HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Biad. No. 99 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 TE HAARLEM Zondag 15 Dec. 1901. Nieuwsberichten. TELEPHOONNDMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ƒ-, 25, franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per gtnk. Prlji per Advertentie van 1-5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentièn worden, aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. (iGed Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Da. Mulder. '«Avonds 5Vs ure, Da. Mulder. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Da. de Lang. Emer. Pred. te Haarlem. Evang. Ijuthersche Kerk. Voorna. 10 ure. Ds. van Kleef. Ev. Luth. Pred. te Leiden. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, de Heer Voa. Candidaat. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Da. Tibben. 'g Avonds 5Vs ure, Va. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. Woensdag. 's Avonds 8 ure. Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6% ure, Ds. Wempe. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. 's Avonds 6 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocg van Scheltinga. 'g Avonds 7 ure, Ds. Pohlman. Evang. Luth. Pred. te Delft. Dinsdag. 's Avonds 7 ure, Samenkomst tot ver sterking van het geestelijk leven. Ds. SmithPred. te Amsterdam. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering, g Avonds 8 ure, Meisjesvereeniging, (Dinsdag.) 'sAvonds 81/» ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidscbe Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waa» niati ander» vermeld wordt, wordt de Red. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerlh van Wijk. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Schaik. Pred. te Kampen. 'sAvonds 6y> ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Pred. te Beverwijk. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Doopsbediening. Houtrijk en Folanen. Voorm 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Zandvoort. Voorm. 10 ure, de Heer Lens. Zendelinng. 's Avonds 6ys ure, Ds. Hulsman. Tweede Kamer. In de zitting van Vrijdag verweet de heer Melchers, zijn repliek vervol gend den Katholieken, dat hun bemoeiing met de arbeidersklasse niet leidt tot vrijmaking van het proletariaat en de arbeidersbeweging aan dien kant geheel afhankelijk maakt van de Katholieke Kerk, die integendeel het kapitalisme aanmoedigt. De heer Staalman bleef betreuren het gemis van het demokra- tiesch element in deze Christelijke Re geering. Hij verklaarde zich bereid te zfjner tqd een lijstjen van antirevoluti onaire ministers voor Marine over te leggen, en handhaafde zijn bezwaren tegen de opneming van den tegenwoor- digen minister in het Kabinet. Spreker weigert een dienaar te worden van de aristokratische antirevolutionairen. Hij heeft zich daarom niet aangesloten bq hun Kamerclub, en wenscht zich alle vrijheid van kritiek voor te behouden. Ernstig waarschuwde hij tegen eenige samenwerking met de oudliberale partij, waarvan de „kleine luyden" niets te wachten hebben wegens hare beperkte opvatting van de Staatsbemoeiing. Spre ker blijft als Christen-demokraat bij de antirevolutionairen, en verlangt, tegen over zgn indeeling bq de iwilden" door den afgevaardigde Heemskerk, eereher stel als antirevolutionair. De heer Druc- ker voerde nog het woord, hoofdzakelijk om tegenover den heer Michiels te ontkennen, dat de vrijzinnig demokra- tiesche partij één zou zijn met de so- ciaal-demokratiesche, en te doen uit komen, dat de heer Treub, die de verwantschap aannam, te Amsterdam niet sprak namens de vrijzinnig demo- kratiesche partij. Deze blijft principaal van de socialisten gescheiden, omdat voor haar het privaat eigendom bljjft grond slag der maatschappij, gelijk hare be ginselen omtrent kiesrecht en sociale wetgeving haar afscheiding van de oud- liberale part(j rechtvaardigt. Voor alge meen kiesrecht verwachtte Spreker ook niet veel sympathie van de vooruitstre vende liberalen. Sprekers partjj denkt er inderdaad over, een voorstel tot Grondwetsherziening betreffende het kiesrecht te doen. Inmiddels zal de propaganda voor dat denkbeeld met kracht worden voortgezet. Spreker maakte van 's Ministers verklaring, dat hq geen voorstel tot heffing van graan rechten zou doen en beloofde den steun zqner partjj, wanneer de Reg. krachtig genoeg sociale wetgeving wil voorstaan. De heer Michiels van Verduijnen drong nog aan op overlegging van de bescheiden over de Vredeskonferentie, en de heer van Bjjlandt achtte het een eer voor Nederland, pogingen aan te wenden om tot vrede in Zuid Afrika te komen. Na uitvoerige repliek van den heer Schaper betoogde de heer Savornin Lohman, dat algemeen kiesrecht volstrekt niet noodig is om arbeids-toestanden te verbeteren. Hq bestreed de overheerschende macht der arbeiders. De heer de Waal Malefijt bestreed den heer Staalman, en de heer Schokking wilde in 't licht stellen, hoe het Christelijk beginsel moet zijn grond slag van het gezag. De heer Goeman Borgesius repliceerde op verschillende punten. De heer van Kol verklaarde zich niet bevredigd met het antwoord op zijn interpellatie omtrent de kon- centratie-kampen, en stelde eene motie voor, waarbij de Kamer de Reg. ver zocht, maatregelen te beramen, waar door, met goedkeuring van de Engelsche regeering, de vrouwen en kinderen uit Z.-Afr. koncentratiekampen, die zulks verlangen, naar elders overgebracht kunnen worden. Deze motie zal later worden behandeld. De Min. van Binnenl. Zaken ontkende geenzins wat hij vroeger heeft geschre ven, maar meent, dat citatenstrijd niet meer van dezen tijd is. Door den heer Mees was gevraagd of den minister niet afweek van vroeger beleid door nu te zoeken naar koalitie inplaats van isole ment. Groen's woordin isolement zoek ik mjjn kracht, beteekende afscheiding afscheiding van de konservatie partij maar daarna past aansluiting, niet door fuzie, maar door federatieve aansluiting. Daarna behandelde de Min. andere pun ten. Op de vraag wat hq bedoelt met zijn verklaring, dat het nu goed gaat met het onderwijs, antwoordde hq, dat de landsvrede steeds meer bevorderd en uitgebreid wordt, het onderwijs in dege lijkheid wint, terwjjl allerzijds lust om het onderwijs uit zijn eenzijdigen banfl los te maken, bestaat. Waartoe dan Grondwetsherziening? De min. houdt vol, dat het Centrale Comité bij de verkie zingen geen onderhandelingen heeftge voerd met, welke parij ook. De samen werking is pas begonnen nadat hem de kabinetsformatie was opgedragen. Naar aanleiding van het door den heer Mel chers gesprokene stelde de Min. in 't licht, dat het Marxzisme niet beantwoord heeft aan 't geen het beloofde. Het verdwijnen van den middenstand en het verachteren van het proletariaat zijn ook niet door feiten bewezen. Hij bestreed de argumenten waarmee de heer van Hels- dingen op algemeen kiesrecht aandrong. Ook den lieer Staalman bestreed de Min. Het samengaan van Antirevolutionairen en Katholieken was ontstaan uitinner- ljjken drang om alle verschillen te laten varen, waar men voor een gemeenschap- peljjk doel arbeidt, n.l. op te komen tegen een geest, zichtbaar in tal van kleinigheden, die tracht ons volk te de- moraliseeren. Die moderne geest woelt in het volkde vrjje liefde wordt openijjk verdedigd, de zelfmoord gëeerd, het neo- malthusianisme vindt publieke verdedi ging, de literatuur wordt vergiftigd door scabreuse mededeelingen vanhetsexueele leven. Anderzijds valt te regelen de verhouding van man en vrouw en kin deren, van patroons en werklieden, volk en overheid, overheid en God. Waar nu zooveel in de wet te regelen is, viel het op, dat in wetten der overzijde bepalingen voorkwamen, die hoogst bedenkelijke verschijnselen opleverden. Zoo bij de kinderwetten, zoo bq den leerplicht, zoo bq de armenwet. In meer regeling valt hetzelfde op te merken. Bq de stembus kwam dat alles ter sprake. Als de ar beiders van Patrimonium en den R. K. Volksbond een betere sociale pozitie op geven om te verkiezen eene mindere verbetering, maar met behoud van het geloof, dan is aan deze zijde ongetwqfeld het hoogere zedtlqke beginsel. De sociaal democraten willen onze arbeiders op een hellend vlak brengen, waarlangs ze steeds meer afglijden; maar wq, zegt de Min., waarschuwen ze. Als resuliaat van dit debat noemt hij, dat dit Kabinet kan rekenen op steun van partqgenooten, die niet een groep van marionetten vor men om als claque dienst te doen, maar van mannen van karakter en overtui ging, die uit eigen inzicht de noodzake lijkheid erkennen van samenwerking. Aan de linkerzijde mag de Reg. op één uitzondering na, rekenen op eene par lementaire houding die tot vruchtbare beraadslaging leiden kan. De heer Scha per nadat de heer de Savornin Lohman tevergeefs sluiting van het debat voor gesteld had kreeg voor de derde maal het woord, en kwam tegen den krachtigen aanval des Ministers tegen de Soc.- democratische beginselen op. Ook de heer Staalman kreeg voor de derde maal het woord en weersprak de bewering van den heer de Waal Malefqt. De Min. van Binnenl. Zaken repliceerde nog naar aanleiding van het door den heer Scha per gesprokene. Daarna werd het alge meen debat gesloten. Hoofdstuk I (Huis der Koningin) werd aangenomen. Bij Hoofd stuk II (hooge Kollegiën) drong de heer van Helsdingen aan op hooger schade loosstelling voorde Kamerleden. De Min. van Fin. was van meening, dat art. 89 der grondwet zich tegen inwilliging van dit verzoek verzet en volhardde daarbq, ook na repliek van den heer v n Hels dingen. Bij art. 11 besprak de heer Pijnacker Hordqk de pozitie van de beambten hij het algemeen bestuur. De Min. van Fin. verklaarde, dat aangaande deze zaak onderzoek is ingesteld. Hoofdst. II werd aangenomen. De burgelqke autoriteit van het de partement van Koloniën deelde mede dat zij het beheer van de concentratie kampen had overgenomen van het mi litair bestuur. Men zou geld noch moeite sparen om de kampen zoo gezond moge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1