Ook het Oostenrijksche blad, het Wiener Fremdenbla» is van meening dat de schuld van het mislukken der Engelschen in Zuid-Afrika in verband met den opstand in de Kaapkolonie in hoofdzaak te wijten is aan de slechte organisatie van het leger, dat dit wordt aangevuld met lichamelijk ongeschikte en ongeoefende manschappen. De En- gelsche minister Lord Salisbury schijnt er ook genoeg van te krijgen, althans een der bladen zegt: »Loid Salisbury zal 46 September van Londen naar Beautieu vertrekken en, tenzij zij» ge zondheidstoestand aanmerkelijk verbe terd is, zal hij waarschijnlijk niet weder als eerste-minister naar Engeland terug- keeren." Het bericht heeft eenigen schijn van ■waarheid. Zaterdagavond kwam lord Salisbury uit Hatfield te Londen aan, en onmid dellijk had hij een langdurige conferentie met den minister van oorlog St. John Brodrick; later werd ook de heer Middleton, de bekende steunpilaar der Unionistische partij, tot de bespreking toegelaten. Het schijnt, dat in die con ferentie werd bepaald, dat lord Salisbury eerst den 16 September Londen zal verlaten, en dat hij met zijn neef Balfour en met Sir Michael Hicks Beach, de twee eenige ambtgenooten, die hij volko men vertrouwt, verder alles zal regelen wat op den gang van zaken gedurende z\jn afwezigheid van invloed kan zijn. Graaf Oeynhausen, gezantschapsraad van de Duitsche legatie te Cairo is dood gevonden in de wachtkamer van het spoorwegstation te Lehrte. Op den overledene, die slechts 28 jaar oud geworden is, vond men een briefje met de woorden: lieve ouders, ik ben gek geworden." Men vermoedt, dat de man zelfmoord heeft gepleegd, omdat hij door een on geneeslijke ziekte was aangetast. Verscheidene Fransche bladen maken j melding van ernstige ongeregeldheden, •welke onder de Algiersche inboorlingen zouden zijn uitgebroken. Zij moeten dit oogtnblik hebben uitgekozen, als zijnde vooi hen, door het Fransch Turksche conflict, het meest gunstige. Bij de legermanoeuvres nabij d'Au- rolzmünster, in Oostenrijk, werd uit de gelederen van het 102e reg. infanterie een schot gelost in de richting van den commandeerenden generaal en zijn staf. Een korporaal, die nabij den staf stond, werd doodelijk getroffen. Bij andere manoeuvres nabij Odenburg werd een sergeant door een kogel, uit zijn regiment herkomstig, dood gt ïho- ten. De schuldige bleek te zijn een kor poraal, Halasi genaamd, die ter zake van moord zal worden vervolgd. Bij het station Nijach, in den Noord- Amerikaansehen Staat Montana, is Vrij dag een goederentrein op een berghelling in tweeën gebroken. Een deel van 28 wagens geladen met kiezel, reed den berg af op een personentrein. Een sa lonwagen, en een wagen met arbeiders werden totaal vernield en vatten vlam. Twee mannen en achttien werklieden kwamen om. Er zijn geruchten verspreid, dat ook keizer Wilhelm van Duitschland naar Fredensborg zou komen ten einde daar behalve den Deenschen Koning, den Tsaar en Koning Edward te treffen. In een officieele mededeeling uit Kopenha gen worden echter deze geruchten te gengesproken. Op de kermis te Abcoude gaven de politieagenten ditmaal een slecht voor beeld. Tijdens den eersten kermisnacht, terwijl zij rust en orde moesten hand haven, hebben zjj, nadat alles in rust was met elkaar een ernstige vechtpartij met sabel en revolver gehouden. De gemeenteveldwachter, zwaar mishandeld, moest door een paar burgers in bescher ming genomen en huiswaarts gebracht worden Men deelt verder mede, dat hij ue rechterlijke macht een aanklacht te- de rijk-politie is ingediend. H. M. de Koningin en Prins Hendrik worden den 16en September in de resi dentie verwacht voor de opening der Kamerzitting. Naar men mededeelt ressorteert voort aan de afdeeling landbouw niet langer onder het ministerie van binnenlandsche zaken, doch hebben de bij landbouwzaken betrokken rijksambtenaren aanschrijving ontvangen voortaan hunne stukken te richten aan het ministerie van water staat, handel en nijverheid. Toen de landbouwer J. Buis te Haar lemmermeer Zondag naar de kerk reed, overkwam hem een ongeluk, dat nog gelukkig is afgeloopen. Gezeten in een wagen met een jong paard er voor schrikte dit laatste en sprong met wagen en al in de Kruisvaart. Met een boitje werden de kerkgan gers uit hunnen benarden toestand ver lost en daarna paard en wagen op 't drooge gebracht. HAARLEM 3 September 1901. Het Koninginnefeest werd voor afgegaan door een wanklank een insu- nieerend stuk in een der Haarlemsche bladen, ingegeven door wrok, en zonder nadenken opgenomen. Natuurlijk maakte het stuk een knal-effect en de onderwijzers; de trouwe helpers der Feestcommissie zoo maar beschuldigd van kleingeestige inhaligheid ten bate van bloedverwanten en vrienden, beschuldigd door een Bestuurslid van de Commissie voor de Kinderfeesten nog wei 't zou niet te verwonderen geweest zijn als al de On derwijzers en onderwijzeressen heel eenvoudig voor de eer bedankt hadden om de Commissie verder behulpzaam te zijn, een baantje dat men moet kennen om het aan te nemen. En het zou er toe gekomen zijn als niet het Bestuur der Kindercommissie openlijk betuigd had dat het stuk niet van een van hen af komstig was. Het doel van het schrijven is niet bereikthet Kinderfeest is niet in duigen gevallen. Wat in deze waarheid is, wat over drijving, of zelfs leugen, we behoeven 't niet te onderzoeken, doch anders dan zeer onvoorzichtig en laakbaar mag het niet genoemd worden, om op een kritiek oogenblik te trachten een mooi, goed overdacht programma inde war te sturen, zoo iets van een berekende manoeuvre. Wie het anders inziet, hij doe het! Vrijdagavond de Lampionoptocht. Wie de lange stoet g zien heeft tijdens de eerste helft van den tocht, toen de lam pions hun rustig licht verspreidden, moet onder den indruk gekomen zijn. Hoelang de stoet wel was kan moeielijk bepaald worden, doch om er eenig denkbeeld van te geven zjj opgemerkt, dat toen het voorste deel gekomen was aan den draai bij Kampervest en Turfmarkt het laatste deel nog in de Wilhelminastraat was. Toch waren ook daar de afstanden in den optocht goed bewaard gebleven. Op het Houtplein werden sommige groepen flink toegejuicht. Na afloop in de Vereeniging, waar al de deelnemers aan den optocht bijeen kwamen, hield de Voorzitter, de Heer van der Mersch een zeer toegejuichte rede, er werden eenige amusementen ten beste gegeven en ten slotte was een zeer geamineerd bal het slot van de avondfeestelijkheden. Tegen acht uur Zaterdag morgen begon de markt zich reeds te vullen. Veel werk had de politie niet om de snede orde te bewaren. De leden der Vereeniging Koninginnedag hadden met eene dame toegang op de markt wat op prijs gesteld werd. De controle had ook niet als vroeger plaats door gewapende agenten. Van de torenmuziek te acht uur werd door den heerschenden zuidwester niet veel vernomen. Door de goede zorgen van het Bestuur der Commissie Kinderfeesten liep alles op de Groote markt zeer geregeld. Elk der scholen had zich slechts te richten naar het nummerbord. Juist te negen uur beklom de Directeur, de Heer W. Ru ber den katheder en werden de ver schillende liederen, allen in unison, ten gehoore gebracht onder begeleiding van het koper van het stedelijk muziekcorps. Aangrijpend is altijd de kinderzang, dit doet het voor velen de groote aantrek kelijkheid van het Koninginnefeest zijn. Op de scholen waren blijkbaar de liederen goed in studie genomen, ten minste na één repetitie liep alles tamelijk wel van stapel. Tegen kwart voor tien uur ging het in optocht naar de Hertenkamp, met muziek voorop. Op het terrein was alles in orde, de eet- en drinkwaren voor de zeven en twintig honderd kinderen, elke school zijn buffet. Kwamen soms handen te kort, welwillend stak men de handen uit de mouwen, om de jeugd voort te helpen. De verschillende spelen vielen zeer in den geest, even als de prijsjes voor de overwinnaars in de kampstrijden. Tegen twaalf uur verliet men het terrein en bloc, aan de Houtbrugwerd de stoet ontbonden. Veel overleg en veel wèlwillendheid hebben de Commissie in staat gesteld weder haar Kinderfeest te vieren. Haar voortdurend slagen hangt in de eerste plaats af van den vooruitgang van de Vereeniging Konninginnedag. De parade lokte vervolgens een groot publiek naar buiten. In den middag hadden, mede in den Hertenkamp, de Volksspelen plaats. De beschikbare rnimte was geheel bezet, en het aantal deelnemers was zeer groot. Ook buiten het hek was het stampvol. Te halfvijf had de prijsuitdeeling plaats. Te gelijkertijd gaf de heer Ezerman een concert in de Groote Kerk tegen zeer matig entree. Behalve de Concertgever traden op het Kwartel bestaande uit de Dames Böhm en Scholten en de Heeren Phlippeau en Zalsmann benevens Mejuf frouw Kappel en de Heer W. Robert Jr. Op het programma kwamen slechts twee stukken voor met Nederlandsehen tekst. Zeer verdienstelijk werd het program ma afgewerkt, niet alleen wat het vocaal, maar in niet geringer mate wal het instrumentaal gedeelte betrof. 's Avonds de volksvoorstellingen in vier lokalen. In de Vereeniging met welwil lende medewerking van Mej. H. Scholten, Zang, de Heeren G. Zalsman, Zang, W. Robert Jr.; Viool, Henk van Breemen en Louis Robert, Pianobegeleiding; De Mannen-Zangvereeniging „Crescendo'', Directeur de Heer N. H. Andriessen; Doopsgezind Zangkoor, Directeur de Heer J. de Nobel. Het was er meer dan vol. Een mooi programma werd ten beste gegeven voor een zeer dankbaar publiek. In den Schouwburg trad, ook voor een volle zaal, de Letterlievende Vereeni ging „J. J. Cremer" op met „De luitenant en zijn Oppasser of Soldatenlist", blijspel in één bedrijf van H. M. P. van Emmerik, en „Een Huis met Commensaals," oor spronkelijk kluchtspel in een bedrijf door J. Mannourv. Ook hier een genotrijke avond. In de Sociëteit „De Kroon," gaf de Tooneelvereeniging „Door Inspanning Uitspanning," vier nummers, die meer- nalen luid applaus uitlokten. Melpomene en Thalia gaf in St Bavo twee blijspelen ten beste. Een welbezette zaal en een prettig gestemd publiek ge noot ook hier van het goede, dat zoo bereidwillig was aangeboden. Hiermee was het feestprogramma af geloopen, doch honderden en nog eens honderden spoedden zich toen nog naar het Brongebouw, waar vuurwerk was, steeds een geliefd schouwspel. Behalve wat gedrang liep alles zonder ongelukken af. Vrij algemeen werd er gevlagd. Win kelversieringen werden niet veel opge merkt, doch van de weinige mag wel genoemd worden die van den Heer Oojjevaar in de Groote Houtstraat, als smaakvol en met zorg samengesteld. Natuurlijk kon niet iedereen feest houden; 't was Zaterdag, maar de groote menigte, gedurende den geheelen dag op de been, toonde aan dat er in deze vooruitgang valt op te merken. Het weer hield zich op den dag goed, soms wat dreigend, maar 't bleef droog. Bij de. aubade op de markt zelfs een zonnetje; zeker veel meer dan verwacht was. Woensdag viert het Schoterkwar tier, Vrijdag het Leidsche kwartier het Koninginnefeest. Bestaat er nog altijd geen kans op samensmelting tot een Vereeniging en wie neemt in deze het initiatief? Tot Ridder in de Orde van den Nedertandschen Leeuw is benoemd Mr. A. A. Land, Griffier van de Provinciale Staten van Noord-Holland, tot Officier in de Orde van Oranje Nassau de Heer F. H. de Gelder, controleur der directe belastingen en van het kadaster te Haarlem, tot Ridder in die orde de Heer J. C. Graue, secretaris der Commissie voor zeevaartkundige examens; de Eere medaille der Orde van Oranje Nasssau aan J. A. Martin, gep. wagenmeester aan de centrale werkplaats van de Holl. IJz. Spoorw.-Mpij te Haarlem. Zaterdagavond ontstond in de Bree- straat een twist tusschen gewapende militairen en burgers. Een burger ont ving een gevaarlijke steek in de zijde. Hij werd naar het Gasthuis vervoerd en was aanvankelijk niet buiten gevaar. Een huzaar werd geducht toegetakeld zoodat zijn overbrenging naar de infer- merie noodig bleek te zijn. Nog deelde men ons mede dat een agent van politie een sabelhouw over het gelaat ontving. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gdurende de maand Augustus door 450 belangstellenden be zocht. De aan het Museum verbonden boe kerij zal met September weder geopend zijn, en zullen boek- en plaatwerken betrekking hebbende op de ver.-ierende kunsten en de kunstambachten kosteloos aan in Nederland wonende aanvragers worden verzonden. Het Regelement wordt door den Di recteur van genoemd Museum franco toegezonden. In de afgeloopen maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 1333 personen tegen betaling en door 435 personen zonder betaling. Hieraan mag worden toegevoegd, dat het getal bezoekers van genoemde instelling nog nimmer zoo groot is geweest als thans. Inplaats van Woensdagavond 4 dezer zal de muziekuitvoering in den Hout worden gegeven Vrijdagavond 6 September e.k. Aan het kantoor der gemeentelijke duinwaterleiding alhier, is benoemd tot Klerk de heer W. F. van Brussel te 's Gravenhage. Staat van de Aardappelen en Boter markt over de Maand Aug. Boler. Aangev. 484, verk. 484 K. G. L. pr. ƒ1.10,11. pr. 1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 199, verk. 199 stuks. L. pr. f 8.—, H. pr. f 11.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 125, verk. 111 stuks. L. pr. 11.50, H pr. 21.50 p. stuk. Aardappelen. Aangev. 2861 H.L., verk. 2734 H.L. L. pr. 1.90, H. pr. 3.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 724 H.L., verk. 526 H.L. L. pr. 4.—H. pr. 18.— p H.L. Peren.Aangev. 1925 H.L., verk. 1710 H.L. L. pr. 3.50, H. pr. ƒ22.p. H. L. 37e Muziekuitvoering, op Vrijdag 6 Sept., s' av. van 8 tot 10 uur door het Haarlerasch Muziek korps, Dir. luit.-kapclmeester C« P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. NiederlanderSchutzengilden-Marsch Seyfried. 2. Ouverture »Preciosa»Weber. 3. "L'i e d'amour,- ValseGodefroi. 4. Fantaisie »La vie pour le Czar-.. Glinka. 5. Ouverture «Le Barbier de Seville» ltossini. 6. "Wiener Bonbons." WalzerStrauss. 7. "Ueber Stock und Stein.Galop. Faust. 8. Fantaisie de l'opérette »Le Petit Faust-Hervé. ORGELBESPELING in de Groote- of rit. Öavokerk alhier, op Donderdag 5 Sept. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. AdagioBeethoven. 3. SonateKrausse. a. Allegro moderato. b. Adagio. 4. Choral uit MeistersingerR. Wagner. 5. Aria uit PaulusMendelssohn, V

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2