HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No 97 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 7 December TE HAARLEM Zondag 8 Dec. 1901. KRONIEK TELEPHOONNÜMMEK TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. 4 BONNEMENT8PRU8 Per drie maanden—,25. franco p. post—,40. Afzonderlijke nommerg 3 centen per stuk. iPr|i per Advertentie van 1 5 regels 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. '«Avonds 5Vs ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'g Avonds 5Vs nre, Ds. Tibben. Woensdag. 'g Avonds 8 ure, Ds. Tibben. Gemeenschappelijke dienst. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 'g Avonds 5Vj ure, Ds. Schotel. Woensdag. 's Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam 1 ure, Zondagsschool. 'e Avonds 6% ure, Ds. Poolman. Kerk der Veroemgde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. 's Avonds 6 ure, Ds. Plantenga. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. P. H. Hugen- holtz Jr. Pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. Romer. Evang. Luth. Pred. te Utrecht. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool. 'sAvonds 8 ure, Evangelische Sa menkomst. {Dinsdag.) 'sAvonds 8i/j ure. Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Lcidsche Vaart. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Iiuthersche Kerk. Oeen dienst. Doopsgeeinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 61/» ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. van Paasen. Pred. te Haarlem. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Pred. te Haarlem. Houtrijk en Polanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. 's Middags 12 ure, opening van de nieuwe Zondagschool in de Kerk. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Avonds 6Vj ure, Ds. Hulsman. BUITENGEMEENTEN. Waai aiets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth tan Wijk. De Raadsvergadering van Woensdag vertoonde eene agenda, ruim genoeg voor drie zittingen. Dat er op voorkwam de kwestie Stolp had heel wat toehoorders op de publieke tribune gelokt. Eerst het voorstel V. d. Kamp om voorstel B. en W. in zake den ontslagen werkman de Wit op 13 November te behandelen, waarover toen de stemmen staakten. De Heer V. d. Kamp trekt het voorstel in. Vervolgens de kwestie StolpWefers Bettink, Heenk de vorige vergadering verdaagd om meer licht. Aan het rap port der Oommissie in deze, om het verzoekschrift te wijzen van de hand is niets toegevoegd. Adressanten, hebben thans tot meer dere toelichting het gevoelen ingewonnen van vier rechtsgeleerden. Prof. Krabbe deelt als zijne meening mede, dat de Heer Stolp zich heeft schuldig gemaakt aan gemeenteleverantie, evenzoo Prof. de Louter, Prof. Oppenheim en Mr. B. M. Vlielander Hein. Voor den aanvang der discussies in deze verlieten de Heeren de Lanoy en Spoor de vergadering. De Heer van Styrum maakt eenige kantteekeningen op het tweede request. Het standpunt der rekwestanten was de vraag te beslissen, of de Heer Stolp, juridisch gesproken, gehandeld had te gen de wet. In de overlegde adviezen is geen en kele practische grond aangeknoopt. Vervolgens laat spreker de uitspraken van Thorbecke en anderen de revue passeeren. Wijst op hetgeen de Raads leden niet is toegestaan, n.l. te stemmen over zaken, waar hun persoonlijk belang mee gemoeid wordt. De vraag is alleen wat de wet bepaalt, niet wat wenschelgk is. Als een aandeelhouder deel neemt aan li het beheer eener vennootschap kan hij geen raadslid zijn. Het is gebleken, dat de Heer Stolp niet in dit geval verkeert. Het gevoelen der Redactie van Ge meentestemmen is aangehaald, maar dat is niet analoog met dat van den Heer Stolp. Het weekblad van Administratie is van meening dat het geval van den Heer Stolp valt buiten de wet. Spreker noemt eenige gevallen van vervallen verklaring. Ook eenige Kon. besluiten bespreekt de Heer van Styrum nog; geen van deze betreft het geval Stolp. Adressanten voelen zelf dat hun mo tieven zwak z(jn. De Raad is wettelijk aangewezen om de kwestie te stellen. De adviezen der rechtsgeleerden be sprekende zegt Spreker, dat Prof. Krabbe zich feitelijk aan de zijde der Commissie stelde, evenzoo Prof. Oppenheim en deze treedt later wat terug op nadere (on bekende) gegevens. De Heer Vlielander Hein heeft geen gezag als hebbende geen bijzondere stu die van gemeenlewetgeving gemaakt. Reeds zijn uitgangspunt isnietdeugdelijk. Zijn standpunt is anders dan dat van den Hoogen Raad, en dit kan eenvoudig niet in aanmerking komen. Het groot getal aandeelen van den Heer Stolp is niet van invloed op de vraag. In zijne meeningen staat de Heer Vlielander Hein alleen. Spreker zal zeker zijn systeem niet aanvaarden en gelooft dat de Raad even als de Comm. van meening zal zijn, dat van schending van art. 24 geen sprake is. De Heer V. d. Kamp motivoert zijn stem na wederlegging van enkele punten in het procesverbaal der Commissie. Volgens spreker heeft de Heer Stolp van de levering aan de gemeente van te voren alles geweten. Art. 24 verbiedt leverantie waarvan de Raadsleden gelde lijk voordeel hebben. Meent dat de Raad schorsing moet uitspreken. De Voorzitter doet opmerken, dat in enkele opzichten het besprokene door den Heer V. d. Kamp voor den Raad iets verdachtmakends bevat. De Heer Tjeenk Willink, eerst van meening dat het rapport der Commissie niet het volle licht gaf, is daarvan terug gekomen. Het betoog van den Heer Van Styrum heeft, door de praktische wijze van behandeling allen invloed op den leek. Zoolang het artikel 24 bestaat, behoort men met het procesverbaal der Commissie meê te gaan. Nog de Heer Groot, is van meening dat door den Heer Stolp invloed is uit geoefend op leverantie/.al voor schorsing stemmen. De Heer de Braai evenzoo en de Heer Hofland zet zijn gevoelen uiteen. Deze is van meening dat de Heer Stolp invloed heeft uitgeoefend. Zal tegen het rap port stemmen. De Heer Schram is niet overtuigd geworden door den Heer Van Styrum. Zal voor schorsing stemmen. De Heer Roog motiveert mede zijn stem tegen het rapport. De Heer Modoo zal evenzoo tegen stemmen. De Heer van Styrum verdedigt het rapport. Op grond van door niets ge staafde vermoedens mag de Raad geen schorsing uitspreken dit werd in het breede door den Heer Van Styrum uit een gezet. Nog eenige discussies, wat vervelend door de vele herhaling van tegenwer pingen. De Heer V. d. Kamp heeft het nog even over de levering van drinkwater fonteinen door den Ijzerhandel. Maakt nog de opmerking dat het moeielijk is voor een Raadslid om bepaalde gegevens omtrent leverantie te maken. De Voorzitter beantwoordt. Het rapport der Commissie kwam in stemming en werd aangenomen. Tegen de Heeren Groot, V. d. Kamp, Modoo, Schram, Hofland, Roog en de Braai. Toen had er een geheime vergadering plaats, waarna het volgende: Machtiging werd gevraagd tot het doen van een dading aan te gaan met de eigenaren van walgrond aan den Kouden- horn en Spaarne teneinde die gronden in gemeente beheer te brengen tegen 2.50 per M'. Zonder discussie of hoofdelij ke stemming werd de machtiging verleend. De vergadering weid vervolgens ver daagd tot Donderdag namiddag half twee. In de vergadering van Donderdag het volgende Vastgesteld werd een tweede supple toir kohier over 1901. De Heeren Drs. H. J. Calkoen en P. M.Heringa, leeraars aan de H.B. Scholen, ontvangen 133.34 voor meerdere les uren. Vastgesteld werd eene Verordening, regelende de aanstelling van ambtenaren bij de duinwaterleiding en hunne jaar wedden. Voorstel B. en W. is voor de volgende jaarwedden de directeur 2500.benevens 700.voor het gemis van vr(je woning. De Heer Beqnes besprak dit punt; de' boekhouder van ƒ1200.tot ƒ2000.— de assistent-boekhouder van ƒ800.— tot ƒ1200. de eerste klerken van ƒ500.tot ƒ1000. Voorgesteld wordt door den Heer Modoo ƒ600.aanvang. Dit werd verworpen. De Heer Groot krijgt een lesje omtrent de insinuatie alsof het lot van den minderen man door B. en W. mef minder ernst worden behandeld, dan dat der hoogere ambtenaren; aangezien dit geheel het geval niet is, prikkelen zulke dingen, maken de hoofden warm en de harten koud. de tweede klerken van ƒ350.tot 500.— de loopers van ƒ600.tot 800. de opzichter voor de gemeente en de opzichter aan het pompstation ieder van ƒ1000.tot ƒ1400.op welk punt inlichting werd gevraagd en gegeven. De Heer Modoo stelt voor f 1100.tot ƒ1300.wat verworpen wordt. de le machinist van f 1040.tot ƒ1300.de 2e machinist van ƒ832. tot ƒ1040.de le stoker van 624. tot 728.en de stoker van 520. tot 624.Deze personen genieten bovendien vrije woning, vuur en licht. de helper op het terrein der water leiding van 572.tot 676. de fllterwerkers van 520.tot ƒ613.60; de hoofdfitter van ƒ842.40 tot 967.20; de fitters van ƒ686.40 tot 780.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1