HAARLEMSCH Eerste Blad. No. 70 144 van WOENSDAG 4 September 'i90L Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. TEIXPHO 0|N N TJ M M|E K TELEPHONISCHE VERBINDIN6 met AMSTERDAM. a BONNEMENTSPRIJ8 Per drie maanden—,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 8 centen per stuk. fris» pei Advertentie van l-Sreyeli f 9.25. elke regel meer ft cento, groote lettero naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentién worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. KRONIEK. De Raadsvergadering, volgens wettelijk voorschrift te houden den eersten Dins dag in September, werd geopend met de beëediging en installatie van de nieuw inkomende Raadsleden, de Heeren Bij voet, Laane, Spoor, Van Linden Tol en Hugenholtz, alsmede de herkozen Leden. Na de vereischte eeden of belotten afgelegd te hebben, namen de Heeren, na een hartelijk woord van den Voor- zitter, zitting. De Voorzitter deelt mede, dat op 31 Augustus een telegram van gelukwensch aan H.M. de Koningin is gezonden, welk telegram door H.M. is beantwoord. De Voorzitter deelt mede, dat door hem een verbod tegen samenscholingen is uitgevaardigd. De Heer Hofland komt tegen dit verbod op, alsmede de Heer Hugenholtz, in verband met het optre den der politie, klaagt over de houding van het hoofd der politie en betreurt die zeer. In dien geest stelt Spreker eene motie voor. De heer Hofland ver dedigt de motie en licht enkele omstan digheden toe, waaronder de ongeregeld heden hebben plaats gehad, zooals het zonder sommatie trekken van de sabel. De Heer v. d. Kamp was het in veel niet met de vorige sprekers eens, het speet hem alleen, dat de politiemaatre gelen niet vroeger waren genomen. Nog de Heeren Hugenholtz, de Braai en Schramde laatste wenscht de stemming uit te stellen. De voorzitter beantwoordt de sprekers, is geheel onzijdig opgetreden. Het is niet gelukt werklieden en werkgevers tot elkaar te brengen, heeft gezorgd dat ieder zgn recht behield orn te wer ken waar hg wil, dit is de hoofdkwestie. Spreker was bevoegd en verplicht om te doen als geschied is. Er is gesom meerd; de politie is naar behooren op getreden. Weder de Heeren Hugenholtz, Hofland en Schram. De Heer Beijnes is overtuigd, dat het hoofd der politie in deze plichtmatig heeft gehandeld, het verwijt is onge grond, evenzoo de Heer Van den Berg. De Heer Tjeenk Willink meent, dat er erg overdreven wordt. Als de feiten niet erger spreken dan hier, dan is er geen partjjdige daad. Motie Hugenholtz in stemming ge bracht wordt verworpen met 5 stemmen tegen. De proklomatie wordt goedgekeurd met 5 stemmen tegen. Het procesverbaal van de kasopneming van den gemeenteontvanger werd aan genomen voor kennisgeving en vervolgens had de trekking der afdeelingen plaats. De rekening en verantwoording der Stads-Apotheek, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van/10400. waaronder een gemeente-subsidie groot f 5700.werd goedgekeurd. Voor meerdere kosten van bezoldiging van agenten van politie der 4e klasse, om als hulpagenten dienst te doen voor agenten le, 2e en 3e klasse, werd toe gestaan 1300.15. Vastgesteld werd het le suppletoire kohier van de plaatselijke directe be lasting dezer gemeente voor het dienst jaar 1901 tot een bedrag van 5929.70. Voorgesteld werd aan den heer H. H. Matthijssen, gedelegeerde van den Gemeente-Ontvanger, met ingang van 1 October 1901 ten laste der gemeente, pensioen te verleenen, ten bedrage van een duizend gulden 's jaars. De Heer Modoo heeft het woord, vraagt hoeveel de jaarwedde van den Heer Matthijssen bedraagt, meent, dat die ambtenaar behoort aangesteld. De Voorzitter rekent, dat dit buiten de orde is. De Heer Matthijssen heeft een jaarwedde van ƒ1300.— heeft 38 jaren dienst. Het voorstel wordt aangenomen. Goedgekeurd werd een ruiling van grond aan den Schalkwgker weg. Een vraag van den Heer Van Styrum in deze werd door den Voorzitter be antwoord. Besloten werd het perceel aan de Baljuwslaan No. 26, alhier, (eigenaar N. van Loon), ongeschikt tot bewoning te verklaren en ingetrokken het besluit tot onbewoonbaar verklaring van perceel Kennemerplein No. 28 en Molensteeg No. 25. In behandeling komt een voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen vergunning te ver leenen aan R. van der Horst, tot het bouwen van eene berg- en werkplaats op den voor tuin bestemden grond, be- hoorende bij het perceel aan de Frans Halsstraat No. 22 kad. sectie A No. 2083. Voorgesteld werd, aan het Bestuur der Vereeniging tot verhooging van 's Lands Weerbaarheid Voor Vaderland en Koning" te Haarlem een subsidie van f 100.te verleenen voor den aankoop van prijzen bg gelegenheid van een te houden schietwedstrijd. De Heer Groot is daar beslist tegen, geeft in overweging niet toe te staan. Ook de Heer de Braai, omdat de wed strijden plaats hebben op Zondag. De Heer Hugenholtz motiveert zijn stem tegen. De Voorzitter verdedigt het voor stel. Na nog eenige discussie wordt het voorstel aangenomen. Vervolgens had eene zitting met ge sloten deuren plaats. Tot Wethouder werd benoemd de Heer de Breuk met 24 stemmen. De herkozene verklaart de benoeming aan te nemen. Gelukwensch van den Voor zitter en applaus. Tot Ambtenaren van den Burgerlijken Stand worden de Heeren de Breuk en Van Lennep benoemd en werden de vaste Commissiën opnieuw samengesteld. De vergadering duurt voort. De overige benoemingen worden Vrijdag vermeld. Kitchener seint uit Pretoria, dat de verliezen, door het escorte van den ge- derailleerden trein bij Hamanskraal ge leden, behalve kolonel Vandeleur, zgn negen man gedood en 17 gewond, welke allen naar hier gebracht zijn. De Boeren verbrandden den trein, waarna zij vluchtten. Het trein-escorte bestond uit jj 45 man. Volgens partikuliere berichten, kan de afkondiging van de krijgswet in Kaapstad elk oogenblik verwacht worden. Teekent dit den toestand in de Kolo nie, in Engeland ziet men dien heele- maal niet in. Een schrijver aan Daily Hews meldt: De ernst van den toestand in de Kolonie wordt in Engeland volstrekt niet begrepen. De inval breidt zich gestadig over grooter gebied uit en de wilde onderdrukkingsmaatregelen het op hangen van rebellen, het deporteeren van geheele gezinnen, het dooden der paarden, enz. hebben slechts de aansluiting van meer rebellen bg de Boeren ten gevolge. ïDe toestand zou belachelijk zijn als hij niet zoo hoogst ernstig was. Het buitengewoon zelfvertrouwen van de Hollanders, de laatdunkendheid van de Jingo-pers, de onbekwame zorgeloosheid van de militairen en de bokken van de staatslieden vormen een tooneel, dat zijn gelijke niet heeft gehad sinds wij Amerika verloren. De aansluiting van Koloniëers bij de Boeren blijft aanhouden en in verband hiermede verwacht men weder verschil lende gevangennemingen van leiders van den Afrikaanderbond. De Boeren onder Scheepers en Van der Merve zijn tot bezuiden Oudtshoorn doorgedrongen. Den 27en Augustus werd westelijk van Oudtshoorn een hevig vuur gehoord. Kruger moet een telegram ontvangen hebben van Schalk Burger, mededee- lende dat het aantal Alrikaansche op standelingen, dat zich bij de Boeren gevoegd heeft, 12,000 moet bedragen. Dit getal zou juist uitmaken het aantal mannen door de Boeren verloren gedu rende het eerste halfjaar van 1901. Er is een Company Imperial Yeomanry in Zuid-Afrika zoek geraakt. Het was te Londen aangekomen en toen heeft men de driehonderd man zóó uit het oog verloren, dat noch in Engeland, noch op het oorlogsterrein iemand weet waarheen de company gestoven of ge vlogen is, al gedurende een jaar. Zou den de Boeren ook inlichtingen kunnen geven Het Engelsche leger schijnt niet veel te kunnen doen tegen het optreden van Boeren, die thans in de oostelgke dis tricten precies doen wat zij willen, paar den hebben zg in overvloed, wapenen en ammunitie evenzoo, alles Engelsch model. Tegenover dit alles stellen de Jingo's, van wie eigenlijk de oorlog uitgaat, een hulpgeroep aan de regeering en neemt het aantal misdrgven te Kaapstad toe, een nieuw bewgs, dat de regeering den toestand niet meester is. De Oost-Transvaalsche Spoorweg is door de Boeren vernield bij Alkmaar. Een trein werd daarna op die plaats aangevallen, doch slaagde erin te ontko- Naar gemeld wordt is besloten om alle gezinnen van Boeren, die nog op commando zijn, naar de kust te depor teeren, waar Refugee kampen zullen wor den ingericht. Indien deze maatregel wordt doorgevoerd, zal de spoorweg waarschijnlijk in staat zgn om voldoende voorraden aan te voeren, ten einde geheel 1 Johannesburg te voeden, zooals vóór den oorlog. Dan zal die stad, ten minste naar alle waarschijnlijkheid, tot den normalen toestand terugkeeren. In Hongarije is een anarchist gear resteerd, Anton Tasch, op wien een brief gevonden is vol bedreigingen op keizer Frans Joseph. Verder staat er in dien brief: „Er zijn nog meer van die kogels, welke voor Humbert gemaakt werden. Men zal in Hongarije rouwen, door ons toedoen". Tasch gaf toe den brief geschreven te hebben en anarchist te zijn. Reeds meermalen is gewezen op de goede gewoonte, die in Denemarken het burgerrecht heeft verkregen, om stads kinderen hunne vacantie op het land en jeugdige plattelandbewoners de hunne in de stad te doen doorbrengen. Die ruil van kinderen, die gemakkelijk ge maakt wordt doordat vele spoorweg- en stoombootmaatschappijen het goede voor beeld van den Staat volgen, die op zjjne lijnen voor dit doel de kinderen kosteloos vervoert, heeft zulk een omvang ver kregen, dat tegenwoordig op den eersten en den Iaatsten dag der vacantie, die voor de volksscholen te Kopenhagen 5 weken duurt, in alle richtingen extra- treinen loopen, om de kinderen op de plaats hunner bestemming te brengen. Mocht deze kinderruil ook eens in ons land ingang vinden. Hoe nuttig zou het zijn voor de onderlinge waardeering van stads- en buitenkinderen en hoe aangenaam voor het jonge volk, dat nu en dan wat afwisseling wel aardig zou vinden. Stellen wij ons voor een stadskind buiten. Eerst een beetje vreemd, vroeg naar bed, vroeg op, den ganschen dag ravotten en leeren met eigen oogen te zien. Ja, 't zou een nieuw pak méér kosten, doch 't pretje van buiten te zgn, anderen kost te eten, andere gewoonten, veel eenvoudiger dan de hunne, op te merken, wat een genot. En dan, heen gegaan met een stadskleurtje, frisch en blozend terug. Wat het buitenkind in stad zou ge voelen is minder gemakkelijk te bepalen. Bij hem zal het geestelijk genot den bo ventoon voeren. Het zien van straten met hooge huizen, liet trappenklimmen, museums te zien, goede muziek te hoo- ren; al dat nieuwe zal diepen indruk op hem maken, doch het zal zich spoe dig overspannen gevoelen in de eerste dagen en dan zal het beginnen te be seffen hoe goed vader en moeder gedaan hebben, hem eens de wereld in te sturen. Maar het stadskind zal aan den besten koop zijn bij dien tgdelijken kinderen-ruil. De roem als zwemmer van den be kenden Engelschen dichter lord Byron, die tusschen Sestos en Abydas den Bos porus is overgezwommen, werd dezer dagen door twee Europeesche dames te Konstantinopel in de schaduw gesteld. Deze beide koene, sportlievende zwem sters Senbert en Woods hebben den niet zonder gevaar zijnden tocht met succes ondernomen, echter niet op hetzelfde smalle gedeelte als lord Byron, maar tusschen Therapia en Beicos, waar de Europeesche kust van de Aziatische 2i/s kilometer verwijderd is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1