Vierduizend Ieren te Chicago hebben weer betoogd voor de vrijmaking van Ierland. Als middel werd o.a. aangegeven al de groote Engelsche steden in brand te steken en dan van de verwarrring gebruik te maken om een opstand in Ierland te verwekken. Ook kwam de Boerenoorlog ter sprakeeen der woord voerders verklaarde dat de Boeren on overwinnelijk zijn. Er zijn er meer die zoo denken en nog meer die het hopen. Zij gronden hun geloof op hetgeen de geschiedenis leert omtrent uitgebreide Statenzij verdwe nen na hun toppunt van bloei bereikt te hebben, losten zich op in kleinere Staten of zijn verworden tot een schaduw van hetgeen zij waren. Men vergete niet, dat de Boeren van oorsprong Hollanders zijn. Hunne voorvaderen hebben hun land verlaten, in een tijd toen de her innering aan den tachtigjarigen oorlog nog levendig was. In het nieuwe vader land hebben zij den strijd om het bestaan moeten strijden en die strijd staalde te meer hun moed, naarmate de resultaten gunstiger werden. Oneenigheid op velerlei gebied deed de „trekken" ontstaansteeds een streven om vrijheid en onafhanke lijkheid te handhaven. Ter kwader ure, onder den druk van politieke omstandig heden kwam de Kaap aan Engeland. Onder Engelsch bestuur wenschtede Boer zich niet te plaatsennieuwe „trekken." Land gekocht van inboorlin gen, gekocht als dit mogelijk was, zoo niet dan des noods geweld. Droevige ervaringen hebben de trekkers opgedaan met hun goed vertrouwen aangaande het maken van overeenkomsten met inlanders, bloedige botsingen waren er het gevolg van. Het slot was, dat zij zich vestigden; Oranje Vrijstaat en Transvaal ontstonden. Waar zij den voet zetten brachten zij hun eerlijkheid, hun moed, hun hoop en een schoone toekomst. Vreemde werkkrachten om hun maat schappij zoo goed goed mogelijk in te richten werden niet versmaad. Maar de beschaving werd op den voet gevolgd door Engeland, te meer toen bleek dat de bodem er goud bevatte. De Boer had daar op gerekendzonder dat de Engelschman het wist had hij zijn geweren, zijn kruit, zijn kanonnen, zijn scherpschutters en toen, vier jaar geleden Jameson met zijn driehonderd met medeweten der Engelsche re geering zich trachtte meester te maken van de hoofdader van handel en industrie en zijn aanslag misluke, toen begon het egoïsme uit den mouw te komen. Het eischte steeds meer en dringender en zette door den aanvoer van manschappen enz. die eischen meer kracht bij. Tot het uiterste gaf de Boer toe. Toen hij niet verder kon, zonder zijn onafhanke lijkheid prijs te geven, verklaarde hij Engeland den oorlog, juist wat Engeland noodig had om een goudrijk wingewest te hechten aan de kroon van Brittanje. Niets werd in dien oorlog doortden Brit ontzien, hij schond de heiligste rechten der menschheid, kwam intweeentwin tig maanden nog niets verder, verspilde duizenden menschenlevens en deed den oorlog meer schatten verslinden, dan een eeuw van vrede kan terug winnen. En de Boer bleef volhouden nu eens voor- dan eens achterwaarts trekkend, heeft hij er den schrik in gekregen en het is heel goed mogelijk dat de Ame- rikaansclie Ier gelijk had toen hij zeide De Boer is onoverwinnelijk. Wederom heeft een vrouw een aan slag beproefd op het leven van een Fransch minister. Ditmaal was het een dame op leeftijd, mevrouw Pannelier die verlangde toegelaten te worden bij den minister van justitie, den heer Monis. Daar zij buitengewoon opgewonden was, sloegen de boden haar nauwlettend gade en bemerkten daarbij dat zij trachtte een revolver te verbergen. Niet alleen werd haar toen de toegang geweigerd, maar de politie werd gewaarschuwd en de dame in hechtenis genomen. Zij ver klaarde voornemens te zijn den heer Monis te dooden, zonder de reden daar voor te willen opgeven, Er gaan geruchten als zou de reis van den Duitschen kroonprins in ver band staan met een aanstaand huwelijk van den prins en een der dochters van den hertog van Connaught. In de Koninklijke kruitfabriek te Spandau-Spandauis tevens een gevreesde gevangenis voor Pruisische militairen en de plaats waar de Duitsche oorlogs- schatten renteloos liggen te wachten op alle eventualiteiten zijn in den laatsten tijd belangrijke diefstallen gepleegd, waarvan de daders onbekend bleven. Thans heeft men er een onderaardsche bergplaats ontdekt, onder den grond, waarin de goederen voorloopig werden geborgen en zoo is men tot de ontdek king gekomen dat een geheele bende dieven bestaat, waarvan er reeds tien zijn gevat. Voor goedkoope diploma's als tandarts vervoege men zich te Chicago, waar er een volledige fabriek voor bestaat. Van uit de Duitsche stad München werd er een officieel onderzoek naar ingesteld met het gevolg, dat de Staats-tandmees- ters examen-commissie werd afgezet en de Secretaris, beschuldigd van valsche diploma's te hebben vervaardigd, werd gevangen genomen. Men zal zich herinneren dat voor een week of drie de groote bacterioloog Prof. Koch de meening heeft uitgesproken, dat de tuberculose der runderen, van hun vleesch en hun melk zich niet op den mensch overplanten. Prof. Koch's bewering lokte veel strijd in de geneeskundige wereld, doch het bewijs bleef men schuldig; Koch had wel runderen ingeënt met smetstof van tuberculeuse menschen en dan bleef het rund onbesmet, maar het tegenoverge stelde, juist wat men noodig had, was om verklaarbare redenen, niet geschied. Welk gezond mensch zou zich hiervoor willen beschikbaar stellen. Thans echter heeft een Amerikaansch geneesheer aangeboden de proef op zich zelf toe te passen en ook een bekend Parjjsch geneesheer Paul Garnault, doc- ter in de medicijnen, doctor in de natuurwetenschappen, oud-chef van de instelling voor vergelijkende anatomie te Bordeaux, heeft zich beschikbaar ge steld en hiertoe aan Prof. Koch het volgende schrijven gezonden: TtZeer geëerde meester! nik kom mij uit de volheid van mijn geweten bij u aanbieden voor de inenting met de smetstof der runder tuberculose. Ik ben geneigd te gelooven dat gij u vergist en ik ben overtuigd, dat ik zal worden besmet. »Ik ben een-en-veertig jaar; weeg meer dan honderd kilo, ben 1.81 M. lang en volmaakt gezond (u kunt overi gens mij vooraf onderwerpen aan inspui tingen met tuberculine) ik heb geen kinderen. xln den oorlog bieden mannen die geestelijk lager staan, zich bij duizenden aan voor een niet te ontkomen dood. Hoewel ik uw meening niet ben toege daan en mijn besmetting als waarschijn lijk beschouw, ben ik van oordeel dat iemand met geweten op het slagveld van het maatschappelijk leven, best kon doen wat zooveel anderen doen op de slagvelden in den oorlog. Ik stel mij geheel te uwer beschikking, hetzij te Parijs, hetzij te Berlijn, en op de voor waarden als U zult goed vinden. PAUL GARNAULT.t Natuurlijk wordt met belangstelling uitgezien naar een bericht of de Professor het offer zal en mag aannemen, dat de moedig Garnault brengen wil. Metde ontginning der Ombiliën-kolen- velden op Sumatra's Westkust gaat het niet geheel naar wensch, aangezien het getal dwangarbeiders door afloop van den straftijd voor velen is afgeloopen. Vrije koeli's melden zich niet aan; de Maleier heeft een afkeer van mij nar beid en de Chineezen, die wenschen te werk gesteld te worden, zijn te oud of te jong, in het algemeen te zwak voor dien ar beid. Door de Fransche politie wordt aan houding gevraagd van den vrederechter D. in een kanton van het Departement du Nord, die gevlucht is, na talrijke ver- valschingen en ontvreemdingen te heb ben gepleegd. Vermoed wordt, dat hij naar België de wijk heeft genomen. Maarschalk Wafdersee, h^j was opper bevelhebber over de troepen der mogend heden in China, heeft zich zeer gunstig uitgelaten over den Franschen soldaat. In 1870 had hij den heldenmoed der Franschen van nabij gezien en na dien tqd was het leger vooruitgegaan. Mis schien, zeide hjj, zijn het geen soldaten, doordrongen van dezelfde traditiën en opgevoed op dezelfde wijze als de onze, maar hun discipline laat niets te wen schen over." Met middelen afwijkende van deonze, zoo ging de maarschalk voort, bereiken de Fransche troepen een even volmaakt doel. Het zijn geduchte tegenstanders." De veldmaarschalk prees ook de aan voerders in wier gezelschap hij vaak dagelijks verkeerde. Een officier die de troebelen in China heeft meegemaakt, ziet de toestand daar zeer donker in. Hij verwacht binnen niet te lang tijdsverloop een slachting op groote schaal. Hij beweert te weten, dat de Boksers van plan zijn al de vreemdelingen in China uit te roeien en hiertegen beveelt hij uitgebreide voor zorgsmaatregelen aan. Te Amsterdam aan de houthaven heeft Zondagavond eene aanvaring plaats gehad. Het was de Alkmaar Packet V, die pas van Amsterdam was vertrokken, behoorlijk voorzien van licht. De kapitein bemerkte in zijn vaarwater een roei bootje waarin vier personen en gaf met stoomsignaal blijk hiervan. Het roei bootje had geen licht. Op een gegeven oogenblik hoorde men gillen en kraken, het bootje was overvaren, drie van de vier, allen huisgenooten, verdronken, een knaap van twaalf jaar, een logé uit Hoorn, werd gered. De stedelijke gasfabriek te Leiden gaf eene winst van 46,310, het aandeel der gemeente in de winst der duinwa termaatschappij bedroeg 31,500. HAARLEM 20 Augustus 1901. Lainpiontocht 30 Augustus 1901. Langzamerhand begint er meer animo te komen voor den Lampiontocht op 30 Aug. e.k. Van vele zijden ontvangt de Commissie medewerking. Niet onvermeld mag blij ven de steun die de Commissie mocht ontvangen van den Heer M. Binger, die door het beschikbaarstellen van verschillende voorwerpen van vorige optochten de deelneming zeer verge makkelijkt. Ook als naar gewoonte werd de voor raad costumes, welke den Heer Prent steeds zoo belangloos afstond, thans ook weder ter beschikking gesteld. Ons werd medegedeeld, dat onze burgemeester een onderhoud heeft ge had met de leiders der werkstaking aan de lichtfabrieken alhier en zijne bemid deling heeft toegezegd indien die moge lijk is. Een en ander zou geschied zijn, door tusschenkomst van den Heer Van de Kamp. Maandagochtend hebben de werk zaamheden tot het leggen van kabels voor elektrische verlichting een aanvang genomen. Naar men ons mededeelt zijn bij het gemeentebestuur de nieuwe spoor wegplannen ingekomen, geheel overeen komstig die welke door den gemeente raad zijn aangenomen. VERGADERING van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 21 Aug. 1901, des namiddags te 1^ ure. De volgende stukken en -punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling rekening en verantwoording der gemeente, dienst 1900, met rapport Commissie van Bijstand beheer gemeente-financiën. 3. Id. id. goedkeuring begrooting St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, dienst 1902. 4. Id. id. regeling jaarwedden onder wijzend personeel. 5. Id. id. overeenkomst met H. IJ. S. Mij waterleidingsbuizen onder over wegen spoorweg. 6. Id. id. aanwijzing plaats stichting nieuwe school voor L. O. 7. Id. id. ruiling schilderij met Mr. J. de Vries van Doesburgh. 8. Id. id. vaststelling nieuwe instruc tie Ambtenaren haven- en kaaigeld. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft der maand Aug. 1901, welke stukken thansdoorde Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. E. Botsen. Aug. de Wildt, Mej. Geydes, H. r. Cittert. Wijngaard, C. Hirschfeld, Wed. Boscb, mej. G. Broukhorst, C van Amstel, A. v. d. Berk, allen Amsterdam; J. Nove, BeverwijkAr nold, Delft; No. C. 254, W Viegge, G. Foor. allen Haarlem; M. W. H. Sinid, Heemstede; P. Sardenoje, Maastricht; K. r. der Moy,, Uitgeest L. Basten. Utrecht; mej. .lansje Bosch, Wormer- veer, Kiihratoks, Zandvoort; mevr. Schellwald, Zwol le; G. Mossen Briefkaarten, mej. R. Hersman, mej. v. Gaast, mej. J. Bakker, mevr. Maus. mej. Hoogerwerf. mej. M. Holzee, mej. D llolkema, v. d. Heovel, J. J. van Leeu wen, J. Dekker, mej. M. Chrispijn, D. bakker, v. Krimpen, John ter Oever, J. de Logt, Wed. J. Bouwer, mr Ronk, Wed. J. Bowwer, mej.E, Roos, Wed. Abbas, A. v. Otterloo, C. Tnkrioye, W. dusman, allen Amsterdam de Boer, Bever wijk; H. J.Nicumeyer Mej G. Perreyn, Haag; F. Hoveneer, H. Eggers, Groningen; Mej. A. Rieszelmau, mej. C. v Thiei W. Faber, mevr. v. Weiseling. Mevr B. Dwars, C. de Graaff, M. Koeken, Haarlem; J. Slanwerhoff, Heemstede; M. Pels, Helder; Lotgerink, Hengelo; mej.v. d. Hei den, J. Ileikstarn, Leiden; J Reimeringer. Nun- speet; Houlooze, Oostzsan; mej. A. Mirandoile, Rijswijk; A. Lotman, Utrecht; mej. H. Groot, Wijkeroog; E. Erkelens, Wijkzee; mej. G de Jong, Zeist; J. B. Kwestro en Wed. ue Graaf?? B U 1 T EN L A N D. O. H, Velthuysen, Alfred; L. Hijmans. Arosa J. Lngt, Brauoschweg; mevr. J Korthals, Altes Columbo; J. A. Missel, Ennigerlok, A. v. d. Bak, Eichholtz, Huydecoper, LondenMP F. Dama- try, Molnre Marienbad; mej. W. Watering, Men- tone; mej. J, Kong, Newgale; mej. C. v. Turn hout, Pontresina Jhr. W. Hartsen, Santiago; D. v. Kampen, Sterkeadc; Briefkaarten. Mevr. Rank, CanDea; Asjsa I) ie li rebLeaik. Hamborg; E. Vallui, Henduwfrau-O. M. An- driessen, Ilseuburg; mej Helsloot, Oberhansen; P. A, Poppink, Paris; mme v. Gelder Riidesheim, Markt van 19 Augustus 1901. Boter. Aangev. 167 verk. 167 K. G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. ƒ1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 49 verk. 49 stuks. L. pr. 8.50 H. pr. ƒ11.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 32 verk. 32 stuks. L. pr. ƒ11.50 H. pr. ƒ21.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 460 HL. verk. 400 HL. L. pr. ƒ1.90 H. pr. 3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 82 H.L. verk. 73 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ10.p. H.L. Peren. Aangev. 462 H.L. verk. 400 H.L. L. pr. 3.75 H. pr. ƒ20.— p. H. L. 32e Muziekuitvoering, op Woensdag 21 Aug., s' av. van 8 tot 10 uur door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeesier C. P. W. KRIEN8. PROGR A M M A. 1. March aus «Athalia*Mendelssohn» 2. Ouverture «Don Juan«Mozart. 3. Valse de l'opéra *LeRoi de La hore- Massenet. 4Grande Faotaisie de l'opéra «-Guil - liume TellRossini. 5. Onvertore de ConcertMasseuet. 6. «Carmen Sylva.» WalzerIranovici. 7. FacHeltanz aus der Oper «Land- friede-Brull. 8. Second PotpourriClement. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 15 Aug. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. Met welw. medew. vau Mejuffrouw R. REUS, élève van Mevr. de Haan-Manifarges (Alt) uit Dordrecht. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ, S. Ba*h. "Der Dn von dern Himmel 2. bist.»Fr. Liszt. «UeberallcnGipfelnist Ruh.» 3. ConcertfautasieH Berens. 4. OffertoireTh. Dubois. a. Gesang Weyla'sII. Wolf. b. Panis AngelicasCesar Franck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2