zien steeds toe en werken niet snel. Bovendien bezitten wij vele gegevens, waarmee kan gerekend worden. Stelt voor: Commissie uit de Burgerij in- plaats van Raadscommissie. Zoo ook de Heer Hugenholtz. De Heer Speelman wenscht inlichting, welke de Voorzitter verschaft en meent dat in het algemeen de Raadscomm. van veel nut zijn. Nog de Heeren Speelman, Schram, Sneltjes, Hugenholtz en Bijvoet, door den Voorzitter beantwoord. Motie Schram, luidt commissie van ingezetenen te benoemen. De zaak wordt verdaagd. Het voorstel van den Heer Groot, de vorige vergadering ingediend, doch waar van de behandeling werd uitgesteld, luidt als volgtDe Raad der gemeente Haarlem gehoord het medegedeelde omtrent het geen heeft plaats gehid met den zooge naamd herstelden patiënt G. Kots, spreekt zyn leedwezen uit over het plaats ge vondene, noodigt B. en W. uit, maat regelen te treffen, om dergelijke daden in de toekomst te voorkomen. De Heer Groot acht zich verplicht, te verklaren, dat geen aantijgingen aan wie dan ook, bedoeld zqn, en licht nader toe. Plaatsgebrek scheen de oorzaak. Onvolkomen herstelden mogen niet ont slagen worden, vooral als zij tot de min der bedeelden behooren. Wat heeftplaats gehad was ter bezuiniging. Verdedigt verder zijn openbaar optreden in deze. De Heer Van den Berg bespreekt de zaak en toont aan, dat volkomen correct gehandeld is, aangezien het gasthuis geen verblijfplaats mag zijn voor voort durend zieken. Bezuinigingen hebben geen invloed uitgeoefend op de patiënten. De Heer Groot was alleen niet volkomen ingeli :ht. De Heer Kruseman bevestigt een en ander en geeft nog meer licht. De Heer van Linden Tol raadt de afstemming der motie aan. De Heer Hu genholtz motiveert z(jn stem vóór. De patient had na zijn ontslag verder ver pleegd moeten zijn in het Stads-Armen en Ziekenhuis, als zijnde dit de eenige plaats voor zoo'n persoon, tenzij het Gemeentebestuur hem had willen plaat sen in Oranje Nassau Oord. Nog de Heer Roog, betreurt dat de Heer Groot de publieke zaak geen voor deel heeft gedaan. De Voorzitter licht toe, dat de motie bedoelt afkeuring niet te spreken over de Raadslidregenten. Over wie dan? De Heer de Braai heeft nog het woord. Evenzoo de Heer Tjeenk Willink, de rapporten van den geneesheer en de di rectrice prijst. Zou liever zien dat de Heer Groot erkende gefaald te hebben. De Heer Groot beantwoordt; n emt zijn motie niet terug. DemotieGroot wordt niet ondersteund en wordt dus niet verder behandelt. Des Heeren Tjeenk Willinks motie, nader ingediend betuigende waardeering van geneesheer en directrice wordt aap- genomen. Thans geheime zitting. Voorgesteld wordt de jaarwedden die hulpboden te brengen op f 600 1 Aangenomen. Aan W. Schwartz wordt opnieuw ver gunning verleend tot het bouwen op den stadsmuur bij de Amsterdamsche poort. Aan het voorstel van B. en W. om aan den onderkeurmeester van het slacht vee, vleesch en spek J. van der Wateren alhier, toe te kennen eene gratificatie van f 250. hechtte de Raad zijne goedkeuring. Herbenoemd tot gemeente genees kundige de Heer H. van den Berg. Op de voordracht voor Ingenieur bij den dienst der Openbare werken kwamen voor de Heeren: E. A. de Croo, Civiel Ingenieur bij de Openbare werken te Maunhelm A. C. Sanches, Civiel-Ingenieur te Nijmegen; O. Gunning, Eerste luitenant der Ge nie, te Haarlemwaaruit de Raad be noemd de Heer O. Gunning. Tot Curator van het Gymnasium werd benoemd de Heer Mr. P. Dozy; tot regent van het St. Elisabeths Gasthuis de Heer Mr. E. A. A. S. van Stralen tot lid der Commissie van Toezicht op het Stedelijk Museum de HeerJ.B. A. M. Westerwoudt; tot leden der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de Heeren Mr. L. C. Kronenberg, F. C. de Bordes en H. Meijboom. Bevorderd werden tot onderwijzer of onderwijzeres eerste klasse: G. P. Visser, J. Westenberg, Mej. M. L. Hoffmann, C. Warnier, J. Straatsma, J. Reqenga, R. Blomberg, J. Vader, D. Peereboom, Mej. J. J. Blom, J. G. van Eek, Mej. J. van Eek en A. Nagtzaam. Het gasverslag van October werd aan-1 genoiren voor kennisgeving. Bij de rondvraag herroept de Heer Hofland een klacht, die hij tegen het Gasthuis had. De vergadering wordt gesloten. HAARLEM 20 December 1901. Voordrachten in Teylers Stichting. In de bijeenkomst van Woensdag avond trad Dr. A. G. van Hamel uit Groningen op met een zeer interessante voordracht over de meest moderne poëzie in Frankrijk, de symbolistische richting, die een eigenaardige beweging heeft aangenomen. De symbolistische beweging laat nog geen geschiedkundige beschrijving toe. Voor het optreden der eerste autoriteiten in deze kunnen gesteld worden de jaren 1883 en 1886, de autoriteiten naar wie de jongeren begonnen te luisteren. Natuurlijk werd met hun eerste op treden gespot, men noemde ze déca dents. Een boek kwam zelfs uit om de dwaasheden van de décadents te over dreven, m.a.w. om het publiek beet te nemen, doch later is de naam décadent een eernaam geworden. Spreker gaf vervolgens eene verkla ring van de beteekenis van het woord symbolisme. In 1886 zetten eenige Fransche schrijvers in deze uiteen, dat het doel was te reageeren tegen de roman tische poëzie, eigenlijk het negeeren van het bestaande in de poëzie. Bij hen stond op den voorgrond, dat de vorm het Fransche vers moet volmaken, het vers moet kort en waar zijn en zoo hebben zij het vers van alle emotie ontdaan. Poëzie moet stemming geven door het symbool, dat de dingen zegt in verband met andere zaken, want er bestaat een geheimzinnige correspondentie tusschen voorwerp en gedachte. Het symbool heeft zich op verschil lende wijze geuit. Een der dichters symboliseerde de klinkletters naar kleu ren, elke klinker een andere kleur. Spreker gaf hier enkele geestige opmer kingen ten beste. Een andere dichter gaf in een mooi sonnet aan de letter I den rang van klinker van het licht van welk gedicht de eigenlijke bedoeling was aantetoonen dat hij niet kan uitdrukken wat hij wil zeggen. Overigens komt het wel voor, dat sommige van zulke verzen onbegrijpelijk zijn. Tot de oude dichterschool der Par- nassiens behoorde ook Verlaine, doch hij bezat een sterk gevoel voor muzikale behandeling van de taal in het vers en in zooverre behoorde hjj tot de symbo listen. Hij had zich vrij gemaakt van den Parnassiaanschen versbouw, maakte versregels van oneven voetmaat. In de stemmingspoëzie heerscht echter veel overdrijving, voornamelijk door te veel verfijning der denkbeelden. Verlaine bracht zijne volgers tot verfijnde richting in de kunst. Een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de naturalistische romantiek, die van Zola, heeft afgedaan en toch had hij de grootste bewondering van symbolisme in poëzie, voor impres sionisme in schilderkunst. Later kwam een scheiding, bewerkt door de Wag- neriaansche muziek, die op hare wijze de gedachte op muzikale wijze symbo liseerde. Het vrije vers ontstond. Spreker gaf hier eene fraaie strofen van den Dichter Hugo, die de officieele alexandrijn vers vorm in driëen splitste. Het symbolisme heeft de vrijmaking van het vers bedoeld. Ging men in deze soms wat al te ver, waardoor een soort van rythmisch proza te voorschijn kwam, de jongere Fransche schrijvers zijn met hel behoud van het symbolisme meer tot den regelmatigen versvorm teruggebracht. Sprekers voordracht werd zeer toe gejuicht. Na de korte pauze gaf spreker eene beoordeeling der verzenbundel van Giza Ritchl, eene Hongaarsche, zeer inge nomen met onze taal, maar welke aanleiding gaf tot enkele bedenkingen tegen vorm en woordenkeus, welke bedenkingen meestal pittig, soms sar- kartisch, altijd geestig gedacht, aantoon- j den hoezeer vorm en woordenkeus moeten strekken tot volmaking van het vers. Tweede Séance voor Kamermuziek. De tweede soirée door den heer Joh. Steenman Dinsdagavond op de bovenzaal van de Soc. Vereeniging gegeven, behoef de voor de eerste in geen enkel opzicht onder te doen. Werkten toen de heeren Messchaert en Röntgen mede, om aan den avond een hoogen muzikalen luister te geven, thans mochten de Kunstlief hebbers en hun aantal blijkt bij deze soirées zeer groot te zjjn zich ver heugen in de medewerking van Mevrouw Mossel Belinfante (piano) en de heeren J. Mossel (violoncel) en H. W. Hofmees ter (alt). In tegenstelling met den eersten avond werd de uitvoering heden uitsluitend gewijd aan instrumentale muziek. Ge maakt werden 1 Strijktrio Op 9 No. 1 van Beethoven, 2 Sonate Op 35 voor piano en cello van Saint-Saens, 3 Kwar tet Op. 47 van R. Schumann. Altemsal werken die door de aanwezigen geheel begrepen konden worden en op voor treffelijke wjjze werden ten uitvoer ge bracht. Het Strijktrio van Beethoven is een betrekkelijk eenvoudig werk; het geeft aan de executanten geen moeielijkheden nochtans werd het door de wijze van voordracht edel en vol zonnig licht gestempeld tot een kunstwerk, dat niet naliet een heerlijken indruk achter te laten. Dieper van inhoud en breeder van conceptie is SchumannsOpus 47, dagtee- kenend uit de periode waarin de meester zijn Pat acties uttel die Peri voltooide. Mogeljjk dat wij Schumann uit zijn Ka mermuziekwerken als uit zijn Liederen wel het be =te leeren kennen. De mensch met zijn strijd en hope, z(jn wankelen en zijn gelooven. De verschillende onderdeelen van het kwartet werden alle even verrukkelijk gespeeld; wel in 't bijzonder het Scherzo en het daarop volgende stemmingsvolle Andante. Blijkbaar maakte dit deel een diepen indruk op de hoorders. Het geheel was een succes voor de uitvoerenden. De piano-partij werd door mevrouw Mossel Belinfante vollevenen bezieling voorgedragen, terwijl de heeren met elkaar wedijverden «m het werk een mooie uitvoering te verzekeren. En zoo werd deze concertavond eene heerlijke bijdrage in het verheffend mu zikale leven van vele onzer stadgenooten eene bijdrage waarvoor wij den heer Joh. Steenman en de Amsterdamsche musici wel zeer dankbaar zijn. B. N.B. Op de ia vete oplichten goed gealaagde uitvoering van het Doopsgezind Zangkoor van gisterenavond wenschen wij i -. het vol- j gend n iuimer van dit blad terug te komen De Afdeeling Haarlem en Omstre ken van den Volksbond vierde Donder dagavond met de Leden en Genoodigden (1 haar vijf en twintig jarig bestaan. Het doel der Vereeniging en de middelen om er toe te geraken, mogen als bekend verondersteld worden. De zaal van het Brongebouw was geheel bezet. Nadat het orchest van Haarlems Muziekcorps de feestviering had ingeleid werd eene rede uitgesproken door den Heer Mr. A. A. v. d. Mersch. In korte trekken zette Spreker uit een den werkkring der Vereeniging om zich vervolgens te bepalen tot de feest vierende Haarlemsche Afdeeling, bracht in herinnering de stichtingen der Afdeeling, als stuiversspaarbank, de kiosk op het Stationsplein, deed opmer ken hoe zij steeds de volksvermakelijk heden had in de hand gewerkt en den eersten stoot had gegeven aan de Toynbeevereeniging, weesop de opepbare vergaderingen en sprak de wenschelijk- heid uit van de oprichting van een Bondslokaal, hiertoe allen steun in roepend. Ten slotte bracht Spreker een eere saluut aan de Heerer. A. van der Voort en A. C. de Koek, die van de oprichting der Afdeeling af met onbezweken yver in haar belang waren werkzaam geweest, om in het belang van het volksgeluk, het misbruik van alcoholische dranken, te bestrijden. Zeer zeker valt voorde Afdeeling nog veel te doen, de resultaten van haar werkzaamheid kunnen niet onder cyfers gebracht, maar medegewerkt heeft zij tot bestrjjding van den ergsten vijand van het Nederlandsche volk. Tot opluistering van het feest was welwillend de medewerking verleend door het Dames Zangkoor onder leiding van Mevrouw Vis-Thieme, dat ver dienstelijk eenige koornummers ten ge- hoore bracht en daarvoor in den vorm van een flink applaus den dank der aanwezigen ontving, zoo vóór als na de pauze. Toen volgde een toespraak van den Voorzitter van het Hoofdbestuur, Dr. W. P. Ruisch, die mede door haar fraaien vorm en den hartelijken toon uitmuntte. Behalve het Dames Zangkoor heeft ook de Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer welwillend hare medewerking verleend tot het welslagen van den feestavond. Zij gaf het blijspel in één bedrijf van Willem Schürmann, getiteld „Het Hoedje". Met animo werd het afgespeeld en met belangstelling gevolgd. Dat men de medewerking van „Cremer" op prijs stelde mocht blijken uit het hartelijk applaus. Ongemerkt dient nog, dat het orchest zich eenige malen met goed gevolg deed hooren en dat de flink op 't ge touw gezette feestavond een zeer aange- namen indruk heeft achtergelaten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUW 18 Dcc P. Veen en H G Mulder. H. A. van Cittert en J. Blankert. J. Bier man en T. van Andel. C. de Vries en A. J. Eieveld. GETROUWD. 18 Dec. P. de Berg en NL Landsman. J. Teeuwen ea M. Reijnen. G. Braaij en NMandemaker. la 1) c J.F.Spaoj ard en W. van Norde J. J. Suiolenaars en H. ven Aaide-nk. F. Horst ïanshof en C. C. Souer. GEBOORTEN. 10 Dec. B van der Putten gek. Ender.an z. E. Koks geb. Oudvhoom z.11 Dec. C. Kuijt geb. Tangermann z. li Dec. N. K loos geb. Kaartga-eu d. C. Zwaansvrjjk geb. Kippe man z. J. tl. Dainiaans geb van Tild. S. J. Willemse geb. van Kapel z. C. P. J M. Coeb'rgh geb. Schippers d. J. J Wij mans geb van der Gend. 18 Dec. T. P. C. de Bruijn geb, van Schooien z. J In den Hank geb. Khjnzoon d. M.A. Oxsener geb. Kictelkoreu z. A.Beenders geb. Heiliegers d I. van Rijn geb. van 't Hooft z. H. A. Galenkamp geb van den Born d. C. M. Baaij geb. Voorhamme z M. Magiefie geb Kolf cuottn d 14 Dec. C. v. d Vijgh geb. Krelemijz. M. J Hul- sebosch geb. /.va ter z en d J. H. de Waard geb. Broek d 15 Dec. M. H. Balm geb. Gielen z. P. J. Lakeutangeb Eelspeel z. W. P. Rorenhart geb. Hubrre z - G Peduzzi geb. Bouwmeester z M. Vink geb. Lange- veld z. C. Hu'zmga geb. Kamerman z. 16 Dec M. M. ttuigrox v. d. Werven geb. v. d. Weiff d. U. anian geb. Spierdijk d. M. Sabelis geb. Welagez. M van Leuven geb. Joost en z T. Koome geb. Vreeken z. 17 Dec. R H'oglug geb. Meijboom z. K. Smits geb v. Ossenbruggen d. W.van der Kamp g<.b Ken-,e:aar d. T. II. Schoe- maker geb. van der Wal z W. liabiecht geb. de Vos d. C Mujjs geb. de die le Ole cq d. i8 Dec. A. E. Bijland geb. Dalman d. A. v. Twuijver geb Lewis z. A. Koubas geb. van der Mc oren z. J. Kui- er geb. Metselaar d. OVERLEDEN. 12 Dec J J. Peper 3 m. z., Rijps raat. 0. E v. Bunringen geb Bellaa-: 73 Jansstr. A. A. M. \an Dijk 80 j., Hazepaterslaan. J. Veen 80 jGed. Oude Gracht. 13 Dec. A M. Dirksen 22 j„ KI. Houtstr. U. M. Toebes 42 j., Brcuwerrstiaat. H. G Meijer 24 j., Ged. Oude Gracht. 14 Dec. J J. Schotanus 55 jHeerensingel. J. de Raver 1 m. d., Bri uwerBvaart 15 Dec L Kok geb van de Bult 51 j., Korte Heerenvest. 16 Deo. 1'. Cats 12 m. d., Karaperstraat. J. M. E vanReedetot der Aa geb. Scbimmelpenn nek68 j., Dreef. P. Stamme s geb Reijnaars 58 j., Cediast. 17 Dee B Schetter 8 m. d., L. Raamstraat. G. L J. Pennarts 21 m. z., Z. Polderstraat. A. M. H. Ruijsenaars geb. Pollé 64 jKatnper- ting-1. 18 Dec B. Wallach geb. van der Hoeden 56 j.. Korte Boogaards'r. B. S. v. d. Ki dde geb. Rijs 65Scboterweg J. Schuu ring geb. Colenb ander 66 j., Lange Begtjnestr. A. v. Twuijver geb. Lewis 41 jKoksteeg. 19 D c. J. S. J. Kcch geb. Louiasen 89 Hage straat. ORGELBESPELING in de Groote- ot St. Bavolterk aihier, op Dinsdag 24 Dec. 1901, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROÖEAMMA. 1. Fuga op dca naam Bach... R. Schumann. 2. Recordare uit 't Requim.... Mozart. 3. Sooate No. 6Mendelssohn. 4. Offertoire..A. Guiimaut. 5. LitaneySchnbert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1901 | | pagina 2