Nieuwsberichten. te zetten. Het definitief plan met de begrooting is reeds aan de regeering toegezonden. De onteigening wordt voor bereid en de noodige vertrekken tot een ingenieursbureau te vestigen zijn be schikbaar. Het wordt verwacht, dat de band ontstaan tusschen de H. IJ. S. M. en de Holl. El. Mij. eenig oponthoud in de uitvoering zal teweeg brengen. In herstemming kwam het voorstel Hugenholtz tot benoeming van een Raads commissie in zake Commissie lichtfa- brieken-Beynes. De discussies werden heropend op voorstel van den Heer Hugenholtz, die van meening is, dat de bedoeling is meer licht in deze te ontsteken. Spreker zet de kwestie zeer wijdloopig uiteen. Men zou zoo meefien, dat al de punten door den Heer Hugenholtz bespraken, bij de Commissie behooren die Spreker bedoelt te benoemen. De Heer de Braai vindt nu die Com missie niet zoo noodig is. Wethouder J. N. Kruseman zet uiteen, dat het hier eigen Ijjk geen geschil is tusschen lichtfabrieken en firma Beynes, doch doet uitkomen dat in deze de noodige conferenties hebben plaats gehad en tot geen resultaat leidden. De firma Beynes heeft wel degelijk 150 paarden- kracht aangevraagd, heeft hare belofte met gehouden. En dan is 5 cent geen prijs, 8 cent was billijk. Wethouder de Haan Hugenholtz licht zijn stem toe De Heer T-eenk Willink wil allen schijn van overhaasting vermijden, ziet geen heil in een commissie, want zij heeft niets te onderzoeken. De Heer Bjjvoet vraagt nog enkele inlichtingen welke gegeven worden. Bjj stemming werd het voorstel Hu genholtz verworpen met twee stemmen voor. Door de Heeren Tj. Willink en an deren wordt voorgesteld eene motie, te betreuren de houding van de firma Beijnes. De Heer Hugenholtz meent dat zou moeten bepaald worden ernstige afkeuringhad dit willen zien adviseeren door de Commissie. De Heer Stolp zet uiteen, dat de licht- commissie niet lichtvaardig heeft gehan deld. Zy heeft zich gedragen naar de pertinente verklaring van den Heer Beijnes in de openbare Raadszitting. Am. Hugenholtz, ernstige afkeuring, wordt verworpen met 7 stemmen voor. Am. Tjeenk Willink werd aangeno men. Vanwege de Vereeniging van In- dustrieelen en Kooplieden alhier was tot den Raad een verzoek gericht om in de bestekken voor uit te voeren Gemeentewerken zoodanige bepalingen op te nemen, krachtens welke werk stakingen in sommige gevallen zullen worden beschouwd als overmacht. Op dit verzoek stellen B. en W. af wijzende beschikking voor. De Vereeniging verzoekt derhalve den Raad om in de Raadszitting waarin dit punt zal worden behandeld een lans te breken voor het goed recht van den aannemer, in verband met de verplich tingen welke de Gemeente hem oplegt, en het Zijne bij te dragen opdat het voorstel van B. en W, niet worde aan genomen door den Raad. De Heer Van Styrum wijst er op, dat de gemeente zich houdt aan de algemee- ne voorwaarden door het Rijk vastge steld, de zaak is goed geregeld. Aan aannemers staat in gevallen als deze den weg tot onderhandelingen open. De Heer Roog is van dezelfde meening. Het voorstel B. en W wordt aange nomen. Tot het bouwen van een brug over de Leidsche vaart worden gelden be schikbaar gesteld. De Heer Roog betreurt, dat er geen bestek is, wel een raming der kosten. In stemming wordt het voorstel aan genomen met twee stemmen tegen. Voorgesteld wordt de bovenbouw voor de ijzeren draaibrug over het Spaarne voor f 22950.— op te dragen aan de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij te Leiden. De Heer Schram is tegen onderhand- sche aanbesteding en wenscht te weten of alleen de Grofsmederij prijs was ge vraagd, waarop de Heer de Breuk toe lichtte, dat prijsopgaaf gevraagd is aan vijf firma's. Ii het prijsverschil ook gelegen in loonverschil wat de Heer de Breuk toe licht. De Heer Modoo wenscht aan houding. De Heer Schram wenscht te weten aan welke firma's gevraagd is en wat I de prijzen zijn. Nog heeft de Heer Roog het woord, alsook de Heer de Braai. Deze vraagt of er controle mogelijk is op de loonen voor personen, die hier aan de brug werken. De Heer Bijvoet vraagt naar den inschrijvingsprijs van eene Haarlemsche firma. De Heer de Breuk licht toe dat de Grofsmederij het laagste aanbod deed. Controle is niet goed mogelijk. De Heer Spoor wenscht voor het ver volg overlegging van alle stukken ter inzage. De Heer Schram wenscht aan te hou den, de Heer Modoo wil loononderzoek. De Heer Speelman betreurt, dat geen genoegzame rekening gehouden wordt met de Commissie van bijstand, men schijnt die niet te vertrouwen. De Voorzitter stelt voor de discussies te bekorten. Voorstel Modoo komt in behandeling: aanhouding en onderzoek. Verschillende Heeren bediscussieerden de zaak nog. De Voorzitter verdedigt zijn advies in deze. Voorstel Modoo wordt verworpen. Voorstel Schram ondergaat hetzelfde lot. Voorstel B. en W. wordt daarna aan genomen. Met den aannemer L. de Groot wordt eene dading aangegaan wegens toege brachte schade aan het vischwater der gemeente. Bij wijze van persoonlijke schikking zal de Groot aan de gemeente f 500.— betalen. Vervolgens paseeerden de revue zeven tien vei huringen van gemeentegronden. Heel wat gepraat en aanneming van de verhuringen. Aan Mevrouw Wed. F. W. van Eeden werd ontheffing verleend van huurgrond in het Frederikspark. In de Verordening levering van duin water wordt eene wijziging voorgesteld, zóó, dat wanneer een waterverbruiker in den loop van een kwartaal verhuist, het te veel betaalde watergeld kan terug betaald worden. Aangenomen. Aan de herschatters voor het ver gunningsrecht wordt voorgesteld voort aan een vaste belooning van f 100. per jaar toe te kennen. De Heer V. d. Kamp verklaart er zich tegen. Voorstel B. en W. werd aan genomen. Als onbewoonbaar worden voorgesteld de perceelen Krom 18, Nassaulaan 50, Boerensteeg 26 en Patientiastraat 11. De Heer Groot wenscht die punten uit te stellen. De Heer Hugenholtz onder steunt dit, geeft een prikje aan de rechtsgeleerde Commissie, wat de Voor zitter verre van zich werpt. Nog duide lijker doet het Wethouder de Breuk. Zeer heftig bevestigt de Heer Groot zjjn meening dat intrekking of aanhou ding noodig is. Het scheen, dat men te beslissen had wie nu meer vóór den werkman was, de Heer Groot c. s. of B. en W. Nog de Heer V. d. Kamp. Voorstel aanhouding wordt verworpen met 13 tegen 12 stemmen. Voorstel B. en W. wordt daarna aan genomen wat betreft perceel Krom 18, Nassaulaan en Boerensteeg. Voor perceel Patientiastraat wenscht de heer V. d. Kamp uitstel, waartoe besloten werd. Voorgesteld wordt oprichting van eene gemeentelijke zwem- en badinrichting. De Heer Modoo heeft tegen de exploi tatie door dea heer Sprenger, wil ge meente-exploitatie. De Voorzitter zet uit een dat de gemeente daar geen voordeel bij zou behalen. De Heeren Groot en Schram verdedigen gemeente-explotatie. Zeer is daar de Heer Speelman tegen. De Heer V. d. Berg zou die wel wen- schen om den wille der reinheid. Thans komt een voorstel van den Heer de Braai tot gemeente exploitatie ter sprake. De Heer Willink is daar vóór. De Voorzitter zet uiteen, dat werkelijk de gemeente eigen exploitatie meer zou kosten. Nog de Heeren Stolp, de Braai en Willink. De Heeren Bijvoet en Roog stellen voor B. en W. de cijfers te vragen. Gemeente-exploitatie wordt verworpen. Voorstel cijfers en uitstel wordt aange nomen. Benoemd wordt tot lid der Gascom- missie de Heer Sneltjes; tot regent van de bewaarschool in het Barbara Gasthuis de Heer J. N. Kruseman tot leerares in de Handwerken aan de Meisjesschool M. O. Mej. J. M. Vis ser te Arnhem; tot onderwijzer aan de Vijfde Tus- schenschool de Heer J. Ott te Zaandam tot onderwijzeres aan de Kostelooze School Lr. B, Mej. P. Mettau, alhier; tot onderwijzeres aan de Tweede Tus- schenschool Mej. S. C. van Alphen; tot onderwijzer aan de Derde Tus- schenschool de Heer E. de Boer. Het gasverslag gaf geen aanleiding tot besprekingen. De Heer Schram wenscht voortaan vroegere toezending van de agenda. De vergadering wordt gesloten. Eerste Kamer. In de avondverga dering van Maandag was ingekomen een schrijven van den Min. van Waterstaat enz., houdende bericht, dat hij voorne mens is een nota in te zenden betreffende het nog aanhangige wetsontwerp, op de waterschappen. Naar aanleiding hiervan werd besloten de behandeling van dat wetsontwerp aan te houden. De vergadering is verdaagd, behoudens onvoorziene omstandigheden, tot Maan dag 26 Januari. Intnsschen onderzoeken de afdeelingen de Staatsbegrooting. Jammer voor Chamberlain dat de laatste nederlagen precies gekomen zjjn tegen den tjjd dat er weer geld moet aangevraagd worden voor den oorlog en dat wel zal toegestaan worden, doch niet zonder tegenspraak. Mogelijk om die reden komt uit Johannesburg eene mededeeling als zou Botha een rondschrijven gezonden hebben aan alle kommandanten, waarin hij hun ver zoekt den strijd vol te houden, daar het Engelsche parlement begin Januari bij eenkomt, wanneer gevraagd zal worden om nog meer geld ten einde den oorlog voort te zetten. Het Engelsche volk zal dit niet toestaan, zou Botha gezegd hebben en dientengevolge zullen de troepen uit het land worden terugge trokken. Chamberlain zette Zaterdag te Bir mingham de eischen van het imperia lisme uiteen, en zeide, dat zelfs indien een catastrofe ons uit de geschiedenis zou uitwisschen, dan zouden onze na komelingen en bloedverwanten in Austra lië en Canada onzen naam en roem nog handhaven. De kwaadsprekerij van vreemde volkeren was pure afgunst. Het Engelsche volk moest op zich zelf reke nen, alleen staand in een schitterende isolatie, omringd en gesteund door de verwanten in Australië en Canada en de andere koloniën. Hoezeer hjj ook den oorlog betreurde, gaf hij toch de voor keur aan den oorlog, met al zjjn kwaad en verschrikkelijkheid, boven een lage overgave van de positie en van het vaderlijk erfdeel. Elke opoffering was beter dan dat Engeland zou wegzinken en een vervallen staat worden, en het vertrouwen van de verwante volke ren zou verliezen, die in de toekomst zijn macht en voorspoed zouden evenaren. Een Reuter-telegram dd. 4 dezer uit I Pretoria deelt aangaande de reeds ge melde verrassing van de afdeeling Scots Greys mede: Terwijl de kolonne deze week Bronkhorstspruit binnenkwam, kreeg men eenige Boeren op een hoogte in het gezicht; een eskadron Scots werd hun achterna gezonden en vond een grootere strijdmacht dan verwacht werd. De Scots werden afgesneden en verloren 7 dooden en 13 gewonden. Later werden de Boeren verdreven. Over de vorige week heeft Kitchener te vermelden zes en dertig Boeren ge dood, negen gewond, tweehonderd een en zestig gevangen. Nog deelt hij mede, dat generaal Elliot de Boeren niet tot een algemeen gevecht heeft kunnen uitlokken. Generaal Plumer was den 3en ën den 4en met een betrekkelijk groote macht Boeren onder Christiaan Botha en Op perman slaags en dreef hen uit steil fingen. Maar op den 4en leed een dee- van zijn troepen onder majoor Vallentin, van de Somerset Light infantrie, zware verliezen, terwijl het met dat werk bezig was. De vjjand liet negen dooden achter. Vallentin en 18 man sneuvelden, 5 officieren en 28 man werden er ge wond. Majoor Sitwell van de Iersche jagers, die met kolonel Pilcher samenwerkt, had vier ruiters geposteerd te Branddrift bjj Thabanchu. Veertig Boeren overvielen hen en riepen: „niet schieten, wij zijn Pilcher's mannen 1" De vier Engelschen werden overmand en uitgekleed. Toen er versterking kwam opdagen, ontstond er een gevecht. Twee Engelsche offi cieren werden gewond. De Boeren ver dwenen, hun gewonde medenemende. Aldus een telegram van Laflfan, dd. 4 Januari, uit Waterwerken bij Bloem fontein. Dit is het gevecht van 30 December, in de verlieslijst opgenomen met 3 man gesneuveld en 4 gewond, o. m. een of ficier, allen van het 2e Iersche jagers. Er schjjnen niet alleen padvinders uit Canada, maar ook uit Australië voor het Engelsche leger gevraagd te zjjn. Maar betere dan de Boeren zjjn, zullen de Engelschen moeilijk kunnen vinden. Volgens de Daily Mail zjjn er te Gi braltar een veertigtal Engelsche sol daten aangekomen om gevangenisstraf van een tot twee jaar te ondergaan, meestal wegens slapen op wacht. De Heer Lloyd George hield te Bristol een krachtig betoog voor het sluiten van een zoowel voor de Boeren als voor de Britten eervollen vrede. Hjj wees er nog eens op, dat de oorlog reeds ongeveer f 5000,000,000 heeft gekost, zonder eenig voordeel op te leveren en dat hij nog jaren kan duren, in welk geval Engeland geheel uitgeput zal worden. De vergadering nam eene motie aan, waarin geprotesteerd wordt tegen den verdelgingsoorlog en wordt aangedron gen op op het sluiten van een eervollen vrede. Versche colonnes zjjn gezonden naar de streek waar de Wet verschjjnt en verdwjjnt, om hem tot een salgemeenen slag« te dwingen, waarvoor hjj zich wel wjjseljjk zal wachten. Tot nu toe zetten Elliot's colonnes hem te vergeefs na, maar 't bljjft niets dan schermutselen met de voorposten. Wel leggen van Britsche zjjde, dus heet het met komische vertwjjfeling in Kit chener's bericht, mannen en paarden ontzagljjke afstanden af, maar men slaagt er niet in, den aalgladde ook maar staande te houden. In de Kaapkolonie heeten de comman do's van Myburg, Wessels en Fouché „in cirkels" te worden rondgedreven, wat waarschjjnljjk befeekent, dat de Britsche troepen hen te vergeefs vervolgen. Men bericht, dat de Boeren uit Trans vaal zich algemeen den 15 dezer, dat is aanstaanden Woensdag zouden over geven, aangezien het blokhuizen stelsel gereed is en de Boeren nu zullen vechten of zich overgeven. Dezelfde berichtgever deelt weêr mede, dat de Boeren vol slagen oneensgezind zjjn, de meerderheid wenscht vrede. Ook zouden zij door vechten, hoewel zij weten hunne onaf- hankeljjkheid verbeurd te hebben, alleen om die zoo duur mogelijk te maken voor Engeland. Het bericht is voor Chamberlain goud waard en juist van pas. Men bedenke dat den 16en, één dag nayle algemeene onderwerping, het parlement bjjeenkomt en dat dan geld zal aangevraagd worden. Kon Kitchener nu maar in den loop der zes volgende dagen een indrukkend telegram van zóóveel gedood en zóóveel gewond zenden, dan was alles in orde. Men mag hopen dat het Kitchener telegram niet mogeljjk is en de leeljjke streek doorzien wordt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2