HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No: 81 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 12 October 1901. TE HAARLEM Zondag 15 Oct. 1901. Nieuwsberichten. TELEPHOOINNUMM:ER TELEPHONISCHE VERBINDING mat AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk. PrQi per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertenlüsn worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Collecte pour la Société Centrale de Paris. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Yoorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'b Avonds 5Vs ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Tillen. 's Avonds 57s ure, Ds. Tillen. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Yoorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5V» ure, Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wernpe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Yoorm. 10 ure, Ds. de Vries. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Degerman. Remonstr. Pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Yoorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Yoorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool. 'sAvonds 6 ure, Onderl. vergadering. (Dinsdag.) 'sAvonds 81/» ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wau niets sudors vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Xerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerlh van Wijk Voorbereiding. Beverwijk. Geen dienst wegens vacature te Haarlem. Evang. Luthereche Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1. 's Avonds 6Vs ure, Ds. van Kleef. Evang. Luth. Pred te Leiden. Bloemendaal. Yoorm. 10 ure, Ds Swaan. Pred. te Haarlem, 's Avonds 61/, ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Yoorm. 10 ure, Ds Kutsch Lojenga. Pred. te Santpoort, 's Avonds 6 ure, Ds. Zeegers. Zendingsbidstond. Hillegom. Voorm. 9Vs ure, Ds. van Veen. Voorbereiding, 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. 'sAvonds 6Vs ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. 's Avonds 6 ure, Ds. Baljon. Avondmaal. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Avonds 6Vs ure, Ds. Hulsman Een oud-oorlogscorrespondent, thans lid van het Parlement heeft verkondigd ïSedert een jaar is men in Afrika geen stap vooruit gekomen. De Regeering mist de noodige kennis en bekwaam heid om dezen oorlog te voeren. En hoewel in zekeren zin ook minister Brodrick verantwoordelijk is voor alles wat met den oorlog in verband staat, valt toch de geheele verantwoordelijk heid niet op een departement of op een minister, maar op het geheele kabinet. In dien toon gaat het al maar voort, zonder dat de regeering er zich iets van schijnt aan te trekken, doch heel lang kan zij dit niet meer blijven doen. Het is nu twee jaar geleden, dat President Kruger zijn ultimatum zond, den lOen October viel het eerste schot. Wat in die twee jaren Engeland op elk gebied is achteruit gegaan, wie zal het in cijfers kunnen aantoonen. Eindelijk zal dan toch wel het Britsche volk gaan inzien, hoe het is om den tuin geleid. In de Kaapkolonie dreigt vleeschnood. Een correspondent heeft uitgerekend, dat de veestapel nog maar enkele weken in de behoefte kan voorzien. Het buit gemaakte vee kan niet meer bewaakt worden, alle mannen heeft men hard noodig in de verdediging tegen de Boereu. Er is weer een generale verliezenljjst der Engelschen gedurende den twee jarigen oorlog, het cijfer is 3278 offi cieren en 62.292 man; doch wanneer men daarvan aftrekt die, na hersteld te zijn, de wapens weer opnamen, zijn de verliescijfers volgens officieele opgave 837 officieren en 21.452 manschappen. Er wordt thans getracht Botha's hoofdmacht in te sluiten, waartoe onge veer twintig duizend man troepen ge bruikt worden. Zooals men zich zal herinneren is Botha nu in 't noorden van Zoeloeland. In het oosten van Trans vaal, zeggen Engelsche correspondenten, zwerven Boeren rond, die tot geenerlei kommando's behooren, doch deze nemen elke gelegenheid waar om den vijand in het klein te benadeelen. Verder nog eenige berichten van Engelsche voor deeltjes, als het nemen van wagens en vee en gevangenen, de laatste zonder nadere opgaaf; het zullen dus wel vrouwen of kinderen geweest zijn, maar bij de Engelschen telt alles mee. Hoe de conferentie tusschen de Kaap- sche ministers, met Kitchener en Milner is afgeloopen bleef nog in het duister en gevolgen ervan verneemt men niet tenzij het is het besluit om in een deel der Kaapkolonie de krijgswet af te kondigen. 't Is van de kranten heel onaardig om nu, niettegenstaande de berichten de regeering lastig te vallen, maar 't duurt nu al twee jaar dat men Boeren dood maakt en nu zijn er toch nog zóóveel, dat Engeland er met zijn tweemaal honderdduizend dapperen niet tegen op kan. 't Is om de kalmste krantenman razend te maken. Bovendien is de En gelsche persman in niet geringe mate man van zaken en daar het zaken doen met den dag moeieljjker wordt, werpt hij zich thans op de regeering, die altijd maar spreekt van overwinningen, van schoonvegen, het Britsche kapitaal doet slinken, de belastingen verhoogt, zonder ander resultaat, dan dat de Boer weg haalt wat hjj kan, leeft op den vijand, voordeel op voordeel behaalt, niet te vangen is, terwijl bovendien nog de Engelschman langzamerhand in zaken onmogelijk gemaakt wordt, waardoor de natie in koopkracht achteruit gaat en dit alles om een handjevol Boeren, dat zich niet ontziet Engeland, zegge Enge land, te trotseeren. Nog eens, wij be grijpen het gebulder tegen de regeering, die de kranten eerst in een heel andere richting had gestuurd. De Engelsche kranten weten zeer goed dat deze regeering, dit kabinet, niet anders kan, dat het geen vrede kan maken zonder volkomen onderwerping der Boeren. Daarom doen zij wèl nu onafhankelijk van de regeering, de pu blieke opinie te bewerken en door deze het Parlement, om zoodoende verande ring in de regeering te krijgen, dan zal elke verandering tot verbetering leiden, want erger dan nu kan het haast niet. Nu is het best mogelijk, dat er schro melijk overdreven wordt, maar de re geering doet dit immers ook! Laat ons nu zien, wat al het gescharrel zal brengen voor de zaak der Boeren, die natuurlijk van dit alles weinig of niets weten omdat al het schadelijke nieuws dat den Boer een riem onder het hart zou kunnen steken, zorgvuldig voor Afrika's binnenland wordt verborgen gehouden. De censuur legt voortaan nog sterker dan vroeger de openbaarheid der be richten betreffende den oorlog aan banden want er is bepaald dat thans slechts van uit drie punten mededeeling zal kunnen geschieden. In de districten Wijnberg, Simons- stad, Port Elizabeth en Oost Londen van de Kaapkolonie, waartoe ook Kaap stad behoort, is de krijgswet afgekondigd. Een vaag teeken moet dit genoemd worden voor de Engelschen. Blijkbaar vertrouwt men de loyale bevolking der genoemde districten niet en vreest men den invloed van het Hollandsche element, waartegen het burgerlijk bestuur niet opgewassen gerekend wordt. Het Kaapscbe ministerie heeft de krijgswet lang weten tegen te houden, dat zjj thans toch is afgekondigd wijst zeer zeker op het kritieke van den toe stand. Natuurlijk plaatst een landsre- geering niet zonder noodzaak de burgers buiten de burgerlijke wet. Naar men verneemt zal de Heer Van Swinderen de benoeming van lid van den Hoogen Raad niet aannemen, terwijl de voordracht voor de benoeming van een lid van dien Raad aan H. M. de Koningin zal ingetrokken worden, we gens een informaliteit in de Tweede Kamer. HAARLEX 11 October 1901. THEOSOFIE. Maandagavond hield de Heer C. W. Leadbeater in de Haarlemsche Loge der Theosofische Vereeniging eene voordracht over Mogelijkheden van het menscheljjk bewustzijn. Spreker wees er op, dat het tegen woordig bewustzijn van den mensch nog niet ten volle ontwikkeld is en de The osofie door wetenschappelijk onderzoek is gekomen tot het feit van mogelijk heden van ontwikkeling in den loop der tijden. Spreker bood zijne denkbeelden in deze aan, misschien door de tegenwoor dige wetenschap ontkend, omdat hare beoefenaars zich niet bewust zjjn van de innerlijke vermogens van waarneming die gaandeweg tot ontvouwing zullen komen. De Theosophie spreekt behalve van deze stoffelijke wereld ook nog van ijler stoffelijke werelden; daarin leeft het geestelijk, goddelijk beginsel, dat ze bezielt. De Heer Leadbeater wees er op, dat de resultaten van het Theosofisch onder zoek niet onomstootelijk, doch voor ver betering vatbaar zijn. De wetenschap heeft o.a. veel aan het licht gebracht omtrent het wezen van het atoom, de uiterste grens van stoffe lijke deelbaarheid; zij toonde aan de deelbaarheid der automen, waar te nemen met de hoogere vermogens. Belangwek kende voorbeelden voor het bestaan van deze zijn te vinden ook in gegevens der niet uitsluitend Theosofische letterkunde. De waarneming berust op het beginsel van min of meer trillingen, niet alle door de stoffelijke zintuigen beantwoord. Wanaeer wij ten ruste gaan, scheidt zich van het stoffelijk lichaam het astrale af waarin het menschelijk bewustzijn gedurende den slaap ervaringen opdoet in den vorm van min of meer duidelijke droomen, door velen als dwaasheid be schouwd, zonder dit altijd te zijn, aan-

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1