I Een ander blad meent: He: land ziet met een ongeduld, dat bjjna tot wan trouwen stijgt, uit naar wat de Regee ring zal toen. Nu het Londensche mistzeizoen weer in aantocht is dringt een inzender in een Engelsch blad er op aan, dat de Londenaars gedurende dien tjjd niet zul len rooken ten einde den toestand niet te verergeren. Dat de Londenaars aan den wenk ge volg zullen geven is niet te verwachten, evenmin als dat de tabakverkoopers er bjjzonder geestdriftig voor gestemd zul len zijn. Koning Edward is eenige dagen ljj dende geweest aan rheumatiek en kon dus niet uitgaan. Het kwam juist op de dagen toen 's konings soldaten in Zuid-Afrika veel van de Boeren aanval len te ljjden hadden. Nu zocht men verband tusschen beide feiten, het schijnt echter zoo goed als zeker te zijn dat dit verband niet bestaat. Volgens Londensche bladen is aan President Kruger medegedeeld dat het Haagsche Hof van Arbitrage weigert kennis te nemen van het jongste voor stel van de vertegenwoordigers der Re publieken betreffende arbitrage. Zaterdagavond is op de „Square de la Trineté" te Parjjs een bom ontploft, waardoor gelukkig slechts een voorbij ganger licht werd gewond. Overigens is geen schade aangericht. De in den laatsten tjjd gevolgde Brit- sche politiek op Malta wekt reeds meer tegenstand. Het Italiaansche comité heeft een zeer revolutionair gesteld ma nifest uitgegeven, waarin wordt gepro testeerd tegen de verkrachting van de Italiaansche nationaliteit en Engeland wordt bedreigd met den haat van het Maltheser volk en de .vruchtbare ven- dette van het hart. Men heeft nog niet precies kunnen vaststellen wie het ontwerp van het Duitsche handelstarief onlangs den jour nalist dr. Hamburger in handen heeft gespeeld. De heer Hamburger heeft zich uit de voeten gemaakt en nu is wel uitgelekt dat hij «ongeoorloofde betrekkingen onderhield" zooals de «Straatsburger Zeitung" eigenaardiglijk zegt met beambten aan het Ministerie, maar wie het ontwerp heeft geleverd, dat weet men nog niet recht. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een hevige brand gewoed in de cacaofabriek van Rademaker teScheve- ningen. Tegen half elf werd de brand ontdekt en hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, stond spoedig het groot ste deel van het gebouw in brand. Het gelukte de brandweer het ongeval te beperken tot den westelgken vleugel. Ketelhuis, machinekamer en voorraad- stapels hebben zeer geleden. Door het stilstaan van het bedrjjf zijn bjjna honderd werklieden zonder werk, doch maatregelen zijn genomen om de menschen voorloopig met het een of ander aan het werk te houden. Met het oog op de feestdagen in December was een groote voorraad chocolade en cacao aanwezig, doch door vuur en water is daar niet veel van overgebleven. Bij het afgraven van de terp te Ho- gebeinbum, de hoogste in Friesland, heeft men menschenschedels gevonden, nog met haar bedekt, ook een hond, waarvan het haar geconserveerd was. Men houdt het er voor dat in deze terp, waarvan het afgraven nog wel driejaren kan duren, een bederfwerende invloed bestaat, evenals in de bekende grafkel ders te Wieuwerd. Onder Spaarnwoude is Maandagavond omstreeks 5 uur brand ontstaan in de boerderij (tevens tapperij) „Van ouds het raadhuis", bewoond door A. Buijs en behoorende aan Mej. Oetzee, Zomer - aartdoor het rieten dak en deels i.outen stallingen grepen de vlammen met hevigen wind zoo snel om zich heen, dat niets kon gered worden, noch uit het woonhuis, noch uit de stallingen; enkele varkens, kippen en konijnen zijn ook verbrand. Twee brandspuiten (Half weg en Spaarnwoude) deden dienst. It Alles is verzekerd; oorzaak onbekend HAARLEM 8 October 1901. De gure najaarstijd is aangebroken. Storm, regen- en hagelbuien hebben het mooie nazomerweer bijna plotseling ver jaagd, de thermometerstand is in verband hiermede heel wat gedaald, de barometer gaat nog maar steeds achteruit. Onze mooie boomen in de stad begin nen reeds hun blad te verliezen, om, als na den regentqd een nachtvorstje komt, binnen een paar dagen hun zomerdosch te verliezen. Morsige straten, bijzonder vuil waar pas de kabels voor de lichtfabriek ge legd zijn. De holten en kuilen in het plaveisel, thans meer zichtbaar, stemmen hem, die onze straten passeert, niet aangenaam hij trooste zich met de ge dachte dat het eerst nog erger moet worden als de gemeente opnieuw aan 't straatopbreken moet voor de ringlei ding der aanstaande gemeentelijke gas verlichting. Dan zijn wg er nog niet; als de gemeente haar gas tot billijken prijs levert, zullen nog tal van perceelen bij het buizennet worden aangesloten en ook de electrische verlichting van per ceelen zal ontgravingen eischen. Ten slotte zal de gemeente moeten overgaan tot het gaandeweg vernieuwen van gas buizen in de straten, want er moet ge waakt tegen gasverlies in den grond, ook tegen verdere vervuiling van den bodem. Enfin, de gemeente is met het oude bui zennet a 3 cents het kilo voorloopig gered, maar er zijn menschen die 't weten kun nen, van meening, dat het oude boeltje nog duur genoeg zal kunnen zijn. Die vernieuwing zal een kwestie van eenige jaren zijn en nog menig kuiltje en putje zal in onze straten moeten gedempt worden eer de begane grond weer in behoorlijken toestand verkeert. Maar dan ook beschikt de gemeente over water en licht en dat heeft veel voor, maar onze nakomelingen zullen dan alles in orde vinden en profileeren van de wijze mannen, die met geleend geld zooveel tot stand brachten. Wij betalen alvast de rente der kapitalen en na een dertig of veertig jaar is alle schuld af geschreven, hebben waterleiding en licht fabrieken en gemeentelijk slachthuis alle schulden gedekt, misschien ook wel een deel der kosten voor de in werking zjjnde spoorwegverhooging, waar wg alweèrin lang niets van hoorden. De extra-belasting, die eenige raads leden willen opleggen aan de bouwers ten noorden en westen van de aan te leggen spoorwegdijken zal waarschijnlgk wel een poging blijven. Reeds is aan getoond dat de verbeteringen niet plaats hebben ten behoeve van eigenaars van gronden in die stadsgedeelten, wat de wet» voor zoo n extra-belasting eischt, hoewel moet toegegeven, dat die eige naars hunne bouwgronden in waarde zien vermeerderen. Maar wie weet welk middel er op kan bedacht worden om een klein deel van die onverwachte winst te doen vloeien in de noodlijdende ge meentekas. Onze bekende landgenoot, de Pa" rijsche impressario J. J. Schürmann» brengt ons op Vrgdag 11 Oct. a.s. een buitengewoon kunstgenot. Hij heeft het geheele gezelschap van de Comédie Franpaise bij zich en daarbjj de eminente, wereldberoemde Artist Mounet Sully, eerste rol en doyen van het Théatre Frangaise. Door de Fransche Regeering is hg voor zjjne groote talen ten, evenals de heer Schürmann, be noemd tot Kidder tan het Legioen tan Eer. Hij is de eenige artist, waardig de rol van Koning Oedipe te vertolken. De beroemde artist wordt in alle landen door stampvolle zalen toegejuicht. Hg is met niemand te vergelgken. Hg staat hoog boven alle Kunstenaren. Eenig mooi heerlijk door zjjn intens gevoel, door zgn kunst doet hij zgn verlokkende stem in de zalen hooren. Zijne plastische standen, zgn voordracht, doen de toehoorders met open mond luisteren, men staart hem aan vol van bewondering, niemand beweegt zich, men houdt den adem in, men fluistert zelfs niet, luistert alleen naar hen/ Als het gordjjn valt, volgt een indruk wekkende stilte van eenige minuten, en daarna een geweldige storm van hand geklap, roepen om Mounet Sully en wuiven met zakdoeken en waaiers als de onvergelijkelijke artist terugkeert om te buigen. Men ga er heen en bewondere hem. De Gemeentebegrooting over 1902 wijst in ontvang en uitgaaf een som aan van 3310325,23, waarvan gewone inkomsten /'1309416,23, gewone uitga ven 1325024,23buitengewone inkom sten en uitgaven resp. 2000909.— en 1985301.— De uitgaven trekken in de eerste plaats de aandacht: Voor kosten van huishoudelijk bestuur is ongeveer /"3000.hooger uitgetrok ken dan in 1901 is uitgegeven, haar oorzaak vindende in traktementsverhoo- ging van den nachtwaker van het Raad huis, der hulpboden, voor drukwerk, wegens hooger schoonmaakonkosten, kosten voor mandaatzegels, aankoop van meubelen. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen zgn ongeveer ƒ800.hooger geraamd wegens verhooging van tracte ment havenmeester-inspecteur enz. Kosten van onderhoud gemeente eigendommen worden 19000.hooger geraamd dan in 1901, gelegen in hoogere kosten voorhuizen, torens en dergelijke, verhooging van loonen voor werklieden en bedienden in dienst van gemeente werken, plantsoenen, onderhoud van i bruggen en ƒ7000 hooger voor schoon houden en diephouden der grachten. De hoogere raming van kosten voor openbare veiligheid (po'itie) en brand weer bedraagt ruim ƒ5000.Aanlei ding hiertoe geven verhooging der jaar wedden van het politiepersooneel en aan stelling van nog een klerk toetevoegen aan den commissaris van politie. ƒ3000.hooger geraamd dan in 1900 uitgegeven is voor kosten der plaatselijke gezondheidspolitie, wegens keuring der levensmiddelen, wegens traktementsver- hooging en aanstelling voor een opzichter voor woningonderzoek. Kosten voor het onderwijs is ruim ƒ33000.hooger geraamd dan in 1901 ƒ25000.zgn de jaarwedden dea on derwijzers hooger; j 700.het herha- lingsonderwjjs; ƒ1000.de leermiddelen, 1500.— kosten voor schoonhouden, verlichting enz. van schoolgebouwen, schoolbibliotheeken, commissiën tot we ring van schoolverzuim, den bewaarder der zesde (nog te bouwen) tusschenschool.1 Middelbaar en Hooger onderwijs is ongeveer ƒ1500.hooger geraamd. Armwezen met inbegrip van bijdragen enz. aan instellingen hiermede in verband bedraagt ƒ7000.meer dan in 1900 is uitgegeven. Hoofdstuk renten en aflossingen is ruim 79000.hooger geraamd, in de eerste plaats haar oorzaak vindend in renten van leeningen voor openbare werken, behalve duinwaterleiding, aan leg van tereinen. De verplichte aflossing voor 1902 is ƒ84000. Pensioenen, wachtgelden en gratifica tiën zgn ƒ4400.hooger uitgetrokken dan in 1900 uitgegeven zgn. Hoofdstuk 11. Buitengewone uitgaven van allerlei aard, eischt ongeveer twee millioen, bvb. anderhalf millioen voor den aanleg der gemeentelichtfabrieken twee ton voor het openbaar slachthuis aanleg van trottoirs, bazaltmuren langs het Spaarne, verbouwing der museum zalen op het Raadhuis e.a. Hoofdstuk 12. Onvoorziene uitgaven eischt ruim ƒ35000.in verband met te verwachten regeling van arbeidsloonen Omtrent de inkomsten het volgende: De dienst van 1901 leverde een batig saldo van ƒ60237.23. De inkomsten van Gemeente-eigen dommen worden begroot op 31690. De huur van huizen, landerijen worden geacht ongeveer 1400.meer te zullen opbrengen. De opbrengst der opcenten op de Rijksbelastingen zullen ƒ227150.moe ten zgn of ongeveer 7000.meer dan in 1901 geraamd. De directe belasting naar het inkomen, voor 1901 geschat op 313000, is thans begroot op ƒ364000, om het evenwicht te bewaren tusschen ontvangst en uitgaaf. Van de gemeentewaterleiding wordt gerekend op een saldo voor de gemeente kas van ƒ7240.35' behalve de recognitie groot ƒ8980. Tot onderwijzers aan de Herha lingsschool in deze gemeente zgn voor den a. s. cursus benoemd de heeren J. B. van Dorp, J. de Weeger, G. ten Napel, J. Muller en L. van der Have en tot onderwijzeres Mej. J. M. Peere boom. Collecte voor de Boerenvrou wen en Kinderen op 22 October a.s. In de Vrijdag gehouden vergadering van het Subcomité van de vereeniging „Alcmaria" werden in het uitvoerend Comité benoemd Ds. Wempe tot voorzit ter; Mej. A. van der Flier, Leidschevaart 234, tot secretaresse; Mej. W. Ott, Zijl vest 19, tot penningmeesteresse; en de Heer A. Koolhoven te Bloemendaal. Het Comité vertrouwt dat vele jonge dames gevolg zullen geven aan de op roeping om zich beschikbaar te stellen voor de collecte. Het plan is, om de stad in verschillende wjjken te verdeelen en de jonge dames twee aan twee aan de huizen te doen collecteeren. Het Comité zal zorg dragen, dat dag en uur der collecte behoorlijk bekend gemaakt zullen worden, zoodat een ieder zijn gift gereed zal kunnen houden. Wg vertrouwen dat een ieder naar zgn vermogen zal bijdragen om het naamloos lijden van de onschuldig slacht offers te helpen verzachten. Nader is gebleken, dat de gelden naar de kampen in Z.Afrika verzonden, steeds hun bestemming bereiken. De overma king der gelden geschiedt door de consuls, die er voor zorg dragen, dat alles aan het goede adres komt. Men kan dus gerust zijn giften afdragen, daar het zeker is, dat het geld goed besteed wordt. De Nederlandsche Tooneelvereeni- ging geeft Woensdag in den Schouw burg „Koningsrecht" tooneelspel in 5 bedrijven (6 tafereelen) van W. A. Paap. De verschillende besprekingen in de pers, duiden de goede hoedanigheden van het stuk aan. De voorstelling der feiten is helder en duidelgk en het verloop logisch en geleidelijk. Waar het stuk gegeven werd, heeft het publiek er steeds met belangstelling kennis van genomen. De voorstelling van Heimath door Adèle Sandrock had Zondagavond in den Schouwburg een welverdiend succes. Eene aardige attentie bewees de Ver eeniging „Cremer" de gevierde actrice door het brengen van een kleine hulde en zulks in goed gekozen bewoordingen door den Voorzitter der Vereeniging, den Heer G. J. van Gasteren, welke toespraak door de actrice in het Hol- landsch werd beantwoord. In de laatst gehouden vergadering der Haarl. Kamer van Koophandel en Fabrieken werd besloten B. en W. kennis te geven, dat tegen de voorsgestelde heffing van marktgeld op de bloem en groentenmarkt bij haar geen bezwaar bestaat. Ingekomen was een dankbetuiging van den Heer M. Schoolmeester voor de bemoeiingen der Kamer in zake de ont vreemding van goederen ten zijnen na- deele. Tevens werd medegedeeld, dat sedert de ingebrachte klacht geen klach ten meer 2ijn ingekomen. Markt van 7 Ootober 1901. Boter. Aangev. 137, verk. 137 K. G. L. pr. ƒ1.15, H. pr. ƒ1.20 p. K. G. Biggen. Aangev. 61 verk. 61, stuks. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ11.p. stuk. Schrammen. Aangev. 28, verk. 28 stuks. L. pr. ƒ12.H. pr. ƒ15.—p. stuk Aardappelen. Aangev. 570 HL., verk. 570 HL. L. pr. ƒ1.70, H. pr. 3.— p. H. L. Appelen. Aangev. 120 H.L., verk. 101 H.L. L. pr. ƒ5.—, H. pr. ƒ12.— p. H.L. Peren. Aangev. 170 H.L., verk. 162 H.L. L. pr. ƒ5.— H. pr. ƒ20.p. H. L. 0R6ELBESPELINB in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 10 Oct. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Pielndium es FagaJ. S. Bach. 2. AdanteNiela IV. Gade. 8. Sonate No. 4Mendelssohn. a. Allegro con brio. i. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso. 4. Andantino.Volckmar. 5. LitaneijSchubert. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2