Nieuwsberichten, Gasthuis over 1902,sluitende in ontvangst en uitgaaf met 80054 25 waardoor noodig is een gemeente subsidie groot 49375.komt in behandeling. Met meer omslag dan vroeger bjj die nimmer onaangevochten begrooting werd geadviseerd tot goedkeuring; overwe gende dat het vermoedelijk tekort 49375.zal bedragenoverwegende dat Regenten buiten machte zijn nieuwe bronnen van inkomsten te scheppen enz. enz. De begrooting wordt zonder stemming goedgekeurd. Nog een belangrijk punt kwam ter sprake, de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel. Het met redenen omkleed voorstel bedoelt 1. Verhooging der jaarwedden van onder wij zers(essen), te brengen op 800. met tweejaarljjksche verhoogingen van ƒ50.tot een maximum van ƒ1000.— 2. Het maximum voor plaatsvervangen de hoofden klimt op vijftigjarigen leeftijd tot 1500. 3. Het aanvangssalaris voor Hen die nog geen jaar klassikaal onderwijs gege ven hebben is 500.voor hen, die bjj aanstelling een jaar klassikaal onderwezen hebben en voor ieder jaar m-er 25.tot een maximum van 700. Deze verhoogingen worden slechts toegestaan bij voldoenden dienstijver en geschiktheid. 4. Een gehuwd onderwijzer boven 28 jaar geniet als tegemoetkoming in huishuur 50.'sjaars. 5. Onder wij zer(essen) ontvangen na tienjarigen diensttijd op vijfendertig jarigen leeftijd 100.tien jaar later 200.— toelage per jaar. Wie de hoofdacte bezit ontvangt daaren boven op zestig jarigen leef tij d 100. wie die niet bezit f 50.per jaar. 6. Voor bijacten wordt gezamenlijk toe gestaan f 100.'sjaars. 7. Akten handteekenen en gymnastiek verleenen elk 50.—- per jaar. De verhoogingen onder 6 en 7 hebben geen betrekking op de plaatsvervangende schoolhoofden. De regeling gaat in hoofdzaak den 1 Januari 1902 in. Door vier heeren, Groot, Modoo, Over- hof en Scham waren amendementen ingediend om de jaarlijksche verhoogin gen van ƒ25.en 50.voor de 2e klas onderwijzer(essen) te brengen op ƒ50.en 100.terwijl ook door den Bond voor O rider wij zeis een adres was ingediend, leidende tot veel hooger on derwijsuitgaven, dan het voorstel van B. en W. bedoelt. De Heer Groot heeft het woord in zake de voorgestelde afwijzing van het verzoek van den Bond van Onderwijzers. Meent dat dit voorstel gemotiveerd had moeten zijn. Wethouder N. Kruseman licht het beginsel toe waarvan B. en W. zijn uitgegaan ten dezen opzichte. Algemeene beschouwingen werden niet gevoerd, tenzij men hiertoe die van de Heeren Groot en Modoo rekent. Nog be antwoordt de HeerN. Kruseman een paar bemerkingen betreffende de verhooging naar aancienniteit, als zijnde in het belang van het onderwijs! Nog de Heeren Schram en van de Kamp. De laatste meent dat het beter ware geweest het bedoelde stuk voor kennisgeving aan te nemen. De vergadering besliste afwijzing van het stuk van den Bond. Op voorstel van den Voorzitter wordt nu de verdere behandeling uitgesteld tot eene volgende vergadering aangezien de nadere voorstellen, waarvan B. en W. de gevolgen nog niet overwogen heb ben en zoo geschiedde. B. en W. verzoeken machtiging tot het sluiten van eene overeenkomst met de spoorwegmaatschappij betreffende het hebben van waterleidingbuizen in den spoorwegovergang Harmen Jansveld, Jansweg, Kruisweg, Bolwerk en Zijlweg, zijnde de vergunningen aandeAmster- damsche Duinwaterleiding-maatschappij vervallen, sedert het buizennet in eigen dom aan de gemeente Haarlem is over gegaan. De Heer Van de Kamp meent dat de overgangen, bedoeld, eigendom der ge meente zijn. De Heer de Breuk deelt mede dat die gronden in 1841 in erfpacht zijn gegeven, het is daarom noodig dat er met de maatschappij gehandeld wordt. De Heer Speelman deelt het bezwaar van den Heer V. d. Kamp. De Heer Tjeenk Willink meent, dat geen behandeling noodig is. De Heer Roog heeft nog het woord. Ook dit stuk wordt aangehouden. Aan de orde komt de aanwijzing van de plaats voor de nieuwe school. Voor 9850.is nu de gemeente in de ge legenheid een terrein gelegen in het Kleverpark. De fleer V. d. Kamp heeft een ander punt op het oog en wenscht in verband hiermede een geheime zitting waartoe de Raad besluit. In behandeling komt een voorstel tot ruil met den Heer Mr. J. de Vries van een plaat voorstellende een familiepor tret met een schilderij van een Haar- lemschen meester, nog niet op ons mu seum vertegenwoordigd. De Raad stemt in de ruiling toe. Tot slot der agenda kwam ter tafel de Instructie voor de ambtenaren, belast met de inning van haven- en kaaigeld. De Heeren V. d. Kamp en Hofland komen op tegen het voorgestelde verbod aan ambtenaren om aan derden iets mede te deelen dan zouden Raadsleden niets van de zaken kunnen te weten komen. De Voorzitter deelt mede, dat als een der Leden iets wenscht te weten, B. en W. altijd de gevraagde inlich tingen zullen verschaffen, wat den Heer V. d. Kamp echter niet voldoende scheen te achten. De Heer Van Styrum wijst er op dat het alleen zaken betreft waar over door B. en W. de geheimhouding is opgelegd. De inlichtingskwestie wordt echter aangenomen als is voorgesteld. De Instructie wordt aangenomen, waarna de openbare zitting geschorst wordt om over te gaan in geheime zitting. Na heropening der vergadering besloot de Raad tot aankoop van grond voor een nieuwe school in het Kleverpirk en werd hiertoe een krediet verleend van 10000.— De „Petit Bleu" verneemt, dat het bezoek, dat de Russische minister van buitenlandsche zaken aan Parijs zal brengen, niet zonder verband is met den oorlog in Zuid Afrika, welke een onder werp van officieuse behandeling moet hebben uitgemaakt tusschen den Rus- sischen minister en de regeeringen van Frankrijk en Oostenrijk-Hongarije. Sedert 12 Augustus zjjn, met inbegrip van alle reeds vroeger vermelden, 64 Boeren gesneuveld, 20 gewond, 248 gevangen genomen, 95 gaven zich over, 267 geweren, 13 700 patronen, 127 wagens, 940 paarden, 4700 stuks vee en andere vaorra len werden buit ge maakt. De Engelsche verliezen zullen wel weer zoo bij stukjes en beetjes worden medegedeeld; Kitchener moet toch op zijn getal dooden, gewonden en ver misten komen De hertog en hertogin van Cornwall zijn og hun terugreis te Kaapstad warm ontvangen, maar onder de aangeboden adressen van hulde was er geen van den Afrikaanderbond, wat dan ook met eenige bitterheid wordt geconstateerd. Kritzinger is uit Kaapkolonie ver dreven, doch is met zijne commandanten en honderd man ontsnapt. Waar de overigen gebleven zjjn? Natuurlijk, zeg- I gen de Engelschen, die zijn dood. Maar in Zuid-Afrika hebben de dooden de eigenschap van soms weer levend te worden. Ongeveer driehonderd man, oudge dienden, zijn weer naar Zuid Afrika vertrokken. Er wordt uit Kopenhagen medegedeeld als zou de Czaar met Keizer Wilhelm en President Loubet de kwestie der Boeren bespreken en zou de eerste ge neigd zijn vriendschappelijk tusschen beiden te treden. Nog is er sprake van eene audiëntie met President Kruger bij den Czaar. De Fransche gezant te Konstantino- pel heeft thans alle betrekkingen met de Turksche regeering afgebroken, ten gevolge van de weigering der regeering om eene belofte gestand te doen ten opzichte van den terugkoop der kaden, met Fransche kapitaal daargesteld en in exploitatie gesteld. De Fransche regeering zal echter de eischen van zijnen gezant kracht bijzet ten, want reeds ligt in de oorlogshaven Toulon eene vlootdi visie gereed om naar de Levant te stevenen. De kwestie loopt over een bedrag van een en veertig millioen; geldverspilling in de oogen der Turksche regeering, te meer omdat de schatkist in een erbar- melijken toestand verkeert. Mettertijd zal misschien ook het brand gevaar door de tegenstanders van kermis in 't spel gebracht worden en niet geheel ten onrechte. Op de kermis te Haarlem, voor een paar weken, ontstond óók brand, 't was in een gebakkraam op de Oude Gracht. Gelukkig woont er iemand dicht bij, die verstand heeft van het bluschwerk met enkele emmers water bezwoer hij den voortgang. Stel eens dat op een noodlottig oogen- blik brand ontstaat in zoo'n houten, licht en dicht opgetrokken perceeltje en de mogelijkheid bestaat niet da delijk hulp bij de hand is, dan, vrage wat er zou plaats hebben, bij zoo'n op- eenhooping als meestal op de kermissen plaats heeft. 't Is waar, ons gemeentebestuur had uitgebreide maatregelen genomen tegen brand, maar soms falen de beste middelen, als een of ander zijn plicht niet nakomt, en hoeveel kans bestaat daar met kermis niet voor. Tot heden noemde men brandgevaar een bijmotief voor afschaffingwie echter in de gelegenheid is het leven en het bewegen der kermisreizigers van nabij te zien, d.w.z. die in de onmiddellijke nabijheid van het kermisterrein woont, kan begrijpen, dat men het gerust een hoofdmotief kan noemen. Uit het Han delsblad namen wij in verband hiermede het volgende over: Een hevige brand heeft gewoed op de kermis te Boulogne sur-Mer. De brand was ontstaan in een kraam van celluloid artikelen. Twee en dertig kramen zijn in de asch gelegd. De eigenaars zijn daardoor in diepe ellende gedompeld, aangezien de schade, die zeer belangrijk is, niet door assurantie is gedekt. Ver scheidene personen werden gewond. Het gemeentebestuur nam maatrege len om in de eerste behoefte der slacht offers van den brand te voorzien. Woensdagnacht is brand ontstaan op het terrein der gasfabriek te 's Graven- hage. De brand op zich zelf was niet gevaarlijk, alleen een keet, dienende tot fabrikatie van gecarbureerd watergas, een zeer gemakkelijk ontplofbaar goedje, brandde af, maar de ruim aanwezige brandbluschmiddelen, wezen er op, dat hier het uiterste moest geschieden om uitbreiding te voorkomen, waarin men dan ook slaagde. De Kamerverkiezingen zijn thans af- geloopen. De stand der partijen is nu als volgt Liberalen 26, Katholieken 25, Antire- volutionnairen 24, Vrjj zinnig democraten 9, Sociaal democraten 7, Vrije antirevo lutionairen 6, Christelijk historischen 3. HAARLEM 23 Augustus 1901. Commissie voor de Kinderfeesten. Donderdagavond, 1 Aug., hield de Comm. voor Kinderfeesten haar eerste algemeene vergadering. Met veel sympathie werden de voor stellen van het Bestuur ontvangen en besproken. Besloten werd te 9 uur de aubade te doen plaats vinden, waar aan ongeveer 2700 kinderen zullen deel nemen. Daarna zullen deze kinderen zich, evenals vorige jaren, naar den Hertenkamp begeven, om zich daar met verschillende spelen bezig te houden. Natuurlijk wordt hiervoor weder ge hoopt op de zoo gewaardeerde hulp en krachtige toewijding van het onderwij zend personeel. Verder werd besloten de kinderen te tracteeren. Jammer genoeg zal deze tractatie zeer bescheiden, ja zelfs karig moeten zijn, daar het bestuur der Ver- eeniging„ Koninginnedag" over te weinig middelen beschikken kan om aan de Comm. voor Kinderfeesten een bedrag toe te kennen, groot genoeg voor eene wat flinke tractatie. En dit bedrag is reeds 2/5 gedeelte van al de inkomsten der Vereen. „Koninginnedag". Wat nu te doen? Aller meening was een en ander eenvoudig ter kennis van Haarlem's ingezetenen te brengen, overtuigd dat velen zich opgewekt zullen gevoelen de Comm. voor Kinderfeesten door flinke bijdragen, zoowel in natura als in geld, te willen verblijden, opdat den kinderen een recht genoegelijk feest kan worden bereid. Wie wat voor de kinderen over heeft, wordt verzocht dit te zenden of te be richten aan de leden der Comm. voor Kinderfeesten. Mochten de toezeggingen of giften zóó ruim inkomen, dat de overige 7300 kinderen op de scholen ook konden ge- tracteerd worden, dan zou de Comm. Haarlem's burgerij dubbel dankbaar zjjn. De Commissie voor Kinderfeesten, Bestuursleden: S. P. van Dorp, Voorz. Anthoniestraat; A C. de Koek, Secr., Donkere Spaarne; J. Ratelband, Penn., KruisstraatJ. G. Martin Sr., Schagchel- straat; J. B. A. Saeijs, Badhuisstraat. Dr. G Adrian, Nieuwe Groenmarkt; F. N. G. .1. van Bemmel, Spaarne; R. Boerkoel, Wijde Geldelooze padC. Eek hout, Schagchel straat; H. Holt, Anegang; H. London, Kampersingel; J. Drost, Leidsche Vaart; H. FYanken Jr., Gr. Houtstr.; F. C. Hos, Kruisweg; P. van Looij, Zijlvest; M. Lugt, Ged. Oudegr.; J. G. Martin, Schagchelstr. J. H. Mar tens, Raaks; II. van Niel Cz., Schag chelstr.; J. Nierop, Ged. Oudegr.; P. van Ooy, KruiswegC. F. L. Sarlet, PieterkiestraatF. P. M. Scheller, Gr. Houtstr.G. v. d. Most vari Spijk, Turfmarkt; J. J. Verwijnen. Badhuis- Straat Dr. M. Wolff, ParklaanS. Martin, Schagchelstr.C. van Niel Cz., Schagchelstr.J. van Ni-1 Cz., Schag chelstr.M van Ommeren, Nieuwegr. E. H. E. Oudschans, Ged. Oudega.J. A. Segaar, Ged. Oudegr.F. H. Smit, Gr. Houtstr.; P. A. v. d. Most van Spijk, NieuwegrachtH. J. de Vries, Leidsche vaartD. Th. Suerhoff, Raamsingel. Haarlem, 23 Aug. 1901. Liinipionoptocht. De deelname aan den Lampiontocht begint telkens grooter te worden. Ook komen er telkens meer verrassingen voor de commissie, doordat de deelne mende vereenigingen nu met meer uit gewerkte plannen komen. Zoo komt de n Wilhelmina-garde" met een mooie groep feestwagens, transparanten, enz. De vereeniging van den Bond van Oud Onderofficieren met een .electrisch verlichte landauer, een versierde feestwagen, betrekking heb bend op ons leger en verder ver lichte volgrijtuigen. De Zangvereeniging »Harpe Davids" bleef wederom ook niet achter en komt met een mooie groep met verlicht vaandel, omringd door jonge dames, terwijl nog eenige vereenigingen opnieuw hun toezegging deden. Er hebben zich nu ongeveer. 29 ver eenigingen met pl.m. 1100 deelnemers opgegeven. De commissie maakt vooral attent dat zij gaarne (aan het adres van den heer Prent, Groote Houtstraat 82) de opgaven met beschrijving van de wijze van deelname ontving, aangezien Maan dag het programma van den optocht moet worden gedrukt, en zij, die zich later opgeven, misschien niet op het programma zouden kunnen voorkomen. (Dit laatste geldt ook voorde wielrijders.) Wij laten thans hieronder volgen de route door den Lampiontocht op Vrij dag 30 Augustus a.s. te nemen. Bedoelde route is door de weg-com- missie, onder leiding van het lid der commissie, den heer Van Goor, Com missaris van Politie, ontworpen. De tocht zal ongeveer H/s uur duren en ontbonden worden aan de Sociëteit Vereeniging. De samenstelling van den stoet zal plaats hebben in het Wilhelminapark ten 9 uur 's avonds aantreden, om tegen 9Vj uur te kunnen vertrekken. De volgorde zal zijn:

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2