleD, is onmogelijk geworden, zegt deze correspondent. De kleine, geheel op eigen gelegenheid optredende comman do's komen overal te voorschijn. Eenige dagen geleden was er een gezien op slechts veertig mijl van Kaapstad bij Matjesfontein en Ceres. Deze Duitsche bjiefschrijver verzekert, dat de hard nekkigheid en vaderlandsliefde der Boe ren in 1901 nog even groot is als in 1881, het jaar van Majoeba. Minister Brodrick heeft in het Lager huis bevestigd, dat hij aan Dailg Mail alle officieele mededeelingen omtrent den oorlog besloot te onthouden, omdat dit blad zich aan verregaande onbescheiden heid had schuldig gemaakt met langs slinksche wegen verkregen officieele be scheiden. Een voorstel om deswege den hoofd redacteur en den redacteur van het blad voor de balie van het Huis te dagen, werd met 222 tegen 128 stemmen verworpen. De voor Dailg Mail bestemde tele grammen uit Zuid Afrika worden nu óók tegengehouden, zoodat het blad na tuurlek nóg veel meer vuur en vlam dan vroeger wordt tegen het regeerings- beleid, waaromtrent het reeds meer dan eens opmerkelijke onthullingen deed. Daily News acht het een bedenkelijk feit, dat de Boeren in Zululand zijn. „Terwijl onze Generaals" zegt het blad, ïgeheel Noord-Natal schoonvegen, schij nen de Boeren zich zuidwaarts, door de Kafferlanden henen, een weg te banen naar het Noord-Oosten en Oosten der Kolonie. sTrachten de Boeren de Swazis en Zulus tegen ons op te zetten? Als zij dat doen, kan men tot hun recht vaardiging aanvoeren, dat de Engelschen hun het voorbeeld gaven door den Zwazi's verlof te geven zich te wapenen. „Er is maar al te veel reden om te vreezen, dat de oorlog een nieuwen en treurigen keer zal nemen. nOp die bewegingen in de zwarte landen moet nauwlettend het oog worden gehouden." Lord Roberts krijgt zijn honderd duizend pond. Het Lagerhuis heeft de schenking goedgekeurd, doch niet, dan na ernstig protest van nationale en radicale leden. Inlichtingen omtrent den oorlogs toestand komen maar niet binnen. Na tuurlijk gebeurt er wat, maar de censuur is er voor om alle openbaarheid te smoren en verdient zjj wel een woord van lof van de Regeering, want het is niet gemakkelijk vooruit te bepalen, wat al of niet de hartstochten kan op wekken van het berichten lezende Enge land. Zelfs de verliezenlijsten zijn on betrouwbaar. De Engelschen gaan door hun plage rijen voort de Kaapkolonie in onrust te brengen. De Jingo troep in Afrika geeft door zjjn optreden tegenover de tegenpartij velen aanleiding om zich van de Engelschen af te keeren. Dagelijks worden er Kaapkoloniërs in de gevangenis gebracht, onder voorwendsel van geen genoegzame medewerking verleend te hebben omtrent de bewegingen der Boeren, alsof de Kapenaars uit de dorpen

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1