oorlog beu ze zeggen hardop dat ze niet langer willen vechten, terwql hun vrou wen in Engeland honger ljjden en zij geen soldij ontvangen die ze aan hun vrouwen kunnen overmaken. Ze laten zich bq hoopen door de Boeren ge vangen nemen. Het slot van het verhaal der Zuid Afrikaansche dame was: Ons is de over winning. Lord Milner heeft te Durban eene redevoering gehouden, waarin het eind doel der Engelschen, alsook het middel om er toe te geraken vrjj duidelijk wordt aangetoond. •Formeel", zegt hij, zal de oorlog nooit uit zjjn, maar hq brandt vanzelf uit. Nu en dan zullen wjj de vlammen nog wel eens zien uitbreken hier en daar en op sommige oogenblikken zal die uitbarsting heel hevig schijnen en heel verontrustend. Maar er zal niets zijn om die vlam te voeden, en daarom zal er niets van komen. Op het oogenblik dat de waterstraal er op gericht wordt, sterft de vlam weg." Bq een bruiloftsfeest te Bath in Enge land zqn alle negentig gasten vergiftigd na aan het bruidsdiner te hebben aan gezeten; de bruid, de bruigom, de geestelijke, allen vertoonden den volgen den dag in meer of minder mate ver schijnselen van vergiftiging. Het onaan genaamste was, dat in het plaatsje geen voldoende geneesheeren waren om de lijders bij te staan; en van omliggende gemeenten moest in allerijl medische hulp worden ontboden. Tot heden heeft men nog niet kunnen nagaan aan welke oorzaken de vergifti ging moet worden toegeschreven. Heden bestaat het Noordzee-kanaal vqf en twintig jaar. Het kanaal wordt terecht de levensbron van Amsterdam genoemd; het heeft zijn ontstaan te danken aan de wet van oorzaak en gevolg. Tot ongeveer 1876 konden de handels schepen Amsterdam slechts bereiken door het Noord-Hollandsche kanaal, van den Helder door het Y tegenover Am sterdam en meestal moesten die door paardenkracht naar Amsterdam gesleept worden, wat veel tijd en geld kostte en nog vroeger bereikten de schepen hunne bestemming langs den ingang van het Y in de Zuiderzee, wat nog kostbaarder was. Omstreeks 1850 begon men, met den nieuweren scheepsbouw, die de schepen telkens grooter deed maken, te denken aan een nieuwen Waterweg. Verschil lende plannen ontstonden en een, dat van twee Engelsche ingenieurs, werd gevolgd, na veel loven en bieden tus schen den Staat en de stad Amsterdam. Levendig herinneren wij ons nog de blijdschap van Amsterdam toen de Kamer het besluit tot uitvoering had genomen. Het werk werd door den Staat uitgevoerd, Amsterdam droeg drie mil- lioen bq. Den 8en Maart 1865 nam het groote werk een aanvang. Op 1 Novem ber 1876 werd het Noordzeekanaal door Z. M. Koning Willem III plechtig ge opend eerst echter nog maar voor schepen van geringen diepgang omdat de vaar geul nog niet op haar vastgestelde diepte was gebracht. De draadlooze telegraaf, die nu reeds geruimen tijd aan den Nieuwen Water weg beproefd is als communicatiemid del met het lichtschip, heeft niet resul taten opgeleverd, die zoo gunstig waren als men aanvankelijk verwachtte. Ten eerste zijn de kosten belangrijk hooger geworden dan de raming en ten tweede ondervindt men nog steeds groote moei lijkheden met hel juist overbrengen van de seinen. Nu zal op de Rijkswerf te Amsterdam een nieuwe pro -f genomen worden met twee draadlooze seintoestellen die daartoe door de Allgemeine Electricitats Gesell- schaft kosteloos zij het dan ook waarschijnlijk niet belangloos in bruikleen worden afgestaan. De twee toestellen zullen aanvankelijk aan ver schillende zijden van de Rijkswerf wor den opgesteld, daarna zal een der beide toestellen naar IJ muiden verhuizen, vervolgens naar Helder enz. Met be langstelling wordt het resultaat van die proeven tegemoet gezien. Het plan om te Zandvoort een pier te bouwen, in den trant van die te Scheveningen, is naar het Vad. verneemt, reeds zoover gevorderd, dal het benoo- digde kapitaal geheel is bijeengebracht. Men wacht nu nog slechts op concessie van het Zandvoorter gemeentebestuur, om tot de uitvoering der voorloopige werkzaamheden over te gaan. De Ind. Beige zegt uit zekere bron te weten, dat het Hof van Arbitrage 15 November zal bijeenkomen. Op deagenda komt voor de bespreking van het budget van het Hof, terwjjl daarna behandeld zal worden het beroep der Boerenver- tegenwoordigers in Europa. Alle mo gendheden moeten reeds gepolst zqn over dit beroep en de Uitvoerende Raad van het Hot zal de verklaring afleggen dat het beroep niet door het Hof in behan deling kan worden genomen; het zal zich dus incompetent in deze aangele genheid verklaren. De Haagsche correspondent van Le Guide Musical schrijft dat de dames der hooge aristocratie den artisten van pro fessie hoe langer hoe meer concurrentie gaan aandoen. Eerst in de Fransche Ope ra mej. Wanda de Stajewska en nu bq de uitvoering van Kamermuziek der Haagsche afdeeling van Toonkunst ba rones Haersolte van den Doorn. Een der oudste veldwachters te Haar lemmermeer, F. Tit, is na ruim 30 jaren diensttijd in de laatste raadsvergadering op pensioen gesteld en wel op ƒ312.— 's jaars. Sedert de gemeente tot stand is gekomen, is dat de tweede ambtenaar, die voor rekening der gemeente is ge pensioneerd. HAARLEM 1 November 1901. Eenige weken geleden werd te Haarlem in eene vergadering, geleid door den heer Göbel, Voorzitter van den Broederbond „Harmonie" te Utrecht, een Comité benoemd, ten einde maat regelen te treffen tot het vormen eener Vereeniging te Haarlem. Alle aanwezigen traden als leden toe. Op Zondag 27 dezer had in het ge bouw van den Protestantenbond eene huishoudelijke bijeenkomst plaats. Het Comité bracht verslag uit omtrent hare voorloopige werkzaamheden en legde der vergadering een Ontwerp Reglement voor, dat in dezelfde vergadering vast gesteld werd. De Vereeniging is gewijd aan „het onderzoek op geestelijk gebied." Zij tracht a, de kennis der geestelijke verschijn selen te bevorderen; b, daardoor te komen tot meerdere kennis van het zieleleven van den mensch en van de betrekking tus- schen den mensch en de geestelijke wereld c, broederschap onder de leden aan te kweeken en te versterken. Personen van beiderlei sekse boven 18 jaren oud, die aan het doel der Ver eeniging willen mede arbeiden, kunnen lid worden. Zq moeten door drie leden worden gëintroduceerd, waarvan één lid van het Bestuur. Ballotage heeft geen plaat'. Contributie wordt niet geheven, doch de uitgaven bestreden uit vrijwillige bijdragen van leden en niet-leden, ter wijl het eventueel te kort onder de leden wordt omgeslagen. Eens per maand (des Zondagmorgens) zullen openbare lezingen worden ge houden, waartoe belangstellenden vrijen toegang hebben en waar sprekers zullen optreden die onderwerpen behandelen welke tot het doel der Vereeniging in betrekking staan. De data der openbare vergaderingen worden vooraf aangekondigd. Het voorloopig Comité werd bij ac clamatie tot Bestuur gekozen. Voorzitter is de heer G. Eggink, Garenkokerskade 25. De aandacht wordt nog eens ge vestigd op de uitvoering Dinsdag 5 November te geven door het Haarlem- sche Operette-Gezelschap onder directie van den Heer J. de Nobel, als wanneer zal opgevoerd worden de Operette »Rip" van Mei'hac Gille en Farnie, Muziek van Robert Planquette. De operette is herhaald onder veel bqval, behalve in het buitenland, ook te A msterdam voor het voetlicht gebracht. Wie zich zal willen herinneren den bqval dien de Operette Franchemont de Marskramer, door dezelfde Vereeniging gegeven, hier heeft genoten, zal zeker willen medewerken om deze veelbeloven de uitvoering te gaan hooren. Er moge nog in herinnering gebracht dat het doel van genoemd gezelschap is, behalve de liefde voor muziek en zang op te wekken, van een eventueel batig saldo een fonds te stichten tot ondersteuning bij hun studie van talentvolle jeugdige Haarlemsche jongelieden tot toonkun stenaars. De heer G. Jager Hzanbtenaar bij de plaatselijke directe belastingen herdacht heden den dag waarop hq vóór 25 jaren in dienst der gemeente trad. De Jubilaris werd door den heer van Lennep, gemeenteontvanger, in hartelijke bewoordingen gelukgewenscht en eenige fraaie geschenken aangeboden, ook na mens de ambtenaren ten raadhuize die door hunne tegenwoordigheid blijk gaven van hunne belangstelling in 't feest van den ijveringen ambtenaar. Col lecte voor de Boerenvrouwen en Kinderen gehouden den 24 October 1.1. Nagekomen giften: Tusschenschool Witte Heerenstraat 2.341/3; N. N. 2.— N. N. ƒ2.50; Bewaarschool Smedestraat f 3.55; N. N. 2.50; N. N. 0.50; N. N. 0.11; R.K. School Ged. Oudegracht 5.97 N. 1.Jubileum de Heer Blaas f 1.30; Cavalerie Kazerne 13.96'/a N. N. 10 N. N. f 1.Collecte personeel de Heer Bus Spaarne f 12.60; N. N. 2.Bus geplaatst in het gymnastieklokaal van de Rqkskweek- en Leerschool 10.Gecollecteerd 10 Octoher door J. B. f'2.75. te zamen 74.09. Errata: in een der vorige vermelde lijsten van giften staat abusievelijk Mej. K. dit moet zqn M. U. opbrengst brui loftspartijtje 3.-- Voor eene dicht bezette zaal gaf de Kon. Liederlafel „Zang en Vrienschap Dinsdagavond haar eerste concert na de schitterende overwinning in Augustus te Keulen behaald. Van alle zijden was men komen toestroomen om het Koor te hoo- ren, dat zich zoo zeer in den vreemde had onderscheiden tot eere van stad en vaderland. De concoursnummers van Zöllner en Brandts Buys maakten natuurlijk de hoofdnummers van het programma uit en bewezen in de heerlijke uitvoering, hoe hoog onze Mannenzangvereeniging thans staat en tot welk een machtig Koor de Liedertafel zich onder de leiding van den heer Robert heeft ontwikkeld. Het is voor onze stad werkelijk een voorrecht, een zangvereening te bezitten, zoo voortreffelijk samengesteld als „Zang en Vriendschap." Twee in de Kunstwe reld te goeder naam bekend staande solisten, de heeren Louis Zimmermann en Gerard Zalsman luisterden verder de uitvoering op met afwisselende viool- en zangnummers, daarbij op nauwge zette wqze door den heer Henk van Breemen begeleid. Beiden deelden ruim schoots in het groote succes, dat aan de uitvoering in haar geheel te beurt viel. Gedurende de maand October is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 280 personen tegen betaling en door 233 personen zonder betaling. Als vierde abonnementsvoorstelling wordt Zondag in den Schouwburg ge- gegeven door het Rotterdamsch Tooneel- gezelschap onder directie van den Heer P. D. van Eysden, het blijspel »In den Gemeenteraad" van G. Moser. In aanmerking genomen de uitmun tende krachten in het Gezelschap en den goeden roep welke van het stuk uitgaat, zal het niet te verwonderen zqn als alle plaatsen bezet zqn. Aanstaanden Woensdag is in den Schouwburg te verwachten het succes- blqspel in drie bedrijven van Blumen- thal en Kadelberg „Jan Ongeluk" te geven door de Nederlandsche Tooneel- vereeniging, het zal de tachtigste op voering zijn. Als men bijeen gaart wat verschillende kranten van het stuk en de uitvoering gezegd hebben, dan kan in een paar woorden gezegd worden dat het is een prettig stuk, artistiek geleid en een meer dan gewoon succes. Op het Museum van Kunstnijver heid zullen Zondag a.s. twee Chineesche borduurwerken tentoongesteld zqn, die een bijzonder artistiek karakter hebben. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 30 Oot. C. Vlug en C. Alfink. M, Hulskamp en A. M. Toeset. H. Kok M. A. Bos. P. L Rinseseu M. Rauwerda. H. W. Meijer en C. E. Zuurendrnk. H. Teeuwen en C. v. d. Engh S. v. d. Landen en 1. Hcff. A J. K e-tsl en C. H. v. Diepenbeek J. P. van Es en A. C. Bertholee F. Witkamp en C. C. Handgrasf A de Wit en A. Groot. 31 Oct. P. J. v d. MeijdenenJ M. Hissink. P. Segaar en P. Venema. A. Hamann en S. J. C. H 'obele. GETROUWD. 30 Oct. H. J. Wig,nan en J. van Goor W. Kluijt en E. van Dalfsen. C War merdam en L A. S. E. Bakker. W. D. Sluimers en A. Bricne 31 Oct. H. J. Lingeman en Z v. Assenderp. F. H. Richters en H. Koers GEBOORTEN. 23 Oct. J. van Goor geb. Wubbe d. H. J. le Febre geb, Groeneveldd. 24 Oct. J. E. Berkhout geb v. Stokromd. E S u- wer geb Ran d. H. S. de Jong geb. Hes-e z. 25 Oct. S van Rijn geb knijnd. 26 Oct. J. M. v. Leeuwen geb Bergman d. A. J Visser geb. Muller d. M E. Rijbroek geb. v. d. Werff d. W Bouwens geb. de Jong d 27 Oct. A M. Mathot geb. Huijbers z. R van Leen geb Pool z. H. Elskamp geb. Boere z. L. de Boer geb. Besse d. W. C. Vonkenberg geb. de Haan z. G. M. ter Beek geb. Ham burg d. 28 Oct. G te Velthuis geb. v. Begeren d. W. de Lugt geb Koone z. S M. Elferink geb.v. d Rietd A.Lan- geveld geb. Peek z. 29 Oct S. C Vergunst geb. Zaalberg z. J S. A. M Brantjes geb. Schreden d 30 Oet. A. F ra rieken g-b. Kok d. H. W. Scheer geb. van Egmondd. T. T. Philippo geb. Sala z. G. Huiiboom geb. Bogaart z. M. C. Daudtij geb. Roosdorp z. OVERLEDEN. 24 Oot. J. van Bergen 66 jJansatraat. 25 Oct. C. Renckens 88 j., M. v. Heems- kerekstr. E. C Cateau v. R-iaevelt 30 j., Hazep.laan. L. Smits 14 m. z., Wester Booraardstr. M. Franpois 34 i Doel-traat. E. P. v. Kooten 1 m. z„ Dnelatraa'. H. W Brakel 67 j., Brouwersvaart. 26 Oct. A. Wensing 48 j, Kl. Heiligland. J. M. Sanberg 8 d. d Camphuijsstr. J. Groet geb. Doe's 51 j„ Oranieb omstr&at. 27 Oct A. Joosten 4 m. d„ Wolstraat. L. J. W. H. Huider 6 m z Bakene-sergr. L. de Waard 75 jM. v. Heemskerkstr. 28 Oct. J. H. Keizer 79 j., N. Kruiss raat. J. Bouwmeester 70 j.. Jansstraat C. Blokker 29 d. dOranjestraat. 29 Oct. J. J. Wesselingh 94 jKl. Hou's'raat. J. J. Scholtz 30 j., Glasblazersstraad 30 Oct. J. G van den Berg 64 j., Caste- leqnstr. F. Klijting 23 j„ van Marum- straat. M. E. Schoonderbeek 15 m. d., de Witstraat. Staat van de Aardappelen en Boter markt over de Maand Oct. Boter. Aangev. 467, verk. 467 K. G. L. pr. ƒ1.15, H. pr. 1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 255, verk. 255 stuks. L. pr. f 7.H. pr. 12.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 131, verk. 131 stuks. L. pr. f 12.H. pr. f 24.50 p. stuk. Aardappelen. Aangev. 2580 H.L., verk. 2482 H.L. L. pr. 1.60, H. pr. 3.p. H. L. Appelen. Aangev. 2185 H.L., verk. 2118 H.L. L. pr. 5.-, H. pr. 28 - p H. L. Peren.Aangev. 1635 H.L.,verk. 1530 H.L. L. pr. 5.H. pr. f 20.p. H. L. VEEMARKT 30 Oct. 1901. Aangevoerd 5 Koeien 1 Pink 19 N. Kalveren 24 Schapen 26 Lammeren 5 Paarden Prijs: ƒ140.—ƒ170, 90.- -.- 8— 14, 16.— 22, 11.— 15, t 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk aibier, op Dinsdag 5 Nov. 1901, dea namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fantasie op -Ein feate Burg".G. Fink. 2. Andante uit de Sonatepathdtique. Beethoven. 3. Sonate No. 2Mendelssohn. a. Grave, Adagio. b. Allegro maestoso. c. Fuga. 4. No. 4 nit de 3e Sympbonie.Schumann. 5. HallelujahHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2