HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Drieëntwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 21 December 1901. TE HAARLEM Zondag 22 Dec. 1901. No. 101. TELETHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden -,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—5 regels 10.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaateruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk rwg worden geplaatst. Eglise Wallonne. Dix heures, Mr. Muller. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'g Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 Vs ure, Ds. Schotel. Iiuthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. 's Avonds 6 ure. Dr. Elhorst. Kemonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Schim van der Loeff. Remonstr. Pred. te Leiden. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering. (Dinsdag.) 'sAvonds 8Vs uro, Bidstond. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidscho Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waai niet, anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Bvana. IiUtbersche Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Tmuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1. 'sAvonds 6V, ure, Ds. Proost. Pred. te Wormerveer. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen, 's Avonds 6V, ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, de Heer Loran. Candidaat. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. 'sAvonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure. Ds. T. Hoog. Em. Pred. te Hillegom. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 'sAvonds 6V, ure, Ds. Hulsman. Uitvoering van de Zangvereening „Ima- nuel." Woensdag weer een Agenda van 27 punten in de Raadsvergadering. Reeds vooraf meende men dat ze niet afgewerkt kon worden, de toenemende breedspra kigheid van sommige leden in aanmerking genomen en zou men bijna meenen de vrees van den Voorzitter, beschuldigd te worden de debatten te smoren. Met frisschen moed werd aangepakt het procesverbaal van de kasopneming van den ontvanger medegedeeld, waarna de bekende zaak Beijnes betreflende stroomlevering door de gemeente in behandeling kwam. De Heer Beijnes bespreekt de zaak als de Commissie der Lichttabrieken dit wenscht. Wethouder Kruseman doet opmerken dat de toezegging herhaaldelijk is be vestigd. De grief is dat door den Heer Beijnes geen blijk gegeven is, dat hij zich bewust is, eenige toezegging gedaan te hebben. De Firma heeft de zaak laten loopen tot de kabel gelegd zou worden. De prijs zou misschien van invloed kun nen zijn, die is nergens hooger. Een contract was niet mogelijk. Nu de Heer Beijnes, hij betreurt dat de zaak te vroeg is openbaar gemaakt. Reeds eenigen tijd geleden heeft hij aan enkele leden der Commissie gezegd, voorloopig geen stroom te zullen ge bruiken, zou toch nimmer op een onbe paald contract ingaan. De firma gebruikt voordeeliger stoomvermogen. Van de stroomlevering door de E.N.E.T. is geen gebruik gemaakt, en zwart op wit staat, dat hij van de gemeente zou nemen, als de gemeente zou kunnen leverenwij s t er op dat daarmee de verleen de vergunning aan de ENETvervalt wegens geen gebruik maken van haar stroom, dus vervalt ook het tweede gedeelte. Verder wordt aangetoond dat de Centrale niet berekend is op zoo groote krachtlevering. De kabel is niet berekend op 150 P. K. wel voor 95 P. K. en spreker tracht aan te toonen, dat het advies Doijer aanraadt voor zulke afnemers veel zwaarder kabels te leggen, m. a. w. de Centrale is niet geschikt voor zooveel P. K. Er is geen rekening gehouden met de afname van 150 P. K. Door een en ander de teleurstelling toe te schrij ven aan de Firma Beijnes is wel wat te erg. De Heer Kruseman licht de 150 P. K. toe. Er is op 50 P. K. gerekend. Een tweede kabel zou zonder bezwaar ge legd worden. De Heer V. d. Kamp heeft het woord. Verzoekt de rede van den Heer Beij nes in druk te mogen ontvangen. De Heeren Hofland, Stolp en Beijnes hebben nog het woord. De laatste zegt, dat het verschil in prijs tusschen stroom en stoom f 6000.bedraagt Teleur stellingen op velerlei gebied worden nog aangevoerd. Als men met de ge meente een contract gesloten heeft moeten de voorwaarden volledig bekend zijn. Beantwoordt nog den Heer Stolp. Gelach, de voorzitter klopt af. De Heer Groot meent dat de vergun ning aan de E. N. E. T. buiten de kwestie is, noemt het betoog van den Heer B spijkers op laag water. De Heer Speelman is het met den Heer B. geheel oneens. De Heer Schram doet opmerken, dat de Heer Beijnes wel degelijk gevraagd heeft of op zijn 150 P. K. was gerekend. Betreurt dat geen contract is aangegaan. De Heer Hugenholtz vraagt of aan de zaak nog iets te doen is; of er moge lijkheid is te bepalen wie gelijk heeft. Zoowel de Heer Beijnes als de Commissie heeft gefaald. Spreker meent dat de Heer Beijnes reeds genoeg gestraft is, in aanmerking genomen dat de Raad niet is ingenomen met het terug trekken van den Heer Beijnes. De Heer Kruseman merkt op, dat bij de Lichtfabriek de ontvangst voor 150 P. K. was gerekend. Men weet dat de Heer Beijnes zich had verbonden, mon deling, om de stroom te nemen. Nog maakt de Heer Modoo de op merking dat de elektrische fabriek haar aanzijn in niet geringe mate heeft te danken aan den Heer Beijnes. Wenscht verder de administratie der exploitatie van gas en van electriciteit apart te houden. De Heer Hugenholtz stelt voor eene Commissie te benoemen om in deze te dienen van advies. De Heer Bijvoet verklaart er zich tegen. Een proces zou geen succes hebben. De Heer Hugenholtz zet het doel van zoo'n Commissie uiteen. Doch de Raad moet zich uitspreken, daarvoor een nauw gezet onderzoek. Voorstel Hugenholtz komt in stemming en de stemmen staken. De Voorzitter deelt mede, dat voor de Statezaal f 100.huur betaald wordt. In de verotdening Haven- en Kaaigeld werd een wijziging goedgekeurdeven zoo die in de verordening voor bloem en groentenmarkt. Afwijzende beschikking wordt voor gesteld op een verzoek van A. A. Schipper en anderen om het aantal markturen op de Groenmarkt te beperken. B. en W. z(jn van meening dat dit zou zijn ingrijpen in het vrije marktverkeer. De Heer de Braai vindt geen motief tot zulke beschikking. De Heer Hugen holtz heeft een opmerking omtrent den vorm van het adres wat betreft de taalfouten; vindt dit onaangenaam. Vraagt voortaan correctie. De Voor zitter beantwoordt dit. De Heer de Breuk zet de bedoeling van het adres uiteen. Weer de Heer de Braai. De Heer Groot motiveert zjjn stem voor voorstel B. en W. Voorstel afwijzing wordt aangenomen. Verschillende aannemers wenschen algeheele of gedeeltelijke ontheffing te verleenen van de gevorderde belasting of recognitie wegens het fijdeljjk in gebruik hebben van gemeentegrond tot tijdeljjken opslag van bouwmaterialen, vooral als die gronden, voor openbare straat bestemd, nog onbegaanbaar zijn. Ofschoon de rechtmatigheid van de heffing niet betwist wordt, stellen B. en W. voor het verzoek te wijzen van de hand. De Heer Modoo doet nog een vraag. De Raad beschikt afwijzend. Ruiling wordt voorgesteld van een stukje gemeentegrond aan de Emma- straat en een aldaar, eigendom van F. M. Loots. Aangenomen. Omtrent de pensioenbepaling met toelage te verleenen aan Mej. S. van Kluysen, eervol ontslagen leerares in Handwerken aan de H. B. S. voor meisjes bestaat verschilde meerderheid wil eene totale som van 300.de min derheid f 300. Voorgesteld wordt f 300. De heer J. N. Kruseman stelt voor f 400.De Heer Schram vraagt hoe de financiën staan. Weth H. D. Kruseman beantwoordt, dat f 100nu niet dadelijk van invloed is, doch is tegen de voor gedragen verhooging. Wethouder J. N. Kruseman verdedigt f 400.In stem- wordt f 400.verworpen. Besloten wordt aan C. Ursem weduwe J. Schouten onderstand te verleenen, ten bedrage van 2.per week, voor den tjjd van drie jaren, ingegaan 8 November 1901. De heer Sneltjes wenscht voortdurende ondersteuning. Wethouder Kruseman beantwoordt. Voorstel Sneltjes in stemming wordt aangenomen. Aan A. de Winter te Heemstede voor een tijdvak van negen jaren, ingaande 1 Januari 1902, en alzoo eindigende 31 December 1910, in huur af te staan een gedeelte grond, ter grootte van 296 M', waarvan 231 M1 is bebouwd of zal bebouwd worden en 65 M1 is is onbebouwd, tegen den jaarljjkschen huurprijs van 20 cents perM2 voor het eerstgenoemde en 10 cents per M voor het laatstgenoemde gedeelte of 52.70 per jaar; gedeelten grond aan de Leidsche vaart tot opslag van schelpen te verhuren tegen 10 cents per M1 elk jaar; aan het Gemeentebestuur van Noord wijkerhout te verhuren voor 5 50 en dergelijke gronden voor 12.aan het Bestuur van den Grooten Zilker- polder. Aangenomen. Ter tafel komt een voorstel van B, en W. tot het instellen van eene commissie van vijf leden ter bevordering van goede volkshuisvesting en gezondheid, en de verordening in deze vast te stellen. De Heer Schram dankt het D. B. voor het optreden in deze, doch de commissies

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 1