Aan Commandant Scheepers, door de1 Engelschen gevangen genomen en voor den krijgsraad gebracht, is het doodvon nis voltrokken, beschuldigd van moord op twee kaffers. Scheepers heeft aangetoond te zgn burger van den Oranje-Vrijstaat, hij viel dus niet in de termen van het krijgsreeht. In het genootschap voor meteorologie te Berlijn heeft de heer Hellman dezer dagen een mededeeling gedaan over zachte winters. Een nauwkeurig onder zoek heeft de meening bevestigd, dat reeds in een reeks van jaren de eigenlijke winter pas na Kerstmis of nieuwjaar begint. In het tijdvak van 1848 1900 zgn er vóór 1875 meer koude vóórwinters geweest dan na dat jaar. Tusschen 1880 en 1888 kwam geen enkel koud najaar voor. Beschouwt men het als een zachten voorwinter, wanneer van 16 Nov. tot 31 Dec. ten minste op 30 dagen de tem peratuur boven het gemiddelde stijgt, dan waren er slechts 10 tusschen 1848 en 1872, maar 19 na 1875. In meer dan de helft der 29 gevallen waren de volgende maanden ook betrekkelijk zacht. De brandweertentoonstelling, die in 't vorig jaar te Berlijn is gehouden, heeft een tekort van 331.600 mark opgeleverd, dat grootendeels door het waarborgs- fonds is gedekt. De gebouwen hebben veel meer gekost dan de raming en de toegangsgelden zijn ver beneden de be grooting gebleven. De „Augsburger Abendzeitung" ver haalt de volgende kiesche daad van Kei zer Wilhelm. Een Fransch officier die op 17 jarigen leeftijd uit den Elzas vertrok om dienst te nemen in het Fransche leger, redde in den Chineeschen veldtocht twee Duitsche soldaten het leven. De beide mannen dankten hem har telijk. Zij vroegen, of zij ook iets konden doen, om hem van dienst te wezen en de officier antwoordde, dat zgn liefste wensch was, zijn moeder nog eens te zien, die in het dorp Sand woonde, en die hij niet kon bezoeken omdat hij, door zich aan den Duitschen krijgsdienst te onttrekken, geen Duitsch gebied mocht betreden. Na zijn terugkeer in Europa ontving de officier, die het geval al haast ver geten was, een brief van het Fransche Ministerie van Oorlog waarbij hem een verlof van zes weken werd toegestaan, met de mededeeling, dat de Duitsche Regeering hem toestond, dien verloftijd in Elzas-Lotharingen door te brengen. Bij het schrijven was een bankbriefje van 600 Mark gevoegd, welke som door de Duitsche militaire overheid genomen was van zijn aandeel in het vermogen zijner familie, dat in 1870 71 verbeurd werd verklaard. Een minister, geruïneerd door het rijwiel, is de titel van een sensatie berichtje in een Engelsch blad. Het geval is in 't kort, dat een minister door een wielrijder werd omver gereden en door een huurrijtuig overreden. Zijne Excellentie liet het er niet bij, doch begon een proces, wat hij verloor en na herhaaldelijk in hooger beroep te zijn gegaan, heeft hij het proces in de laatste instantie weder verloren en was toen tevens zijn vermogen kwijt aan proces kosten. Het Duitsche China-bataljon bezit een mops, waarop de soldaten bijzonder gesteld zijn en waarvoor steeds door officieren en minderen de grootst moge lijke zorg gedragen wordt. Deze mops werd gevonden in het Zomerpaleis te Peking en behoorde mis schien wel den keizer, daar overigens nooit honden in dat heiligdom geduld werden. De soldaten pakten het diertje op en namen het als sonvenir en eenig ge oorloofde buit uit het Chineesche keizer paleis mede. Koning Christiaan van Denemarken heeft aan een deputatie toezegging ge daan dat de West-Indische eilanden niet verkocht zullen worden, voordat het oordeel der inwoners zal zijn gevraagd. HAARLEM 21 Januari 1902. Vrijdagavond heeft Haarlem Bouw meester gehuldigd ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum als Tooneel- speler. Amsterdam had Bouwmeesters feest gevierd, den Haag was gevolgd, Haarlem wachtte slechts op een gunstige gelegen heid om zich te uiten Haarlem was al lang gereed. Bouwmeester trad op in het drama van S. Philips, Herodes, vertaling Mr. M. G. L. van Loghem. De titelrol was in handen van den jubilaris. Het stuk verplaatst ons in den laatsten tijd van het Joodsche land, nadat Herodes door list en niet minder door de hulp der Romeinsche legioenen zich had mees ter gemaakt van Jerusalem, welke stad en wiens tempel hij gedeeltelijk verwoestte en waardoor hij door de Joden meer gevreesd dan bemind werd. Hij had zifh tot vrouw gekozen Mariamne, de laatste afstammeling uit het Joodsche helden geslacht der Makkabeën, hij zelf behoorde tot den verachten stam der Idumeërs. Gelukkig was dit huwelijk zoolang niet Herodes' staatszucht hem verleidde tot een lagen sluipmoord op den jongen Aristobulus, zijn schoonbroeder. De ko ningin zegde hem toen haar liefde op. Haar dood op zijn bevel deed Herodes krankzinnig worden. Een draak, zegt mentwee lijken voor het voetlicht, schokkende gebeurtenissen van allerlei aard, maar in mooie, krach tige verzen geuit. Nu, en dan Bouwmees ter in 't stuk, doorlevende al de stadieën van een hartstochtelijk beminnend echt genoot tot die van moordenaar van de beminde vrouw en het verworden van zijn energie tot volslagen geestelijken ondergang. Laat de Koninklijke Vereeniging dan een draak geven, maar met Bouwmeester en Mevrouw Holtrop-van Gelder als Mariamne. Het stuk was prachtig gemonteerd. De costumeering der hoofdpersonen was een lust om te zien. Het publiek in de meer dan gevulde zaal was in feeststemming. Na elk bedrijf luide bijval, soms meer dan terwille van de stemming in het stuk zelf nuttig was. Na het eerste bedrijf bloemen aan Mariamne, een krans aan Sohemus, den heer de Jong. Toen na het derde bedrijf het gordjjn gevallen was, brak de storm van toej juichingen los. De mooie Herodes figuur nam ze in allen eenvoud in ontvangst met een buiging. Het publiek bleef. In minder dan geen tijd was het tooneel herschapen in een weelderig met palmen getooide receptie zaal. Rechts en lings stonden geschaard de Feestcommissie, vertegenwoordigers van »Cremer" en de Schouwburgdirectie en te midden van dezen betrad thans de Heer Bouwmeester, ontdaan van allen tooneeltooi, het podium. Daverend applaus en fanfares. Toen de eerste storm bedaard was, verkreeg de Heer Mr. Th. de Haan Hu- genholtz namens de Feestcommissie het woord. In mooi gekozen, eenvoudige woorden complimenteerde Spreker den Jubilaris en bood hem namens schouw- burgminnende en belangstellende in gezetenen een kostbaar schoorsteengar nituur aan in Rozenburgsch porselein. Applaus en fanfares' Toen trad de Heer P. van Ooy naar I voren en bood in goed gekozen bewoor dingen een schoonen krans aan namens de Letterlievende Vereeniging J. J. Cremer. Nóg meer kransen bij monde van den Heer van Gasteren, namens de schouw burgdirectie enz. Nóg meer fanfares, nóg meer toejui chingen, toen plotseling doodelijke stilte Bouwmeester nam het woord. „Niet ieder, zei de Jubelaris, is welsprekend, menigeen lijdt daaronder, vooral als hjj, overstelpt van geluk, woorden moet vin den om te danken, zooals hier. Waarde feestcommissie, lief Haarlemsch publiek, ik ben gelukkig; nimmer zal ik dezen avond vergeten! Toen ging het publiek uiteen, 't Was haast ondoenlijk door de menschenmassa te komen, geschaard van den schouwburg tot en voorbq het Hótel Funckler, waar den Heer Bouwmeester een souper werd aangeboden en waar een gezellige toon heerschte. Intusschen nam de serenade een aan vang. Eerst het muziekkorps „Harmonie," toen het Mannenkoor »Caecilia", het Wilhelmus en een lied, compozitie van den Heer Loots, tekst van den Heer van Breemen; 't was èén verukking, voor den Heer Bouwmeester, voor de Com missie, voor het aandachtig luisterende publiek langs den weg, één spontane ovatie aan den kunstenaars bjj Gods genade, onzen Bouwmeester, Neerland's eigendom, geëerd door Vorst en Volk. Omtrent Het Erfdeel, het Tooneel- spel dat Woensdag alhier wordt opge voerd door de Nederlandsche Tooneel- vereeniging zal opgevoerd worden, zegt Het Nieuws van den Dag het volgende: 't Was in dit stuk treffend, het oogen- blik, dat den man, die de belichaming is van onverdroten werkzaamheid, wils kracht, kennis, doorzicht en goedheid, beduid wordt dat hij over het Babel, doorhem gebouwd, nietdeoppermachtige is. De zoon van den overleden chef, met wien deze man de procuratiehouder één van ziel en zin was, voelt zich gedrongen, zoowel uit jaloezie als uit den wil om geheel en alleen heer en meester te zijn, en geleid door booze inblazingen, dit heilloos besluit, hoe voorzichtig dan ook, mede te deelen juist op den dag, dat de fabriek haar veeljarig bestaan viert en er een stand beeld voor den oprichter, den vriend van den procuratiehouder, onthuld is. De procuratiehouder kan het niet gelooven. Hg.... van de fabriek, vón de werklieden, die hem op de handen dragen, het is niet mogelijk! Hg en de fabriek zijn één. En toch gebeurde het. De man krijgt dan wel een schok, doch hij, de sterke eik, blijft staande. Geen wonder, dat dit slot pakte en het tooneel wel driemaal daverend werd toegejuicht. Het geheele stuk houdt sterk de be langstelling gaande. Men luistert, zonder zich te laten afleiden, en bespeurt aldra, dat het hier de geschiedenis geldt van den ouden kanselier Bismarck en Keizer Wilhelm II. Op de a.8. uitvoering van het Haarlems a capella-Koor zal onder meer worden uitgevoerd Carmen Saeculare (Het eeuwgedicht van Q. Horatius Flac- cus) gecomponeerd door Alphons Die- penbrock, Memorare van Philip Loots en Ave Maria van Carl. Smulders. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het Venduhuis d'Amstel voortaan in een wekelgksch bulletin zal kennis geven van de te houden verkoopingen. Eerste Internationale Tentoonstelling voor Décoratieve Kunst te Turijn. De indeeling en de décoratie van de collectieve afdeeling werd door het Ne- derl. Comité vastgesteld en belooft zeer belangrijk te worden. Van verschillende Kunstenaars en Industrieelen werd de toe zegging tot deelneming reeds ontvangen. Zeer gunstig gelegen tusschen Frankrijk, Hongarije en Amerika heeft de Nederl. afdeeling een viertal ruime toegangen, die haar met de afdeeüngen van ge noemde landen verbinden, terwgl flinke wandelpaden haar doorkruisen. De distributie van het grondplan zal medewerken tot het verkrijgen van een schoon décoratief geheel, dat van de ver schillende ingangen af zal kunnen wor den overzien. Tegenover de groote zaal, wier grondplan pl.m. 15 M. in het vier kant meet, alwaar voornamelijk de ke ramische produkten zullen worden onder gebracht, bevindt zich een vertrek wiens grondplan pl.m. 9 M. in het vierkant heeft, dat door één der inzenders op degelijke wijze zal worden ingericht, betimmerd en van meubelen voorzien, bovendien zijn er nog een aantal grootere en kleinere vertrekken voorhanden, die deze beide zalen met de buitenlandsche afdeeüngen verbinden. Bij de algemeene décoratie zal er naar worden gestreefd, eenvoud en degelijk heid met gezelligheid te vereenigen. Het benedengedeelte zal rustig worden gehouden en met mauvetint worden bekleed, waar tegen de tentoongestelde voorwerpen goed uitkomen. Het boven gedeelte, dat met een stof van zachtroode tint zal worden voorzien, wordt met een rondloopend, eenvoudig fries met het benedengedeelte verbonden. Tevens zul len gemakkelijke rustbanken de bezoe kers tot een langer verblijf uitnoodigen. Voor de produkten der graphische kunsten en de bouwkunstige teekeningen werd eene afzonderlijke benedengalerij van 10 M. lengte met bovenlicht aan gevraagd, die bij het geheel aansluit. Het Nederlandsche Comité doet nog maals een beroep op aller medewerking, ten einde Nederland op deze Eerste Speciale Internationale Tentoonstelling waardig te kunnen vertegenwoordigen. Het vertrouwt eveneens, dat nog vele Nederlandsche krachten, die zich op het gebied, als décoratieve kunst en het kunstambacht bewegen, zich daarbij zullen aansluiten. Het zal er naar streven de daarvoor door de exposanten te maken kosten tot een minimum te herleiden, doch stelt op den voorgrond, dat slechts degelijk en beproefd werk voor deze tentoonstelling kan worden aangenomen. De datum voor het inleveren der biljetten van inschrijving is tot 26 Ja nuari verlengd. Het bureau van het Nederl. Comité is gevestigd Mauritskade 81 B, 's Gra- venhage. In het douchebadhuis zgn in de afgeloopen week genomen 388 baden. VEBGADEBING van den Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 22 Jan. 1902, des namiddags te lVs ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W. W., schrijven Burgerlgk Armbestuur gratificatie Armen-Opzichter. 3. Id. id. gratificatie Wed. J. van den Berg. 4. Id. id. vaststelling 3e Suppl. kohier plaatsel. dir. belasting, dienst 1901. 5. Id. id. verhuring grond aan Eerste Ned. Electr. Trammij en verhuring water aan Peltenburg Zonen. 6. Id. id adres Binnenl. Exploitatie- Maatschappij van onroerende goede ren, goedkeuring bouwplan. 7. Id. id. id. T. de Klerk, erfpacht grond Leidsche Vaart. 8. Id. id. instellen Commissie van volkshuisvesting en gezondheid. 9. Id. id. id. bijzondere Raadscom missie gemeentelijke brandverzeke ring. 10. Id. M. de Braai, wijziging huur prijzen. 11. Aanbeveling B. en W.W. benoe ming gemeentevroedvrouw. Markt van 20 Januari 1902. Aardappelen. Aangev. 49 HL., verk. 49 HL. L. pr. f 1.60 H. pr. f 2.p. H. L. Appelen. Aangev. 37 H.L., verk. 21 H.L. L. pr. f 8.H. pr. ƒ16.p. H.L. Peren. Aangev. 11 H.L., verk. 6 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ10.p. H.L. Roodekool. Aangev. 8000 St., verk. 5000 st. L. pr. 2 H. pr. 6 ets. Wittekool. AangeV. 300 st., Verk. 200 st. L. pr. 3 H. pr. 6 ets. Savooiekool. Aangev. 7000 sL, verk. 6000 st. L. pr. 3 H. pr. 8 ets. Bloemkool. Aangev. 500 st., verk. 300 st. L. pr. 7 H. pr. 20 ets. Andijvie. Aangev. M., verk. M. Pr. per M. Boerenkool. Aangev. 211 M., verk. 211 M. L. pr. 15 H. pr. 30 ets. per M. Wortelen. Aangev. 37 M., verk. 37 M. L. pr. 90 ets. H. pr. 1. Koolrapen. Aangev. 6000 st. verk. 4000 st. L. pr. 2 H. pr. 4 ets. Bieten. Aangev. 600 St., verk. 600 st. L. pr. 2 H. pr. 4 ets. ORGELBESPEUNB in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 93 Jan. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZER.MAN. PBOGBAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 3. Prélude. Le DelugeSaint-Saëns. 3. Sonate No. 2Ch. Pink. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Finale. 4. ImprovisationTöpfer. 5. TraumereiSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2