HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 66 van WOENSDAG 21 Augustus N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LÜOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. T E L E P H O 0|N N U M M;E R 144 TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRU8 Per drie maanden —,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommera B centen per stnk. tHr|a po» Advertentie van 1—regel» i elke regel meer S oenta, graote lettere naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentièn worden uingenomem, tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, dis alsdan zoo mogelijk ,iog worden geplaatst. Er gingen geruchten, dat President Kruger naar Rusland zou gaan. Men bracht dit in verband met het vertrek naar St. Petersburg van den regeerings- secretaris Jhr. J. van der Hoeven. Het gerucht is nu op goede gronden tegen gesproken. Laffan vernam uit Durban dat Botha met 4000 man bij de Zoeloegrens is ingesloten en dat een beslissend gevecht wordt verwacht. In den goeden ouden tijd was het denkbeeld Onzijdigheid in den oorlog van ruimer beteekenis dan thans. Toen bemoeide zich de neutrale geheel niet met de oorlogvoerenden, maar ook ont hielden zij zich van iets te doen dat een der partijen van dienst kon zijn. Hoe Engeland zelf de neutraliteit op vatte leert ons de geschiedenis van den En- gelsch*Amerikaanschen vrij heidsoorlog. Onze Hollanders uit dien tijd, er handig bij als er wat te verdienen viel, of mis schien wel als kleine weerwraak op de Engelschen, die nooit onzen uitgebreiden handel op het buitenland konden ver dragen, hielpen de Amerikanen, natuur lek tegen betaling, aan wapenen. De zaak lekte uit en gaf met eenige andere dingen aanleiding tot een oorlog met Engeland die ons veel rijkgeladen koop vaardijschepen kostte. Wat geschiedt thans. Oostenrijk levert paarden voor Zuid-Afrika onder het oog van heel Europa. Men zegt, dat Duitsche fabrieken geweren leveren en hoewel men wist, dat Amerika muildieren voor hetzelfde doel bezorgde, kwam dezer dagen een bericht dat zekere Kolonel Skinner, Engelsche agent inde Vereenig- de Staten, uit de westelijke staten in den tijd van twee jaren 150,000 paarden verscheept heeft waarvoor 30 millioen frank betaald is. Zaterdag heeft hij weer 1000 paarden naar Zuid-Afrika ver scheept. Zóó wordt de neutraliteit thans opge vat. De Zwitsersche dokter Haslebacher en de pleegznsters, die zich 17 Augus tus dachten in te schepen te Southamp ton om met de Norman Cattle naar Zuid-Afrika te vertrekken met bestem ming voor de kampen, is aangezegd dat het door lord Roberts gegeven schrif telijk verlof is ingetrokken. Als reden van deze intrekking wordt door het War Office gezegd, dat sedert- het tijdstip dat het verlof werd ver leend Maart jl. de omstandigheden in Zuid-Afrika volkomen zijn veranderd en dat Engeland sedert de beste maat regel heeft getroffen in verband met de gezondheid van de vrouwen en kin deren, welke zich in de concentratie kampen bevinden. Vrijdagmorgen werd aan de leden der Zwitsersche ambulance het besluit van het departement van oorlog mede gedeeld. De bedoeling zal wel geen andere zijn dan te voorkomen, dat vreemde oogen een blik slaan in de kampen. Nadat kolonel Gorringe den 13 dezer met Kritzinger in gevecht is geweest, volgde hg hem en dreef hem den 15en over de Oranje Rivier, met ongeveer 100 volgelingen. Verschillende kleine commando's dolen rond in de streek tusschen Graalf Reinet en de Oranje Rivier, doch elk dezer commando's wordt achterna gezet door Engelsche colonnes. Aan een schrijven uit Johannesburg ontvangen langs bijzonderen weg, ge- dagteekend van 11 Juli 1901, ontleenen wij de volgende bijzonderheid: ïEen dag of zes geleden heeft Nes- bith's Horse 41 dooden en gewonden bij Van Wijks Rust verloren, alsmede 4 kanonnen. Het fort hebben de onzen genomen." Uit Parijs wordt gemeld, dat President Kruger protest heeft aangeteekend tegen de bekende proklomatie, het is gebaseerd op de artikelen 7 en 20 van de Haagsche Vredesconventie, die de verbeurdverkla ring van eigendommen van oorlogvoe renden verbieden. Het protest zal de verantwoordelijk heid voor verdere gebeurtenissen werpen op de groote mogendheden, als deze voortgaan met de schending der inter nationale wetten door Engeland toe te laten. Of het veel zal helpen, moet de toe komst leeren, maar Europa is thans wettelijk in gebreke gesteld. Twee commando's schenen ingesloten tusschen blokhuizen en twee Engelsche colonnes, het was bij Middelburg in Kaapkolonie. De Boeren wisten weg te komen en worden nu achtervolgd. Het Parlementslid William Freeman heeft een samenkomst gehad met Kruger te Hilversum, De Heer Freeman bê- richt het volgende van hetgeen Kruger mededeelde: Dezezeide, dat hij de Ieren als broeders in de verdrukking beschouwde, en hoopte dat zij zouden voortgaan de zaak van rechtvaardigheid en waarheid te steunen. Hij ontkende dat er een samenzwering had bestaan om de Engelschen uit Zuid- Afrika te verdrijven. De president ver zekerde dat alle bezwaren tegen het bezetten van ambten door Roomsch- Katholieken, waren opgeheven door den Volksraad. Kruger had weinig vertrou wen in de Engelsche beloften; wat de toekomst betreft, vertrouwde hij dat God ter rechter tijd zou zeggenTot hiertoe en niet verder. Mei betrekking tot Kitcheners proc lamatie zeide Kruger: Mijn volk zal zich geen vrees laten aanjagen door redevoeringen en proclamaties; deze din gen kunnen het alleen aanmoedigen den strijd voort te zetten. De Engelschen hebben van het begin af de inboorlingen tegen ons gewapend, zooals te Derde poort in het begin van den oorlog, maar wij hebben nooit gewapende Kaffers ge bezigd. Na 15 September worden dus de Boeren buiten de wet gesteld en een voudig uit Afrika verbannen, (als men ze eerst maar heeft). Zooals te begrijpen is, storen de vechtende Boeren er zich niet aan. Zij weten dat het anti-Boer- sche Engeland zich erg boos zal maken als de proklomatie niet helpt en dat Engeland dan zal eischen, dat elke Boer (dien men krijgen kan) zal doodgeschoten worden. Is dan het Boerengespuis verdelgd, nu; dan bezit de Brit, of liever de goudmijn aandeelhouder, alles. Als zij den winter doorkomen, meende de Brit ten laatste, zou de oorlog nog wel een jaar kunnen duren en ziet, 15 September is nabij, de zomer begint dan en de Boeren staan, waar zij staan, gaan zelfs vooruit, want uit de Kaap kolonie begint er hulp te komen. Arme Engelsche soldaat! Hoe velen zullen hun vaderland terugzien, zullen leven en gezondheid gelaten hebben op het oorlogsveld, zoo groot als Frankrijk, wat de republieken, driemaal zoo groot met Kaapkolonie er bij,als Kaapkolonie voor hem onveilig wordt. Botha is met vierduizend man aan de grenzen van Zoeloeland en hij verwacht nog meer versterking. Het doel zal wel zijn het meer zuidelijk gelegen Natal binnen te vallen, tot aanvulling van krijgs- en mondbehoeften. Zoo zou dan de oorlog teruggebracht zijn tot het punt waar die is begonnen. Botha's antwoord op de proklamatie is nog niet bekend, een of ander wapenfeit zou het beste antwoord zijn, als bewijs, dat de Boeren zich er niet aan storen. Terwijl in het westen dus moeielijk- heden voor de Engelschen zijn te wach ten, moeten zij ook het oosten in 't oog houden; ook daar, op Britsch teriein, wordt de spoorweg bestookt. Waar men ook op de kaart het oog wendt, overal Boeren, een net van commando's bestaande uit beproefde mannen tegen over het Engelsche huurlingenleger, dat tengevolge van een en ander niet in gunstige omstandigheden zal verkeeren. De werkstaking der Amerikaansche staalwerkers is geëindigd. Thans hebben de arbeiders in de Amerikaasche katoen- fabrieken te Fall River besloten tot een algemeene werkstaking als de tegen 3 Sept. aangekondigde loonvermindering van 14 wordt ingevoerd. Dit besluit treft 30.000 werklieden in dienst bij 87 fabrieken met een kapitaal van 25 millioen dollar. De arbeiders zouden door een staking een gezamenlijk week loon van 215.000 dollar derven. Zaterdag is het Engelsche parlement verdaagd met eene troonrede, waarin wordt verteld, dat erin de betrekkingen met de andere mogendheden een groote hartelijkheid is gebleven en dat de verove ring door de Britsclie troepen van de beide republieken die in de Zuid-Afrikaansche koloniën vielen onafgebroken verdergaat, maar wegens de moeilijkheden van het uitgestrekte gebied dat moet worden doorgetrokken zijn de militaire operaties van langen duur geworden. Er is natuurlijk geen melding gemaakt van de kosten door den oorlog veroor zaakt. Nu de parlementaire vacantie is aan gebroken, verwacht men weer het eene of andere Chamberlainisme, als het vorige jaar, maar de oppositie zal zeer zeker den almachtigen minister goed in 't oog houden. De Alpenclub te Genéve heeft een statistiek van bergongelukken opge maakt, waaruit blijkt dat deze gesta dig in aantal toenemen. Immers kwamen in 1897 bij het Alpenklimmen 34 men- schen om het leven, het volgend jaar was dit aantal gestegen tot 37, in 1899 bedroeg het reeds 47 en in 1900 was het wederom met êèn vermeerderd. De opgaaf van 1901 is nog niet bekend, maar bedraagt thans reeds meer dan het totaal van het vorige jaar. De laatste dagen heeft er een botsing plaats gehad tusschen Turksche en Bulgaarsche grensposten. De Turksche soldaten schoten op de Bulgarenin het daarop gevolgde gevecht zijn 4 Turken gedood en 5 gewond. Twee Turksche compagnieën achtervolgden een Bulgaarsch detachement en maakten zich meester van een dorp op Bulgaarsch gebied gelegen. Daarop werden troepen uitgezonden om de invallers te verjagen. De Bulgaarsche regeering heeft krach tige vertoogen tot de regeering te Konstantinopel gericht. Een te Parijs uit Peking ontvangen telegram luidt aldus: Het „Paleis der Voorvaderen", dat door de Fransche troepen was bezet, werd gisteren aan de Chineezen terug gegeven met zijn geheelen kostbaren inhoud. De Chineezen zijn daarvoor zeer dankbaar, meer in het bijzonder omdat de andere paleizen, die door de andere naties werden bewaakt, alle geheel zijn ledig gehaald alvorens zij weder in het bezit der Chineezen werden gesteld. Een ontzettende orkaan heeft Vrijdag gewoed over de zuidelijke staten van Noord-Amerika. De waterkeering van Pontchartrain- meer nabij New-Orleans brak door toen de storm op zijn hevigst was, met het gevolg dat alle laag liggende landen met boerderijen en hoeven werden over stroomd. Het ergst was, dat ook de waterkeering op het Carondilet kanaal doorbrak met het gevolg dat zestig acres midden in de stad reeds onder water gezet zijn. Ook de schepen in de haven en op het meer beliepen ernstige schade. Het spoorwegverkeer en de riviervaart is geheel gestaakt. Men vreest dat de schade aan rijst- en suikeroogsten zeer groot zal zijn. Aangezien de telegraaflijnen nagenoeg overal zijn vernield, is het nog niet mo gelijk den vollen omvang van de ramp te overzien. Rusland, het kalm doordrijvende Rus land, heeft alweer zijn doel bereikt; het heeft zich meester weten te maken van het opperleenheerschap, suzereiniteit over Mandsjoerije, een deel van hetChineesche rgk. De gevolgen hiervan laten zich niet overzien, althans in Japan, dat ook al wat te vertellen heeft in Azië, moet de spanning omtrent de Russen zeer groot zijn. Van de Europeesche mogendheden verneemt men nog niets en men zou geneigd zijn te gelooven aan het bestaan van een geheime overeenkomst zooals voor een paar jaar werd medegedeeld, tusschen Engeland, Rusland en Duitsch- land, om elkaar respectievelijk in Zuid Afrika, in Oost Afrika en in Azië de vrije hand laten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1