Duitschland soms voor den dag treedt, bewyst een voorval te Straatsburg. Bij het 9e Pruisische regiment huzaren aldaar diende zekere luitenant Baker, een Engelschman van geboorte. Hij was rijk, deed aan alle vermaak mede en was in de stad zeer gezien. Toen de oorlog uitbrak, kreeg Baker lustom aan het tochtje naar Pretoria deel te nemen. Hü vroeg een kort verlof aan, nam een genoeglijk afscheid van zijn jonge vrouw en zjjne voorname vrienden en vertrok met de „gentlemen in khaki". Maar evenals zoovelen van zijn over moedige tandgenooten werd ook hij ge waar, dat de oorlog geen kinderspel was. Een Boerenkogel vond den weg naar zijn hart. Zijn weduwe verhuisde naar Engeland. De vorstelijke inboedel van haar woning te Straatsburg werd nu dezer dagen in veiling gebracht. Toen zag men iets, wat nooit is ge zien Een gemompel liep door de zaal, dat men de dingen niet koopen moest, die behoord hadden aan een van de beulen der Boerenvrouwen en kinderen. En op het oogenblik, dat de veiling zou beginnen, gingen allen heen, uitdragers, kooplui en liefhebbers, zonder dat er één bod gedaan was op de prachtige meubelen en het antieke porselein. Een Engelsch blad doet de mededeeling, dat aan den tegenwoordigen [oorlog aan Engelsche zijde 2100 Israëlieten hebben deelgenomen. Zoo voortgaande mag men nog interessanter statistieken verwach ten. Of het oorlogsnieuws intusschen ook schaarseh is 1 Majoor Stonham die het veldhospitaal van de Imperial Yeomanry in Zuidafrika heelt bestuurd, heeft een lezing gehou den over het hospitaal werk in Zuid-Afrika. Hy beschreef, hoe hij een samenkomst met de Wet had gehadhij zeide dat de groote Boerengeneraal hem met de grootste voorkomendheid behandeld had en hem een plaats aan de hand had gedaan, waar het hospitaal van de yeo manry volkomen veilig zou kunnen ge plaatst worden. Hij beschouwde de Wet als een gentleman in elke beteekenis van dit woord. De algemeene opvatting der Engel- schen in deze is heel anders. Zy zien in eiken Boer een halven barbaar, niet ge schikt om mee te praten. Goed, dat zij nu ook in deze eens beter ingelicht worden De Duitsche Ki iegervereine moeten »van boven af" een dringende wenk hebben gekregen, geen deel meer te nemen aan betoogingen tegen Chamber lain, aangezien men dit in Regeerings- kringen xniet aangenaam" vond. Met noodelooze hardheid blijkt Mies Hobhouse, die zoo kloek voor de ver drukten in de kampen opkwam, uit Zuid-Afrika te zijn verwijderd. Als eene misdadigster werd zij naar Durban en van daar naar Kaapstad gebracht om daar met geweld aan boord van een hospitaal-schip naar Engeland te worden ingescheept. Wanneer het parlement bijeenkomt, zal er heel wat rekenschap te vragen zyn- Een Boeren officier, Meijer, door Botha belast met eene zending naar President Kruger, heeft bij zijne aankomst te Marseille verklaard, dat de zaken voor de Boeren zeer gunstig staan. Het getal strijdbare Britten moet volgens hem geslonken zyn tot veertig duizend, ter wijl het Boerenleger nog vijftien duizend manschappen telt, van alle benoodigd heden ruim voorzien. Er loopen weer geruchten aangaande een aftreden van Kitchener. Omdat de Engelschen in den laatsten tijd hunne troepen en convooien over zee verzenden, houden de Boeren er nu een kustwacht op na. Koning Edward heeft zich, naar men verzekert, in afkeurenden zin uitgelaten over de jongste redevoering van Minis ter Chamberlain. De Koning moet in den laatsten tyd enigszins somber en teneergeslagen zijn geheel anders dan de vroolijke Prins van Wales van vroeger. Alleen de laatste jachten in het park van Wind of, die «en grooten buit opleverden, hebben Item wat opgefleurd. De Russische minister van oorlog, generaal Koeropatkine, heeft per circu laire aan alle afdeelingschefs gevraagd om hun meening over de wederinvoering ven de lijfstraf in het leger. Nadat alle antwoorden gunstig luidden, is een legercommissie belast met het uitwerken van een nieuw strafreglement. Een aantal Russische dames uit de hoogst kringen te Petersburg heeft het voornemen opgevat van haar Boeren- sympathiën blijk te geven, door den jongsten zoon van generaal Botha een geschenk aan te bieden; zij hebben be dacht, gelden bij openbare inschrijving in de Russische hoofdstad te verzamelen, en voor de opbrengst een zilveren wieg te koopen. De zendelinge miss Stone is nog steeds in handen der Bulgaarsche roovers, om dat er nog geen geld genoeg is voor hare vrijlating. De regeeringen met hun diplomaten zyn er al aan te pas ge komen niets kan de roovers er toe bren gen de dame onbeschadigd af te leveren, dan tegen de bepaalde som. Nu bemoeit een Amerikaan, de directeur van de New-York Herald zich met de zaak. Deze zal een journalist zenden om de dame op te sporen, want men is in volslagen onzekerheid waar de dame weggestopt is. De aangewezen persoon tot dit baantje moet iemand zyn die voor geen geruchtje vervaard is; in dertijd heeft hij zich al eens laten inenten met cholera sernm van den Spaanschen dokter Ferrand wat alles behalve on schadelijk geacht werd. Hij is- er goed afgekomen en is toen aan Pasteur den uitslag gaan mededeelen. Als het kunststuk den journalist ge lukt is zeer zeker zijn fortuin gemaakt. Doch het zal de vraag zijn of de Bul garen hern niet te slim af zijn. Nu zegt wel het gerucht, dat miss Stone in een harem is opgesloten, zelfs zou een Bulgaarsche priester haar daar gezien en gesproken hebben, maar men gelooft die geruchten niet, tenzij de roovers de dame daar hadden geplaatst tot meerdere zekerheid, dat de lossom zou uitbetaald worden en tot meerdere veiligheid van den buit, in aanmerking genomen de wettelijke onschendbaarheid der harems. De hoofdzaak echter is; het geld is er niet. Het optreden van Duitsche militairen in zake Chamberlins bekende beweringen omtrent Duitsche wreedheden gepleegd in den oorlog van 1870 en 1871, bevalt de Duitsche regeering niet, althans zij heeft een wenk gegeven, om dit in 't vervolg na te laten. Zij storen er zich echter niet by zonder aan, althans Zater dag werd te Keulen een protestmeeting gehouden, die door 2000 personen werd bijgewoond, en waarin krasse moties tegen Chamberlain's beleedigende taal werden aangenomen. En Vrydag trad de predikant dr. Kohier, Oberkonsisto- rialrath, in een bijeenkomst van de vereeniging „Het IJzeren Kruis" op, om een lykrede te houden ter eereder gestorven kameradenen daarin prote steerde ook deze predikant op krachtige en indrukwekkende wijze tegen de be schuldigingen van Chamberlain. Te Braemar ligt de sneeuw verbazend hoog. Twee mannen zijn te Aberdeen shire van de koude omgekomen. Een vond men in een turfmoeras geheel met ijs bedekt. Uit alle hoeken van Engeland komen berichten dat het geweldig koud is ge weest. Buitengewoon streng was de kou reeds in de Boven-Theems vallei, en in de laatste nachten heeft het 12 en 16 graden gevroren. Te Maidenhead, Henley en andere plaatsen in den omtrek, zyn de vijvers met een laag ijs bedekt van meer dan twee centimeter. Te Erzeroem (Klein Azië) komen nog herhaaldelijk aardbevingen voor. De stad is zoo goed als verlaten, er zijn vele slach toilers. De Tentoonstelling van briefkaarten en houtsnijwerken van gevangen Boeren gehouden door den Heer Verselewel de Wit Hamer in de hiertoe welwillend gegeven kunstzaal van Mejuffrouw G. II. Mathijssen te Leeuwarden, heeft opgebracht 1244. Eenige dagen geleden is door het de partement van binnenlandsche zaken aan de commissarissen der Koningin ten behoeve der gemeentebesturen verzon den het materieel, in 1902 noodig voor de uitvoering der leerplichtwet. Het zijn honderden en honderden pakketten met een gezamenlijk gewicht van pl. m. vijf en-twintig-duizend kilogram. Nu moet dit alles, voor den tweeden keer, door de commissarissen der Koningin onder de gemeentebesturen worden verdeeld. Men zou zoo willen vragen, kon het niet wat eenvoudiger. B.v.b.: Een kind verzuimt de school. Onderzoek waaraan 't verzuim te wijten >s. De reden wordt aangegeven. De soort van verzuim wordt vastgesteld door het hoofd der school. Deze klaagt de strafbaren aan. Veroor deeling voigt. Maar neen, ettelijke vellen papier moeten volgeschreventijd ver morst die ten behoeve van de school kon gewend worden; wrevel bij de onder wijzers; haat tegen de schoolplichtwet opgewekt. Kon 't niet wat eenvoudiger? Een treurig ongeluk is zeker de Rui ter, arbeider bij den landbouwer Nieu- wenhuizen, wonende aan de Hoofdvaart te Haarlemmermeer, overkomen. Op den gewonen tijd naar het werk gegaan zijnde, vond men op den weg zijn gereedschap liggen. Bij nader on derzoek bleek, dat de man in de weg sloot lag, waaruit hij levenloos werd opgehaald. De man was lijdende aan toevallen, zoodat naar alle waarschijnlijkheid dit de oorzaak vaii zijn dood is. De man laat eene onverzorgde weduwe en kinderen na. HAARLEM 19 November 1901. De Nutslezing. De eerste buitengewone vergadering in dit seizoen van het Haarlemsche Nutsdepartement had Maandag plaats in het Brongebouw. Als spreker trad op de Heer Justus van Maurik. Voor de pauze werd voorgedragen de novelle „Mullers buste". Muller was een dichter. Bij zijn leven trokken sommigen de schouders op voor zijn kunstgewrochten, anderen betracht ten het stilzwijgen er over; nog anderen waren met zijn werken zeer ingenomen. Nu echter was de man dooden be richten omtrent 's mans groote beteeke nis ais dichter vulden de bladen zóó, dat zelfs zijn nijdigste critici meededen in het uitbazuinen van 's mans lof. Zijn dichterwerken verschenen met een twee de druk", zyn portret hing in alle boek winkels. Nu woonde er ter plaatse een beeld jeskoopman, die zijn zeer Hollandschen naam verwisseld had voor dien van Giovanni Cappelli. Deze wenschte van de Muller-vergoding ook te profiteeren en meldde zich hiertoe aan by een jong artist met een foto, om daarnaar een buste te vervaardigen, geschikt voor den handel. De artist toog aan 't werk. Op een gegeven tijdstip kwam Capelli met vier kunstkenners om over de gelijkenis te oordeelen. De meeningen liepen zóó uiteen, dat een vriend, het oordeel sa mentrekkend, tot eene conclusie kwam, die van wege de allerkomiekste samen voeging der uitspraken meer dan lach wekkend was. De Heer van Maurik voerde nog spre kend in de moeder van den artist, een goedig oud menschje, erg ingenomen met haar poes. Nu, wij weten wat het zeggen wil als Spreker zoo'n Amsterdamsch vrouwtje uit de volksklasse laat rede neeren 1 Die poes beging de streek van al spelend den neus der buste te bescha digen. Daar kwam het atelier binnen stuiven de huisheer van den overleden dichter. Zijn oog viel op de buste. Wat, roept hij, heb je daar den kop van dien Muller, die dood gegaan is met achter lating van een halfjaar huishuur 1 Spre kend, man, sprekend, 'k kende hem dadelijk aan zijn scheeven neus. Dit was het werk van poeshet beest had er de gelijkenis aangebracht. Na de pauze het typische schetsje getiteld: In den verkiezingsstrijd. Hoe een rentenier van dien tijd ge bruik maakte om eens in zijn eentje te gaan, waar men zoo met vrouw en doch ter niet komt, en laat, en niet heelemaal frisch thuis kwam. Hoe zijn wederhelft achter de zaak kwam door affiches, voor komende in de zakken van den uitgaan der. Neen maar, 't was om het uit te gillen en dit deden de Nutsleden en hunne dames dan ook. Naar wij vernemen hebben zich voor twee onderwijzers betrekkingen hier ter stede niet minder dan 240 sollicitanten aangemeld, waaronder drie hoofden van scholen. Onze stad is thans een eldorado voor onderwijzers. Voor de betrekking van leerares in de nuttige en fraaie handwerken aan de meisjesschool voor middelbaar onder wijs alhier, hebben zich 2b sollicitanten aangemeld. Collecten en inschrijvingen van allerlei aard bereiken in dezen tijd van het jaar Haarlems Ingezetenen. Doch de ingezetenen trekken nimmer de wel doende hand weg, waar zy weten dat hulp en steun noodig zijn. Daarop rekent ook het Roomsch Katholiek Pa rochiaal Armbestuur, dat het voornemen heeft, op Woensdag 20 November de gewone Jaarlyksche Turfcollecte te hou den. Wetende, dat ook daar veel nooden behooren gelenigd wordt deze collecte in de algemeene aandacht aanbevolen. Men deelt mede dat Zondagnacht eenige huzaren in de Schoterstraat baldadig hebben huisgehouden. Na mid dernacht drongen zy bij een weduwe aldaar binnen, die hen vreezende, den toegang niet durfde weigeren. Zij mis handelden haar, lichtten de buitendeur uit de hengsels en legden die in de gang, waarna zij de vlucht namen door het venster. Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft der maand Nov. 1901welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. Brieven. Mej. Diehl, Alkmaar; Martha Bonte, Amster dam V; Wed. v. Guiker— Muller, J E Mulder, Koster, J. v. Leeuwen, Wed v. d. lieiden, J. Dykstra, Mej. L. Muller. F. Massing, Prins, Hienfeld, Mej. A. Kuyk, mej. A. G Straatman, allen Amsterdam; I.s. Koster, Bergen op Zoom; Kruisbrink, Bloemeudatl; G. J. Wolbera, Delft; Schoten, Deventer; J. Meindersma, EeMej Pietje Dam, 's HageMej. Jansen, D, v. Baar, Snoek, mevr. J. Broek, mt-j. K. Schut, allen Haarlem; mej Mina Swenneker. HaarlemmermeerBank, Hillegom; J. de Vries, Koudekerk; D. Krnijff, Naarden A. J. Huybrechts, OudenboschA. Kui pers, Rotterdam; mevr. Koopmans—de Wet, Rotterdam; Klaas van Oosten, Utrecht. Briefkaarten. P. Berends, W. Duyff, mej Veenstra, B. J. v. Oye, W. Hensker, J. Wouda. mevr. L. v. Houten, allen Amsterdam; J. de Bruin, Dordt F. B. F. v. Es, Haag; Zwaan, F. Schreuder, mevr. de Rgke, Prinsenbolwerk 9101, C. Minke, G. Wubbels, Agatba Dames, E. Italië, A. Vre- denberg. BUIÏBNL A N D. Brieven. H. Dinkla Barry, Baumgarten, Hamburg; H Schutman, Interlaken; A. B. Heinsbergeu, A. Schouten, Paris; Wed. Blanckweardt, Soerabaja; de Bie, Southampton; J. van Breemen, Tegal. Briefkaarten. CorinneMackall, Balgimore; Frau Cordes Gooda, Berlin; mevr. M. Swaan—Bugs, Interlaken; A. Chaplin, London; van O ver veldt, Montreux. Markt van 18 November 1901. Boter. Aangev. 101, verk. 101 K. G. L. pr. 1.30, H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 57, verk. 43 stuks. L. pr. f 8.H. pr. f 11.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 35, verk. 29 stuks. L. pr. ƒ13.—H. pr. ƒ18.50 p. stuk Aardappelen. Aangev. 293 HL., verk. 280 HL. L. pr. ƒ1.60, H. pr. 2.50 p. H. L. Appelen. Aangev. 87 H.L., verk. 56 H.L. L. pr. ƒ5.—, H. pr. ƒ16.— p. H.L. Peren. Aangev. 59 H.L., verk. 58 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ12.p. H. L. 0R6ELBESPEUNB ia de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dun u-rdag 21 Nov. 1901, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PBOGHAMMA. 1. Preludium EroicaG B. v. Krieken. 2. AndanteCh. Bach. 3. Allegro mae.tosoA Ms;llij Andante 4. Chor (6e Cantate) op: J. S. Bach. •Bleib bei nn9, denn es will Abend werden." 5. Aria: MondnachtR. Schumann,

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2