HAARLEMSCH No: 84 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van WOENSDA.G 23 October 1901. Nieuwsberichten. T E L E PH O OJN N U M Ü;E R TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM, ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post ,40. Pr|i per Advertentie van 1-5 regels f 9.25, elke regel Afzonderlijke nommers S centen per stik. meer 5 cents, groote letten naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden ge/plaatst. De Times verhaalde als extra nieuws dat Botha is ontsnapt, wat geheel Europa al eenige dagen weet, docht geeft toe, dat de krijgswet tal van Kapenaren van Engeland vervreemt. Botha heeft volgens een Brusselsch bericht aan twee kommandanten order gegeven om in de Saldanha-baai munitie in ontvangst te nemen. Deze baai ligt ongeveer zestig mijlen van Kaapstad. Vele Yeoman in Zuid-Afrika, die geen ontslag kunnen krijgen, niettegenstaan de hun diensttijd om is, verlaten nu de gelederen en deserteeren. De Zuidpunt van Afrika bevat zeer veel baaien, groote en kleine, doch zoo veel dat ze niet allen kunnen bewaakt ■worden. De Boeren worden verondersteld ervan gebruik te maken voor de ontvangst van hunne goederen. Van waar die goe deren worden gezonden weet men niet. Berichten aangaande Botha's bewe- gingen blijven tamelijk verward. Men veronderstelt hem te Babanango. Het kleine commando van Dannbauser is ook te Babanango aan de grens van Zoeloeland aangekomen, zoodat de Boeren weder vlak bij het terrein van den strijd te Itala zijn. Maar het geheele Trans- vaalsche gebied ten zuiden van Vrijheid is ontvolkt, de Boerengezinnen zijn weg gevoerd, alle voorraden en vee meege nomen, zoodat het den Boeren aan de grens van Zoeloeland moeielgk zal vallen om middelen van bestaan te vinden. De berichtgever van Reuter te Pre toria klaagt er over, dat de nachtelijke overrompelingen der Britten geen suc ces meer hebben, omdat de Boeren hun tactiek hebben veranderd. Zij hebben- nu de gewoonte om 's avonds voortdu rend hun kamp te verplaatsen. De Engelsche colonnes hebben in den laat- sten tijd dan ook herhaaldelijk moeten ervaren, dat, als zij na een langen nach- telijken marsch bij het doel waren aan gekomen, de Boeren hun stelling kort te voren hadden ontruimd. Op het Hooge Veld leven de Boeren van vee en mieliesde laatste wordt op afgelegen plaatsen, meest verlaten hoe ven, opgestapeld. Op vele plaatsen zjjn de Boeren weer begonnen met ploegen, en de Engelschen colonnes hebben dan ook velden met jonge mielies of pas beploegde akkers gezien. De Boeren trekken weg als er een colonne nadert en hervatten, als de troepen voorbij zÜn> kalm hun werk. Voor de zooveelste maal gaan er ge- ruchten als zou De Wet overleden zijn. j Er zijn echter goede redenen om te gelooven dat de Wet gezond ishet ligt geheel in den aard van zijn optreden om op een gegeven oogenblik uit den koek te komen daar, waar hij niet werd verwacht. Te Kaapstad schijnt de toestand met den dag ernstiger te wordentengevolge de ophooping van verschillende buiten- landsche elementen, die het thans zeer hard te verantwoorden hebben, vreest men voor onlusten en de Boeren krijgen inmiddels zooveel hulp als zg bewapenen kunnen. Johannesburg, Pretoria en Bloemfon tein krioelen van spionnen, Boeren en vreemdelingen, die in min of meer be dekte betrekking staan met de comman do's. Deze spionnen gaan en komen en doen ontzaglijk veel kwaad, terwijl men aan de.trouwe bevolking niet toelaat, terug te keeren naar Johannesburg en het werk te hervatten. Dat onder dit alles de Britsche over lieden het hooid kwijtraken en alles in het werk wordt gesteld om vrees aan te jagen is te begrijpen, al is het in de hoogste mate onverschoonbaar. Er is een vervolglijst van twaalf sedert den 15den September gevangen genomen Boerencommandanten uitgegeven, die mitsdien tot levenslange verbanning zijn veroordeeld. De meest in het oogloopende naam op deze is die van Scheepers. De moedige dame Emily Hobhouse is voortgegaan door minister van oorlog cijfers onder het oog te brengen. Deze cijfers zg'n vastgesteld berustende op eigen onderzoek. In Augustus, schrijft zjj, waren in de kampen honderd vijf duizend personen. Op het laatst van die maand waren daar 3245 kinderen over- leden, meest van gebrek aan voedsel en verdere verzorging en door besmettelijke ziekten. En dan vraagt de schrijfster of de minister met de gedachte aan deze 3245 kinderen, welke de oogen sloten na hare laatste ontmoeting met hem, tenminste nu maatregelen zal nemen en trachten de noodlottige gevolgen van algemeen bekende feiten af te wenden, inplaats van een onderzoek in te stellen naar hetgeen de heele wereld weet. Als er niets geschiedt, zegt zij, zullen enkele maanden voldoende zijn, om de kampen uit te roeien. Nog klaagt die dame over de hinder palen, haar in den weg gelegd bij het op eigen kosten inrichten van een hos pitaal in een der kampen. Niettegen staande de fraaie beloften van den kom- mandant der plaats kon een verpleegster uit Kaapstad geen vergunning krijgen om naar het kamp te gaan; er was bericht gekomen, dat daar geen ver pleegster noodig was, natuurlijk van den kommandant. De schrijfster verhaalt van eene ver pleegster, die alleen een pas kon krijgen voor het werk in de kampen op de ongelukkige voorwaarde, dat zij politiek en philanthropic zou doqn samengaan, door de vrouwen te bepraten, hunne mannen tot overgaaf te bewegen. Er is gezegd, dat het toonen van sympathie aan de vrouwen der Boeren achterdocht zou wekken bg de zoogenaamde trouwe Kaapkolonisten. «Indien dat zoo is", schrijft miss Hobhouse, vraagt men met verbazing of dat deel der bevolking zich dan in werkelijkheid niet zeer ontrouw toont aan de edelste traditiën van Enge land bjj het behandelen zijner vijanden, bg het onderscheid maken tusschen vechtende en niet vechtende, zg'n mede- doogen voor zwakken, ouden, zieken, hulpbehoevenden. De bovengemelde feiten kunnen leiden tot twee gevolgtrekkingen; óften opzichte van de verzorging in de kampen heerscht de schromelgkste verwaarloozing van alles wat strekken kan om de kampen niet te doen ontaarden in pestholen, of er bestaat een stelselmatig plan om het Hollandsche ras tot een onschadelijk minimum te herleiden. Stead, de kampvechter voor de Boe ren, laat niet af, telkens weer de Engel sche regeering en geheel zijn volk de hardste waarheden toe te voegen. De regeering verwijt hij verraad, wegens het zenden van onbruikbare mannen tegen hoogen prijs, zij schond aldus het vertrouwen van het Parlement, dat haar een blanco crediet verleende tot het zenden van soldaten, die militaire diegsten konden bewijzenhet land werd met voorbedachten rade bedrogen. De Manchester Guardian, besluit een overzicht van den kindermoord in de kampen met deze machtige regels: „Wij herinneren ons de geduchte woorden welke lord Salisbury nu zes jaar geleden tot den Sultan van Turkije richtte, hem onder het oog brengend dat er een Macht boven ons bestond, welke eenige de Voorzienigheid noemen, en anderen de onvermijdelijke en onveranderde loop der dingen, dank zij wie een groote nationale misdaad, jj vroeg of laat, een groote nationale in eenstorting tengevolge heeft." De „Birmingham Daily Post" volgt1 het sluwe voorbeeld van de „Pal Mali Gazette" en stelt het sterftecijfer der kinderen in de worgerkampen verkeer delijk voor als niet hooger dan het sterftecijfer in Londende liberale bladen doen daarentegen uitkomen dat het 17 maal grooter is. Nog steeds hebben de bladen het druk over het boycotten van Engelsche sche pen, in dier voege, dat na een bepaalden datum geen Engelsch schip zou gelost of geladen worden. Het plan, dat zeer zeker zou kunnen dienen om den Brit- schen handel te doen gevoelen, hoe Euro pa denkt over de houding der Engelschen in den oorlog, wordt door sommigen onuitvoerbaar geacht. De voorloopige commissie, die het plan heeft opgevat om na 31 Dec. geen Brit- schepen meer te lossen of te laden, bericht thans, dat haar bg honderden bewgzen van sympathie toevloeien, en dat zij in een vergadering het vóór en tegen nogmaals heeft overwogen. Het resul taat: „doorzetten met alle energie die in hen is." Tot heden schgnt de aandacht der Engelsche bladen nog niet op de be weging, die gaande is, gelet te hebben. Maar het zou de eerste maal niet zijn, dat een of ander punt van gewicht hun aandacht ontsnapte, of te eenvoudig lijkt om er de aandacht aan te wijden. In het Oostenrijksche Huis van afge vaardigden heeft de heer Kaiser gevraagd of de regeering bereid was het iniatief te nemen tot beëindiging van den oorlog in Zuid-Afrika. Van het antwoord der regeering verwacht men niet veel, maar er zal toch antwoord moeten komen, hoe dan ook. Het plan van president Roosevelt, om de Amerikaansche vloot op één na de sterkste van de wereld te maken, begint zich reeds in daden te openbaren. De marine zal voor het komende jaar een uitgaaf vorderen van 98.910.984 dollars tegen 77.924.535 in het loopende jaar. Door dit bedrag worden evenwel nog slechts gedekt de kosten voor aan bouw, overeenkomstig het ten vorigen jare door het Congres aangewezen plan. Daarenboven zal het departement van marine met toestemming van den pre sident den bouw voorstellen van 3 nieuwe gevechtschepen, 2 pantserkruisers en 12 kanonneerbooten. Een Oostenrgksch blad heeft een be zoek doen brengen aan eene inrichting tol het verhuren van linnnengoed te Weenen, sedert negen jaar in werking. Niet alleen de groote hotels en koffie huizen, clubs, schouwburgen, banken, kantoren en magazijnen, maar ook vor stelijke huizen, leden der aristocratie, hooggeplaatste militairen, benevens groo- tere en kleinere burgergezinnen zijn vaste klanten van de firma. Eerst sinds een jaar verhuurt het etablissement ook aan particulieren damast tafelgoed, hand doeken, en verder alle soort van doeken, in de huishouding noodig. Om zich een begrip te vormen van het gebruik, dat van de inrichting wordt gemaakt, kan dienen dat den 22 Sep tember het honderd millioenste servet werd afgeleverd. Aan de fabriek waar de goederen gewasschen en voor het verder gebruik worden gereed gemaakt, werken bijna drie honderd arbeiders. Het gebruikte waschgoed wordt bg de klanten per wagen aangehaald en ontvangen zij andere stukken er voor in de plaats en men betaalt niet meer dan het gewone waschloon. Welk kapi taal er door bestaat wordt kan men nagaan als men weet, dat voor de be volking van Weenen zeven of acht mil- lioen kronen noodig zouden zijn tot het aankoopen van tafel en huishoudlinnen. Natuurlijk vervalt door zoo'n inrichting de trotsch van een goede huisvrouw, maar ook de zorg er voor. Er loopt te Rome een gerucht, dat de regeering besloten heeft Don Carlos, die zich thans te Venetië bevindt en voor wien thans de Spaansche regeering wel wat benauwd is uit het land te wgzen. De aanleiding tot dezen maatregel zou moe ten worden gezocht in de geheime bij eenkomsten, die herhaaldelijk door de lei ders van zijn partg te zgnen huize wer den gehouden. De Russische rechtsgeleerde professor Martens bracht een bezoek aan pre sident Roosevelt. Men gelooft dat het doel van des heeren Marlens bezoek was aan te dringen op een spoedige bijeen komst van liet permanente Bureau van bet Haagsche Hof van Arbitrage. Santos Duraont is met zijn bestuur baren ballon den Eilleltoren omgeweest nadat dit hem reeds eenige malen was mislukt en, ondanks den tegenwind, neergedaald op het punt van uitgang. Het is twijfelachtig of de prgs door Deutsch uitgeschreven hem toegekend zal worden, daar hg voor zg'njcht-

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1