Nieuwsberichten. de hulpGtters van 592.80 tot 686.40, de helpers in de gemeente van ƒ468. tot 561.60, de voorman graver van ƒ530.40 tot ƒ624.de gravers van 468.tot ƒ561.60 en de meterher steller van 624.tot ƒ748 80. Met een vast stelsel van verhoogin gen werd De Verordening aangenomen. In behandeling kwam de toegezegde verhooging van de jaarwedden der school hoofden. Voorgesteld wordt bjj aanstel ling de jaarwedden te bepalen op 1500 met drie vierjaarlgksche verhoogingen tot ƒ1800.de hoofden der scholen, waar onderwijs gegeven wordt in een of meer vreemde talen genieten ƒ200. meer. Voor vrjje woning wordt 400. bepaald. De Heer Sneltjes maakt de opmerking dat de hoofden der eerstgenoemde scho len veel meer te doen hebben dan die der laatstgenoemde. Wethouder J. H. Kruseman beantwoordt. Het verschil in salarieering is overal. Alle schoolhoofden gaan vooruit. De Heer Sneltjes stelt nu voor ƒ1500.te stellen op 1700. voor allen, de verhooging voor talen te doen vervallen. De Heer Kruseman be strijdt dit. De Heer Stolp wer.scht dit ook, maar wil de hoofden wat aangaat de regeling van vergoeding voor huis huur laten behouden wat zij tot heden genoten. De Heer Bijvoet heeft het woord nog. Nog de Heeren Kruseman en Roog. Voorstel Sneltjes wordt verworpen met 7 stemmen voor. De Heer Stolp stelt voor de cijfers voor huurvergoeding te bepalen op 500. De Heer Modoo zou dan willen uit- keeren aan de hoofden, die in verplichte huizen wonen, wat die woning minder waard is dan 500.Dit valt in stem ming met 6 stemmen voor. De Wed. H. Markenstein wordt ge durende drie jaren toegekend eene grati ficatie van ƒ100.per jaar. Aan de Wed. D. A. Braakenburg denken B. en W. een gratificatie toe van 100.voor één jaar. Dit wordt toegestaan. In behandeling komt vervolgens het jaarlijksche boomenstaatje. Het wordt aangenomen. Voorstel brugbouw, bedoelende het maken van een nieuwe ijzeren draai brug over het Spaarne, ter vervanging van de Hooge Brug, en de bouw eener nieuwe vaste brug over de Papentoren- singelgracht als toegang naar den Har- menjansweg, ter vervanging van de thans daar aanwezige brug kwam nu ter sprake. Het een en ander zal eischen 138.000. Onder het gevraagde crediet zijn niet begrepen de kosten van het maken van basaltkademuren met daarbjj behoorende bestratingen langs den Koudenhorn en die van het sloopen der Catharjjne- of Hooge brug, het afgraven van den wal- grond bij die brug en de slooping van de daarop aanwezige gebouwtjes, alsmede voor den bouw van een kantoor met woning voor de ambtenaren belast met het innen van haven- en kaaigeld. De Heer Roog heeft geen voldoende overzicht van het werk. Ook de finan- cieele gegevens zijn niet voldoende. Stelt voor de zaak aan te houden en B. en W. te verzoeken om meer licht. De Heer de Breuk bestrjjdt dit; van B. en W. zijn geen nadere gegevens te wachten tenzjj de Raad dit wenscht. De Heer Welsenaar betreurt het voorstel Roog, evenzoo de Heer Speelman. De Heer Van Lennep meent dat de Commissie van Bijstand het hare heeft gedaan, om tot in kleinigheden de zaak te geven. Weder de Heer Roog. De Heer Roog vertrouwt de Commissie, maar wenscht zelfstandig te oordeelen. De Heer Van Thiel wenscht niet uit te stellen. Eenige discussies tusschen de Heer Roog en den Voorzitter. Voorstel Roog wordt verworpen. De Heer Modoo wenscht bruggen van 10 meter. Dit wordt overgenomen door B. en W. maar de hoogere kosten zullen ƒ20000 bedragen. Te hoog, zegt de Heer Roog. Het geheele voorstel wordt zonder wjjziging aangenomen met drie stemmen tegen. P. Gieske en L. G. Prins wenschen afkoopbaarstelling van erfpacht. Voor gesteld wordt aan den wensch gevolg te geven tegen penning 40. De Raad verleent vergunning tot hooger bouwen van een nieuw te bouwen perceel aan de Koolsteeg. A. Ploeg heeft een afwjjzende be schikking ontvangen op zjjn verzoek aan B. en W. tot hooger bouwen van een pakhuis. Thans komt hjj met hetzelfde verzoek bjj den Raad, daarbij wjjzende dat de poort, die toegang verschaft aan het pand, partikulier eigendom is. B. en W. stellen voor de vergunning te verleenen voor eene hoogte van vier meter. Aangenomen. Vergunning wordt verleend aan A. C. Sweerts tot hooger bouwen van drie perceelen, Lange Hofstraat. Het verzoekschrift van de Vereeniging „De Goede Verwachting", bedoelende de weder in dienststelling van den werk man P. de Wit bij den gemeentereini gingsdienst wordt voorgesteld ter afdoe ning te stellen in handen van B. en W. De Heer Hofland erkent, dat De Wit op voldoenden grond is ontslagen, maai de omstandigheden waaronder net mis drijf is gepleegd zijn min of meer ver- schoonljjk. De Wit jis niet helder van hoofd en heeft als zoodanig aangeboden sterken drank gebruikt. Ook bevat het rapport tegenstrijdigheden. De Heer Roog bespreekt de zaak, ook de Heeren Bjj- voet en Spoor. De Voorzitter bepaalt de houding van B. en W. en het rapport. Wethouder de Breuk brengt in her innering, dat alleen in behandeling is het voorstel om het stuk in handen te stellen. Nog eens bepleit de Heer Hofland de kwestie, tot weder in dienst stelling. De Heer v. d Kamp bespreekt het rapport. Verzoekt B. en W. deze zaak welwil lend te behandelen. De Heer Sneltjes bespreekt de zaak. De Voorzitter brengt nog een en ander in 't midden. Komt op tegen mindere nauwkeurigheid van het rapport. De Heer v. d. Kamp trekt zjjn voor stel in op grond van de verklaring van den Voorzitter om de zaak welwillend, doch ook billjjk en rechtvaardig te be handelen. Het Bestuur der Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool vraagt voor den bouw en inrichting dier school een ge- meentebijdrage van ƒ10.000 ineensten einde genoemd bestuur in de gelegenheid te stellen aan vele merijes dat onder wijs te geven, dat hen in staat stelt in eigen onderhoud te voorzien, daar het zeker is, dat de strjjd om het bestaan voor hen niet minder groot zal zijn dan dat met jongens het geval zal wezen. Op dit verzoek hadden B. en W. af wijzende beschikking voorgesteld, om welke reden het Bestuur nader verzoekt het bedrag van twee jaren te verdeelen. Het Bestuur kan de verzekering geven, dat niet meer is gevraagd dan werkelijk noodig is en meenen dan ook den grond van het geheel afwijzend advies alleen daarin te moeten zoeken, dat het bedrag in verhouding tot de lasten van de ge meentekas wat hoog geacht wordt. De Heeren Schram, Groot en Modoo hebben voorgesteld gedurende driejaren 3000 te bepalen per jaar. De eerste bespreekt dit voorstel. De Heer Modoo stelt voor j 9000 toe te staan, te ver deelen over drie jaren. De Heer Stolp wenscht advies van B. en W. Wethouder H. D. Kruseman merkt op, dat de sym pathie voor die inrichting bestaat, maar de eischen aan de gemeentekas gesteld, worden hoe langer hoe hooger, wat een verbljjdend verschgnsel is op zich zelf genomen, maar zoodoende lijdt het even wicht tusschen uitgaven en inkomsten. Wij moeten spaarzaam zjjn met het geven van subsidies aan partikuliere inrichtingen. De dames hebben erkend, dat 10.000 noodig is, met 9000 is men toch niet te helpen. B. en W. wen schen niet toe te staan. De Heer Roog bepleit de subsidie. Had gehoopt dat B. en W. het voorstel zouden overgenomen hebben. Nog de Heer Modoo, die het niet aardig vindt van den Wethouder, om telkens als het ligt in het plan van B. en W. het finantieele deel te voorschijn te roepen. In denzelfden geest spreekt nog de Heer Schram. De Heer De Braai zal nu eens niet met voorstel Schram mee gaan. De Heer Welsenaar heeft vernomen, dat de bouw doorgaat, al komt de subsidie niet. De dames hebben dus andere kanalen. De Heer Bejjnes zal voor subsidie zjjn. De Voorzitter doet opmerken, dat niet alleen de finantieele zijde door B. en W. is gezien, maar 10.000 beschikbaar te stellen, waar geen voldoende waar borgen zjjn dat het voortbestaan der inrichting verzekerd is gaat niet aan. De Heer Groot zal in dat geval tegen stemmen. Weder, dus voor de vierde maal de Heer Schram. De subsidie Groot komt instemming en wordt verworpen met 5 stemmen voor. Voorstel B. en W. afwijzing, wordt aangenomen. Wegens bet vergevorderde uur, wordt de behandeling van drie punten ver daagd. De Raad benoemt tot onderwijzeres aan de Opleidingschool voor Meisjes Mejuffrouw A. J. H. W. Scheeffer; tot leden der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwjjs de Heeren Dufour, W. van Linden Tol en Mr. C. M. Rasch. De Heer Schram vraagt tot welken datum de Statenzaal verhuurd is. B. en W. kunnen in deze niets mededeelen. De Heer Groot heeft ernstige klach ten omtrent bezuinigingen in het Gast huis. Vier maanden geleden was er een patient die ernstig ljjdende was doch door de goede verpleging in zoover her steld was dat hij in den tuin mocht wandelen. Die man is als gerateld ont slagen, hoewel hjj niet in staat is te werken en geen thuiskomen heeft. Het zou geen wonder geweest zijn, als de man de handen aan zich zelf geslagen had. Deelt motie mede, die in de volgende vergadering zal behandeld worden. Wet houder H. D. Kruseman, zou het wen- schelijk vinden, als in zoodanige gevallen belanghebbenden zich eerst wendden tot de betrokken autoriteiten. Eerste Kamer. Maandagavond hield de Kamer een openbare zitting. De Voorzitter wjjdde eenige waardeerende woorden aan de nagedachtenis van het overleden lid Jhr. Mr. L. van Nispen. De nieuw benoemde leden van Basten Batenburg en Bosch van Drakestein zjjn toegelaten en beëedigd. Ingekomen waren de door de Tweede Kamer laatste lijk aangenomen Wetsontwerpen. De Vergadering werd verdaagd tot Don derdag. Tweede Kamer. Vrijdag werd de algemeene beraad slaging over de Staatsbegrooting ge opend. De heer Roessingh kwam op tegen de voorstelling bij de jongste stembus, dat het ging tusschen Chris tenen en niet Christenen. Ook betwistte hjj de juistheid der tegenstelling tegen over de kiezers gebruikt, dat liberalen uitsluitend te rade gaan met de rede. De heer Drucker, na een opmerking te hebben gemaakt over bevoorrechting van de ministerieele pers met officieele stukken, zooals dezer dagen geschied is, achtte namens eenige politieke vrienden het optreden van het kabinet gerecht vaardigd, al is het terecht, genoemd een coalitie-kabinet. Spreker wees er op, hoe ten onrechte wordt beweerd, dat wetten van de vorige regeering met de Christelijke grondslagen van ons volk in strjjd zouden zijn. Onder het vorig kabinet klaagden de Christelijke par tijen daarover nooit. Spreker betreurde de volkomen ongezindheid van het tegenwoordig Kabinet om kiesrechther ziening ter hand te nemen. Hjj hoopt intusschen, dat de erkenning door het Kabinet, dat kiesrechtswjjziging zonder grondwetsherziening ondenkbaar is, de voorstanders dier herziening zal ver meerderen. De heer Mees, met ter zjjde stelling van theologische beschouwingen, verwacht niet alles van wat het Ministerie belooft en acht een afwachtende houding voorgeschreven voor de liberalen. Het Kabinet regeere niet met de onverdraag zame en exkluzieve calvinistiesche be ginselen. Daarover bestaat evenwel geen vrees met het oog op de samenstelling van het Kabinet. Spreker kan onmogeljjk met de heer Drucker de urgentie van kiesrechtherzieni ng en voor deze vereisch- te grondwetsherziening erkennen. Hjj zou het betreuren, als de vele wetgevende arbeid, die te oogsten valt werd achter gesteld bjj het kiesrecht. De socialisten moet hjj bljjven bestrjjden wegens hun beginsel van alles te doen opgaan in den staat. Daarentegen zullen de libera len tegenover het Kabinet werkzaam moeten zjjn ten opzichte van de plannen omtrentde vrjjmaking van het onderwjjs. Mochten deze hel openbaar onderwjjs aantasten, dan zal de linkerzjjde zich eenparig daartegen verzetten. Waak zaamheid past verder tegenover de voor nemens tot verhooging van het zedeljjk karakter van het volksleven, opdat zjj de persoonljjke vrjjheid niet aanranden. Ten slotte wees spreker op de nadeelen van het protektionisme, dat de volkslasten en de prijzen der eerste levensbehoeften verhoogt. De heer Melchers beweerde, dat uit verschillende feiten bij den ver- kiezingsstrjjd bljjkt, dat alleen door het opwekken van godsdienstige en kerke lijke hartstochten de meerderheid is verkregen, en deze niet ontstaan is uit een gemeenschappeljjk werkprogram op het gebied van sociale hervormin gen. Het stellen van de politiek in dienst van het geloof is oorzaak, dat voor sociale hervormingen van de rechterzijde niet veel te wachten is. De demokra- tiesche beginselen van Dr. Kuyper zjjn verwaterd, want men heeft de sociale politiek verzwegen. De tegenwoordige meerderheid is gekocht ten koste van de demokratie. Het kiesrecht vraagstuk is daardoor op den achtergrond gedron gen, en het kunservatisme heeft over wonnen. Sprekers overtuiging is, dat godsdienst in de politiek aan de gods dienst kwaad doet, en de vraag komt bij hem opwat zullen de als demokraat gekozen antirevolutionaire heeren Talma en van Vlietdoen? Spreker eindigde met krachtige verdediging van de socialis- tiesche beginselen ten voordeele van het proletariaat tegen de kapitalistiesche bedoelingen, ondanks de valsche leuzen der tegenpartjj. De beweging tegen Chamberlain houdt in Duitschland aan. Vjjfduizend mannen en vrouwen uit Mainz en omstreken hebben bjj acclamatie een motie aan genomen, die tegen Chamberlain's ver gelijking van den oorlog in Zuid-Afrika met »den heiligen verdedigingskrjjg van het Duitsche ras" verzet aanteekent. De Londensche correspondent van de Birningham Dailg Post liet blad dat van Chamberlain wel eens inlichtingen krijgt heeft thans van „diplomatieke zijde" vernomen, dat minstens twee der Boeren gedelegeerden zich ten gunste van het aanknoopen van onderhande lingen met de Engelsche Regeering hebben verklaard; en dat ook Kruger minder sterk schijnt te zjjn in zijn ver zet tegen het aanknoopen van onder handelingen. Slechts wanneer de Presi dent dr. Leyds heeft gesproken, »die hem altijd een optimistisch verhaaltje heeft te doen" komt het oude ver zet van den President weer boven. Uit Brussel wordt aan de Engelsche bladen gemeld, dat Lord Kitchener voor nemens is aan Louis Botha een wapen stilstand voor te stellen, ten einde het aanknoopen van onderhandelingen te vergemakkelijken. In de Marnixstraat te Amsterdam heeft Woensdagavond ten huize van een meubelmaker een brand gewoed, waarbij drie menschenlevens te betreuren zjjn. Een man, oen kind van negen en een van zes jaar, zijn door den rook verstikt. In het Duitsch Geneeskundig Week blad doet prof. Robert Koch mededee- lingen over een nieuwe behandeling van lijders aan tuberculose, en wel door inspuitingen, waardoor de bacteriën »agglutineeren", d.i. tot hoopjes worden en de onvatbaarheid wordt bevorderd. Bjj proefnemingen op een bepaalde soort van Iongzieken heeft hjj met deze metho de reeds gunstige resultaten verkregen. Een stuk drukwerk, onlangs ontdekt in de vroegere verzameling van het klooster te Schönau, die nu in de Na tionale Bibliotheek te Wiesbaden berust, is gebleken de oudst bestaande Guten- berg-druk te zjjn. Vroeger gold als zoodanig de zoogenaamde „Donatus" in de Nationale Bibliotheek te Parjjs, ge dateerd 1451. Het nu ontdekte is een deel van een astronomischen kalender en moet van 1447 zjjn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2