HAARLEMS C PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No. 85 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 26 October 1901. TE HAARLEM Zondag 27 Oct. 1901. Nieuwsberichten. T E L E PH O 0;N N U M M",E R TELEPHONISCHE VERBINDINB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1-5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverleniim worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heurcs, Mr. K. Anet. Pasteur a Bruxelles. BUITENGEMEENTEN. Vw niet. anders Termeid wordt, wordt do Ned. Hervormde Hork bedoeld. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Da. Mulder. 'g Avonds 5Vs ure, Da. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Da. Tibben. 'b Avonds 5Vj ure, Da. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuideratraat Voorm. 10 ure, Da. Schotel. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Keiler van Hoorn. Pred. te Dordrecht. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Donderdag (hervormingsdag), 's Avonds 7 Va ure, uitvoering van het Luthersch Zangkoor. Verplicht tekstboekje a 10 cents bij den koster van te voren te verkrijgen. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. De opbrengst der gewone collecte in de bussen, na de Godsdienstoefening op a.s. Zondag is bestemd voor de Nederlandsche Gustaaf-Adolf vereeni- giig- Remonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Da. G. Buisman. Hem. Pred. te Delft. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Klein Heiligland 8. Voorm. 10 ore, Onderl. vergadering. Nam. 12% uro, Zondagsschool. 'sAvonds 7Va ure, Evangelische Sa menkomst. {Dinsdag.) 'sAvonds 8'/a ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 nre, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbolbospreking. Afdeeling Haarlem van het Noderlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidscho Vaart. Bennebroek. s Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Donderdag j 's Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Lezing over de Hervorming met mede werking van de Chr. Zangvereeniging iBennebroek". Beverwijk. Veorm. 10 ure, Ds. Boon. Voorbereiding. Doopsbediening. Evang. Luthersche Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1. 's Avonds 6% ure, Ds. van Wittenburg. Pred. te Zaandam. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 6Vj uro, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 are, Ds. Gerth van Wijk Pred. te Bennebroek. Doopsbediening. HUlegom. Voorm. 9Vs ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Doopsbediening. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. 'sAvonds geen dienst. H eide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Ymuiden. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. 'sNam. 3 ure, Dr. Klap. Zandvoort. Voorm. 10 ure. Dr. van Lennep. Pred. te Haarlem. De groote grief tegen het Engelsche legerbestuur is thans het gevangen nemen en dan weer loslaten van sol daten door de Boeren. De mannen, zegt men in Engeland geven zich te spoedig over, wetende, dat zij, na uitgekleed en ontwapend te zijn, in vrijheid gesteld worden. Terecht wordt opgemerkt, dat dit uiterst demoraliseerend werkt en elk die zich overgeeft voor een krijgs raad behoorde gebracht evenals die offi cieren, die zich niet met kracht er tegen verzetten. Te Londen is men thans aan het af rekenen met de uit Afrika terug ge keerde yeoman, misschien kan dit aan leiding geven dat velen zich opnieuw voor eet» jaar naar Afrika laten eenden. Een Engeisch soldaat hesloot een schrijven aan zjjne familie aldus: „Wjj zijn erbarmelijk gekleed. Wij hebben slechts twee beschuiten per dag en daarbij slechts koren te eten. En met een gescheurden broek aan het lijf en kapotte laarzen aan de voeten, waar de teenen doorsteken, jagen wij het land door alsof wij schaduwen achtervolgen. Ik besta uit niets anders dan uit knoken en vel." Deze regelen werden vooraf gegaan door eene beschrijving van den verre gaand verwilderden toestand waarin het leger zich bevindt door gebrek aan water en behoorlijk toezicht. Kitchener vermeldt niet veel meer dan van slecht weer en dan bekent hij een paar Britsche ongelukjes die Enge land alweer eenige soldatenpakjes kosten. De Boeren namen eenige versterkte posten met toebehooren en stuurden de soldaten naar huis en de gevonden voorraden konden zij gebruiken. In het algemeen kan gezegd worden, als de Engelschen zich wagen buiten de steden, staan zij allerlei gevaren bloot. Naar wordt medegedeeld zou koning Eduard aan lord Salisbury willen op dragen den oorlog te doen eindigen nog vóór de kroning in Juni a.s. Op welke wijze dit zou kunnen, is bekend, vol komen onafhankelijkheid der Boeren, doch dit wil Engeland niet, maar wil het vrede, wil de koning een feestelijke stemming bij zijn kroningsfeesten, dan zal er water bjj den wijn gevoegd moeten worden. Wegens de redevoering gehouden op "10 dezer, waarin heftig werd geantwoord op de aanvallen van zekere bladen is generaal Sir Redvers Bulier ontheven van het bevel over het eerste legerkorps te Aldershot en op non-activiteit gesteld. De „Standard" verneemt, dat in de Russische provinciën Tambof, Veronetsj en Saratof tal van boerenpaarden wor den aangekocht „ten behoeve van de regeering der Transvaalsche republie ken". De paarden worden gezonden naar de Oostenrijksche grens, waar ze in ontvangst worden genomen door buiten- landsche agenten die contant betalen. Wat er verder met de dieren gebeurt, weet men niet. Reuter's correspondent te Oudtshoorn meldt, dat een Boeren-afdeeling dat district is binnengetrokken uitVlakplaats, onder bevel van Pijper en Bouwer. De Britsche verkenners hielden voeling met die der Boeren, en hadden er den vorigen Zaterdag een gedood. Een bericht uit Middelburg, van den 20en, maakt melding van kleine troepjes Boeren, die bij den Barklypas gezien zijn. Een van de troepjes bestond uit opstandelingen uit het district en had geen aanvoerder. Voorts weet de berichtgever te vertellen dat Myburgh afgezet, en door v. d. Merwe vervangen De correspondent van de Morning Lea der te Lissabon heeft uit Lorenzo Mar- quez vernomen, dat de Boeren eenige versterkte Engelsche posten langs de grens van Swaziland hebben veroverd. Zij lieten de gevangenen weer los, maar behielden de voorraden en wat zij verder buit maakten. Volgens de Daily Express heeft lord Kitchener onmiddellijk uitzending van cavalerie versterkingen gevraagd; hij deed zijn verzoek vergezeld gaan van de voorwaarde, dat de mannen goed geoefend moeten zijn. Naar gemeld wordt, zijn in de buurt van Sprottau Pr. Silezië reusachtige hoeveelheden aardappelen aangekocht voor Engelsche rekening; deze zullen naar Zuid-Afrika worden gezonden en zijn bestemd voor de troepen aldaar. De kisten voor het overzeesche transport benoodigd, worden te Sprottau meteen geleverd. Te Génève is, op verzoek der Britsche Regeering, een pas uit Zuid-Afrika te- rugkeerend Engeisch officier gevangen genomen, die beschuldigd wordt van zich gelden te hebben toegeëindigd welke hem waren toevertrouwd voor het be talen van soldij aan de troepen te Pre toria. En op Ceylon werd een officier ge arresteerd wegens verduistering van 3000 pond, bestemd voor zijne compagnie. Daily Chronicle neemt een brief op van een jong officier in Zuid-Afrika, waarin deze het schandelik gedrag van de nieuwe yeomendie gedeeltelijk door Kitchener als onbruikbaar zijn terug gezonden, beschrijft. Eu dan is te be grijpen, dat men die lieden niet gaarne betaalt. De yeomen wierpen op groote schaal hun geweren en schietvoorraad weg, waarvan veel is buitgemaakt door de Boeren. Ettelijke officieren zelfs wei gerden de wegen langs te trekken, waar eene ontmoeting met de Boeren te duch ten was, enz. enz. Tengevolgo van de krijgswet en de censuur komen er geen berichten dan van Engelsche overwinningen en ook die zijn wel te tellen, een bewjjs, dat er in deze niet veel te vermelden is. Mag men hieruit opmaken dat het goed gaat De Wet is belast met het organiseeren van den opstand in Kaapkolonie, meldt Brussel, waardoor samenwerking zal ontstaan tusschen de drie groepen van Zuid-Afrikaanders. De Times meldt, dat iedere rebel moet voorzien zijn van een geweer, 't Ligt voor de hand dat, wie er geen heeft, het moet veroveren op de En- gelschen. Het blijkt, zegt een briefschrijver van St. Helena, dat Engeland zich de weelde veroorlooft krijgsgevangenen te houden, maar dat het de zorg voor hen overlaat aan de publieke liefdadigheid en deze, met name Nederland, zorgt daarvoor. Het plan tot boycotten van den En gelschen handel wordt door velen, Boerenvrienden, ten zeerste ontraden, hoewel met veel waardeering voor de goede bedoelingen van de ontwerpers. De Rappel bevat een telegram uit Lorenco Marquez meldende, dat de Boe ren groote bestellingen van kanonnen deden aan verschillende Europeesche fabrikantenonder hen bevindt zich ook een Engelsche firma. Het schijnt dat de Boeren een krach tige actie willen hervatten, en te dien einde een krachtige artillerie willen aanschaffen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1