Uil Kaapstad meldt men aan do Deutsche Tageszeitung, dat de Boeren het Britsche paarden hoofddepót, in de on- middellijke nabijheid van Kaapstad, met duizenden paarden hebben vermeesterd, •wat echter wel wat al te schoon is om het maar zoo dadelijk te gelooven. Wel is de Brit zorgeloos en de Boer sluw en ondernemend, maar dat stukje ziet er dan toch wat al te stout uit. Nog wordt vermeldt van een gevecht bij Zeerust. Van de Boeren moeten er 48 zijn gesneuveld en 5 gevangen ge nomen, onder welke de commandanten Oosthuizen en Reekett, beiden gewond, en te Beestenkraal zijn negen en zeven tig Boeren gevangen genomen. Aangaande het gevecht bij Bethel had Kitchener nog geen nader bericht ont vangen, wel waren de gewonden binnen gebracht. De aanval had plaats onder een sterke regenvlaag, wat zeer zeker wêer een verontschuldiging is. De Boeren hebben er zich blijkbaar niet aan ge stoord en getoond dat althans zij, geen1 soldaten van mooi wéér zijn. De gevangenen op de Bermuda-eilan den moeten het daar tamelijk naar hun zin hebben, beter dan in de kampen, waar zij tusschen versperringen zaten opgesloten en geen uitzicht hadden. Zelfs zouden zij de Engelsche officieren geprezen hebben wegens hun moed. Aan een van die menschen werd zijn ge voelen gevraagd over den einduitslag van den oorlog: nik weet het niet'" was het ant woord. »'tls waar dat Engeland tot nu toe aan de winnende hand is, maar wie zegt dat de kans niet eens ten onze gunste zal keeren?" Omtrent de laatste voordeelen scheen de man nog niets te weten, misschien had hij dan een minder voorzichtig antwoord gegeven. Een der bladenis van meening dat, nu blijkt dat alle troepen in Z.-Afrika overwerkt zijn, zjj door nieuwe moeten vervangen worden. Jammer, het blad zegt er niet bij, waar die troepen te vinden zijn. De Westminster Gazette klaagt over de Boerenaanvallen, die de colonnes zware verliezen toebrengen, zonder zelf veel verlies. Bericht Kitchener niet, zegt het, dat Botha's aanvallende kommando tel kens 4000 man sterk is. Een cijferaar heeft voor de Morning Leader uitgerekend, dat als alle opgaven van gedoode, gevangen genomen en ge wonde Boeren juist zgn, zooals Kitchener die geregeld overzendt, de Boeren in vier maanden tgds meer dan honderd duizend man moeten verloren hebben. En Reynold?! Newspaper heeft uitge rekend, dat de Boeren in de twee jaren dat de oorlog duurt, volgens Britsche cijfers, reeds meer dan 300,000 man verloren hebben. Als de oorlog nog een paar jaar voort duurt, voegt dit blad er op ironischen toon bg, zullen de Boeren meer dan een millioen man verloren hebben. En dit is te merkwaardiger, omdat volgens de Engelsche opgaven de Boeren nooit meer dan 70,000 man in het veld hadden; en er in de laatste maanden nooit meer dan 25,000 30,000 strij dende Boeren werden opgegeven. Men weet dus wat er van de Boeren verliezen te denken is en mogen de overige opgaven daarnaar afmeten. En dan komen, zegt de W. G. onge lukkiglijk altijd op of tegeu dagen die nationale feestdagen zgn, de berichten van nederlagen, nu weer bjj de terug komst van de groote reis van den Hertog van Cornwallis. En ook in Rhodesia is het niet in orde; men verwacht er eiken dag opstand. Het blad komt tot de conclusie, dat de Boeren veel sterker in aantal zgn, of dat zg zoo verbazend veel toevloed krijgen uit de Kaapkolonie. dat men ronduit van opstand in die Engelsche bezitting spreken mag. Nu moet er sprake zgn, dat Engeland hulp van buiten zoekt tegen de Boeren, in Rusland, Japan, Portugal en Italië, maar wie zal willen helpen. Zelfs Jingo- bladen beginnen een toontje lager. Een blad van die soort raadt aan, minder optimisme, meer geduld te be- toonen, in de Afrikaander quaestie. Want „uit" zal de oorlog nog in jaren niet zijn. In den vroegen morgen van den lsten November is een afdeeling van 47 man bereden troepen van het district Wor cester gevangen genomen, nadat zjj al hunne amunitie verschoten hadden. De Boeren waren onder bevel van Van Heerden. De Sultan heeft lang gewacht, eer hij geloof sloeg aan de bewering betredende de inlijving van Kreta bjj Griekenland, maar ten laatste is zijn protest met be dreiging niet uitgebleven. Te meer is hij in verzet gekomen, nu deTurksche gezant te St. Petersburg mededeelde, dat de zaak zoo goed als zeker werd beschouwd. De Sultan tracht het gevaar nog af te wenden, doch hij zal wel rekenen op de hulp van keizer Wilhelm in deze en als hij een beroep mocht doen op de mogendheden, dan zal men wel wat weten te zeggen voor an nexatie, dat is zoo met Oost-Rumelië ook gegaan. De czaar schijnt voor in lijving te zgn. Het is bekend, dat de| mohamedaansche Kretensers liever Turksch zijn dan Grieksch, dat kan dus aan Griekenland nog wel wat moeite geven. Over 't algemeen is Europa niet bij zonder met Turkije ingenomenEuropa beschouwt de Turken nog steeds als indringers, dat ze dan ook werkelijk zijn. Eigenaardig dat bg de Turken het geloof bestaat van eenmaal uitgedreven I te zullen worden. Het begint er al wat naar te lijken. De meening bestaat, dat Turkije aan den rand staat van een afgrond, waaruit alleen krachtige finan- tieele hulp het redden kan. Geschiedt dit, dan heeft dit plaats ten koste van 's lands inkomsten, die toch al niet onbelast zijn. De Sultan zal dan zijn toevlucht moeten nemen tot het gewone Turksche huismiddel: afpersing der onderdanen, wat natuurlijk aanleiding zal geven tot volksberoeringen en bloed vergieten. De flnancieele nood van den Sultan blijkt in den laatsten tijd volkomen uit het niet nakomen van zijne geldelijke verplichtingen jegens Franschen, en dit niettegenstaande deugdelijke overeen komsten. Frankrijk zal nu zgn scheepjes eens in de Turksche wateren zenden om te zien of dat helpt. De concurrentie van Amerikaansche steenkool met Engelsche op de Euro- peesche markten is een feit geworden. Een bericht, te Washington ontvan gen, van den consul Skinner te Mar seille, meldt, dat de ontvangst van steen kool in die haven in de eerste zes maanden van 4900 7000 ton bedragende, tot bjj na 400,000 ton is gestegen gedurende den zelfden tijd van dit jaar, terwijl de Engelsche kolen in ongeveer geljjke verhouding gedaald zijn. Hg vraagt crediet voor zjjn krachtig en succesvol werk in deze zaak. Een groote meteoorsteen is neerge komen op het dorp Wyzienki, bg Kieff, en heeft een aantal korenschelven in brand gestoken. De brand verspreidde zich door het dorp en tastte nog veer tien huizen aan. Een jongentje van drie jaar werd door de vlammen ge dood. Men bericht aan het Soer. Hbld. uit Soekaboemi, dat zich daar een 54tal Chi- neezen, na rechtskundig advies te heb ben ingewonnen, den staart hebben laten afsnijden. Het hoofd van het plaatselijk bestuur moet met deze behandeling geen genoegen hebben genomen. De bedoelde Chineezen vinden de koet- jir-tjina uiterst onpractisch en beweren dat hun dat ding door hun vijanden de Mansjoes als teeken van onderwerping is opgedrongen en dus volstrekt niet tot hun nationaal costuum behoort. Men meldt uit Hilversum, dat de om geving van president Kruger gaarne zou zien dat hg den winter, vooral als deze zich strenger gaat uiten dan thans het ge val is, zijn verblijf zou gaan vestigen in een milder klimaat, ten eindeeene besten diging van den goeden gezondheidstoe stand waarin de heer Kruger zich bevind in de hand te werken. Men heeft den pre sident dan ook reeds aangeraden zich naar het zuiden van Frankrijk te be geven. Eene beslissing heeft de heer Kruger nog niet genomen, doch mocht hij toestemmen, dan zou het vertrek van Hilversum nog in deze maand plaats hebben. Op den Usel langs Kampen wordt de vaart voor diepgeladen schepen en stoom- booten zeer belemmerd door den lagen waterstand; gedurig komen ze met den grond in aanraking. De nachtboot naar Amsterdam vertrok Zaterdagnacht 2y, uur te laat, daar ze 2 uur aan den grond zat. De booten moeten aan den overzijde der rivier lossen en laden. Er worden thans weer flinke hoeveel heden bloembollen van Texel uitgevoerd. De bollenteelt op het eiland is sinds de laatste jaren niet zonder beteekenis en wordt allengs op uitgebreider schaal ge dreven. In de duinen van het eiland Schouwen zijn door een Haagsche jachtclub in drie dagen tijds niet minder dan 4500 konij nen benevens ongeveer 70 snippen en faisanten geschoten. Naar aanleiding van de berichten over het vinden van goud in de buurt van Ng verdal schrijft men van deskundige zgde: Dat er in de bedoelde streken goud in den grond zou voorkomen, tenminste in hoeveelheden, die technisch ook maar eenigszins van beteekenis zouden zijn, is hoogst onwaarschijnlijk. Goud laat zich in Nederland alleen verwachten in geslibde gronden met een hoog gehalte aan zware mineralen, en deze zijn in de omstreken van den Hellendoornschen en Noesselerberg waar het metaal zou gevonden zijn tot nu toe niet bekend. De berichtgever voegt er evenwel bg, dat hg geen monsters van het „goudhoudendt zand heeft gezien. Wel schrijft hij, dat in 9 van de 40 gevallen, waarin zoogenaamde goudhoudende mon sters ten onderzoek wordt aangeboden het metaal mica blijkt te zijn, een en kele maal ook pyriet (zwavelkies). Door de toenemende bevolking aan de Oostzijde van den Ringdijk te Haarlem mermeer en de overbevolking van School No. 4 aldaar, zal spoedig tot ontlasting dier school overgegaan worden tot het bouwen van een twaalfde school in deze gemeente. HAARLEM 5 November 1901. E. N. E. T. Lijn Haarlem— Zandvoort. Van en met 4 tot en met 31 Oct 4901. Aantal vervoerde passagiers 13149. Bruto ontvangsten 3027.22'. Hetzelfde tjjdvak des vorigen jaars 12574. Bruto ontvangsten 2406.16. Lijn HaarlemCeintuurbaan. Van en met 1 tot en met 30 Oct. 4901. Aantal vervoerde passagiers 76788. Bruto ontvangsten 3803.80. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars 73236. Bruto ontvangsten f 3690.10. Ljjn HaarlemBloemendaal. Van en met 1 toten met31 Oct.4901. Aantal vervoerde passagiers 20898. Bruto ontvangsten 2422.47'. Hetzelfde tijdvak des vorigen jaars 19576. Bruto ontvangsten 2098.37'. Uit de candidaten, die naar de aan de School voor Kunstnijverheid alhier vacante betrekking van leeraar in de projectieleer en het teekenen van geo metrisch ornament hebben gesolliciteerd, werd een drietal samengesteld, bestaande uit de Heeren No. 1 Hana, No. 2. Jes- surun de Mesquita, beiden Rotterdam, No. 3 A. C. de Graaw uit Rotterdam. Het Museum van Kunstnijverheid alhier werd gedurende de maand October bezocht door 871 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbonden boekerg werden 222 boek- en plaatwer ken verzonden. De boekerg bevat boek- en plaatwerken betrekking hebbende op de beeldende kunsten, de kunstambachten, alsook op bijzondere technieken bg de kunstam bachten in toepassing, die op aanvrage kosteloos door het geheele land verzonden worden. In het douchebadhuis zgn in de afgeloopen week genomen 454 baden. VKRGAH.BRING van den Kaad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 6 Nov. 1901, des voormiddags te 10 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Verzoek eervol ontslag Mej. E. P. M. Bon als onderwijzeres 2e Tus- schenschool. 2. Voorstel B. en W.W. intrekking onbewoonbaar verklaring perceel Baljuwslaan 26. 3. Id. id. verhooging post volgnummer 192 begrooting 1901. 4. Id. id. goedkeuring begrooting Barbara-gasthuis voor 1902. 5. Id. id. goedkeuring begrooting cor- poratiën van neeringen, ambachten en bedrijven voor 1902. 6. Id. id. goedkeuring begrooting Schutterij voor 4902. 7. Id. id. vaststelling staat beschikking onvoorziene uitgaven dienst 1901. 8. Id. id. goedkeuring 4e suppletoire begrooting dienst 4901. 9. Id. id. ontslag onderwijzer J. W. de Koning. 10. Schrijven B. en W.W. aanbieding gemeentebegrootingdienstl902 met bjjbehoorende stukken. 41. Voorstel B. en W.W intrekking onbewoonbaarverklaring perceel Oudeweg 1. 11«. Voorstel B. en W.W. overplaatsing hoofd school B. naar de Zesde Tus- schenschool. 12. Verslag opzichter gasverlichting over September 4901. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en. briefkaarten, bestemd voor onbekende f er ton en, gedurende de tweede helft der maand Oct. 1901, welke stukken thans doorde Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven A. J. Nyholt, AmersfoortH Heymering, F. v. d. Horst, H Duyser, R R. Kikkert, B. Meyer, merr. Vrybergh de Coaing, Mevr. v. Velsen, J. W. Reese, Gretha Vogel, Wed. Pouwels v.d. Veen, Amst. f lesschenfabriek, de Graaff, I. Walter, Jane de Ridder, A. v. Leer, allen Amsterdam; Wed. A. v. Veen, Baarn; M Segers, Mevr. van der Jagt, Coöp. brooibakkerij, Tiedeina, J. W.de Jongh, mej. A Meindersma, Wed de Koning, M. J. Eagelsma, allen den Haag; W. v.d. Velde, en Mej. L. Bloem, Groningen; mej G. Houwart, J. Jansen, Hein Borger, E H. de Waal mej. 1). F. G. Meyboom, M. Dreese, damea Beyerink, allen Haarlem; W. Lastdrager, Helder; P. v. Lierop, Hillegom; Gt. Berkhout, J. Sluit, G. Berkhout, allen Rotterdam; B. Koster, Rozen- daal; Vrouw Janssens, Tilburg; H. Dekker, U- trechtmej. J. M T. d. Plassche, Valkenburg; Mevr. J. P. Rustige, Veenhuizen, Djjkatra, Wor- kum, mej. Z. Bakker, in Zutfen. Briefkaarten. Wed. Fitzeler,? mevr. H. v. d. Toorn. J. v. d. Berg, mej. G. Reiff, mile. N. Leepman v.d. Berg, Kroepe, Rang, Ruial, G. Hniging. Erbrink, allen Amsterdammej. Lioa Bloem, GroningenHein Prello, Mej. C. Calkoen, mej. J. Jansen, allen Haarlem; E. J. Schouten Leiden; P. Drnif, Meppel; J. Trost eo A. v. Lente, beiden Rotter dam A. Lamberts, Venlo Rijbroek, Voorschoten; G. J. Moelhuis9en, Weert; C. de Vries, Wormer- veer. BU ITENL A ND. Bri even. Mevr. G. v. Stiets, Batavia; H. Boelmans ter Spill, Eischenach; Jan'van Dijk, KeDt;Miss. Camilla Cor ver, William Huntly, beiden Londen Vast, Paris; P. ran Anrooy, Zurich; A. Weater- beek, Duitschland. Briefkaarten. J. Renardy, Bleijberg; Mej. Anne Ivertaon. Christian!»; miss. Camille Corver, in London. Markt van 4 November 1901. Bottr. Aangev. 427, verk. 427 K. G. L. pr. ƒ4.30, H pr. 4.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 72, verk. 72 stuks. L. pr. ƒ8.H. pr. ƒ44.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 39, verk. 39 stuks. L. pr. ƒ13.H. pr. ƒ48.—p. stuk Aardappelen. Aangev. 473 HL., verk. 441 HL. L. pr. ƒ4.50, H. pr. 2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 493 H.L., verk. 454 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ46.p. H.L. Peren. Aangev. 438 H.L., verk. 424 H.L. L. pr. ƒ5.— H. pr. ƒ72.—p. H.L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 7 Nov. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. FantasieWorp. 2. AdagioC. A. Fischer. S. SonateA. G. Fitter. 4 Elsa's Brautzug som Müoster. R. Wagner. 5. Tran merciSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2