HAARLEMSCH Eerste Blad. No 68 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van WOENSDAG 28 Augustus 1901. Nieuwsberichten. teliphoo|nnümm;er TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P«r drie maanden—,25. franco p. poet—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Frtja per Advertentie vu A—5 regels 10.25. elke regel meer 5 cents, groete letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdcm zoo mogelijk nog worden geplaatst. Zouden de Boerenfamilien weer aan het trekken zgn? Men zou dit afleiden uit een bericht van den luitenant kolonel Williams. Hij zou toen na een hard nekkig gevecht het geheele convooi ge vangen genomen, tachtig wagens en veel vee buit gemaakt hebben. De berichten aangaande interventie in den oorlog beginnen eenigen meer deren vorm te krijgen. Het Fransche blad Rappel deelt naar zijn zeggen uit goede bron mede, dat Keizer Nicolaas reeds onderhandelingen over vrede heeft aangeknoopt en dat eene eindovereenkomst schijnt tot stand te zullen komen. De vredesvoorwaarden zouden inhoudenErkenning der beide republieken als onafhankelijken staten maar Engeland zou het mijngebied annexeeren en eene oorlogsschatting vragen. Engeland zou daarentegen af staan zgn verkooprecht op Lourenco Marques tegen den prijs van de oor logsschatting. Wjj begrijpen het niet, óf de bericht gever fantaseert; het laatste komt het waarschijnlijkst voor. Op het oogenblik zijn er dertien van de zeven en twintig leden van den eersten Volksraad in de kampen en van den tweeden meer dan de helft. Dat het niet voor den wind gaat blijkt weer uit de laatste verliezenlijst; vijf dooden, vier en twintig gewonden, waar onder vier officieren, tevens elf aan ziekte overleden. Altijd nog is de Kaapkolonie het too- neel van de beweeglijkheid der Boeren uit het midden der Kaapkolonie dringen zij meer en meer naar het zuiden. Blijk baar kunnen de Engelsche troepen hier niet veel verrichten en schijnt de bevol king zich ook niet in te spannen om hun stamverwanten, de Boeren onaan genaam te zijn. Weder wordt gewag gemaakt van een verrassing, maar die in zooverre gelukkig afliep dat al de Boerenpaarden op hol sloegen toen de Engelschen begonnen te vuren. De Wet heeft of zal of heeft bezoek ontvangen van den Hollandschen predi kant Murray uit Natal om hem tot over gave te bewegen. Ds. M. is hiertoe uitgenoodigd door het legerbestuur. Ieder ziet in die zending een bewijs van Enge- lands zwakheid. Ook bestaat erteLonden eenige ongerustheid aangaande een brief van een officier waarin verklaard wordt, dat de gezondheidstoestand in het leger slecht is. Er moeten verder weer ge vechten hebben plaats gehad. Laffan meldt, dat Boerengevangenen uit het kamp van Simonsstad aan den hertog en hertogin van Cornwall servet- ringen en een broche, in den vorm van een schild, vervaardigd uit Transvaalsche munten, hebben aangeboden. Op verlan gen van den hertog werden de gevers aan hem voorgesteld in het admiraliteits gebouw. De Neue Freie Presse te weenen heeft van het Weenerhuis, dat de Boerenvaan- dels leverde, de volgende bg zonderheden vernomen omtrent de leuzen die er op staan. Dat van Botha heeft tot devies: „Worstel met behulp van God", dat van Lucas Meger „Voor vrgheid, volk en vaderland", dat van Erasmus „God heeft de bevrijding beloofd", dat van De la Rpy „God is onze leidsman", dat van der Merve „Eendracht maakt Macht". Het corps van Krugersdorp heeft een der mooiste vaandels, met de woorden „Gedenk Paardekraal," onder het beeld van het monument ter herinnering aan Paardekraal. Het Duitsche corps heeft het devies: „De Vrijheid en het Recht", het artille rievaandel bevat deze trilogie: „Moed, rede trouw". Het vervaardigen der vaandels, onge veer 50 A 60 in getal, heeft ongeveer een jaar geduurd. Twee dagen voordat de Engelschen Pretoria binnenkwamen, werd aan generaal Botha het zgne over handigd. Den vijand is nog geen enkel vaandel in handen gevallen. Zondag werd geseind dat Steyn en De Wet Zaterdag dicht bg de oostelijke grens van de Kaapkolonie aan de Visch- rivier waren. De Boeren in de Midlands zijn thans gesplist in kleiner afdeelingen dan tot nog toe. Zij trekken meer dan ooit bg nacht, en het is dientengevolge moei lijker hem op te sporen. Zg vinden ge makkelijker voedsel en fourages omdat zij in kleiner aantal komen. De Boeren krijgen nog steeds op geheimzinnige wgze paarden. Twee groote commando's, die te samen ongeveer 700 man tellen, zijn verhinderd een poging uit te voeren om over de Oranje-rivier in de Kaapkolonie te vallen. Naar gemeld wordt is een Hottentot, die door de Engelschen als scout ge bruikt werd, door de Boeren gefusilleerd, nadat de proclamatie tegen het dood schieten van inboorlingen was uitge vaardigd. Nog wordt bericht omtrent het ver nielen van telegraaflijnen en spoorwegen in de Kolonie en in Natal. Met het gereedmaken van transporten levensmiddelen schgnt in Engeland er gerlijk geknoeid te worden, althans het legerbestuur in Zuid-Afrika heeft hon derd zeventien ton vleesch, pas aangeko men, afgekeurd. De Engelsche soldaat zal zich dus voorloopig wat moeten behelpen, tot er weer nieuwe voorraad aangevoerd is. Hoe hét in deze met de andere levensmiddelen gesteld is wordt niet vermeld. Het artikel kleedingstukken heeft al meer dan eens aanleiding tot klachten gegeven. In de Kaapkolonie bestaat ongetwijfeld meer gisting dan wordt medegedeeld, maar toch geeft de algemeene toestand Engeland aanleiding tot bezorgdheid en waarschijnlijk om die reden zal het Kaapsche Parlement dit jaar niet bijeen komen. Men gelooft, dat tegen dien tijd een krijgswet zal treden in de plaats van het grondwettig zelfbestuur. De loyalisten, aanhangers van Engelsch be stuur klagen, dat de regeering hen niet beschermt tegenover de Boeren; Enge land schgnt door den toestand aan han den en voeten gebonden. Er valt voor het leger zooveel te doen in de republieken, dat Kritzingers hoofdmacht nog in 't hart der Kolonie zit, dat Scheepers tel kens meer voorwaarts trekt en De Wet ook weer in de kolonie is. Deze drie bezetten meer gebied dan Engeland in de republieken. Wel wordt het mogelijke gedaan om te zorgen, dat de Boeren geen voorraden in de Kolonie vinden, bvb. verbod van het hebben van levens middelen voor langer dan een week en verbod van uitvoer, maar de groote uit gestrektheid van het land belet het noodige toezicht op het nakomen der bevelen, en van daar dat men niet anders weet te straffen dan met den kogel. Het spreekt van zelf, dat hierdoor de ver broedering, door Engeland zoo zeer ge- wenscht, meer danooitonmogelijk geacht wordt. Te Southampton is het hospitaal stoomschip „Oceana" aangekomen met 450 repatrieerende zieke soldaten en officieren, die na de expiratie niet weer in dienst wenschen te treden. Onder de zieken bevindt zich de luitenant Yeomen Coates, die aan den hals verwond, het spraakvermogen mist. Vier zijner broe ders werden in den oorlog gedood. Engelsche telegrammen vermelden weer van schoonveeg-expedities, van ge vechten waarin zóóveel en zóóveel Boeren vielen en van hevige gevechten waarin de Engelschen geen verliezen leden en van commando's die bgna in hun handen vielen. Inmiddels zendt Engeland weer vijf honderd soldaten en tweehonderd paar den. Een correspondent van de „Morning Post", die een reis heeft gemaakt langs den Mantjoerjjschen spoorweg, deelt daaromtrent mede, dat de aanleg veel te wenschen overlaat. De spoorwegdjjken zijn onvoldoende belast en geraken dien ten gevolge onklaar. De bruggen zijn alle tijdelijke bouwwerken, die zelfs bij kleine overstroomingen worden wegge slagen. Voor het eind van het jaar, meent hg, zal de spoorweg niet goed bruikbaar zjjn. Keizer Nicolaas van Rusland heeft ge last dat voortaan jonge Montenegrijnen en Bulgaren vrijelijk moeten worden toe gelaten tot de lessen aan de Russische militaire scholen. Tot dusver werden zij slechts bij uitzondering en op bij zondere aanbeveling toegelaten. Volgens de Truth heeft keizerin Frie- drich enkele maanden voor haar dood haar dagboeken en haar briefwisseling, waaronder ook de brieven van haar moeder, koningin Victoria, laten ver nietigen. Twee der grootste lucifersfabrieken der wereld, de Amerikaansche „Diamond Match Compagny" (Edwin Gould en Barker) en het Londensche huis Byrant and May hebben zich vereenigd met het doel een wereld monopolie voor de fabri cage van lucifers te vormen. Er zgn reeds onderhandelingen aangeknoopt met de fabrieken in Italië, Duitschland en Zweden. Zondag had nabij de Belgische grens een gevecht plaats tusschen marechaus sees uit Sas van Gent en eenige Belgen die met verboden vischtuig vischten. Een der marechaussees die onder vaten geduwd werd maakte van zgn vuur wapen gebruik met het gevolg dat hg zijn aanvaller doodde. De vier anderen gingen toen op de vlucht doch een hunner werd nog gevangen genomen. De oorlogstoestand in China zou thans als geëindigd beschouwd kunnen worden, als het protokol geteekend was, maar het hof schgnt er geen haast mee te hebben, althans Prins Tsjing, gelast met de leiding in deze, heeft al twee maal te vergeefs machtiging aangevraagd om de overeenkomst te teekenen. Er worden weer Turksche wreedheden bedreven; een dorp, bewoond door Ar meniërs is uitgemoord en zes dorpen zgn vernield, de inwoners zijn naar de bergen gevlucht. De stadhouder van Creta in naam der mogendheden, Prins George van Grie kenland is er erg voor het eiland voor Griekenland te annexeeren. Dit gaat echter niet zonder toestemming van zijn lastgevers, daarom zal de Prins de Europeesche hoven bezoeken om hen hiertoe over te halen. De Prins doet fatsoenlijker dan Engeland; dit annex eert zonder toestemming, zonder dat er geprotesteerd wordt. Maar de prins is ook zoo grootmachtig niet. Dan is nog de vraag of de Cretenzers zelfGrieksch willen worden. De Mohomedanen op het eiland meer dan de helft der bewo ners zullen terwille van hun dienst liever Turksch big ven. De afgeloopen manoeuvres der En gelsche vloot hebben aanleiding gegeven tot scherpe kritiek van Duitsche zjjde door een Duitsch officier, die ze bij woonde. Een vergelijking wordt ge maakt met de Fransche vloot en valt in alle opzichten uit in het voordeel der laatste terwijl de gevolgtrekking wordt gemaakt, dat in een zeeoorlog de En gelsche het onderspit zou moeten del- In verschillende Duitsche fabrieken heeft men tengevolge van den oorlog het personeel moeten verminderen, een paar slaan reeds geheel stil. Het bezoek van keizer Nicolaas en zgn gemalin aan Frankrijk zal op zijn minst vijf dagen duren en is vastgesteld op 16 September. Blgven de vorstelijke gasten langer dan zou het incognito zgn. Behalve van de ontmoeting van den Czaar met keizer Wilhelm en president Loubet, wordt ook eene samenkomst met den koning van Engeland in het vooruitzicht gesteld te Fredensborg in Denemarken. De Fransche doctor Garnault, die zich beschikbaar heeft gesteld tothetondei gaan van een proef inzake het overbid - gen van tuberculose van rund op mensch, welke volgens professor Ko. niet plaats kan hebben, heeft op zgn aanbod geen antwoord ontvangen. Nu heeft hg besloten de proef zelf te nemen onder behoorlijke controle.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1