HAARLEMS CH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No; 83 144 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. van ZATERDAG 19 October TE HAARLEM Zondag 20 Oct. 1901. T E L E PH O OJN N U M M;E R TELEPHONISCHE VERBINDIN8 met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25. a franco p. post ,40. Afzenderlljke nommers 3 centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—5 regel» 1 0.25. elke regel meer 5 cents, groote lettere naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'b Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure> Ds. Tibben. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds Van der Veen. Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Fleischer. Doopsgez. Pred te Broek op Langen dijk. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 'b Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Toorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezind en Voorm. 10 ure, Ds. Blantenga. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 7Vs ure, Evangelische Sa menkomst. (Dinsdag.) 's Avonds 8'/, nre, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bjjbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in da Open bare school C, Leidscbe Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wau niets ander» vermeld werdt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Avondmaal. Nam. 2Vj ure, Ds. Gerth van Wijk. Dankzegging. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Avondmaal. 's Avonds 6Vs ure, Ds. van Leeuwen. Dankzegging. Heemstede. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Pred. te Houtrijk en Polanen. Avondmaal. Hillegom. Voorm. 9Vj ure, Ds. van Veen. Avondmaal, 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Dankzegging, en Doopsbediening. Houtrijk en Polanen. Nam. 2 i/s ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Dankzegging. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Voorbereiding, 's Avonds 6Vj ure, Ds. Hulsman, Avondmaal. KRONIEK. Een langdurige raadsvergadering van Woensdag met groote agenda, aanleiding gevende tot het vermoeden, dat niet alles zou afgehandeld kunnen worden. Aan de volgenden wordt op verzoek eervol ontslag verleend: Mej. S. van Kluijven, als leerares aan de meisjesschool voor M. O. P. M. de Pee, als eerste onderwijzer aan de Vijfde tusschenscbool J. W. de Koning, als onderwijzer aan de Opleidingschool voor Jongens, aange houden aangezien deze zijne betrekking zonder kennisgeving had verlaten. Mej. J. de Wit als Gemeente-verlos kundige. De Heeren Groot c.s. verzochten den Raad eene wijziging voor van art. 167 der politie-verordening, onbewoonbaar verklaring. De Voorzitter meende dit te moeten uitstellen als vreemd aan de orde van den dag, waartoe is besloten. In bespreking komt de motie van den Heer Hugenholtz De Raad, gehoord de besprekingen omtrent het optreden van den Burge meester in zake de staking aan de licht fabrieken, spreekt zijn oordeel uit, dat de Burgemeester zijn taak als hoofd der gemeente in deze verkeerd heeft opgevat en gaat over tot de orde van den dag. De Heer Hugenholtz licht de motie toe, zjjn doel is te waken tegen dergelijke handelingen en bedoelt niet het hoofd der gemeente. Doch andere feiten hebben zich voorgedaan. De gemeente zou zijn werkgeefster, mag als zoodanig geen gebruik maken van politie, doch de ge meente heeft dit werk aan anderen op gedragen was dus geen werkgeefster. Noemt nog een paar opvattingen in deze en tegenstrijdigheden, heeft nog eeuige opmerkingen ten opzichte van vragen aan de stakers gedaan door den Commis saris van politie. Doet een beroep op den Raad, die nu een kans heeft te toonen, dat hun rechtsgevoel niet wordt be- heerscht door den klassenstrijd. De Voorzitter zegt, dat hij de rust der gemeente wilde bevorderen en de partijen tot elkaar brengen, doch gevoelt geen roeping om op het gesprokene te ant woorden, tenzij de Raad dit mocht wen- schen. De Heer Tjeek Willink wenscht te weten, hoe het staat met de medege deelde vragen van den Commissaris, hoe wel hij tegen de motie is. De Heer Sneltjes meent, dat inlich tingen niet noodig zijn, doch wenscht de meening van den Raad in deze te vernemen. Dit wordt ondersteund. De Heer Modoo meent dat het gewenscht is dat de Voorzitter nadere inlichtingen verschaft. Voorstel Sneltjes in stemming wordt aangenomen met 12 stemmen tegen. De Heer Hofland blijft nog van mee ning dat de Voorzitter hier den klassen strijd heeft bevorderd. De motie Hugenholtz in stemming wordt verworpen met 5 stemmen voor en 3 buiten stemming, over welk laatste de Voorzitter opmerkt dat het reglement van orde van geen onthouding van stemmen spreekt. Tot goedkeuring werd aangeboden de resumptie van het besluit betreflende de regeling der onderwjjzersjaarwedden. De regeling zal eene uitgaaf vorderen van f 27275, waartoe het rijk ongeveer ƒ10000 bijdraagt. De Heer K ruseman heeft nog een be merking te verdedigen van den Heer Modoo, betreflende de benoeming tot eer sten onderwijzer, ook met het oog op de onzekerheid der begrooting. Nog de Heer Schram. Een voorstel in deze werd ver worpen. Het bestuur der Vereeniging Het Wit te Kruis wenscht in het Leidsche kwar tier haar tweede douchebadhais te stich ten. Dit is dan alleen mogelijk als de gemeente gerandeert de 4% rente en 2% aflossing van een geldleening groot 17000. en bovendien bijdraagt ge durende drie jaren een subsidie van f 1000 en alleen dan als de uitgaven big ken niet gedekt te zijn. Wordt die steun verleend, dan kan de gemeente van de inrichting doen gebruik maken. B en W. zjjn van meening, waar voor een paar jaar in den Raad werd aangedrongen op het stichten van school- baden, door de aanneming van een voor stel in deze te gemoet gekomen kan worden. In dien geest wordt thans door B, en W. voorgesteld met de bepaling dat de gemeente van genoemde inrich ting tot het doen nemen van baden door leerlingen der openbare lagere scholen in deze gemeente kan gebruik maken op nader te regelen uren tegen betaling van hoogstens vijf cent per bad, zullende/ echter, zonder betaling, een zoodanig aantal baden mogen worden genomen, als door het gezamelijk bedrag van de subsidie en de garantie, berekend naar vorenstaanden maatstaf, kan worden ge kweten De Heer Winkler vraagt of de bedoelde plaats het Leidschep/«n, hiertoe geschikt is, ook als punt van schoonheid, wil Leidsche kwartier. De Heer Modoo is voor Leidsche plein. Voorstel Leidsche kwartier in bespreking. De Heer V. d. Berg is zéér voor dit plein en zet uit uiteen. Leidsche kwartier wordt ver worpen, badhuis komt dus Leidsche plein. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. De Heeren Sneltjes, Tjeenk Willink, Modoo en Spoor wenschen eene bijzon dere belasting te heffen van de eigenaars wier gronden door de veranderingen van de spoorlijn en haar overwegen meer dan de overige ingezetenen gebaat zjjn. De belasting, zegt het voorstel, vindt haar wetteljjken grond in de nieuwe bepaling van artikel 240; der gemeente wet, volgens welke eene bijzondere be lasting kan geheven worden wegens gebouwde eigendommen en hunne aan- hoorigheden, gelegen in bepaalde gedeel ten der gemeente, mits die belasting het karakter hebbe van eene billijke tegemoetkoming in de kosten van ge meentewege, ten behoeve van den aan bouw in die gedeelten gemaakt. Het voorstel bedoelt een heffing van 4 °/0 der belastbare opbrengst van al de gebouwen die na zeker tjjdstip ge sticht werden in de noordelijk en westeljjk van de Spoorweglijnen Am sterdamHaarlem en HaarlemLeiden in deze gemeente gelegen gebouwde eigendommen en hunne aanhoorigheden. B. en W. zjjn van oordeel dat de bevoegdheid tot het vaststellen van dusdanige belasting den Raad ontbreekt. Het desbetreffende wetsartikel eischt, dat tot het maken van de kosten besloten is ten behoeve van den aanbouw op genoemde gronden en dit is het geval niet. Voornamelgk op dien grond meenen B. en W. de aanneming van het voorstel te moeten ontraden. De Heer Leupen is tegen het voorstel. De Heer Sneltjes meent dat het voor stel billijk is, bljjft van meening, dat het niet in strjjd is met de wet. De Heer Groot meent dat de werken noodzakelijk zjjn voor de geheele ge meente, doch zal op andere gronden voor het voorstel stemmen. De Heer Stolp zegt dat tot de gemeentebijdrage besloten is in het belang der geheele gemeenschap. Nog de Heer Modoo, ook in verband met iets dergelgks dat te Amsterdam heeft plaats gehad. De Heer Van Styrum bespreekt de wettigheid van het voorstel. De be doeling van het wetsartikel in deze is in dit geval niet toepasselijk op Haarlem. Het is hier te doen in de eerste plaats te treffen de binnenlandsche exploitatie- maatschappij, die alles zelf al betalen moet, bestrating, rioleering, plantsoen- aanleg. De Heer Bijvoet gaat mêe met voorstel B. en W, doch wijst nog opeenige onjuistheden in de motieven van het voorstel en vindt het voorstel onbillijk. Bovendien profiteereu niet enkel de nieuwe bouwers van de verbeteringen, maar ook de vroegere. De Heer Willink is van meening dat het voorstel Sneltjes c,s. wèl wettig is en zet dit gevoelen uiteen. Het prae-

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1