De sultan heeft bemerkt dat het ernst zou kunnen worden met Frankrijk, de belofte zal nagekomen en de gezant heeft geen genoegen genomen met beloften. Er is een keizerlijke iradé verschenen, waar bij gelast wordt dat aan de vrije uit oefening van de rechten, voortvloeiend uit den concessieürman, geenerlei be lemmering meer in den weg wórde ge legd. De onmiddellijke regeling van de rest der zaken wordt waarschijnlijk geacht. De Turksche gezaDt te Parijs had zijn post niet verlaten, een bewijs dat deze van meening was dat een iradé van den sultan spoedig de zaak in orde zou brengen. Nu dit zaakje van de baan is wijdt Frankrijk volle aandacht aan de Czaar. De mannen van de politiek zeggen, dat behalve de Boerenoorlog nog over andere zaken gehandeld zal worden, zooals Chi na, de Balkan en andere kwesties. An deren zeggen, dat het verzoek in gee nerlei verband staat met de politiek, omdat de Czaar zelfs zijn meest ver trouwden minister thuis laat. De malle gewoonte van enkele jonge wielrijders om een stoomtram bij te houden of vóór te komen heeft Zondag aan een fietser het leven gekost. Hij reed vlak voor den tram naar Purmerend. Toen deze op een gegeven oogenblik wat sneller reed om een hoogte over te komen werd de jonge man aangereden met het gevolg, dat hij maandagochtend aan de bekomen wonden is overleden. Eenige groote Amsterdamsche gasver- brutkers hebben zich tot den raad dei- gemeente gewend, met een verzoek om het gas voor winkels en magazijnen te verminderen, ook met het oog op het feit, dat niet-gasverbruikers, als belas tingplichtigen deelen in de winst waartoe zij niets bijgedragen hebben. Burgemeester en Wethouders vinden geen termen om op dit verzoek in te gaan en stellen voor afwijzend te be- i schikken, aangezien de winst zeer matig te noemen is in betrekking tot het groote kapitaal door de Inrichting geëischt; de kosten voor winkel verlichting geen extra belasting is en bovendien de financieelen toestand der gasfabrieken te Amsterdam niet van dien aard is, dat vermindering van den gasprijs zou rechtvaardigen. Te Woensel bij Eindhoven hadden Zondag bij een wielerwedstrijd zeer ernstige ongelukken plaats. Een dei- wielrijders kwam in aanraking met den stok van den veldwachter, die de om standers op een afstand trachtte te houden. De man had zijn stok onder den arm, waardoor hij zelf den weg gedeeltelijk versperde. De wielrijders vielen over en door elkaar: een 20 jarige jongeling uit Helmond bleef op de plaats dood, een ander uit Strijp en een uit Tongerle werden zwaar gekwetst. De veldwachter werd zoo zwaar gekneusd, dat hjj in zorgwekkenden toestand ver keert. Naar de „Stichtsehe Ct" verneemt is de heer B. H. Heldt, oud-Kamerlid, door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen benoemd tot lijn-in- specteur op hare banen. Wij vernemen dat dr. H. J. Kiewiet de Jonge, ten gevolge van zijn benoe ming tot rector van het Gymnasium te Dordrecht, zal aftreden als secretaris van het Algemeen Nederlandsch Ver bond, op zijn laatst tegen de eerstvolgende algemeene vergadering in Mei 1902. Gedurende eenigen tijd werden in de omstreken van Amsterdam van paarden de staarten afgesneden, zonder dat men kon gissen wie de dader was. Zaterdag ochtend evenwel is de man in den val ge- loopen. Een landbouwer onder Sloterdijk zag daar iemand bezig aan dat edele werk, die hiertoe de Wetering was over gezwommen. De dief werd gegrepen en aan de politie overgegeven. De 2 kapitale boerenwoningen, gelegen aan den Kruis-en Spieringweg te Haar lemmermeer, groot 96 H.A. hebben in publieke veiling opgebracht, zamen 83900.— en wel: 56 H.A. 48600. kooper J. Suidgeest te Haarlemmer meer, 40 H A. f 35300.kooper A. A. v. d. Berg te Haarlem. HAARLEM 27 Augustus 1901. Nu men een nieuwen dag niet meer behoeft te beginnen meteen grooten niet verwerkten voorraad warmte van den vorigen beginnen de meeste menschen weer op te leven. Wie zijn vacantie genoten heeft komt thuis met nieuwe indrukken, nieuwe idealen, nieuwe werklust en ook omdat de school- vacanties op hun eind geraken, nog dit en dat dient gerepeteerd, soms wel een her gedaan moet worden. Gelukkig, bijna om is de lange va cantie, is de triumf kreet van ouders en dienstboden en ooms en tantes en groot ouders van buiten de stad, die hun neefjes en nichtjes of hun kleinkinderen een weekje gehad hebben, op verzoek, om den tijd wat te breken. Kinderen, zelfs als zijn ze zestien jaar, zijn geen engelenzij moeten bezig gehouden en als ze niet bezig zijn vervelen zij zich en doen soms dingen, waaraan ze anders niet zouden denken, 't Is een der nadeelen van de lange vacantie en dan nog hoe veel van het met zorg onderwezene vóór de vacantie is niet voor een groot deel vervlogen in dien tijd. Dan maar weer aan 't inpompen, dat veel meer moeite en verdriet bezorgt, dan een voortbouwen op een goed gelegden grondslag is na een korte vacantie. Geen meer geest- doodend werk dan inpompen en daarom, weg met de lange vacanties en dit in 't belang van allen, die met het onderwijs te maken hebben. Zoo langzaam aan begint er weer wat leven in de brouwerij te komen, aan stalten worden gemaakt voor den a.s. winter. Nu een aanmerkelijke daling in de temperatuur, herinnert dat aan de kleeding meer zorg moet besteed, dat ook de huiskamers hun latente warmte beginnen mede te deelen en deze dus spoedig opgebruikt zal zijn, nu de huis moeders aan hun wintervoorraad be ginnen te denken, nu begint ook de saaie komkommertijd op het laatste te loopen, begint een nieuw tijdperk van bedrijvigheid. Goed ook, want zelfs de ijverigste zou er lui bij worden. Zal de aardappel hoog in prijs zijn en weet je al wat van de steenkolen en andere vragen van dien aard komen aan de orde. Geduld maar, nog enkele dagen, dan overstroomt men U met aanbiedingen van allen aard. Naar keuze kan U terecht. Steenkolen goedkoop? Neen maar, welk duur gemaakt artikel wordt dit, tot zelfs de belastingen schom melen tusschen iets lager en meer ver hooging en het een hangt wel wat met het ander samen. Alleen de gasprijzen zullen in 1902.... o, neen dat gebeurt niet, we hebben 'taan 't water gezien, maar allen, zelfs de niet-duinwater- verbruikers proflteeren vanhetvoordeelig saldo, dat de exploitatie geeft. Zoo zul len ook de niet-gasverbruikers proflteeren. 't Is toch niet heelemaal in den haak. i Wie geen duinwater gebruikt en geen gas ook, deelt mee in de winst. Enfin, 't schijnt te mogen. Na gedurende eenigen tijd wegens verbouwing verplaatst geweest te zijn, werd vóór enkele dagen heropend de, nieuw gebouwde, winkel voor den handel in oude boeken van den Heer F. J. Frölich in de Zijlstraat. Het voorgeveltje, ont worpen door den Heer Letzer en uitge voerd door den Heer Daudey ziet er aardig uit. Binnen is de ruimte benut voor een ruim magazijn, goed verlicht en geriefelijk ingericht. Reeds gedurende gernimen tjjd is geklaagd over den toestand van de brug over de Bakenessergracht nabij het Spaarne. Vrijdagavond moest nog door de hulp van eenige mannen een ongeluk voorkomen worden, aangezien het be wegende deel, na neer gelaten te zijn, weer begon te rijzen juist toen een voertuig der gemeentereiniging erover zou gaan. Het scheelde niet veel of kar en paard waren te water geraakt. De toestand aan de lichtfabrieken 1 blijft nog dezelfde; er wordt nog niet gewerkt. Het gerucht gaat echter dat er velen zijn die het werk tegen Maandag weer zouden willen aanvangen. Water dan van de eischen terecht komt, begrijpt men niet. Wel moet vast, staan, dat de stakers gedurende de laatste vier weken groot geldelijk verlies geleden hebben, aangezien de tegemoetkoming van wege hnn bond op verre na niet overeenkomt met het weekloon. Dit jaar zal de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap'' van hare gewone traditie moeten afwijken en aan den avond van den 31sten dezer niet zingen in den Haarlemmer Hout. De Zaterdagavond toch is daarvoor ongunstig; velen zijn vóór 10 ure ver hinderd. Verder heeft het deelnemen aan den grooten Intern. Zangwedstrijd te Keulen zooveel avonden in beslag genomen, die noodig waren voor het instudeeren, van het verplichte koor, dat er werkelijk geen tijd is overgeble ven bij elkander te komen voor een Concert in den Hout. Een volgend jaar hoopt zij echter weder in de gelegenheid te zijn evenals gewoonlijk in het openbaar op te treden. Naar men verneemt is door wijlen Mej. A. M. W. Poortman aan de Maria- stichting en aan de R.K. parochiekerk van den H. Antonius alhier, elk gele gateerd eene som van 500. Hedenmorgen zqn uit Amsterdam alhier aangekomen eenige mannen om werkzaam gesteld te worden aan den bouw der gemeentelijke lichtfabrieken. Er waren maatregelen genomen om moeieiijkheden met de stakers te voor komen. Na afloop van het kinderfeest in de Hertenkamp zullen Zaterdag op het zelfde feestterrein volksvermakelijkheden plaats hebben. Verschillende gymnastiekvereenigin- gen zijn uitgenoodigd aan deze feeste lijkheid luister bij te zetten. Bij ongun stig weer zullen de spelen plaats hebben in verschillende lokalen. 's Avonds hebben in den Schouwburg, de Kroon en St. Bavo (Felix Favore) de gewone volksvoorstellingen plaats, terwijl in de Sociëteit Vereeniging, waar de deelnemers aan den lampion-optocht met hunne dames toegang hebben, ver schillende muziekvereenigingen zullen optreden. Maandag werd onder veel bewijzen van belangstelling herdacht het vijf en twintigjarig jubilé van den Heer P. D. Graaff als hoofd der eerste Burgerschool voor Jongens en Meisjes alhier. Dejubi- laris werd namens de leerlingen hartelijk toegesproken, namens het schooltoezicht door den Schoolopziener den Heer Goed hart en den Oudschoolopziener den Heer Poutsma. Eenige stoffelijke blijken van achting en liefde getuigden van de hooge waar dering waarin de Heer Graaff zoowel van de zijde van het onderwijzend per soneel als van zijn leerlingen zich mag verheugen. Het Cosinumnaaien. „Een eigen japon maken?" welk een wensch van vele meisjes. „Wij zullen ntaar naar 't wollennaaien gaan I dan kunnen wij dat ook, en dan kunnen wij niet alleen een jurk maken voor ons zelf, maar ook een japon voor moeder, een blouse voor broertje en.nog zooveel meerAlsof men dat wollen- naaien nu maar zoo gauw kan, sommigen verbeelden zich wel in een half jaar of nog korter, er wordt zelfs wel eens be weerd in 6 4 8 weken. Dit is echter onmogelijk. Om het Costuumvak grondig te kennen, heeft men zeker wel een paar jaar noodig; zoo dikwijls gebeurt het, dat een heel jong meisje, dat in hetgeheel nog geen begrip van naaien heeft, naar een atelier gaat, om haar wensch, om wollennaaien te leeren, te bevredigen, maar o zoo teleurgesteld is zij, als zij na een half jaar nog niet in staat is een jurk voor zich zelf te maken. Niets natuurlijker dan dit, want in de eerste plaats is de tijd toch te kort en in de tweede plaats: hoe zou zij het geleerd hebben? want de juffrouw heeft haar niet genomen om te leeren knippen en haar eigen goed maken, maar om haar te helpen aan 't werk, dat voor de hand ligt, zooals haken en oogen aanzetten, zakken maken, mouwen inrijgen enz. Om nu eenigszins te gemoet te komen én aan de juffrouw, om betere naaimeis jes te krijgen én aan de meisjes, om goed het vak te leeren, heeft het Bestuur der Huishoud- en Industrieschool beslo ten, een Costuumklasse op te richten evenals op de Huishoud- en Industrie school te Alkmaar, te Zwolle enz. en de Industriescholen te Amsterdam, Rotter dam, den Haag. Op genoemde scholen verheugen zich de Costuumklassen in een voortdurenden bloei, wel een bewijs, dat men 't nut dezer inrichtingen inziet. Op onze school zullen de leerlingen evenals elders eerst proeflappen maken, waaraan zij leeren, hoe een taille er van binnen behoort uit te zien, leeren knippen en teekenen de eenvoudigste patronen in papier, om langzamerhand natuurlijk op te klimmen, opdat, komen zjj op een atelier, zij goed kunnen werken en daar door ook meer geld kunnen verdienen. De leerlingen voor de Costuumklasse moeten den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben en alleen zij die in het eerste leerjaar toonen, aanleg voor het vak te hebben, kunnen voor Costuumnaaister en Coupeuse opgeleid worden. Op alle bestaande Industriescholen wordt hier voor een leertijd van 3 jaar gevorderd, en zal dit ook bij ons het geval zijn. Op het congres voor Ambachtsonder- wijs (voor jongens en meisjes) 1.1. week te 's Gravenhage gehouden, werden door een der leeraressen der Rotterdamsche Industrieschool attesten voorgelezen van eenige der voornaamste firma's in ons land, die niet anders dan hun hoogste tevredenheid konden betuigen over het goede werk der oud-leerlingen dier school. Wij willen hopen, dat dit ook eens van de Haarlemsche school zal gezegd worden, en al kunnen wfj nu niet dadelijk be ginnen met de 40 leeriingen, welke zich verleden jaar bij de oproeping in de courant aanmeldden, toch is er voor velen plaats, en raden wij hen, die willen zich zoo spoedig mogelijk te laten in schrijven als leerling. De lessen zullen door uitstekende leeraressen geleid wor den en vangen Maandag 9 September aan. Ook bestaat er gelegenheid voordames, een cursus te volgen in het knippen en naaien van Costuums en het teekenen van alle patronen voor japontailles, rok ken, blouses, mantels en reformjaponnen (grondvorm), die gehouden wordt Woens dags van 912 en 24 uur en Woens dag 11 September geopend wordt. Voor beide Cursussen zich aan te melden bij Mejuffrouw Gallenkamp, Presidente der Huishoud- en Industrie school Baan 13a. Bet Bestuur der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool. VEEMARKT 21 Aug. 1901. AangevoerdPrjj s 8 Koeien ƒ150.ƒ200. 23 N. Kalveren 9.15. 18 Schapen 14.20. 40 Lammeren 9.12. Markt van 20 Augustus 1901. Boter. Aangev. 99 verk. 99 K. G. L. pr. ƒ1.10 H. pr. ƒ1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 59 verk. 59 stuks. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ11.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 51 verk. 43 stuks. L. pr. ƒ12.— H. pr. ƒ21.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 371 HL. verk. 371 HL. L. pr. ƒ1.90 H. pr. 3.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 81 H.L. verk. 62 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ10.p. H.L. Peren. Aangev. 321 H.L. verk. 298 H.L. L. pr. ƒ5.— H. pr. ƒ20.p. H. L. 34e Muziekuitvoering, op Woensdag 28 Aug s' av. van 8 tot 10 uur door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit. kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGR A M M A. 1. MarschMeyerbeer. 2. Ungariscbe OuvertureGrossmann. 3. Walzer aus «Der Vice-Admiral». Millöcker. 4. Souvenir de Halévy.« Fatitaisie. Bender. 5. Ouverture «Obéron*Weber. 6. Fantaisie «Robert le Diable*... Meyerbeer. 7. «Die Wachtparade kommt«Eilenberg. 8. Ballet de l'opéra «Les vêpres sici- liennes"Verdi, ORGELBESPELING in de Groote- of St. B&vokerk albier, op Donderdag 29 Aug. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaSaint-Saëns. 2. CommunionA. Gnilmant. 3. SonateA. G. Ritter. 4. CavatineJ. Raff. 5. Duet uit Stabat MaterRossini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2