slag meldt van een gevecht bij Boshof, waaruit men met gerustheid kan afleiden, dat het niet geheel in het voordeel der Engelschen- is uitgevallen. Hij seint slechts dat Plumer's colonne Zaterdag te Kraalkop bjjeen kwam, nadat zij een week lang hard getrokken had in drie colonnes, om den vijand te drjjven oost waarts van een lijn van de Modderrivier naar Boshof. Generaal Plumer werkte daarbij samen met de kolonelsBroadwood, Henry en de Lisle, onder opperbevel van generaal Elliot, veegde de streek volko men schoon en de Boeren van kopje tot kopje terug. Hun gezinnen werden mede gevoerd en hun vee is in beslag genomen. De rest van het telegram lijkt erg onbeteekenend en maakt melding van twee Britsche gesneuvelden, twee gewon den, en drie gevangenen, waartegenover staan 45 Boeren gevangen, benevens een buit van 22,000 schapen en stuks vee. eenige paarden en wagens. Een telegram van Lord Kitchener van 10 dezer uit Pretoria meldt, dat de vredesgezant Andries Weasels, van wien vroeger gemeld werd dat hij door de Boeren zou zjjn doodgeschoten, door de Engelsche colonnes is bevrijd. Kritzinger is door generaal Crabbe na een gevecht van twee uren verdreven. Crabbe zat hem dicht op de hielen, maar de vervolgde ontkwam met achterlating van honderd paarden. Welke verliezen geleden werden wordt niet vermeld. Turkije bevindt zich in gestadigen geldnood en men tracht, van buitenaf, hierin te voorzien, natuurlijk in de eerste plaats ten eigen bate. Zoo heeft een internationaal syndicaat, aan het hoofd waarvan de Oostenrijksche baron Gold- berger staat, getracht voor Turkije het lucifersmonopolie te verwerven. Het syndicaat wil den prijs der lucifers per doosje van veertig tot vijftig stuks op iets meer dan 10 cent stellen, en waarborgt der Turksche regeering een jaarlijksche opbrengst van ten minste 220.000 T. ponden. Het spreekt van z ;lf, dat ook het syndicaat er wat aan moet verdienen en dat des sultans onderdanen een en ander betalen moeten. Tot heden was het in Frankrijk altijd de gewoonte, dat wanneer hoogge plaatste personen een geschenk ontvingen als herinnering aan het een of ander feit, dit geschenk dan aan het museum werd aangeboden. Nu ontving de burgemeester van Tabor in Bohemen voor eenigeri tijd een bezoek van eene deputatie uit den Pa- rijschen gemeenteraad en de burgemees ter, verrukt over zijn gasten, schonk den Voorzitter een zeer kunstig bewerk ten rotting, die heeft toebehoord aan Jan Riska, den bevrijder van Boheme. Nu werd verwacht, dat dit stuk dooi den Heer Dausset zou geschonken wor den, maar deze wenscht het zelf te behouden, wat men nu den man heel kwalijk noemt. Als motief voert hjj aan, dat zelfs presidenten van Frankrijk de geschenken, die zij in hunne kwaliteit ontvangen, niet afstaan, waarom zou hij, als president van den Parijschen gemeenteraad, het dan doen. De gemeenteraad van Wiesbaden heeft •40,000 mark beschikbaar gesteld om bij wijze van pre ef een inrichting te maken tot verbranding van straatvuilnis enz. Als de proef voldoet zal de inrichting worden uitgebreid, waarmede dan nog 70,000 mark gemoeid zijn. Te Mexico, heeft men bij het leggen van buizen der waterleiding, belangrijke overblijfselen opgedolven uit den tijd der Azteken. Daar ter plaatse heeft een groote tempel gestaan van den oorlogs god Hutzilepochtel. Men vond er o. a. twee beelden van den god der luchten Ihekatl, het eene rood, geel en zwart gekleurd en wonderlijk goed gebleven, ofschoon het eenige eeuwen in den voch- tigen bodem had gelegen. Beide beelden hebben een aantal sieraden van fijn goud. Verder zijn vier gouden oorhangers, een juweelenkastje, amuletten van groen- achtigen steen, steenen bijlen en maskers, kleine veelkleurige beelden, zeer groote messen, enz. gevonden. Volgens oude kronieken was de groote tempel omringd door 78 kleinere, waarvan reeds twee zijn opgegraven, een van de godin des doods, Tojanique, waarin een aantal fraaie vazen en sieraden werden ontdekt. Sedert 23 Juli zijn te Constantinopel 18 gevallen van pest voorgekomen, waar van vier met den dood eindigden. Er wordt beweerd, dat de regeering geen afdoende maatregelen heeft genomen om de ziekte uit te roeien. De gelijkheid van den postzegel van alle landen is zeer aan de orde. De regeering van Nieuw-Zeeland heeft aan alle besturen der posterijen over de ge heele wereld een rondschrijven gericht, waarin wordt voorgesteld het instellen van een wereldpostzegel van 10 centi mes. Italië, Zwitzerland, Egypte, Mexico, Chili en Paraguay hebben instemming betuigd. Duitschland verklaarde er zich tegen en de andere Staten willen de zaak aanhouden tot het in het volgend jaar te Rome te houden postcongres. Nieuw-Zeeland heeft thans aan de Staten van het postverbond de mede- deeling gedaan, dat het wenscht in te voeren voor alle buitenlandsche brieven het pennyporte, en daarbij de vraag gedaan of dit tarief door de andere landen voor het wederzijdsch brieven- verkeer voldoende wordt geacht. De bijzetting van het ljjk van keizerin Friedrich heeft in alle stilte plaats ge had. De rouwtrein kwam Dinsdagmorgen aan het Wildparkstation aan. Van daar werd het lijk door het park van Sans- souci naar het Mausoleum overgebracht. Twaalf onderofficieren droegen de kist naar den ingang van den grafkelder en daar werd ze overgenomen door twaalf Kamerheeren. Het park Sanssouci was dien dag gesloten, opdat overeenkomstig den wensch der overledene de plechtig heid zonder eenig vertoon plaats kon hebben. Een Hongaarsch kolonel die naar aan leiding van een antwoord van een zijner soldaten op een bevel dezen een oorveeg had gegeven, heeft te Presburg met dien soldaat geduelleerd. De soldaat, een eenjarig vrijwilliger, werd zwaar ge wond. Het personeel van de trams te Rome heeft het werk gestaakt. De mannen eischen hoofdzakelijk hoogere loonen. De wagens rijden voorloopig nog onder geleide der politie. Maandag heeft Prins Hendrik een bezoek aan Amsterdam gebracht. Bezocht werden het Abbatoir, het terrein der Vereeniging Claudius Civilis. Hier schoot de Prins op de baan van 150 meter, met het gewone rijksgeweer. Zeven schoten werden gelost en achtereenvol gens golden de treffers (het hoogst geldt de roos, namelijk twaalf punten) 12, 7, 11, 12, 5, 11 en 11 punten. Met zeer vaste hand schoot de jonge vorst, en na een kort aanleggen ging het schot af. Telkens wanneer een hoog cijfer door den baangriffier was aange geven, klonk een zacht „hoera" of „bravo." Van de baan van 150 meter ging de Prins naar die van 200 meter. Hier werd aan hem voorgesteld de heer Koster, de beste schutter van „Claudius Civilus." Om de beurt werd een schot gelost door den Prins en den Heer Koster, de eerste natuurlijk beginnende en eindigende, zoodat Z.K.H. één schot meer deed knallen. De Prins behaalde bij dit concours dat zeer in den smaak viel van het publiek ongerekend het ééne schot, dat hij meer loste een hooger aantal punten dan de heer Koster. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Diamantslijperij Coster in de Zwanenburgerstraat, de Portugeesche Synogoge, de Wester-Suikerraffineer- derij, het Rijksmuseum en Artis. Het publiek juichte den Prins geestdriftig toe. De feitelijke sterkte van de dienst doende schutterijen in haar geheel be droeg op 1 November 1900 50,567 man, waarvan er vroeger 10.024 in krijgs dienst zijn geweest. Deze getallen waren op 1 November 1899 onderscheidenlijk 51,200 en 10,386. De concessie voor een electrischen spoorweg van Amsterdam door de Haarlemmermeer naar Haarlem, welke den heer Sanders werd verleend, is door genoemden heer overgedragen aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij. Aan den IJweg te Haarlemmermeer, is afgebrand de boerenwoning van den landbouwer C. Bakker alhier. Als oorzaak wordt opgegeven, dat tgdens de bewoners aan 't werk waren, de kinderen zich vermaakten, bij den berg om van 't losse hooi een vuurtje te maken, waardoor berg en boerderij werden in den asch gelegd. Het roerend goed is bijna alles gered. HAARLEM 13 Augustas 1901. De Vrijdag- kermis avond is nooit druk, maar met het mooie weer waren er nogal menschen op de been, vooral na elven, toen Carré en de Schouwburg hun publiek uitlieten. Bij beiden, alsook bij Van Lier, waren de zalen goed be zet, en genoot men ieder op zjjne wijze. Het mooie wêer bracht ook Zaterdag avond veel publiek op de straat, na tuurlijk niet met het doel om zich na zoo'n warmen Zaterdag eens te ver- frisschen. De warmte langs de kramen was bepaald stooverig, al die lichten en al die menschen en dat alles nog ver- vermengd met de liefelijke geuren uit oliekoeken fabrieken enfin, men kent dat maakte werkelijk het kermis terrein ongeveer ongenietbaar. De Zondag ging rustig voorbijtot een uur of vjjf. Toen begonnen de Amster- damsche treinen hun aanvoer, zoodat tegen zeven uur het kermisterrein er zeer bedrijvig uitzag. Zoo ging het den geheelen avond; gezang, geschreeuw, ge- hots, tot een flinke regenbui van eenigs- zins langen adem, de menigte uiteen dreef en het wat kalmer werd. Toch maakten in den nacht nog eenige ver dwaalde troepjes de noodige drukte. Zondagavond gaf Carré zijn afscheids voorstelling voor een uitverkocht huis, de Schouwburg Op Hoop van Zegen waar het mede goed bezet was en bij van Lier Kruimeldam, alweer met succes. Zandvoort ontving ook zijn aandeel in de drukte. Gedurende den geheelen dag steeds toevoer van passagiers, die zich na zessen weer naar Haarlem be gaven. Zelfs de goederenwagens van Spoor en Tram moesten dienst doen om aan de eischen van het verkeer te voldoen. Maandagochtend nog eenige troepjes, die in den Hout en op 't Bolwerk een bank in beslag hadden genomen, om van de kermisjool uit te rusten, waarschijnlijk lieden die met de eerste treinen weer naar Amsterdam vertrekken. En daarmee was de kermis zoo goed als afgeloopen; Carré vertrokken, het hyppodröme en een paar andere gele genheden afgebroken en zoo zal met een paar dagen onze stad eigenlijk veel te mooi om een kermis te herbergen weer haar gewone aanzien bekomen. Elk jaar hooren wij van velen de hartgrondige uitroepGelukkig voorbjj En het zijn niet in de eerste plaats de meer bevoorrechten, die in deze spreken. Maar men hoort: Mijn zoon, mjjne doch ter, ongebonden vroolijkheid, leidende tot erger. Ziet u, 't is niet de kermis op zichzelf, maar het schjjnt zoo, dat gedu rende haar bestaan, zoowat alle dingen anders zijn en anders mogen, zoo geheel buiten den regel en dan veel geld bijna onnut uitgeven, met de gevolgen van een en ander. De menschen hebben gelijk; wie op de kermisavonden de jeugd ziet rond zwieren in uitgelaten pret, wie de ouderen in hun meer geraffineerde kermishouderij ziet, waar kroegen in de eerste plaats wel bij varenwie denkt aan de ellende, voortspruitende uit het onedele wilde- mansvermaak, zie, die moet de kermis- vijanden gelijk geven, die behoort mede te gaan met hen, die om des volks wille de ruime gelegenheid tot uitspatting wenschen te stuiten. De kermishouder betaalt zijn onkosten zelf, maarhij kon meer plezier van zqn geld hebben, en hierdoor voor zich en zjjn gezin een veel edeler ver maak hebben, dan de kermis biedt. Daar we Vrijdag slechts zeer be knopt melding konden maken van de door vele autoriteiten op de Werf .Con rad", alhier, bijgewoonde proef met Bauer's Fire Annihilator en bluschpoeder, komen we er nu nader op terug. Toen we het terrein betraden, waar de proef zou plaats hebben, bemerkten we een ferme houtmij t, die in onze tegenwoor digheid met teer en petroleum begoten werd. Daarna schonken we onze aan dacht aan de Annihilator, een zeer handig voorwerp, wat gemakkelijk in een hoek een plaatsje kan vinden. En is het toestelletje gemakkelijk en handig, eenvoudig is het in hooge mate en boven den extincteur biedt het vele voordeelen aan, wijl het door iedereen bediend kan worden, de inhoud tot. het laatste er uitgepompt kan worden, de straal zoo lang er water is, even krachtig blijft, en de aanvulling geen tijdverlies op levert. Aan de hoogste en eerste eischen, die men aan een spuit kan stellen, wordt dus voldaan. Bovendien is het toestel heel goedkoop. De Annihilator, zoo werd ons mede gedeeld, dient om een brand in zijn geboorte te stuiten. Zeer bescheiden was die opmerking, want toen de uiterst brandbare massa aangestoken werd, liet men 't eerst een poosje doorbranden. Hier kon dus geen sprake zijn van een begin van brand, maar van een brand. We zagen op ons horloge hoe lang de blus- sching zou duren en we bemerkten dat dit ruim vijf minuten kostte. De heer Henri Huinck die deze proef leidde, nam ook een proef met water, zonder bluschpoeder-oplosung. Schijn baar was 't resultaat hetzelfde, maar men vergete niet, dat bij de eerste proef een grooten hoeveelheid hout werd gebezigd, gedrenkt met teer en petroleum, terwijl bij de tweede proef alleen wat potroleum er over gegoten was, terwijl men met blusschen ook spoediger een aanvang maakte. De gemeente Amsterdam heeft twaalf Annihilators in gebruik, de Firma Krupp te Essen honderd, terwijl ze bovendien door verschillende Gemeentebesturen en Inrichtingen zijn aangeschaft. Naar gelang van grootte en inhoud is de prijs /30. ƒ34.en ƒ42.HeC blijschpoeder kost 21.per vat van 30 K.G. Mocht men nadere inlichtingen wen schen omtrent Bauer's Fire Annihilator, waarvan de heeren Henri Huinck en Alex Imhofe, te Rotterdam, de vertegen woordigers zijn, dan zal de heer H. C. v. Meeuwen, Zjjlsingel 6, vertegenwoor diger voor Haarlem en Omstreken, zeker wel zoo welwillend willen zijn die te geven. Markt van 12 Augustus 1901. Boter. Aangev. 97 verk. 97 K. G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 32 verk. 32 stuks. L. pr. ƒ8.II. pr. ƒ11.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 21 verk. 15 stuks. L. pr. ƒ12.— H. pr. ƒ16.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 307 HL. verk. 279 HL. L. pr. ƒ2.H. pr. 3.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 87 H.L. verk. 47 H.L. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ12.p. H.L. Peren. Aangev. 189 H.L. verk. 156 H.L. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ23.p. H. L. 30e Muziekuitvoering, op Woensdag 14 Aug., s'av. van 8 tot 10 uur door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit. kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAM M A. 1. Marche militaireKriens. 2. Ouver ure -Les Cloches de Cor- neville»Planquette. 3. F renet euch des Lebens- Walzer Strauss. 4. Fantaisie La Grande- Duchesse du Górolstein»Offenbach. 5. -Sarafan- Russische ouverture.. Erich. 6. -Frühlingskinder.- WalterWaldteufel. 7. -Liebeszauber." Mazurka Strauss. 8. Fantaisie de i'opérette -Le Grand MogoL-Audrian. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Don ierdag 15 Aug. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ S. Bath. 2. AdagioC. A. Fischer. 3- V. iÏTtemaeSt°'°- A' 4. Tranermarsch aas der Götter- dammerangR. Wagner. 5. Aria uit PaulusMendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2